پروتز چانه (عوارض و خطرات،فواید،عکس پروتز چونه،هزینه،تزریق چربی به چانه)

قیمت پروتز چانه,انواع پروتز چانه,عوارض عمل پروتز چانه,هزینه ی عمل پروتز چانه,عکس پروتز چانه,زیبایی چانه,تزریق چربی به چانه,جراحی چانه دراز،پروتز چانه کوچک,خطرات و عوارض پروتز چانه؛ماندگاری پروتز چانه

پروتز چانه می تواند تناسب چانه را افزایش دهد و توازن آن با سایر اجزای صورت را بهبود بخشد. معمولاً داشتن چانه ضعیف باعث می شود گردن فرد چاق به نظر برسد. این شرایط می تواند باعث برجسته و بزرگ به نظر رسیدن یک بینی نرمال شود. به هر حال بزرگ کردن چانه از طریق انجام جراحی پروتز چانه می تواند توازن و هماهنگی لازم را بین اجزای صورت ایجاد کرده و ساختار کلی صورت بیمار را بهبود بخشد.

 

برای جلو آوردن چانه روش های متفاوتی وجود دارد:

الف) تزریق ژل

ب) تزریق چربی

ج) بریدن قسمتی از استخوان چانه و به جلو کشیدن آن

د) گذاشتن پروتز

ژلی که برای برجسته کردن اعضاء بدن منجمله چانه بکار می رود ماده ای مصنوعی است. قوامی شبیه ژلۀ خوراکی دارد. فرمولاسیون آن به گونه ای است که برای بدن بی ضرر باشد. ماندگاری آنها بسته به کارخانه سازنده متفاوت است. این ژلها در سرنگ های انسولین بسته بندی شده، استریل و آماده تزریق هستند. تزریق آنها در مطب قابل انجام بوده، تقریباً بدون درد است و به سهولت انجام می شود. از معایب آن احتمال عفونت و احتمال جابه جایی است.

تزریق چربی نیز روش دیگری برای برجسته کردن چانه است. بدین منظور با بی حسی موضعی چربی از شکم یا ران خود فرد ساکشن می شود. پس از سانتریفیوژ کردن و تخلیص، این چربی در ناحیه چانه تزریق می شود. امتیاز این روش آن است که ماده ای که به چانه حجم می دهد از بدن خود فرد تهیه شده و جسم خارجی نیست. عیب اصلی تزریق چربی میزان جذب بالای آن است به طوریکه پس از ۶ ماه میزان زیادی از چربی تزریق شده جذب می شود.

ژنیو پلاستی یا بریدن و جلو آوردن قسمتی از استخوان چانه نیز روش دیگری برای تقویت چانه است. بدین منظور در داخل دهان حد فاصل لب و فک تحتانی برش می دهیم. نسج نرم را از روی استخوان بلند می نمائیم. قسمت پائینی چانه را بریده و به جلو کشیده و در جای مناسب با پیچ های مخصوص ثابت می کنیم. سپس محل برش داخل دهانی را با نخ بخیۀ قابل جذب می دوزیم.

مزیت این روش آن است که از جسم خارجی برای تقویت چانه استفاده نمی شود و چانه را به اندازۀ دلخواه می توان جلو آورد. عیب این روش آن است که احتمال آسیب عصب حسی لب پائین در این حالت بیشتر از روش گذاشتن پروتز است.

استفاده از پروتز برای تقویت چانه و جلو آوردن آن روش مناسبی است. جنس پروتزها و شکل و اندازه و ابعاد آنها متفاوت است و این امر دست جراح را در انتخاب شکل و نوع مناسب برای هر فرد متقاضی جلو آوردن چانه باز نگاه می دارد.

به طور کلی پروتزها از ماده مخصوصی که شبیه پلاستیک فشرده است ساخته شده اند. جنس آنها به گونه ای است که برای بدن ضرری نداشته باشند. این پروتز ها دائمی هستند، جذب نمی شوند و با ضربه نمی شکنند. شکل بعضی از آنها به نحوی است که فقط چانه را جلو می آورد. بعضی دیگر آنوتومیکال هستند یعنی از آناتومی طبیعی چانه پیروی می کنند و نه تنها چانه را جلو می آورند که انحنای طبیعی چانه را نیز پوشش می دهند.

 

جراحی بزرگ کردن چانه

در عمل جراحی بزرگ کردن چانه های عقب کشیده شده یا دارای تو رفتگی از ایمپلنت های چانه برای متصل کردن استخوان موجود در جلوی فک به زیر دندان استفاده می شود. در این حالت ایمپلنت مصنوعی در زیر پوست قرار می گیرد و به این ترتیب می تواند به چانه فرد یک ظاهر نیرومند و مناسب بدهد. این روش درمانی در نهایت یک ظاهر خوشایند و متناسب را که کاملاً طبیعی به نظر می رسد، در اختیار بیمار قرار می دهد. جراحی زیبایی بزرگ کردن چانه معمولاً به صورت سرپایی در مطب جراح انجام می شود، اما می توان این عمل را در یک بیمارستان نیز انجام داد. طول مدت این عمل بستگی به عوامل مختلف دارد، اما مدت زمان تقریبی آن بطور معمول از ۴۵ دقیقه تا یک ساعت و نیم است. در این حالت بسته به تشخیص جراح و ترجیح بیمار، ممکن است بی هوشی عمومی یا موضعی برای انجام عمل جراحی استفاده شود.
شکاف های مورد نیاز در طول عمل جراحی در قسمت زیر چانه یا داخل دهان بین لثه و لب پایین ایجاد می شوند. شکاف های ایجاد شده در داخل دهان به احتمال بیشتر باعث ایجاد باکتری در بدن می شوند، اما به این ترتیب هیچ علائمی از زخم و شکاف ایجاد شده پس از عمل باقی نمی ماند. هنگامی که شکاف های مورد نیاز ایجاد شوند، ایمپلنت چانه به داخل محل وارد می شود و در جلوی استخوان فک قرار می گیرد. جراح در ادامه مناسب بودن پروتز چانه از نظر توازن با سایر اعضای صورت را بررسی می کند و در صورت نیاز اصلاحات لازم را بر روی آن انجام می دهد تا به این ترتیب بتواند ظاهر مورد نظر بیمار را برای چانه وی ایجاد کند. هنگامی که این کار انجام شد، پروتز چانه در محل بخیه زده شده و عمل جراحی کامل می شود. معمولاً بخیه های موجود در داخل دهان پس از ۱۰ روز حل می شوند. در صورتی که برای جراحی زیبایی چانه از بخیه های خارجی استفاده شده باشد، معمولاً پس از طی دوره مشابه این بخیه ها نیز کشیده خواهند شد.

عوارض عمل جراحی زیبایی چانه

یکی از سوالاتی که اکثر مواقع درباره عمل جراحی پروتز چانه پرسیده می شود این است که: «آیا جراحی ایمپلنت چانه ایمن و بی خطر است؟» در موارد نادر، برخی عوارض را می توان در ارتباط با این عمل جراحی مشاهده کرد. کبودی و ورم ناشی از این عمل جراحی می تواند تا شش هفته پس از عمل وجود داشته باشد. عوارض مربوط به داروی بی هوشی نیز ممکن است برای بیمار وجود داشته باشد و معمولاً بر سیستم تنفسی فرد اثر می گذارد. سایر خطرهای احتمالی می تواند شامل تغییر شکل ایمپلنت چانه پس از جایگذاری آن باشد. به این ترتیب ممکن است نیاز به انجام عمل جراحی ترمیمی برای اصلاح ایمپلنت و قرار دادن آن در محل صحیح وجود داشته باشد. علاوه بر این، ایجاد عفونت نیز می تواند این عمل جراحی را با خطر مواجه کند. معمولاً این مشکل با استفاده از آنتی بیوتیک ها بطور موثر کنترل می شود. با توجه به اینکه جراحی زیبایی چانه می تواند بطور بالقوه به سلول های عصبی کوچک آسیب رساند، بی حسی لب و چانه یکی از عوارض جانبی احتمالی به خاطر استفاده از مواد بی حسی در عمل جراحی چانه است.

بعد از عمل جراحی ایمپلنت چانه

ریکاوری پس از پروتز چانه با استفاده از روش قدیمی و سنتی آن (جراحی زیبایی چانه) به هفت تا ده روز زمان نیاز داشت و در این دوره بیمار با درد، کبودی، و ورم در ناحیه تزریق مواجه بود. علاوه بر این بخشی از ورم ایجاد شده برای چند ماه ماندگاری و دوام داشت. اگر برای درمان برش و شکاف در داخل دهان ایجاد شده بود، لازم بود پس از درمان غذاهای نرم مصرف شده و از روش های مخصوص طبق توصیه پزشک برای مسواک زدن استفاده شود. اما در روش تزریق ژل و چربی در چانه این مشکلات وجود نخواهد داشت.

در طول دوره ریکاوری پس از این عمل، ممکن است از پماد یا بانداژ برای تمیز نگه داشتن محل جراحی و تثبیت ایمپلنت در محل مناسب آن در اوایل دوره ریکاوری بعد از عمل چانه استفاده شود. در این رابطه معمولاً به بیمار دستورالعمل های مشخص درباره چگونگی مراقبت از محل جراحی، داروهای مورد نیاز برای استفاده جهت جلوگیری از ایجاد عفونت، مسائل مربوط به مراقبت از محل جراحی یا نحوه حفظ سلامت عمومی، و نیز زمان بندی ملاقات با جراح پلاستیک داده می شود.

هزینه های عمل جراحی زیبایی چانه

این مبلغ شامل هزینه بی هوشی، داروهای مورد نیاز برای استفاده، کرایه اتاق عمل، و سایر هزینه های مربوط به عمل جراحی نیست.

تزریق چربی به چونه

افراد مناسب برای استفاده از پروتز چانه

عمل زیبایی چانه می تواند مزایای زیبایی زیادی را برای فرد به همراه داشته باشد. به هر حال کاندیدهای مناسب برای استفاده از این روش درمانی عبارتند از:

  • افرادی که چانه آنها عقب رفتگی دارد
  • افرادی که چانه های نوک تیز یا مربعی دارند
  • افرادی که اندازه بینی آنها در صورت برجسته به نظر می رسد
  • افرادی که گردن گوشتالو و فربه دارند

عمل جراحی پروتز چانه و جراحی فک می تواند وضعیت فک را اصلاح کرده و توازن لازم را برای ظاهر یک بینی بزرگ در صورت ایجاد نماید. پروتز چانه اغلب به همراه رینوپلاستی (عمل جراحی زیبایی بینی) انجام می شود تا به این ترتیب بتوان به بهترین نتایج زیبایی برای فرد دست پیدا کرد. علاوه بر این ممکن است پروتز چانه به همراه حجیم کردن سایز لب های فرد انجام شود تا توازن کلی صورت فرد پس از درمان بهبود یابد. افرادی که به دنبال استفاده از عمل جراحی بزرگ کردن چانه هستند، نباید دارای شرایط زیر باشند:

  • وضعیت سلامتی ضعیف داشته باشند
  • انتظارات غیر منطقی درباره نتایج حاصل از جراحی چانه داشته باشند
  • داروهای خاص در شش ماه قبل از انجام عمل جراحی مصرف کرده باشند (مصرف بعضی داروهای خاص می تواند بر رشد استخوان تاثیر گذاشته و باعث ایجاد برآمدگی در محل زخم ها شود)
  • از بیمار قلبی رنج ببرند یا فشار خون بالا داشته باشند
  • داروهای ضد انعقاد خون مصرف کرده باشند

 

 

ظاهر چانه پس از این روش درمانی

ظاهر پروتز چانه به مواد استفاده شده برای ساخت پروتز و تولید کننده این مواد بستگی دارد. پروتز های چانه که بطور خاص از مواد سیلیکونی ساخته می شوند، شبیه به گارد محافظ کلاه های ایمنی هستند که در ورزش های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. در این حالت جراح ممکن است پروتز را خم کند تا به این ترتیب ظاهر آن را با توجه به نیاز خود اصلاح نماید. هنگامی که این عمل جراحی انجام شد، پروتز چانه باید یک ظاهر قوی و خط فک طبیعی برای بیمار ایجاد کند. بعضی از جراحان پلاستیک می توانند با استفاده از نرم افزارهای مخصوص کامپیوتری نتایج حاصل از پروتز چانه را به بیمار نشان دهند و به این ترتیب بیمار می تواند درک مناسب از ظاهر چانه خود پس از انجام عمل جراحی داشته باشد.

عمل جراحی بزرگ کردن چانه

عمل جراحی بزرگ کردن چانه های دارای عقب رفتگی از پروتز چانه برای کامل کردن استخوان موجود در جلوی فک و زیر دندان ها استفاده می کند. در این حالت پروتز مصنوعی در زیر پوست قرار گرفته و می تواند یک ظاهر قوی و مناسب برای چانه فرد ایجاد نماید. این روش بزرگ کردن چانه می تواند برای بیماران یک ظاهر مطلوب و متوازن ایجاد کند که از دید سایرین کاملاً طبیعی به نظر می رسد.

عمل بزرگ کردن چانه معمولاً به صورت سرپایی با استفاده از تجهیزات جراحی اولیه انجام می شود، اما امکان انجام این عمل جراحی در بیمارستان نیز وجود دارد. طول مدت درمان در این حالت بستگی به عوامل متعدد دارد، اما معمولاً این مدت از ۴۵ دقیقه تا یک ساعت و نیم است. این مدت زمان بستگی خاص به اولویت های جراح و بیمار و استفاده از روش بی حسی موضعی یا بی هوشی عمومی دارد.

شکاف های لازم در زمان انجام عمل جراحی در ناحیه زیر چانه یا داخل دهان بین لثه و لب پایین ایجاد می شوند. به هر حال شکاف های ایجاد شده در داخل دهان به احتمال بیشتر مستعد ایجاد باکتری و ورود این باکتری به بدن هستند، اما هنگام استفاده از این روش هیچ جای زخمی بر روی صورت بیمار مشاهده نخواهد شد. هنگامی که شکاف های مورد نیاز برای انجام عمل جراحی ایجاد شد، پروتز چانه در محل قرار گرفته و جلوی استخوان فک قرار می گیرد. در ادامه جراح ظاهر پروتز را با توجه به توازن آن با سایر اعضای صورت بررسی می کند و ممکن است در صورت نیاز ظاهر پروتز را اصلاح کرده یا مکان آن را تغییر دهد تا به این ترتیب از دستیابی به یک ظاهر مناسب برای بیمار مطمئن شود. پس از انجام این کار، پروتز چانه در محل قرارگیری آن بخیه زده می شود و عمل جراحی کامل می گردد. بخیه های ایجاد شده در داخل دهان پس از حدود ۱۰ روز به خودی خود حل می شوند و نیازی به کشیدن آنها وجود ندارد. اما در صورت استفاده از بخیه های خارج از دهان برای عمل جراحی لازم است این بخیه ها پس از مدت زمان تقریباً مشابه توسط پزشک کشیده شوند.

پروتز چانه

عوارض پروتز چانه

یکی از سوال هایی که اغلب توسط افرادی که به دنبال انجام عمل جراحی چانه پرسیده می شود این است که: «آیا عمل جراحی چانه ایمن و بی خطر است؟» در جواب به این سوال باید گفت که در موارد نادر این عمل جراحی نیز مشابه سایر انواع عمل های جراحی دارای عوارض جانبی می باشد. در این حالت کبودی و ورم می تواند تا شش هفته در صورت مشاهده شود و بیمار باید انتظار مواجه شدن با این شرایط را پس از عمل جراحی داشته باشد. علاوه بر این عوارض مربوط به داروهای بی هوشی نیز می تواند در فرد مشاهده شود و معمولاً این عوارض سیستم تنفسی فرد را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

سایر خطرات مربوط به این عمل جراحی شامل تغییر محل پروتز چانه پس از جایگذاری آن در محل است. در این صورت ممکن است لازم شود عمل جراحی ثانویه برای اصلاح وضعیت قرارگیری پروتز و باز گرداندن آن به محل صحیح برای بیمار انجام شود. علاوه بر این همواره ممکن است محل جراحی دچار عفونت شود که امکان کنترل موثر آن با استفاده از داروهای آنتی بیوتیک وجود دارد. با توجه به اینکه عمل جراحی چانه می تواند بطور بالقوه باعث وارد شدن آسیب به اعصاب کوچک موجود در ناحیه چانه شود، بی حس شدن لب و چانه بیمار پس از عمل جراحی یکی دیگر از عوارض جانبی این روش درمانی است.

هزینه و قیمت پروتز چانه

هزینه محاسبه شده برای جراحی زیبایی چانه معمولاً هزینه داروی بی هوشی، داروهای مورد نیاز قبل و پس از عمل جراحی، هزینه اطاق عمل، و سایر هزینه های مربوط به عمل جراحی را در بر نمی گیرد. این موضوع در حالی است که بیمار معمولاً نیاز به در نظر گرفتن همه این هزینه ها برای تعیین مبلغ دقیق هزینه درمان خود دارد. هنگامی که با یک جراح زیبایی درباره عمل جراحی بزرگ کردن چانه صحبت می کنید، مهم است که قبل از عمل جراحی یک برآورد مناسب از کل هزینه درمان داشته باشید تا به این ترتیب بتوانید درباره این روش درمانی تصمیم گیری نهایی را انجام دهید. به هر حال بعضی از جراحان پلاستیک از طرح های تامین مالی خاص برای ایجاد استطاعت مالی جهت پرداخت هزینه های درمان برای بیماران خود استفاده می کنند و شما می توانید در صورت نیاز درباره این روش ها با جراح خود صحبت کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید