اولین گام خوش تیپ شدن (نکات کاربردی خوش پوشی)

نوع لباس پوشیدن و آراستگی ظاهر، نشانه ای از روحیات فرد و همچنین طبقه اجتماعی اوست؛ بنابراین یکی از عوامل موثر در برقراری ارتباط مناسب با دیگران، آراستگی ظاهر و پوشیدن لباس مناسب است.

لباس هر شخص بیانگر ویژگی های شخص است که باید متناسب با سن، جایگاه اجتماعی و شخصیتش باشد. بزرگان ما سفارش های بسیاری در این زمینه داشته اند و همواره تاکید کرده اند که درامر آراستگی ظاهر کوتاهی نشود.

توصیه به شستن و شانه زدن موی سر و محاسن، خوشبو کردن بدن با عطر، اصلاح سر و صورت، کوتاه کردن ناخن، خضاب و رنگ کردن موی سر و صورت، زایل کردن موهای زاید، استفاده از روغن و مسواک زدن از این موارد است.

بر خلاف تصوری که بیشتر مردم دارند، اسلام آرایش و پیرایش را مخصوص زنان نمی داند و همزمان به زن و مرد دستور داده است که خود را برای همسرشان و بدون افراط و تفریط آراسته کنند.

یکی از این موارد استفاده از عطر است. به عنوان نمونه امام رضا (ع) استفاده از عطر را باعث انبساط روحی می دانند و می فرمایند: «برای مرد سزاوار نیست که استفاده هر روزه از بوی خوش را ترک کند.

پس اگر نتوانست، یک روز در میان و باز اگر نتوانست، در هر جمعه خود را خوشبو کند و هیچ گاه این عمل را رها نکند».

مارک، قیمت و حتی تعداد زیاد لباس تضمین کننده خوش پوش بودن ما نیست.
مهم این است که بدانیم چه بپوشیم و چگونه بپوشیم. بیشتر افراد در انتخاب لباسی که مناسب هیکل آن ها باشد و همچنین چگونگی «سِت کردن» آن ها اشتباه می کنند.
نکات زیر را به خاطر داشته باشید:
* همواره لباسی بپوشید که کاملا اندازه شما باشد. پوشیدن لباس های بزرگ نه تنها اندام شما را پنهان نمی کند که حتی درشت تر هم جلوه می دهد.
* پارچه های سنگین مانند پشمی، بافتنی و چرمی شما را سنگین وزن تر و پارچه های سبک وزن مانند کتان و نخی شما را لاغرتر نشان می دهد.
* رنگ های تیره شما را لاغرتر و کوچک تر نشان می دهد و رنگ های روشن شما را بزرگ تر و حجیم تر.
* لباس های بالاتنه و پایین تنه یکرنگ شما را لاغرتر جلوه می دهد. ولی لباس های بالاتنه و پایین تنه با رنگ های متفاوت شما را قدبلندتر می کند.
* لباس های یقه بلند و استفاده از گردن بند کوتاه، گردن را کوتاه تر نشان می دهد.
* لباس با خطوط افقی شما را چاق تر و با خطوط عمودی شما را لاغرتر جلوه می دهد.
* رنگ جوراب باید همرنگ یا تیره تر از شلوار باشد و رنگ کمربند باید با رنگ کفش یکسان باشد.
* کت و شلوار خاکستری و سرمه ای با کفش مشکی، و کت و شلوار قهوه ای و زیتونی با کفش قهوه ای هماهنگ است.
* مرتب کردن سر و صورت فراموش نشود. استفاده از مواد بهداشتی و روغن و کرم مخصوص پس از آن نیز می تواند در داشتن پوست و موی سالم به شما کمک کند.
* رخت آویزها یا چوب لباسی هایی که از جنس فلزی است، به دلیل باریک تر بودن به لباس آسیب می زند. تا آنجا که امکان دارد برای هر لباس از یک چوب لباسی چوبی یا عریض استفاده کنید.
* قبل از خروج از منزل یک نگاه به ظاهر خود  بیندازید و لباس خود را به دقت بررسی کنید.
* مردان چاق نباید ژاکت اپل دار، پلیور حجیم، یقه اسکی و بلوز و پیراهن یقه هفت بپوشند. دکمه پیراهن را تا انتها و بالا نبندند و از لباس هایی با خطوط عمودی و تیره رنگ استفاده کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده