دانلود مقاله پیش بینی انگیزش ورزشی بر هوش اجتماعی و معنوی

امروزه در دنیای ورزش تمرین و ممارست جسمانی مکرر به عنوان تنها عامل کلیدی و اصلی موفقیت و رسیدن به اوج اجرا، هدف از پیش تعیین شده محسوب نمی‌شود، و به نظر می‌رسد علاوه بر توانایی جسمانی و تاکتیکی مهارت‌های تخصصی، توانمندی و ویژگی‌های شخصیتی بدون تردید از عوامل موثر در پیشرفت ورزشی می‌باشد، همچنین از آنجا که ورزشکاران مجبور هستند درشرایط استرس‌زا رقابت کنند؛ بنابراین درچنین شرایطی خشم و استرس رایج می‌باشد؛ در نتیجه روبرو شدن با چنین موقعیتی که به طور بالقوه فشارزاست سبب خواهد شد فرد در واکنش با آن موقعیت‌ها دستخوش هیجان شود

انگیزش یک اصطلاح کلی است که زمینه مشترک بین نیازها، شناخت‌ها و هیجان‌ها را مشخص می‌کند که هر یک از این‌ها فرایندی درونی است که رفتار را نیرومند و هدایت می‌کند (سید محمدی، 1381).

اصطلاح انگيزش[1] (motive) در زبان انگليسي از كلمة لاتين movere به معنای to move یا حرکت کردن آمده است. می‌توان گفت انگیزش سائق‌ها، نیازها و امیالی است که جهت، شدت و ثبات رفتار را به سمت هدف تنظيم مي‌كند. به سخن ديگر، آن چه رفتار را نيرو  می‌دهد، هدايت مي‌كند، نگه مي‌دارد و پايان مي‌بخشد، انگيزش نام دارد و هر عاملي  چه دروني، چه بيروني كه به ايجاد انگیزش می‌انجامد، انگیزه خوانده می‌شود. با این تفاصیل، باید بپرسیم: آیا به نظر شما صحیح است که بگوییم بدون انگیزه و انگیزش هیچ عملی به وجود نخواهد آمد؟ به نظر می‌رسد پاسخ این پرسش مثبت است؛ چرا که با وجود تفاوت‌های بسیار زیاد بین افراد در نوع انگیزه‌هایشان و تنوع انگیزه‌ها، فصل مشترک بین آن‌ها این است که همه انسان‌ها برای دست زدن به هر کاری یک یا چند انگیزه دارند و در واقع انگیزه، موتور حرکت همة رفتارها به شمار مي‌رود. مفهوم انگیزش ورزشی و مشارکت در فعالیت گروهی بسیارمهم است. ميزان تلاش و فعاليت هر ورزشكار در مسير موفقيت به ميزان انگيزش وي بستگي دارد. مردم انگيزه‌هاي مختلفي براي شركت در فعاليت‌هاي ورزشي دارند: لذت بردن، تناسب اندام، برقراري روابط اجتماعي، رسيدن به قدرت، دستيابي به شهرت، نياز به مورد توجه بودن، دوست‌یابي، احساس تعلق کردن و مانند آن‌ها، انگيزه‌هايي‌اند كه بازيكنان را به سوي ورزش كردن سوق می‌دهند (مختاری، 1378).

انگیزه‌ها عوامل درونی هستند که رفتار شخص را تحریک می کنند، درجهت معین سوق می‌دهند و هماهنگ می‌سازند. به علاوه بیشتر مردم انگیزه‌های چندگانه‌ای برای انجام فعالیت دارند (لی وسالمن[2]، 2005). مارکلند و هاردی[3] (1993؛ به نقل از مارکلند و اینگلدو[4]،1997) به منظور شناسایی انگیزه‌هایی که سبب شرکت در فعالیت‌های ورزشی می‌شود و چگونگی تاثیر این انگیزه‌ها بر نوع و فعالیت‌های  ورزشی  انگیزه ورزشی انتخابی افراد این حیطه از انگیزه‌های ورزشی را گسترش دادند که به این صورت است: کنترل فشار‌روانی، کنترل وزن، تفریح، تأیید اجتماعی، لذت، چالش، ظاهر، رشد فردی، پیوندجویی، پیشگیری از بیماری، رقابت، قدرت و چابکی، توانایی فیزیکی و اجبار پزشکی.

ورزش کردن باعث شادابی وسرحال بودن می‌شود و به نوعی ورزش کردن ضد افسردگی است و افسردگی را از بین می‌برد، این باعث می‌شود افراد در برقراری ارتباط با رفتار مناسب و خوبی داشته باشند و به طریقی انگیزش ورزشی با هوش اجتماعی در ارتباط است. هوش یکی از چالش برانگیزترین مفاهیم تاریخ بشر است. گفته می‌شود همان طور که افراد بشر از نظر شکل و قیافه ظاهری باهم متفاوتند به لحاظ خصایص روانی چون هوش، استعداد و . . . . نیز باهم تفاوت‌های آشکاری دارند. مطالعه‌ی نوشته‌های دانشمندان و فلاسفه‌ی قدیم نشان می‌دهد که انسان از گذشته‌های بسیار دور متوجه این تفاوت بوده است (شریفی، 1386).

هرگاه به هوش می‌اندیشیم مفهوم هوشبهر یاIQ [5] به ذهن می‌آید که تا مدت‌ها تصور می‌شد که سنجش آن راهی سریع و مطمئن برای متمایز کردن افراد عادی از افرادی با عملکردهای استثنایی است (برادبری و گریوز[6]، ترجمه ی ابراهیمی، 1387)

هوش اجتماعی[7] به زبان ساده، ساز‌وکار ویژه‌ای است که اگر بدان دست یابیم، می‌توانیم با مردم سازگاری داشته باشیم و با آن‌ها رابطه برقرار کنیم. با تمام این تفاصیل فراموش نکیم که بشر، به نوعی موجود اجتماعی است و اگر بخواهد بر زندگی‌اش مسلط باشد و از آن لذّت ببرد، نا گریز است که برای هوش اجتماعی یک نقش محوری مطلق در نظر بگیرد. اگر همه ما صادق باشیم، خواهیم پذیرفت که مهارت‌های اجتماعی می‌توانند با اندکی پردازش و جلاکاری، گستره وسیعی از امکانات را برای ما فراهم آورند (تونی بازان[8]، ترجمه اسدی، 1386).

فرمت فایل:word

تعداد صفحات:252

دانلود متن کامل در فایل زیر:قیمت 10000 تومان

RIAL 100,000 – خرید

 

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده