مقاله بررسی اثرات آنتی باکتریال سرکه سفید،سرکه سیب و آبلیمو بر سبزیجات

خلاصه ای از بخش های مختلف این مقاله:

سبزیجات اغلب به دلیل استفاده از کودهای انسانی و حیوانی ، آب آلوده و تماس با حیوانات آلوده به عوامل بیماری زا آغشته می شوند.

در صورت مصرف چنین سبزیجاتی خطر ابتلا به بیماریهایی نظیر وبا،حصبه ،هپاتیت،اسهال خونی و بیماریهای انگلی نظیر کیست هیداتیک،آسکاریس و … وجود دارد.

لذا لازم است به دلیل آلودگی های فوق سبزیجات قبل از مصرف سالم سازی شوند.خصوصا در مورد سبزیجاتی که به صورت خام برای تزئین غذا یا به همراه سالاد و ساندویچ مصرف میشوند این نکته باید رعایت شود.

حداقل پروسه ای که روی سبزیجات تازه(خام) انجام می شود شامل تکه تکه کردن،پوست گرفتن،شستن و گند زدایی (ضد عفونی کردن) می باشد و بعد سبزیجات Rtu (Ready to use) بسته بندی  کرده و در یخچال نگهداری می کنند.

امروزه برای شست و شوی سبزیجات و میوه ها اکثرا از محلول های شیمیایی استفاده می شوند.با توجه به اهمیت شست و شوی دقیق و مناسب سبزیجات و نیز مضرات و مزایایی که این محلول های شیمیایی دارند بر آن شدیم که اثرات آنتی باکتریال موادی را بررسی کنیم که بیشتر در دسترس افراد مخصوصا خانم هاست و حتی به عنوان چاشنی می توان از آنها استفاده کرد.

 

 

 

 

 

سرکه

در سال ۱۸۴۷میلادی هرمن کولب شیمیدان آلمانی برای اولین بار اسید استیک را از مواد معدنی جدا کرد که مایعی بیرنگ با بوی تیز، خورنده وقابل اشتعال است.این اسید در ۷/۱۶ درجه سانتیگراد منجمد می شودو ph آن ۸/۴ است یعنی در این ph نیمی از مولکول های اسید استیک در محلول آبی به صورت یون استات می باشد.وزن حجمی اسید استیک ۸-۴% است.این اسید جزء اسیدهای کربو کسیلیک می باشد و در نام گذاری ایوپاک به اسید اتانوئیک معروف است.

سرکه بطور طبیعی از میوه ها و برخی مواد غذایی فاسد شده از فرایند تخمیر تولید می شودو از قدیمی ترین ترکیبات شیمیایی شناخته شده توسط انسان می باشد و     تاریخچه ی آن از دوران باستان برای انسان شناخته شده می باشد.برای تولید سرکه عموما از میوه هایی مثل سیب و انگور و دانه هایی مانن د جو و گاهی نیز از شراب استفاده می شود.

سرکه سیب

سالیان سال مردم معتقد بودند که سرکه سیب به عنوان ماده ای علیه عفونت و حتی پوکی استخوان و نیز در هضم بهتر مواد غذایی موثر است.واز بروز سرطان جلوگیری میکند و به دلیل داشتن آنتی اکسیدان ، رادیکالهای آزاد را در بدن از بین  می برد. زیرا این رادیکال های آزاد باعث تخریب سلول های بدن پیری زود رس و ایجاد سرطان می شود.بتا کاروتن آنتی اکسیدان مهمی است که در سرکه سیب وجود دارد.به علاوه این نوع سرکه دارای ماده ی دیگری به نام پکتین میباشد که نوعی فیبر است و از سرطان جلوگیری می کند.

مطالعات نشان داده است که دریافت زیاد فیبر از بروز سرطان بخصوص سرطان روده جلوگیری می کند زیرا فیبر ها با مواد سرطان زای روده ترکیب و باعث دفع سریعتر آنها از بدن می شوند.

سایر فوائد سرکه سیب از این قرار است:

 • خاصیت آنتی بیوتیک و ضد عفونی کننده(ضد باکتری و ضد قارچ)
 • تنظیم مقدار ویتامین K بدن
 • درمان مسمومیت غذایی و ناراحتی گوارشی
 • جلوگیری از تصلب شرائین
 • کاهش فشار خون
 • بهبود عفونت ادراری
 • جایگزینی پتاسیم و جبران پتاسیم ازدست رفته در افرادی که داروهای دیورتیک استفاده می کنند
 • تاثیر در عدم ابتلا به سرما خوردگی های ویروسی
 • شامل ۱۸ اسید آمینه مورد نیاز بدن با نسبت های مناسب لیزینگ و تریپتوفان است
 • حاوی ویتامین های C,B6,B2,B1,E
 • حاوی میکرو المنت های سولفور،کلسیم،روی و منیزیم

دانشمندان و متخصصان معتقدند که مصرف مداوم سرکه سیب باعث تغییراتی در بدن شده که منجر به کاهش خستگی و فرسودگی بدن،کمک به هضم غذا ،جلوگیری از یبوست و تبدیل چربی به انرژی و نهایتا کاهش وزن می شود.

سرکه سفید

با تقطیر سرکه ی مالت تهیه میشود البته میتوان آنرا تنها با مخلوط کردن اسید استیک با آب نیز مهیا کرد.

سرکه های طبیعی اسید سیتریک و اسید تارتاریک کمتری دارند (معمولا ۵-۳% حجم سرکه شامل اسید سیتریک است) معمولا برای جلوگیری از ویروس سارس و ذات الریه استفاده می شود.

لیمو ترش (اسید سیتریک)

در قرن ۸ توسط جابربن حیان کشف شد و در سال ۱۸۹۳ با کشف کپک پنی سیلیوم توسط شکر تولید شد.

امروزه بیشتر اسید سیتریک تولیدی جهان با استفاده از روش کپک آسپرژیلوس می باشد که در این روش کپک را روی شکر کشت می دهند تا اسید سیتریک تولید کندوبعد از جدا سازی نهایی محلول حاصل اسید سیتریک را بوسیله ی ته نشین کردن با آهک به صورت نمک سیترات کلسیم جدا سازی می کنند.سیترات کلسم در حضور اسید سولفوریک،اسید سیتریک تولید می کند.اسید سیتریک یک اسید آلی ضعیف است که در مرکبات یافت می شود.

این اسید به عنوان نگهدارنده ی خوب  مواد غذایی و یک چاشنی خوب برای ایجاد مزه ی ترش در غذاها استفاده می شود.

اسید سیتریک دارای فرمول شیمیایی ((C5H6O7 با سه عامل  COOH می باشد.نام ایوپاک (( ۲هیدروکسی ۱و۲و۳ پروپان ،تری کربوکسیلیک اسید))است.

پلین گیاه شناس معروف لیمو ترش را به عنوان پادزهری قوی می شناخت و نظریه او در قرن دوم مسیحی اثبات شد و معلوم گشت که لیمو ترش واقعا سموم بدن را از بین می برد.

روش کار

مواد لازم:سرکه سفید                      آب مقطر

سرکه سیب                      هویج

آبلیمو                          کاهو

نمک                          محلول نیمه مک فارلند

سرم فیزیو لوژی

وسایل مورد استفاده:هود لامینار            سمپلر                   تیغ بیستوری

پلیت                   سر سمپلر                لوپ

پیپت                    لوله آزمایش            کاغذ خشک کن

پوار                     جا لوله ای              پنس

باکتریهای مورد استفاده: استاف ارئوس ۱۱۱۲-کلبسیلا پنومونیه-E.coli-سالمونلا تیفی

لازم به تذکر است که قبل از شروع آزمایش آب مقطر،سرم فیزیولوژی،کاغذ خشک کن در اتوکلاو وهمچنین لوله ها و پیپت و پلیت را در فور کاملا استریل می کنیم.

مراحل کار:

۱-در ابتدای کار بررسی شد که روی کاهو و هویج چه باکتریهایی وجود دارد که برای این کار قطعه ای از کاهو و هویج را جداگانه در بیون گذاشته تا باکتریها رشد کنند وبعد روی بلادآگار و EMB کشت داده شد ونتایج بدین صورت بود:

 

ادامه در فایل زیر:قیمت ۲۰۰۰ تومان

RIAL 20,000 – دانولد مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

4 + 17 =