ترک سیگار

راهکارهای ترک سیگار و جدول زمانی،ترک سیگار به شیوه سنتی،ترک سیگار با داروهای گیاهی و روشهای ترک سیگار

اول بدانید بعد از ترک سیگار اتفاقاتی که در بدن می افتند به شرح زیر است:

۲۰ دقیقه بعد از ترک سیگار
اثرات ترک از همان دقایق اولیه نمود عینی پیدا میکنند. کمتر از ۲۰ دقیقه بعد از کشیدن آخرین سیگارتان ضربان قلب شما کم کم به سطح اولیه باز میگردد.
2 ساعت بعد از ترک سیگار
بعد از ۲ ساعت فشارخون و ضربان قلب شما تا سطح نرمال خود پایین می آید. ممکن است کم کم نبود نیکوتین را احساس کنید.
12 ساعت بعد از ترک سیگار
فقط طی ۱۲ ساعت بعد از ترک سیگار منو اکسید کربن در بدن شما تا حد نرمال پایین می آید و اکسیژن موجود در خونتان تا سطح نرمال بالا میرود.
24 ساعت بعد از ترک سیگار
حمله قلبی در سیگاری ها ۷۰ درصد بیشتر از غیر سیگاری هاست. باور کنید یا نه فقط یک روز کامل بعد از ترک سیگار ریسک حمله قلبی شروع به کم شدن می کند.
48 ساعت بعد از ترک سیگار
در این زمان نیکوتین بدن شما تمام شده است و حس چشایی و بویایی شما به سطح معمول باز میگردد.
2 تا ۳ هفته بعد از ترک سیگار
شما متوجه میشوید که میتوانید بدون احساس ضعف و خستگی به فعالیت بدنی و ورزشی بپردازید. این زمانی است که بیشتر افراد نشانه های ترک نیکوتین را پشت سر گذاشته اند.
1 تا ۹ ماه بعد از ترک سیگار
تقریبا بعد از یک ماه، ریه های شما شروع به بازسازی خود می کنند. مژک ها نیز خودشان را احیا می کنند و عملکردشان را بهبود می بخشند.
1 سال بعد از ترک سیگار
بعد از یک سال خطر بیماری های قلبی نسبت به زمانی که سیگار می کشیدید تا ۵۰ درصد کاهش میابد.
5 سال بعد از ترک سیگار
۵ تا ۱۵ سال بعد از ترک سیگار خطر سکته برای شما مانند کسی است که تا به حال سیگار نکشیده است.
10 سال بعد از ترک سیگار
اگر ۱۰ سال از ترک شما میگذرد ریسک فوت ناشی از سرطان ریه در شما ۵۰ درصد کمتر از سیگاری هاست. خطر ابتلا به سرطان دهان، گلو، مری، مثانه، کلیه، و لوزالمعده نیز در شما کاهش میابد.
مزایای طولانی مدت ترک سیگار
مزایای طولانی مدت ترک سیگار فوق العاده است. بنابر گفته انجمن قلب آمریکا طول عمر غیر سیگاری ها به طور متوسط ۱۴ سال بیشتر از سیگاری ها است.

درمان های جایگزین با نیکوتین

برای ترک سیگار می توان از برچسب، آدامس و اسپری حاوی نیکوتین کمک گرفت.  در صورتی که از این محصولات استفاده کنید، می توانید به راحتی با ترک سیگار کنار بیایید. به نظر می‌رسد استفاده از ۲ ترکیب جایگزین مثلا برچسب های نیکوتینی با آدامس های نیکوتینی یا با اسپری بینی نیکوتینی اثر طولانی تری در ترک سیگار دارد.
برچسب نیکوتینی که بدون نسخه در دسترس است میزان ثابتی از نیکوتین را از طریق پوست عبور می دهد اما استفاده از آن معمولا برای افراد با مشکلات پوستی  یا آلرژیک مناسب نیست. به طور معمول هنگامی که سیگار م یکشید، در زمان کوتاهی مقدار زیادی نیکوتین از طریق ریه ها وارد جریان خون شما خواهد شد.

ترک سیگار

چسب های نیکوتینی این خصوصیت را دارند که به آرامی و طی زمانی حدود سه ساعت نیکوتین را از طریق پوست بازویتان وارد جریان خون کنند. استفاده از این چسب ها، علایم ترک سیگار مثل کسالت، خواب آلودگی، بدخلقی و کاهش تمرکز را در شما کاهش می دهد.
از عوارض جانبی این چسب ها می توانب ها لتهاب پوست، سرگیجه، تپش قلب،ا ختلال در خواب، سردرد، تهوع و استفراغ را اشاره کرد. آدامس نیکوتینی هم در بیشتر داروخانه ها موجود است.
جویدن آدامس نیکوتینی باعث وارد شدن نیکوتین از طریق مخاط در جریان خون می شود. این آدامس ها سریع تر از چسب های نیکوتین دار، نیکوتین را به مغز می رسانند ولی برخلاف سیگار کشیدن که ناگهان نیکوتین خون را با جذب شدن از مخاط ریه ها افزایش می دهد، اینکار را به آرامی انجام می دهد.
این محصول برای افرادی که بیماری های مفصل فک تحتانی و فوقانی یا دیگر مشکلات دندانپزشکی دارند، مناسب نیست. توجه داشتهب اشید که آدامسن یکوتینیب اید دور از دسترس کودکان قرار بگیرد.

اسپری های نیکوتین دار را حتما باید پزشک برایتان تجویز کند. در این روش، نیکوتین خیلی سریع از طریق مخاط بینی جذب می شود. این خصوصیت برای سیگاری هایی که به شدت به کشیدن سیگار معتادند بسیار مطلوب است.
عارضه جانبی این محصولات التهاب گلو و بینی پس از اسپری کردن نیکوتین است.  نیکوتین استنشاقی هم فقط با نسخه پزشک در دسترس قرار می گیرد و اگر چه نامش استنشاقی است اما مانند سیگار به ریه هان می رسد و بیشتر نیکوتین فقط به دهان و گلو می رسد و توسط غشاء مخاطی جذب می‌شود٬ ۸۰ پاف از این اسپری های نیکوتینی معادل نیکوتین یک نخ سیگار را وارد بدن تان میکند.
گفته می شود استفاده از این محصولات در صورتی موثرا ست که با یک برنامه تغییر رفتار همراه باشد. حتی اگر قرار است شما با استفاده از این محصولات، سیگار را کنار بگذارید بهتر است از یک مشاور و روان شناس کمک بگیرید تا به شما در تغییر الگوی رفتاری تان کمک کند و به شما یاد دهد که در شرایط استرس زا چگونه با استرس خود کنار بیایید و دوباره به سراغ سیگار نروید.

گیاهان دارویی برای ترک سیگار

مصرف گیاهان علاوه بر درمان بیماری ها در ترک سیگار نیز موثر است. گیاهان دارویی می توانند علایم شایعن اشیا ز ترک سیگار را کنترل کنند.
به عنوان مثال سنبل الطیب در کنترل اضطراب، استرس و بی خوابی موثر است و در نتیجه برای افرادی که می خواهند سیگار را ترک کنند مفید است.
چای کوهی، زنجبیل، دارچین، گل ابریشم و زوفا نیز گیاهانی هستند که علایم ناشی از ترک دخانیات مانند اضطراب و سردرد راب ه طور موثر کنترل میکنند.

عرقیات گیاهی برای ترک سیگار

عرق شاتره در ترک سیگار کمک کننده است و موجب بهبود گردش خون، افزایش جذب میزان ویتامین C و افزایش اشتها می شود.
برای استفاده از فواید این عرق گیاهی توصیه می‌شود هر روز ۲ لیوان از آن را بنوشید تا به مرور شاهد تاثیر آن باشید.
عرق میخک نیز که آرامبخش است، سردردها و درد های مفصلی را تسکین می دهد و مقوی قلب است می تواند به ترک سیگار کند .
مصرف عرق زنیان نیز برای افرادی که در حال ترک دخانیات هستند مفید است.

تغذیه مناسب برای ترک سیگار

رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزی و غذاهای حاوی فیبر که سبب ارتقای سلامت و بهبود عملکرد سیستم ایمنی می شوند به افرادی که قصد ترک سیگار دارند توصیه می شود.
مصرف جوی دو سر، اسفناج، برگ چغندر، سیر، کاهو، چای سبز، شلغم، کلم بروکلی و برگ کلم نیز به این افراد توصیه می شود. درمانگران طب سنتی توصیه می‌کنند افرادی که قصد ترک سیگار دارند از مصرف مواد غذایی که موجب اسیدی شدن محیط بدن می شود پرهیز کنند زیرا این مواد میزان علاقها فراد به مصرف سیگار را افزایش می دهند.
سوسیس و کالباس، غذاهای کنسرو شده، نوشابه های گازدار، آبمیوه، ماءالشعیر، قهوه، گوشت قرمز، ماهی، تخم مرغ، جگر، دل و قلوه، سیرابی، جوانه گندم، پنیر، بادام زمینی، گردو و عدس نمونه این مواد غذایی هستند.
در مقابل مصرف مواد غذایی که موجب قلیایی شدن محیط بدن می شوند میل به سیگار کشیدن را کم م یکند. هندوانه، لیمو، گریپ فروت و سبزیجاتی مانند جعفری، اسفناج، کلم بروکلی، کاهو، سیر، چای سبز، روغن زیتون، روغن بذر کتان نمونه هایی از این مواد غذایی هستند.
مصرف کشمش، انجیر خشک و بادام هم به افرادی که قصد دارند سیگار را ترک کنند توصیه می شود.

ورزش مناسب برای ترک سیگار

بررسی ها نشان داده است ورزش منظم احتمال موفقیت در ترک سیگار را افزایش می دهد. ورزش سبب کاهش استرس و بهبود خواب می شود و خلق و خوی فرد را بهتر می‌کند.
ورزش های هوازی مانند پیاده روی تند، دویدن آرام، شنا و دوچرخه سواری گزینه های مناسبی هستند. یک ورزش مورد علاقه را انتخاب کنید و هر روز به طور منظم زمانی را به ورزش کردن اختصاص دهید.
اگر قبلا ورزش نمی‌کردیدمی‌توانید از ۳ روز در هفته هر بار ۲۰ دقیقه شروع کنید و به تدریج زمان ورزش را افزایش دهید و به ۵ روز در هفته هر بار ۴۵ دقیقه تا یک ساعت برسانید.

مدیریت استرس برای ترک سیگار

برای کنترل استرس و تنش های روانی در زمان ترک سیگار لازم است مهارت های کنترل استرس مانند تنفس عمیق و تکنی کهای تن آرامی را بیاموزید.
با این کار بهتر می توانید استرس های روزانه را کنترل کنید و احتمال پرخاشگری و عصبانیت را کاهش بدهید.

طب سوزنی برای ترک سیگار

برخی برای از بین بردن عوارض و اختلالات شایع ناشی از ترک سیگار از طب سوزنی کمک می گیرند.
طب سوزنی اختلالات خواب، دردهای عضلانی و کنترل می‌کند و تنش های عصبی را در زمان ترک به بیمار کمک می‌کند تا این دوره را راحت تر پشت سر بگذارد اما شواهد علمی چندانی درباره تاثیر طب سوزنی در موفقیت ترک سیگار در دسترس نیست.

مصرف مکمل برای ترک سیگار

هرچند بهترا ست مواد معدنی، ویتامین ها و مواد مورد نیاز بدن از طریق رژیم غذایی سالم تامین شود اما در برخی موارد مصرف مکمل می تواند کمک کننده باشد.
درصورت نیاز می توان از قرص ها و مکمل های غذایی به ویژه مکمل های ویتامین E و C استفاده کرد. بهتر است این کار با مشورت پزشک یا درمانگر انجام شود.

آمار و ارقام ترک سیگار

طبق آمار جهانی در هر ۸ ثانیه یک نفر به علت مصرف دخانیات جان خود را از دست می دهد.
به گزارش سازمان جهانی بهداشت گسترش جهانی مصرف دخانیات سالانه نزدیک به ۶ میلیون قربانی می‌گیرد٬ که بیش از ۶۰۰ هزار نفر از این قربانیان افراد غیرسیگاری هستند که به دلیل قرار گرفتن در معرض دود سیگار جانشان را از دست می دهند.
در صورتی که اقدام جدی برای کاهش مصرف دخانیات صورت نگیرد تا سال ۲۰۳۰ میلادی سالانه بیش از هشت میلیون نفر قربانی استفاده از این محصولات خواهند شد.
از هر ۱۰ نفر در جهان، یک نفر به دلیل استفاده از محصولات دخانی جان خود را از دست می دهد. آمار نشان می دهد ۵۰ درصد سیگاری ها در اثر کشیدن سیگار جان خود را از دست می دهند.
نیمی از موارد مرگ و میر ناشی از سرطان با مصرف سیگار ارتباط دارد. مصرف دخانیات یکی از قابل پیشگیری ترین عوامل مرگ و میر در سراسر جهان است.
افرادی که سیگار را ترک می‌کنند نسبت به افرادی که به کشیدن سیگار ادامه می‌دهند زندگی طولانی‌تری دارند و ۱۰ سال پس از ترک سیگار خطر مرگ ناشی از سرطان ۳۰ تا ۵۰ درصد کمتر می شود.

 

ماساژ ژاپنی را فراموش نکنید

بهره‌گیری از ماساژ ژاپنی یکی از بهترین شیوه‌ها برای افزایش مقاومت بدن فرد سیگاری برای ترک و همین‌طور تخلیه بهتر و کامل‌تر سموم و اخلاط نامناسب از بدن است. افرادی که تصمیم به کنار گذاشتن سیگار دارند، می‌توانند علاوه بر بهره‌مندی از نسخه‌های کارشناسان ترک سیگار از این شیوه به عنوان یک شیوه کمکی و بسیار موثر در تخلیه سموم و اخلاط ناشی از مصرف سیگار در بدن‌شان بهره ببرند.

بسیاری از متخصصان ماساژ درمانی در مکاتب مختلف همچون شیاتسو، یومی‌هوتراپی، رفلکسوتراپی و دیگر شیوه‌های ماساژ درمانی با کمک ماساژ نقاط مرتبط با غدد لنفاوی بدن که بیشتر در ناحیه زیربغل و زیر زانوها قرار دارد به جذب بهتر مواد سمی و اخلاط ناسالم بدن پرداخته و به این ترتیب روند ترک سیگار را در افراد علاقه‌مند به ترک، تسریع می‌کنند. برای استفاده از این شیوه بهتر است با یک متخصص رفلکسوتراپی یا یومی هو تراپی مشورت کنید.

تصفیه خون با عرقیات گیاهی

عرق شاه‌تره یکی از عرقیات گیاهی بسیار موثر در پیشبرد روند ترک سیگار است. عرق شاه‌تره به دلیل خاصیت تصفیه‌کنندگی و پاکسازی خون از اخلاط موذی و نامناسب روند درمان افراد سیگاری را تسریع می‌کند. این عرق گیاهی یکی از بهترین داروهای گیاهی برای افراد سیگاری محسوب می‌شود که علاوه بر افزایش جذب میزان ویتامین c در بدن این افراد موجب افزایش اشتها و بازگشت به وزن طبیعی به این افراد می‌شود.

کافی است سری به یکی از نزدیک‌ترین عطاری‌ها یا فروشگاه‌های گیاهی بزنید و عرق گیاهی شاه‌تره را از آنها تهیه کنید. با مصرف این عرق گیاهی علاوه بر پاکسازی خون می‌توانید با صبر و حوصله بیشتری با سیگار خداحافظی کنید. علاوه بر این نوشیدن آب کافی و مایعات مناسب از دیگر راهکارهای طبیعی است که به خروج سموم و اخلاط ناسالم و موذی در بدن کمک می‌کند، به ویژه افرادی که از شیوه‌های ماساژ درمانی برای دفع سموم و اخلاط ناسالم بدن خود بهره می‌برند باید به یاد داشته باشند که با نوشیدن مقدار قابل‌توجهی آب در طول روز می‌توانند به دفع سریع‌تر اخلاط و سموم از بدن‌شان کمک کنند.

این پرهیز‌های غذایی را جدی بگیرید

به توصیه کارشناسان و درمانگران، افرادی که در آستانه ترک سیگار قرار دارند یا مراحل آن را پشت‌سر می‌گذارند بهتر است از مصرف مواد غذایی که موجب اسیدی شدن محیط بدن‌شان می‌شود، پرهیز کنند. این مواد شامل انواع نوشابه‌های گازدار، آبمیوه، ماءالشعیر، قهوه، گوشت قرمز، ماهی، تخم‌مرغ، سوسیس و کالباس، غذاهای کنسرو شده، غذاهای تهیه شده در مایکروفر، جگر، سیرابی، جوانه گندم، پنیر، بادام‌زمینی، گردو و برخی از حبوبات است. این مواد غذایی میزان علاقه افراد به مصرف سیگار را افزایش می‌دهند، بنابراین باید برای مدت مشخصی تا ترک کامل سیگار، این مواد را از سبد رژیم غذایی بیماران حذف کرد. گوشت قرمز، سوسیس و کالباس، غذاهای کنسروی شده، غذاهای پخته شده در مایکروفر، الکل، جگر، دل و قلوه، سیرابی، جوانه گندم، عدس، جوجه، تخم‌مرغ، پنیر، بادام‌زمینی، گردو و قهوه تمایل به کشیدن سیگار را افزایش می‌دهند.

نکته‌ای طلایی برای شما که دچار بی‌خوابی شده‌اید

اگر جست‌وجویی کوتاه در فضای مجازی درباره کلینیک‌های ترک سیگار در کشور چین داشته باشید، خواهید دید که چینی‌ها برای از بین بردن عوارض ناشی از ترک سیگار و بی‌قراری‌های فرد سیگاری استفاده از طب سوزنی چینی و طب سنتی خود را توصیه می‌کنند. این درمانگران با کمک طب سنتی گوش و بدن بسیاری از اختلالات شایع در زمان ترک سیگار را در بیمار به حداقل می‌رسانند. متخصصان طب سوزنی چین با کمک سوزن‌های خود علاوه بر کمک به تخلیه سریع‌تر سموم از جریان گردش خون و بافت‌های بدن، بروز سردردهای احتمالی را کنترل کرده و مانع از بروز اختلالات و مشکلات تنفسی در بیماری می‌شوند. علاوه بر این، متخصصان طب سوزنی با کمک سوزن‌های شفابخش خود اختلالات خواب، دردهای عضلانی و تحریکات عصبی این مراجعان را در زمان ترک کنترل کرده و به بیمار کمک می‌کنند تا در دوره ترک سیگار شرایط روحی بدون استرسی را پشت‌سر بگذارد.

فشارهای عصبی را مهار کنید

یکی از عواملی که موجب می‌شود تا افراد سیگاری هنگام ترک با مشکل روبه‌رو شوند هجوم فشارهای عصبی و تنش‌های روانی در زمان ترک سیگار به دلیل کاهش میزان نیکوتین دریافتی در بدن است. از اینرو کارشناسان ترک سیگار به این افراد توصیه می‌کنند تا در طول روز دست کم 20 دقیقه از تکنیک‌های ریلکسی و مدیتیشن برای افزایش میزان مقاومت و توان روحی خود استفاده کنند. این افراد با کمک مدیتیشن می‌توانند بر حالت‌های روحی، پرخاشگری‌ها و عصبانیت خود غلبه کنند. در حقیقت یادگیری تکنیک‌های تنفس، چگونگی تمرکز و تخلیه فشارها و استرس‌های ناشی از فعالیت‌های روزمره مهم‌ترین عاملی است که روند ترک سیگار را در این افراد بهبود می‌بخشد.

سراغ قلیایی‌ها بروید

اگرچه استفاده از موادغذایی طبیعی و تازه برای دریافت انواع ویتامین‌ها از قبیل ویتامین E و C از سوی متخصصان و درمانگران توصیه شده است، با وجود این درصورت نیاز به ویژه در زمان‌هایی که بیمار دچار اختلال در عملکرد سیستم عصبی و دستگاه گوارش شده، مصرف قرص‌ها و مکمل‌های غذایی به‌ویژه مکمل‌های E و C توصیه می‌شود. اگرچه بهتر است مصرف این مکمل‌های غذایی را همواره با مشورت درمانگر خود به برنامه‌تان اضافه کنید، اما فراموش نکنید که مصرف مواد غذایی که به قلیایی شدن محیط بدن کمک کنند در تسریع روند درمان افراد علاقه‌مند به ترک سیگار بسیار موثر است. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد درمانگران طب‌سنتی مصرف مواد غذایی اسیدی را برای این گروه جایز نمی‌دانند. ترکیب کشمش، انجیر خشک و بادام ازجمله بهترین دانه‌ها و مغزهای مغذی برای افزایش میزان تمایل به ترک سیگار است.