معماری
حشیش

عوارض مصرف حشیش،درمان اعتیاد به شیشه

حشيش نام اختصاری گياه شاهدانه هندی( canabis sativa ) است .

مهمترين ماده موثر آن تتراهيدروکانابينول می باشد که در سيستم عصبی مرکزی فعال است .

تركيب سبز، قهوه‌اي يا خاكستري مشتق از برگ، دانه، ريشه و گل گياه شاهدانه است كه بنام‌هاي حشيش، ماري جوانا، علف (grass) ، علف هرز(weed)، مري جين (Mary Jane)، جام (و Pot، بنگ، گانجا، شاهدانه و… )هم معروف است. اين ماده رايج‌ترين ماده غيرقانوني مورد مصرف در جهان سال است. از هزاران سال پيش مي‌دانستند كه حشيش اثرات نشئه‌آور دارد. هردوت مورخ يوناني (قرن پنجم قبل از ميلاد) قبيلة چادرنشيني را توصيف كرده است كه دانه‌هاي شاهدانه را روي منقل سرخ كرده و با سردادن هلهله شادي از چادر خارج مي‌شدند. حشيش نام مختصر بوته شاهدانه است تمام اجزاء اين گياه خاصيت روانگردان دارد كه از بين آنها -Δ 9 – تترا هيدروكانابينول (THC -9 Δ -) فراوانتر از همه است. قوي‌ترين انواع حشيش از سرشاخه‌هاي گلدار گياه يا از ترشح رزيني قهوه‌اي مايل به سياه خشك شده برگه‌هاي آن كه hash يا hashish ناميده مي‌شود بدست مي‌آيد. بوته شاهدانه را معمولاً مي‌برند، خشك مي‌كنند و خرد كرده و داخل سيگار (كه معمولاً سيگاري يا joint ناميده مي‌شود) ريخته و آن را دود مي‌كنند.

حشیش
آثار مصرف حشيش :
آثار حشيش بستگی به قدرت و نوع ماده مصرفی – روش و مقدار مصرف – موقعيت و انتظارات فرد مصرف کننده دارد . در صورت تدخين آثار آن فورا ظاهر شده و ۳ تا ۴ ساعت باقی می ماند و اگر بصورت خوراکی مصرف شود آثار آن ديرتر ظاهر شده و ممکن اسی تا ۲۴ ساعت باقی بماند اين آثار عبارتند از :
۱ – تغييرات رفتاری يا روانی ( سرخوشی و خنده خود بخود ؛ درک قوي تر رنگ و صدا و موسيقی ؛ احساس کند شدن گذر زمان ؛ اختلال توجه و تمرکز و حافظه و قضاوت ؛ اظطراب و افسردگی ؛ علايم سايکوتيک مثل توهم و هذيان )
۲ – افزايش اشتها
۳ – قرمز شدن چشمها
۴ – عدم تعادل حرکتی
۵ – افزايش ضربان قلب
عوارض مصرف طولانی حشيش :
۱ – اعتياد (‌ بر خلاف عقيده رايج بين مردم درباره اعتياد آور نبودن يا سهولت ترک حشيش بايد دانسی که حشيش سبب وابستگی جسمی و روانی و احساس ولع شديد برای مصرف می شود ) .
۲ – گرايش بسوی مواد خطرناک تر ( مصرف کنندگان هروئين – ترياک و کوکائين غالبا اعتياد را با حشيش آغاز کرده اند ) .
۳ – التهاب وانسداد مزمن مجاری تنفسی
۴ – عفونت های ريوی و سرطان ريوی
۵ – کاهش تعداد فعاليت اسپرم ها ( در مردان )
۶ – اختلال در سيکل قاعدگی و ايجاد سيکل های بدون تخمک گذاری ( در زنان )
۷ – کاهش وزن و ايجاد نقايص مادرزادی در جنين
۸ – آتروفی مغزی و تشنج
۹ – اختلالات روانی شديد و پايدار مانند سايکوزودليريوم
۱۰ – سندرم بی انگيزگی ( مصرف طولانی حشيش سبب بی انگيزگی – نا اميدی – بی تفاوتی و بی مسئوليتی در قبال امور جاری زندگی می شود . اين حالت سبب از دست دادن دوستان و خانواده و شغل فرد می گردد ) .
علايم ترک حشيش :
سندرم ترک حشيش در کسانی ديده می شود که پس از مصرف درازمدت مقادير زياد ؛ اقدام به قطع ناگهانی مصرف می کنند . اين علايم چند ساعت پس از آخرين مصرف شروع می شود ؛ در عرض ۸ ساعت به اوج می رسد و تا دو تا سه روز باقی می ماند . اين علايم عبارتند از :
۱ – تحريک پذيری – بی قراری و اضطراب
۲ – اختلال خواب و بی اشتهايی
۳ – تعريق و لرزش
۴ – اسهال – تهوع و استفراغ
۵ – دردهای عضلانی
۶ – افزايش درجه حرارت بدن

پاسخ دهید