معماری
عوارض مصرف شیشه مت آمفتامین

مت امفتامین

متیل آمفتامین، که در بازار سیاه بنام «شیشه» معروف است، نام یک ماده روان گردان است. این ماده محرک اعصاب است. مت‌آمفتامین با تاثیر مستقیم بر مکانیسم‌های مغز شادی و هیجان در فرد ایجاد می‌کند. مت‌آمفتامین همچنین باعث اختلال شدید در خواب و یا بی‌خوابی شدید می‌شود. مصرف کننده دچار بی‌اشتهایی شدید شده و ساعت‌ها و حتی تا روزها اشتها به غذا ندارد. در عین حال این ماده باعث تشنگی می‌شود و مصرف کننده مجبور است مقدار زیادی آب بنوشد.

داده‌های فارماکولژیک

  • دسترسی بیولوژیک: ۶۲٫۷ تا ۱۰۰ درصد
  • نیمه عمر: ۹ تا ۱۲ ساعت
  • متابولیسم: کبدی
  • مسیر دفع: کلیوی

ترکیبات

ترکیب اصلی این ماده از آمفتامین C9H۱۳N گرفته شده که یک ماده محرک و اعتیاد آور است و مغز و سیستم عصبی را به شدت تحریک می‌کند و از نظر شیمیایی اثر آن از آمفتامین بیشتر است. این ماده به شکل پودری سفیدرنگ ( شبیه بلورهای شیشه )، بدون بو و تلخ وجود دارد که به راحتی در نوشابه‌های الکلی و غیرالکلی حل می‌شود.

عوارض مصرف شیشه مت آمفتامین

کاربرد دارویی

اصیلترین کاربرد دارویی ترکیبات آمفتامین اختلال کم‌توجهی – بیش‌فعالی است هر چند گاه در درمان نارکولپسی (حملات خواب) و چاقیهای مقاوم به درمان نیز استفاده می‌شوند.

 

تاثیرات مت‌‌آمفتامین بر مصرف‌کنندگان

نحوه تجربه فرد از مصرف این ماده به عوامل مختلفی از جمله وزن و سن فرد، نحوه استفاده  و سابقه مصرف آن در فرد بستگی دارد.

اثرات مت‌آمفتامین بسیار شبیه کوکائین است، به جز اینکه این اثرات، مدت بسیار بیشتری طول می‌کشد. مت‌آمفتامین برای مدت طولانی‌تری در مغز باقی می‌ماند، و برای همین، اثرات محرک آن طولانی‌تر است.

1- تحمل یا تولرانس در افرادی که به مدت طولانی این ماده را مصرف می‌کنند، به وجود می‌‌آید و این امر به این معناست که آنها هر بار برای رسیدن به اثرات مورد علاقه‌شان باید مقادیر بیشتری از این ماده را مصرف کنند که به اعتیاد می‌انجامد.

2- مصرف دوزهای بالای این ماده به بروز رفتارهای خشونت‌آمیز، اضطراب، اغتشاش شعور، بی‌خوابی و کاهش وزن می‌انجامد.

3- مت‌آمفتامین باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون می‌شود که به سکته مغزی و مرگ منجر می‌شود.

4- از سایر عوارض این دارو می‌توان به تشنج، مشکلات تنفسی، بی‌نظمی ضربان قلب، و بی‌اشتهایی مفرط اشاره کرد.

5-  مصرف درازمدت مت‌آمفتامین ممکن است به ابتلا به روانپریشی با علائم پارانویا یا بدگمانی، اختلال خلقی، هذیان فکری و توهمات ادراکی هم منتهی شود. برای مثال معتادان به این ماده ممکن است احساس کنند حشراتی روی پوست آنها می‌خزند، و در نتیجه پوست‌شان را تاحدی بخارانند که دچار زخم‌های باز و عفونت شود.

6-  یک مشکل دیگر در میان مصرف کنندگان این ماده عارضه دهانی مت  “Meth mouth” است. بسیاری از مصرف‌کنندگان دچار پوسیدگی دندان می‌شوند، که گرچه علت دقیق آن روشن نیست، اما تصور می‌شود به علت کاهش جریان خون به دندان ها و لثه‌ها، خشکی دهان و کاهش ترشح  بزاق ایجاد شود.

 مسمومیت و اووردوز

باید از نشانه‌های مصرف بیش از حد و مسمومیت این ماده آگاه بود، تا بتوان به سرعت درمان موثر را برای بیمار فراهم آورد. این نشانه‌ها عبارتند از:

  • از دست دادن هشیاری و اغما.
  •  تنفس سریع.
  •  تشنج و انقباضات عضلانی غیرقابل کنترل.
  •  گرمای بیش از حد بدن.
  •  ضربان قلب سریع یا نامنظم.
  •  درد قفسه سینه.

خطر اووردوز با مت‌آمفتامین‌ در افرادی که چند ماده را همزمان مصرف می‌کنند، به شدت افزایش می‌یابد.  به خصوص ترکیب مت‌آمفتامین با GHB، الکل، اکستازی یا ویاگرا خطرناک است.

فردی را که دچار اووردوز با این ماده شده است باید به فوریت به اورژانس بیمارستان رساند، و گرنه ممکن است جان خود را از دست بدهد.

 

پاسخ دهید