پروتز سینه (عوارض و خطرات،فواید،عکس،هزینه،نحوه انجام)

عمل جراحی زیبایی بزرگ کردن سینه یا بازیابی سایز سینه که به عنوان ماموپلاستی یا پروتز سینه نیز شناخته می شود، با استفاده از پروتز ژل سیلیکون، پروتز محلول نمک یا در برخی موارد از طریق تزریق چربی در سینه انجام می شود. این عمل بزرگ کردن سینه یکی از رایج ترین و متداول ترین عمل های جراحی زیبایی است که در حال حاضر انجام می شود و می تواند نتایج رضایت بخش برای تمام خانم هایی به همراه داشته باشد که به دنبال بزرگ کردن سینه، بازیابی یا ایجاد توازن در اعضای بدن خود هستند.علاوه بر جراحی برای بزرگ کردن سینه می تواند از تزریق چربی نیز استفاده کرد همچنین علاوه بر جراحی بزرگ کردن سینه می توان با جراحی اقدام به جراحی کاهش سایز سینه (ماموپلاستی کاهشی) نمود.

چه زمانی لازم است عمل ماموپلاستی مورد توجه قرار گیرد:
• اگر شما به دنبال دستیابی به یک ظاهر متناسب تر و اعضای بدن مطلوب تر برای خود هستید
• اگر به دنبال این هستید که لباس های شما روی بدنتان شکیل تر باشد
• تغییر اندازه ، رفع افتادگی سینه و ظاهر سینه به خاطر بارداری، کاهش وزن یا بالا رفتن سن و نیاز به اصلاح آن
• برای بازیابی تقارن در صورتی که یکی از سینه های شما کوچکتر از سینه دیگر است
آیا شما یک نامزد مناسب برای عمل پروتز سینه هستید؟
موارد زیر از دلایل رایجی هستند که شما ممکن است به واسطه آنها به دنبال افزایش اندازه سینه خود باشید:
• اعتقاد به کوچک بودن بیش از حد سینه برای بدن شما
• احساس خجالت در زمان پوشیدن لباس شنا یا تی شرت اندامی یا پیراهن های یقه باز
• لباس هایی که برای پایین تنه شما مناسب هستند، برای بالا تنه بسیار بزرگ هستند
• سینه های شما کوچکتر شده یا سفتی کمتری پس از بچه دار شدن دارند
• سینه های شما به خاطر کاهش وزن کوچکتر شده است
• یکی از سینه های شما بطور قابل توجه کوچکتر از سینه دیگر است.

بیماران معمولا کاندید پروتز سینه میباشند به دلایل زیر:
۱ ) وقتی که از سایز و شکل سینه خود راضی نیستند.
۲ ) وقتی که به طور مادرزادی دچار فقدان یا دفورمیتی سینه خود میباشند.
۳ ) می خواهند به فرم اولیه سینه خود برگردند مثلا بعد از زایمان.
۴ ) می خواهند عدم تقارن سینه های خود را اصلاح کنند.
۵ ) بعد از جراحی های پستان به علت سرطان پستان که کاندید باز سازی سینه بعد از برداشتن سینه میباشند.

نکاتی که قبل از پروتز سینه باید بدانید

شاید با یک بار عمل کردن به نتیجه دلخواه نرسید

حدود ۲۵ درصد از زنانی که سینه های خود را پروتز می کنند، پس از ۱۰ سال باید دوباره این عمل را تکرار کنند. زیرا این پروتز دایمی نیست و به ترمیم نیاز دارد. پروتز در طول چند سال شکل و فرم اصلی خود را از دست می دهد. بارداری، اضافه یا کم شدن وزن و فاکتورهای دیگری نیز در تسریع این فرایند تاثیر دارند. پس فکر نکنید یک بار پروتز می کنید و برای همه عمر خیالتان راحت است.

مسایلی که پیش از پروتز سینه باید بدانید

هزینه جراحی بیشتر از تصور است
عمل جراحی سینه، هزینه های جانبی متعددی دارد که قیمت تمام شده آن با آن چه حدس می زنید خیلی فرق دارد. البته هزینه ها بر اساس پزشک، بیمار و کشور و شهری که انجام می شود، متغیر است. برخی جراحی ها مدت طولانی تری به مراقبت و تحت نظر بودن نیاز دارند و همین موجب افزایش هزینه ها می شود.

جراحی سینه به ۵ تا ۷ روز مرخصی نیاز دارد
پس از عمل پروتز سینه باید ۵ تا ۷ روز در خانه استراحت کنید تا به طور کامل خوب شوید. در طول این مدت به هیچ عنوان نباید کار کنید و تقریبا به استراحت مطلق نیاز دارید. در کاشت هایی که در پشت ماهیچه انجام می شوند، به جای اینکه در بالا باشند، دوره بهبود و ریکاوری سخت تر و طولانی تر خواهد بود.

پروتز هرگز مانند سینه واقعی نیست و مصنوعی بودن آن کاملا حس می شود
با اینکه پروتزهای سیلیکونی به سینه واقعی خیلی شباهت دارند اما به هر صورت ساخته دست بشر هستند و نمی توانند حالت و بافت طبیعی داشته باشند. البته پروتزهایی که زیر سینه اصلی فرد قرار داده می شوند، بیشتر طبیعی هستند و مصنوعی بودنشان دیده نمی شود.

به یکباره نمی توانید سینه کوچک را خیلی بزرگ کنید
اگر سینه های خیلی کوچکی داریذ، انتظار نداشته باشید با یک بار جراحی زیبایی به سایز بزرگ برسید. باید واقع‌گرا باشید و یک روند منطقی را دنبال کنید. بدن و پوست برای تغییر حالت خود به زمان نیاز دارد. برای بزرگ کردن سینه باید چند سال زمان صرف کنید تا فرم غیرطبیعی و زشت به خود نگیرد.

مسایلی که پیش از پروتز سینه باید بدانید
بزرگ یا کوچک کردن سینه روی شیر دادن تاثیر منفی دارد

به این نکته توجه داشته باشید به زنانی که اندازه سینه خود را بزرگ یا کوچک کرده اند، توصیه می شود از سینه خود به فرزندشان شیر ندهند. این ریسک وجود دارد که لوله شیررسان به سینه قطع شده باشد.

پس از عمل زیبایی سینه، حس نوک سینه از بین می رود
پس از عمل زیبایی سینه، حس نوک سینه از بین می رود. این مساله به چند فاکتور بستگی دارد. مهم ترین آنها شکل سینه و نوع جراحی است. البته پس از بین رفتن حس نیز همچنان سرما را حس خواهد کرد.

اگر پیشنه خانوادگی در سرطان سینه دارید، اصلا پروتز نکنید
اگر سابقه خانوادگی شما بد است و افرادی سرطان سینه داشته اند، توصیه می کنیم به هیچ عنوان این عمل را انجام ندهید زیرا خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد.

همه جراح های زیبایی قابل اعتماد نیستند
پیش از اینکه خود را به تیغ جراحی بسپارید در مورد پزشکی که قرار است این عمل را انجام دهد به درستی و دقیق و کامل تحقیق و پرس‌وجو کنید. هر کدام که مدرک تحصیل یبالاتر و تجربه پزشکی بیشتری داشته است را برای این امر انتخاب کنید. عکس های پیش و بعد از عمل آنها را ببینید.

سینه های مصنوعی نیز همانند نمونه های طبیعی روی طرز نشستن و فرم بدن فرد تاثیر دارند

با بزرگ و سنگین شدن سینه ها، فرم بدن و نشستن و ایستادن فرد نیز تغییر می کند. چون به هر حال، وزن اضافه ای به بدن تحمیل شده است. اگر پروتز خیلی بزرگ باشد، وزن آن را بیشتر احساس خواهید کرد.

می توانید از قسمت های دیگر بدن چربی بردارید و در سینه بگذارید
این روش تازه ای در جراحی سینه است که به جای سیلیکون و مواد مصنوعی، از چربی های داخلی بدن برای پر کردن و بزرگ کردن سینه استفاده می کنند.

پروتز سینه در تشخیص سرطان سینه اثر منفی ندارد
سلامت سینه بسیار مهم است. برای این امر هر چند ماه یکبار باید ماموگرافی کنید. اگر سینه هایتان پروتزی است و در قسمت زیرین سینه کار گذاشته شده است، برای تشخیص مانعی ندارد.

ورزش به ویژه ورزش های هوازی پس از پروتز ممنوع هستند
شاید بتوانید پس از یک هفته نرمش های سبک داشته باشید اما دست‌کم تا ۱۲ هفته نمی توانید هیچ گونه ورزش سختی داشته باشید.

اگر عمل پروتز پس از زایمان انجام شود بسیار بهتر و احت تر است
اگر عمل سینه را به بعد از بچه دار شدن موکول کنید، خودتان راحت تر خواهید بود

مسایلی که پیش از پروتز سینه باید بدانید

دو نوع انتخاب دارید: پروتز و نمکی
حدود ۷۷ درصد از جراحی های پروتز سینه در آمریکا در سال ۲۰۱۴ میلادی از جنس سیلیکون بوده اند. انواع سیلیکونی ظاهر طبیعی تر دارند. اما انواع نمکی در قسمت هایی از خود خط هایی نشان می دهند و بیشتر مثل کیسه های آب هستند و در طول زمان نیز اندازه آنها کم می شود.

وقتی سینه را کوچک می کنید، لازم نیست نوک سینه را کوچک کنید
البته این مساله به سلیقه شخصی بستگی دارد.
پیش از جراحی این سوال ها را از خود بپرسید:
این وضعیت چقدر مرا آزار می دهد؟
چرا به این جراحی نیاز دارم؟
آیا این عمل نتیجه خوشایندی برای من خواهد داشت؟
آیا می توانم کار و ورزش را مدیریت کنم؟
چگونه عمل جراحی بزرگ کردن سینه انجام می شود؟

در عمل پروتز سینه با استفاده از پروتز ها، جراح یک شکاف در سینه ایجاد کرده و بافت سینه را بالا می کشد و یک کیسه در این ناحیه ایجاد می کند. سپس جراح می تواند پروتز را به داخل کیسه ایجاد شده وارد کند.
یک انتخاب دیگر برای جراحی پروتز سینه استفاده از روش انتقال چربی است که در حقیقت فرآیندی است که در آن جراح چربی مورد نیاز را از بدن خود شما به وسیله لیپوساکسن از بخش های بدن که دارای توده چربی است (همچون شکم، ران ها، یا پهلوها) برداشته و سپس این چربی را در ناحیه سینه تزریق می کند. این فرآیند در حال حاضر در حال بررسی است و به خاطر وجود شواهد تجربی کم، درباره موفقیت آمیز بودن آن نمی توان اظهار نظر دقیق کرد.
پروتز سینه در چه محلی قرار می گیرد؟
عوامل متعدد همچون آناتومی بدن و پیشنهادات جراح شما می توانند نقش تعیین کننده در زمینه چگونگی وارد کردن و نحوه قرارگیری پروتز سینه داشته باشند. ایمپلنت در یک کیسه وارد می شود که:
• می تواند زیر عضلات سینه یعنی در محل بین بافت پستان و دیواره قفسه سینه قرار داشته باشد.
• می تواند زیر بافت سینه و در بالای عضلات آن قرار گیرد.
در حقیقت امکان وارد کردن پروتز ها بالا یا پایین عضلات سینه وجود دارد. قرار دادن پروتز زیر این عضلات می تواند ظاهر سینه را و وضعیت شیردهی را کمتر تحت تاثیر قرار دهد. جراح پلاستیک معمولاً درباره این موضوع با مسائل مربوط به آن با شما صحبت می کند.

عوارض ماموپلاستی
برای خانم هایی که به دنبال پروتز سینه هستند مهم است که به خاطر داشته باشند با وجودی که دوام نتایج این عمل برای تمام زندگی آنها در نظر گرفته شده است، اما گاهی اوقات ممکن است به جایگزینی ایمپلنت نیاز وجود داشته باشد. پس از عمل جراحی پروتز سینه، لازم است که شما از معاینات منظم دوره ای برای بررسی وضعیت پروتز ها استفاده کنید.
نتایج پروتز سینه با استفاده از ژل پر کننده سیلیکون برای سال های طولانی مورد بررسی قرار گرفته و پس از جمع آوری اطلاعات تفصیلی و دقیق درباره نتایج آن، FDA استفاده از آن را برای عمل جراحی زیبایی سینه تایید کرده و هیچ رابطه مشخصی بین پروتز ژل سیلیکون و بیماری بافت پیوندی، سرطان سینه یا مشکلات تجدید ساختار مشاهده نشده است. علاوه بر این، FDA تایید کرده که سه شرکت پروتز های سینه را طراحی و توسعه داده و بازار آن را به دست داشته باشند تا به این ترتیب بتوان اطلاعات لازم درباره ایمنی و اثربخشی این روش درمانی را در بلند مدت جمع آوری کرد.
تکنیک های عمل بزرگ کردن سینه و تمام پروتز های سینه بطور مداوم در حال تغییر است و به این ترتیب ایمنی و قابلیت اطمینان این عمل جراحی پیوسته در حال افزایش می باشد. به همین خاطر از جراح پلاستیک خود بخواهید اطلاعات مورد نیاز را برای تصمیم گیری در اختیار شما قرار دهد.

انتخاب های پیش روی ما چیست؟
در هیچ زمان بیش از زمان حاضر انتخاب های فراوان برای بزرگ کردن سینه وجود نداشته است. در ادامه انتخاب های موجود با توجه به سابقه بیماری، ظاهر بدن و اهداف زیبایی شما مورد بررسی قرار می گیرد.
• پروتز های سینه با استفاده از پر کننده های محلول نمک برای پر کردن سینه از آب نمک استریل استفاده می شود. آب نمک مورد نیاز ممکن است در یک اندازه مشخص از قبل پر شده باشد یا پر کردن آن در زمان جراحی انجام شود تا به این ترتیب بتوان تغییرات جزئی در سایز ایمپلنت ایجاد کرد.
• پروتز های سینه با استفاده از پر کننده سیلیکون که در آنها می توان از ژل های نرم و انعطاف پذیر موجود در اشکال و نمونه های مختلف استفاده کرد. تمام پروتز های سینه سیلیکون از قبل پر شده و احتمالاً نیازمند ایجاد شکاف بزرگتر برای جایگذاری در سینه هستند.
• پروتز های سینه با استفاده از ژل سیلیکون چسبنده که به عنوان پروتز های «پاستیلی» یا «شکل پایدار» نیز شناخته می شوند. در این حالت سینه ها با یک ژل چسبنده پر می شوند که از مولکول های سیلیکون گرفته می شود و به این ترتیب اندکی ضخیم تر و محکم تر از پروتز های سیلیکون سنتی هستند. در نتیجه این نوع پروتزها ظاهر بهتری دارد. با وجود تایید استفاده از این روش در آمریکا توسط FDA در سال ۲۰۱۲، این ایملپنت ها در اکثر نقاط جهان از سال ۱۹۹۲ در دسترس بوده اند.
• انتقال چربی از بافت های بدن خود بیمار که در آن چربی مورد نیاز از طریق لیپوساکشن از سایر نقاط بدن که دارای توده چربی هستند برداشته می شود. پس از یک فرآیند آماده سازی و تصفیه، سلول های چربی به داخل سینه شما تزریق می شوند. این حالت روشی است که کمتر از پروتز بزرگ کردن سینه انجام می شود و هنوز مطالعات کلینیکی و تحقیق بر روی ایمنی و اثربخشی آن در حال انجام است.
جراح پلاستیک ممکن است روش های مختلف بزرگ کردن سینه را با یکدیگر ترکیب کند و بافت سینه شما را بالا بکشد تا به ترتیب هر گونه مشکل مربوط به افتادگی یا آویزان شدن سینه را برای شما بر طرف نماید. آناتومی بدن و اطلاعات سلامتی شما نیز علاوه بر انتظارات شخصی بیمار می تواند به شما و جراح کمک کند که در مورد مسائل زیر تصمیم بگیرید:
• بهترین نوع جراحی برای شما
• سایز بهینه سینه شما
• نوع پروتز و شکاف ایجاد شده که به بهترین شکل مناسب نیازهای شما است.
عوامل تاثیرگذار بر اندازه و نوع بزرگ کردن سینه پیشنهاد شده برای شما شامل موارد زیر است:
• سابقه بیماری شما
• اهداف شما برای عمل بزرگ کردن سینه
• چارچوب و توده فعلی بدن شما
• بافت فعلی سینه شما
• اولویت ها و ترجیح شخصی شما درباره اندازه و محل ایجاد شکاف
هدف جراح زیبایی سینه و پرسنل وی کمک به شما برای دستیابی به بهترین نتایج و انجام عمل جراحی بطور ایمن، آسان و راحت تا حد ممکن است.
شکاف های ایجاد شده و زخم های آن برای عمل جراحی بزرگ کردن سینه به چه صورت است؟

یک شکاف می تواند در یکی از چهار محل زیر ایجاد شود:
• برش در زیر سینه: در این حالت برش در زیر سینه و دقیقاً در محل شکاف آن ایجاد می شود.
• برش زیر بغل: در این حالت برش لازم نزدیک زیر بغل یعنی جایی که بازوی فرد به ناحیه سینه می رسد ایجاد می شود.
• برش در ناحیه نوک سینه: در این حالت شکاف زیر لبه نوک سینه ایجاد می شود (ناحیه تیره رنگ اطراف نوک سینه)
• برش در ناحیه ناف: که در این حالت برش مورد نیاز در ناف بیمار ایجاد می شود.
چگونه می توان برای عمل جراحی بزرگ کردن سینه آماده شد؟
جراح به شما دستورالعمل های مشخص قبل از انجام عمل جراحی می دهد، سوالاتی را که شما دارید پاسخ می گوید، جزئیات سابقه بیماری شما را دریافت می کند و یک معاینه فیزیکی برای تعیین مناسب بودن عمل جراحی از شما به عمل می آورد. برای کمک به شناسایی و ردیابی تغییرات ایجاد شده در بافت سینه، جراح پلاستیک ممکن است به شما پیشنهاد دهد که:
• یک ماموگرام پایه از سینه خود قبل از انجام عمل جراحی تهیه کنید.
• یک ماموگرام دیگر چند ماه پس از عمل جراحی تهیه کنید.

مراقبت های بعد از عمل بزرگ کردن سینه و ریکاوری
جراح می تواند با شما درباره مدت زمان لازم برای بازگشت به حالت عادی فعالیت و کار پس از عمل جراحی صحبت کند. پس از عمل جراحی، به شما و پرستار دستورالعمل های لازم درباره مراقبت های پس از عمل جراحی داده می شود و این اطلاعات شامل موارد زیر است:
• خارج کردن آب سینه در صورت آب آوردن آن
• علائم معمول که ممکن است شما آنها را پس از عمل تجربه کنید
• علائم بالقوه و احتمالی از عوارض ایجاد شده پس از عمل
زمان ریکاوری بعد از عمل جراحی زیبایی بزرگ کردن سینه
شما باید توانایی راه رفتن بدون کمک را بلافاصله پس از عمل جراحی سینه داشته باشید. توجه داشته باشید که مهم است شما چند دقیقه در هر چند ساعت برای کاهش خطر ایجاد لخته خونی در ناحیه پا راه بروید.
همواره دنبال کردن همه توصیه های مراقبتی ارائه شده توسط جراح برای بیمار اهمیت زیاد دارد. این موضوع شامل راهنمایی های انجام شده برای پوشیدن لباس های تنگ، مراقبت درباره آب آوردن سینه، استفاده از آنتی بیوتیک در صورت تجویز و سطح و نوع فعالیت هایی است که بیمار می تواند به صورت بی خطر انجام دهد. جراح همچنین جزئیاتی را درباره علائم عادی بعد از عمل و علائم بالقوه مربوط به عوارض احتمالی آن در اختیار شما قرار می دهد. مهم است که شما بدانید مقدار زمان لازم برای ریکاوری پس از عمل بطور جدی بستگی به شرایط خاص بیماران دارد.

هفته اول بعد از عمل پروتز سینه
• برای دو تا پنج روز اول پس از عمل جراحی، شما ممکن است احساس سفتی یا تیر کشیدن در ناحیه سینه خود داشته باشید.
• هر گونه پماد یا بانداژ استفاده شده برای عمل جراحی باید ظرف مدت هفت روز برداشته شود. در این حالت ممکن است به شما توصیه شود از یک سوتین محافظ برای بهبود سریع تر استفاده کنید.
• شما اجازه دوش گرفتن را بین یک تا هفت روز پس از عمل خواهید داشت.
• اگر در عمل جراحی شما از بخیه خارجی استفاده شده باشد، این بخیه ها تقریباً پس از یک هفته کشیده می شوند. اگر جراح برای عمل جراحی از چسب یا بانداژ استفاده کرده باشد، شما می توانید آن را پس از یک یا دو هفته بدون کمک دیگران و نیاز به مراجعه به پزشک شخصاً بردارید.
• شما می توانید در طول چند روز یا یک هفته با توجه به شرایط کاریتان به محل کار باز گردید و فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید.
• شما باید از بلند کردن، هل دادن یا کشیدن هر چیزی که باعث ایجاد درد می شود خودداری کنید و فعالیت های شدید یا حرکات کششی در سمت بالا تنه خود را که می توانند باعث ایجاد ناراحتی شوند را محدود کنید.

دو تا شش هفته بعد از عمل پروتز
شما باید حرکت های فیزیکی اضافی را حداقل برای هفته اول پس از عمل جراحی حداقل کنید. پس از این کار، به مقدار زیاد از سینه های خود حداقل برای یک ماه پیش رو مراقبت کنید. با رعایت دستورالعمل ها شما می توانید به راحتی و بدون ایجاد مشکل این دوره را سپری کنید.

مدت طولانی بعد از عمل بزرگ کردن سینه
جراح معمولاً شما را تشویق می کند که از ماموگرام های منظم به تعداد مورد نیاز با توجه به گروه سنی خود استفاده کنید. به دنبال عمل جراحی زیبایی بزرگ کردن سینه، شما باید به معاینه منظم سینه خود ادامه دهید.

چه مدت نتایج حاصل از عمل ماموپلاستی دوام و ماندگاری دارد؟
در شرایط عادی، نتایج عمل جراحی زیبایی بزرگ کردن سینه بلند مدت هستند. به هر حال، مهم است که بدانیم که ایمپلنت های سینه در صورت سوراخ شدن نیاز به جایگزینی دارند. همچنین لازم است بطور منظم با جراح در این رابطه ملاقات شود.
جراحی سینه با استفاده از روش انتقال چربی دارای سطح انتظارات متفاوت است که می تواند شامل از دست دادن بخشی از اندازه سینه با گذشت زمان باشد. اندازه سینه شما ممکن است به خاطر شرایط زیر تغییر کند:
• به دنیا آوردن کودک
• بالا رفتن سن
• افزایش یا کاهش وزن
• عوامل هورمونی
• افتادگی سینه
پس از چند سال، اگر احساس شما درباره ظاهر سینه هایتان تغییر کرد، شما می توانید از عمل جراحی ترمیم سینه برای تغییر وضعیت ایمپلنت های خود استفاده کنید یا از لیفت سینه برای بازیابی یک ظاهر جوان تر و شاداب تر برای سینه خود استفاده کنید.

حفظ ارتباط موثر با جراح پلاستیک زیبایی
برای حفظ اطمینان و نیز تایید صحت نتایج عمل جراحی بر روی زیبایی و سلامتی فرد، مهم است که شما بطور منظم به مطب جراح خود مراجعه کرده و وضعیت سینه های خود را مورد معاینه قرار دهید. به این ترتیب شما می توانید هر گونه تغییر ایجاد شده در سینه خود را بررسی کنید و اقدامات درمانی مناسب را اتخاذ نمایید. به هیچ وجه برای ملاقات با جراح در زمانی که شما سوال یا نگرانی خاصی درباره وضعیت خود دارید، خجالت نکشید.
شما باید بدانید که توقعات شما از این جراحی باید واقع بینانه باشد و نباید کمال گرا باشید وباید بدانید که هر جراحی به هر حال ریسک و عوارض خود را دارد و ممکن است در آینده لازم باشد که پروتز جایکزین یا تعویض شود .

به طور کلی دو نوع پروتز سینه وجود دارد :
۱ ) آب نمکی یا saline
۲ ) سیلیکون یاsilicon

پروتز های آب نمکی در حال حاضر مصرف کمی دارند و بیشتر پروتز های سیلیکونی استفاده میشود و پروتز های سیلیکونی هم دو نوع هستند ۱ ) گرد یا round ۲ ) قطره اشکی یا. anatomical پروتز های سیلیکونی از ژل سفت تشکیل شده است که هنگام پاره شدن پروتز هم شکل خود را حفظ میکنند .۲

پروتز های گرد یا round دو مشخصه دارند یکی قطر پروتز و دیگری ارتفاع یا projection : یکی از عوامل محدود کننده در کارگزاری پروتز قطر پروتز میباشد که باید دانست نمی توان پروتزبا عرض بیشتر از خود سینه داخل آن گذاشت عرض سینه ها حدود ۹-۱۳ سانتیمتر است لذا فقط میتوان پروتز با همین عرض را داخل آن گذاشت . عامل محدود کننده دیگر میزان کشش پوست روی سینه می باشد باید نوک سینه را با فشار به سمت بیرون کشید و مشخص کرد که چه مقدارنوک سینه کش می آید . و حدودا بین ۴-۶ سانتیمتر پوست کش می آید لذا ارتفاع پروتز نیز حد اکثر همین مقدار میباشد . پروتز کردن سینه

طریقه کار گذاری پروتز ها

 


از سه طریق میتوان پروتز سینه را کار گذاشت

۱ ) از برش حدود ۴ سانتی متر زیر سینه
۲ ) با برش از دور هاله سیاه رنگ سینه
۳ ) برش زیر بغل .

بهترین و کم عارضه ترین روش پروتز سینه
برش زیر سینه میباشد ولی عارضه آن اسکار میباشد البته این اسکار حداکثر ۴-۵ سانتیمتر میباشد و در محل زیر سینه محو میشود . برش از هاله سیاه رنگ دور سینه یا آرئول معمولا وقتی انجام میشود که قطر آرئول سینه حدودا ۳-۴ سانتیمترباشد. و برش ازناحیه زیر بغل نیز با اشکالات فراوانی همراه است اگر چه اسکار آن محو وغیر قابل دیدن است ولی میزان عوارض و عمل مجدد بسیار زیاد است و توصیه نمیشود .

روی عضله یا زیر عضله : این سوال به طور مکرر پرسیده میشود که پروتز را روی عضله میگذارند یا زیر عضله باید گفت در صورتی که قطر بافت سینه در قسمت های فوقانی سینه بیشتر از ۲٫۵ سانتیمتر باشد میتوان پروتز را زیر عضله گذاشت و اگر قطر بافت سینه در قسمت های فوقانی کمتر از ۲٫۵ سانتیمتر باشد باید زیر عضله پکتورایس ماژور pectolaris major گذاشته شود . هر کدام از این روشها فواید و ضررهایی دارد. در پروتز های روی عضله احتمال لمس لبه پروتز و برجسته شدن لبه های پروتز بیشتر است ولی میزان بیرون زدگی سینه یا به اصطلاح projection سینه هم بیشتر است که زیباتر به نظر میرسد در حالی که وقتی پروتز در زیر عضله گذاشته میشود چون یک پوشش بسیار خوبی بر روی پروتز ایجاد میشود لمس پروتز کمتر احتمال دارد و میزان جابجایی پروتز نیز کمتر است ولی باید دانست که عضله باید از اتصالات داخلی و تحتانی و داخلی به استخوان جناح جدا شود که مختصری دردناکتر است .

عوارض پروتز سینه شایع ترین عارضه عفونت وجمع شدن خون وسروما به دور پروتز میباشد که نادر است . در صورت عفونت باید حتما پروتز را خارج کرد و درمان آنتی بیوتیک را شروع کرد و میتوان بین ۳ تا ۶ ماه بعد مجددا پروتز را گذاشت . عارضه بسیار مهم دیگر ایجاد کپسول به دور پروتز میباشد که در این صورت یک بافت سفت به دور پروتز ایجاد میشود وهمراه است با درد و احساس سفتی در لمس پروتز .

علت ایجاد این عارضه نا مشخص است و بستگی به عوامل ناشناخته دارد ولی به طور کلی چنانجه پروتزاز زیر عضله گذاشته شود ریسک ایجاد کپسول کمتر میشود و هر چقدر پروتز بزرگتر باشد وبه عضله سینه فشار بیشتری وارد کند احتمال این عارضه بیشتر است . در مراحل اولیه تشکیل پروتز میتوان صبر کرد و پروسه را دنبال کرد ولی چنانچه کپسول سر تا سر پروتز را فراگیرد باید پروتز به همراه این کپسول در آورده شود و بین ۶ ماه تا ۱ سال بعد پروتز را مجددا گذاشت .

در بعضی موارد که سینه دچار افتادگی خفیف است و یا به اصطلاح پتوز ptosis درجه ۱ یا gradeI) دارد مخصوصا در زنان که سابقه شیر دهی داشته اند بهتر است از روش duale plane استفاده شود در این روش بخشی از پروتز در زیر و بخشی از عضله زیر بافت نرم گذاشته میشود.

اید توضیح داده شود که در زنانی که دچار افتادگی سینه هستند نتایج عمل جراحی پروتز سینه ایده آل نخواهد بود وحتما بعد از عمل نیز درجاتی از افتادگی سینه را خواهند داشت.

محل کارگذاری پروتز سینه
درچه افرادی لازم است همزماه با پروتز لیفت یا بالا کشیدن سینه انجام شود ؟ این سوال بسیار مهمی است که باید از قبل با بیماران مطرح کرد و آنها را از شیوه جراحی آگاه کرد .

به طور کلی افتادگی سینه به ۳ دسته تقسیم بندی میشود . در grade (I) نوک سینه در بالا و یا محاذات خط یا چین تحتانی قرار میگیرد در این افراد پروتز به تنهایی کفایت میکند .

Grade2 وقتی است که نوک سینه در زیر چین تحتانی سینه قرار میگیرد در این افراد لازم است همزمان لیفت سینه با پروتز سینه انجام گیرد. در لیفت سینه یک برش عمودی و یک برش دور تا دور هاله سیاه سینه انجام میشود.

عوارض جراحی پروتز سینه
درصد بسیار پایینی از جراحی پروتز سینه ممکن است نیاز به جراحی مجدد داشته باشند ( حدود ٪۳) که با توجه به درصد بسیار کم در اکثر قریب به اتفاق نیاز به جراحی مجدد نمی باشد. در برخی موارد که بیمارخود درخواست سایز بزرگتر داشته باشد، چنانچه قابلیت ارتجاعی پوست اجازه دهد می توان پروتز بزرگتر را جایگزین کرد.

عارضه دیگرکه ممکن است بعد از یکسال از عمل جراحی پروتز سینه بوجود آید عارضه ایی بنام انقباض کپسولی است در آن فرد در قسمتی از سینه خود با احساس سفتی مواجه می شود در ۳٪ درصد از موارد احتمال اتفاق این عارضه وجود دارد و باید فرد مورد عمل جراحی مجدد قرار گیرد و عارضه دیگری که درصد ابتلا به آن بسیار نادر است عارضه پارگی پروتز است که می توان با انجام MRI از وقوع آن مطمئن شد.

ایجاد درد وعفونت نیزازعوارض جراحی پروتز سینه است که می توان با تجویز داروهای مسکن و چسب های مخدر که برروی بازو چسبانده می شود تا اندازه زیادی آنرا تسکین داد قدرت شیردهی در اکثر موارد بعد ازجراحی باقی می ماند.

شرایط بعد ازعمل جراحی پروتز سینه
شما ممکن است بعد از جراحی احساس سفتی و کشیدگی پوست در ناحیه سینه داشته باشید که کاملاً طبیعی است و تا چند ماه کاهش حس درناحیه نوک سینه داشته باشید، که به مرور زمان برطرف می شود.

در چند هفته اول بهتر است از انجام کارهای فیزیکی سنگین خودداری شود ولی رانندگی مانعی ندارد. لازم است ۳ سال بعد از پروتز MRI سینه انجام گیرد و بعد از آن هر ۲ سال به طور روتین MRI انجام شود .بهتر است در یک ماه بعد از پروتز، سوتین به طور مداوم پوشیده شود تا از ریسک جا به جایی جلوگیری شود.

در خاتمه یادآوری این نکته را ضروری می دانم که در اکثر موارد افراد در هنگام مراجعه خواهان سایز پروتز سینه بزرگتر می باشند که به علت سنگینی و کشش بیش از حد پوست و فشار پروتز به بافت های مجاور و ایجاد عوارض و صدمات بسیار، در اکثر موارد به جراحی مجدد و درآوردن پروتز می انجامد به همین دلیل بهتر است در اکثر موارد از پروتزهایی با سایز متوسط استفاده کرد.

چه افرادی داوطلب مناسبی برای انجام جراحی پروتز پستان هستند؟
عدم تناسب اندازه پستان با اندام‌های دیگر، یکی از اصلی‌ترین دلایل مراجعه خانم‌ها برای جراحی پروتز پستان است. در این گروه از داوطلبان یا اندازه پستان به‌دلیل رشد نکردن در دوران بلوغ کوچک‌تر از حد معمول است یا حجم پستان به دنبال شیردهی و رژیم‌های لاغری تحلیل رفته است. در مواردی که اندازه پستان خیلی کوچک نیست، اما باز هم باعث عدم تناسب اندام در فرد شده، برای زیبایی بیشتر انجام جراحی پروتز پستان، توصیه می‌شود. یکی دیگر از موارد انجام جراحی پروتز پستان، ساخت پستان، در مواردی است که فرد دچار نقص مادرزادی در یک پستان است یا به‌دلیل سرطان پستان، این عضو به‌طور کامل تخلیه شده است.

از چه سنی می‌توان جراحی پروتز پستان انجام داد؟
از 20 سالگی به بعد، در صورت تایید سلامت، انجام جراحی پروتز پستان، مانعی ندارد.

تا چه زمانی درد ناشی از جراحی پروتز پستان ادامه خواهد داشت؟
معمولا 3 تا 7 روز با توجه به میزان تحمل درد در فرد، در برخی موارد تا 2 هفته پس از جراحی، درد ادامه دارد زیرا با حرکت دست، عضله پکتورال تحریک می‌شود و درد بروز می‌کند اما پس از 1 ماه حتی با لمس یا فشار روی پروتز، امکان درد وجود ندارد.

آیا پس از گذاشتن پروتز پستان امکان بارداری یا شیردهی وجود دارد؟
پروتز پستان، هیچ‌گونه ممنوعیتی برای بارداری یا شیردهی ایجاد نمی‌کند. درواقع پروتز پستان زیر عضله قرار می‌گیرد و ارتباطی با غدد شیردهی ندارد. البته اینکه اندازه پستان پس از شیردهی تا چه حد تغییر کند و بزرگ‌تر شود و پس از پایان دوره شیردهی به همان شکل اولیه برگردد، به میزان بزرگ شدن و مدت دوره شیردهی و میزان تحلیل بستگی دارد و این گونه نخواهد بود که از هر نوع پروتز که استفاده کرده‌ایم پستان به همان شکل اولیه قبل از شیردهی بازگردد.

پروتز پستان همیشه و در همه خانم‌ها زیر عضله قرار می‌گیرد؟
نه، پروتز پستان را در 3 محل می‌توان گذاشت که براساس سن متفاوت است:
1. زیر عضله سینه‌ای (عضله پکتورالیس)
2. روی عضله سینه‌ای
3. زیر فاشیا
در بانوان جوان که نسج پستان ندارند، بیشتر پروتز را زیر عضله قرار می‌دهیم.
در بانوانی که نسج پستان دارند و قرار است افتادگی پستان بدون جراحی لیفت پستان برطرف شود و همچنین نخواهیم اندازه پستان خیلی زیاد شود پروتز را روی عضله یا زیر فاشیای عضله قرار می‌دهیم.

چند نوع پروتز پستان داریم؟
به‌طور کلی از نظر شکل، پروتز‌ها دو نوع هستند؛ پروتز‌های گرد، پروتز‌های اشکی‌شکل یا آناتومیکال.
از پروتز‌های آناتومیکال بیشتر در افراد سن بالا استفاده می‌شود تا فرم طبیعی پستان حفظ ‌شود اما از پروتزهای گرد برای خانم‌های جوان‌تر استفاده می‌شود.

پروتز از چه جنسی است؟
جنس خارجی پروتزها از سیلیکون است، به این ‌دلیل که بدن تحمل این ماده را دارد و آن را دفع نمی‌کند.
داخل پروتز‌ها در گذشته با آب نمک پر می‌شد که در حال حاضر کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد و بیشتر پروتز‌ها را با ژل پر می‌کنند، تا حالت طبیعی از نظر لمس داشته باشد. البته این موضوع که پروتز پستان از هر لحاظ حالت طبیعی داشته باشد، به تبحر و مهارت جراح و همچنین نوع عمل بستگی دارد.

پروتز چطور جاگذاری می‌شود؟
4 نوع برش برای قرار دادن پروتز پستان داریم:
1. برش ناف، که به صورت لاپاراسکوپی است و در ایران کمتر انجام می‌شود.
2. دور ‌هاله پستان، برای بانوانی که پستان دچار افتادگی نشده باشد، همچنین قصد شیردهی نداشته باشند.
3. برش زیر چین پستان، بهترین نوع برش است و کمترین جوشگاه ناشی از جراحی را خواهد داشت و پس از گذشت نهایت 2 سال اثر جوشگاه نیز از بین می‌رود.
4. برش زیر بغل که به‌دلیل نوع فرهنگ ما و نوع لباس پوشیدن بانوان و بالا بردن و حرکات دست، جوشگاه برش دیده خواهد شد و کمتر استفاده می‌شود.

آیا اشعه UV و حمام آفتاب بر پروتز پستان اثر مخربی دارد؟
در معرض نور خورشید بودن و در اصطلاح حمام آفتاب گرفتن، مشکلی برای پروتز ایجاد نمی‌کند، اما استفاده از دستگاه‌های برنزه‌کننده (سولاریوم) توصیه نمی‌شود و ممکن است پروتز را تحت‌تاثیر قرار بدهد.

چندی پیش خبری منتشر شد که پروتز پستان در خانمی در هواپیما ترکیده است. این موضوع حقیقت دارد؟
نه، این شایعه‌ای بود که یک شرکت هواپیمایی به‌دلیل منافع شخصی و به دنبال مرخصی‌های مکرر اعضای تیم خود برای انجام جراحی پروتز پستان پخش کرد.
هنگامی که فضای مورد نیاز برای قرارگیری پروتز در پستان ایجاد می‌شود، کمی هوا دور پروتز وجود دارد که طی روز‌های اولیه به‌طور کامل جذب می‌شود و به مرور پروتز پستان جزو بدن می‌شود و نه‌تنها در هواپیما، بلکه در هر ارتفاعی، در ساختار پروتز تغییری ایجاد نمی‌شود. فرد می‌تواند در نهایت بعد از گذشت 48 ساعت از جراحی سوار هواپیما شود.
لازم به ذکر است اگر قرار باشد ضربه‌ای باعث پارگی پروتز شود، یقینا قفسه سینه را نیز دچار آسیب خواهد کرد.

آیا ممکن است پروتز پستان باعث ابتلا به سرطان پستان شود؟
پروتز‌هایی که در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرند، مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا و CA است و در بیشتر موارد نیز پروتز زیر عضله قرار می‌گیرد و ارتباطی با نسج پستان ندارد و حتی اگر در زیر نسج هم قرار داشته باشد، به‌دلیل اینکه دور آن کپسول تشکیل می‌شود، سرطان پستان به دنبال جراحی پروتز پستان گزارش نشده است.

آیا نیازی به تعویض پروتز است یا مادام‌العمر محسوب می‌شود؟
در کتاب‌هایی که 10 تا 20 سال گذشته نوشته شده بود، الزام تعویض پروتز توصیه می‌شد، اما پروتز‌هایی که در حال حاضر استفاده می‌شود، نیازی به تعویض ندارند. شکل و قوام پروتز‌ها ممکن است بعد از گذشت 10 تا 15 سال، کمی تغییر کند و در صورت تمایل می‌توان آن را تعویض کرد.

پس از جراحی پروتز پستان چه زمانی می‌توان ورزش را شروع کرد؟
به‌دلیل اینکه معمولا پروتز زیر عضله قرار می‌گیرد، حرکات ورزشی سنگین مربوط به دست بهتر است تا مدتی انجام نشود. پیاده‌روی آهسته از هفته دوم و حرکات سنگین دست که ممکن است باعث ایجاد فشار شود را از ماه دوم خیلی سبک و آهسته می‌توان شروع کرد.

تزریق چربی در پستان در چه مواردی انجام می‌شود؟
تزریق چربی در پستان با هدف بزرگ کردن پستان و افزایش زیبایی آن، عملی غیرعلمی است زیرا ممکن است در پستان گلوله‌گلوله شود و به صورت توده‌های سفت و به هم چسبیده دربیاید و موجب شود در تشخیص سرطان پستان اختلال ایجاد شود و تشخیص سرطان پستان به تعویق بیفتد. البته تزریق چربی در پستان به خودی‌خود منجر به بروز سرطان نخواهد شد.
فقط در افرادی که به دنبال درمان سرطان پستان برای برداشتن توده، بخشی از پستان برداشته و ظاهر پستان دچار نقص شده، برای پر کردن این فرورفتگی و جبران این عارضه می‌توان از تزریق چربی در پستان کمک گرفت. در ترمیم و بازسازی مواردی که کل پستان برداشته شده باشد، در فرایند بازسازی برای افزایش قطر پوست پستان و ایجاد پستان جدید نیز می‌توان چربی تزریق کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

چهار × چهار =