پیلینگ صورت (روش،عوارض،فواید) تصویری و فیلم

آموزش پیلینگ صورت،روش پیلینگ و عوارض و فایده لایه برداری،عکس و فیلم پیلینگ (لایه برداری) صورت,قیمت پیلینگ,,پیلینگ خانگی صورت,کرم پیلینگ صورت,هزینه پیلینگ پوست صورت,هزینه پیلینگ صورت,,پیلینگ صورت در خانه,عوارض پیلینگ صورت,دستگاه پیلینگ صورت

چگونگی انجام پیلینگ صورت

با توجه به این که این روزها جوان سازی پوست مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته و سوالات متعددی در این زمینه مطرح است ، با آقای دکتر علی مسیبی متخصص پوست و مو گفت و گوئی انجام دادیم که در زیر می خوانید .پیلینگ چیست و هدف از انجام آن چیست ؟
پیلینگ به معنای پوست کندن می باشد و در اصطلاح به استفاده از مواد شیمیایی با درجات اسیدی مختلف برای برداشتن و بازسازی بخشی از پوست اطلاق می شود .
روش های پیلینگ
به طور خلاصه پیلینگ شامل دو نوع سطحی و عمیق است . در روش سطحی مواد مصرف شده در قسمت سطحی پوست ( اپیدرم ) نفوذ می کنند . در روش عمقی مواد به لایه های عمیق تر پوست نفوذ می کنند . با توجه به هدف و صلاحدید پزشک روش سطحی یا عمیق انتخاب می شود .کدام روش برای کدام پوست و چه سنی مناسب است ؟
بهترین افراد جهت انجام این عمل خانم های سفید پوست هستند . البته مردان نیز می توانند از این روش بهره مند گردند ولی پوست آقایان به دلیل ضخامت بیشتر نسبت به نفوذ مواد شیمیایی مقاوم تر است . نکته ای که در مورد پیلینگ پوست های گندمی و تیره تر وجود دارد این است که ریسک عوارض آن بیشتر است . پیلینگ سطحی را می توان به دفعات ( ۶ هفته یکبار ) تکرار نمود ولی پیلینگ عمقی بیش از دو بار در سال انجام نمی شود . با توجه به عمق نفوذ مواد شیمیایی در پیلینگ عمیق ، احتمال بروز عوارض این روش هم بیشتر است .

کاربرد پیلینگ سطحی چیست ؟
پیلینگ سطحی در درمان آکنه ( جوش غرور جوانی و بلوغ )، چروک های سطحی ، ضایعات آفتابی ، بعضی لک های پوستی و موارد دیگر کاربرد دارد . این روش برای افرادی که حساسیت پوستی دارند یا از داروهائی که پوست را نسبت به نور آفتاب حساس می کنند و یا تب خال پوستی دارند توصیه نمی شود .

آیا لیزر بهترین روش لایه برداری محسوب می شود ؟ برای چه پوستی و برای چه سنی استفاده می شود ؟
با استفاده از لیزر درمانی نیز می توان لایه برداری از پوست را انجام داد که البته با تکنیک های جدید عوارض ناشی از آن بسیار کمتر می باشد . به عنوانمثال در استفاده از نوعی لیزر به نام Co2 ( Co2 Fractional ) سعی شده که پوست بیمار به طور دقیق و در تقسیم بندی های منظم مورد هدف قرار گیرد که این روش به بهبودی پوست و پیشگیری از عوارض پوستی کمک شایانی می کند .

کدام فصل برای پیلینگ و لیزر مناسب تر است؟
بهترین فصل جهت انجام پیلینگ فصل پاییز و زمستان می باشد . زیرا طول روز کم تر بوده و آفتاب کمتر و سرمای بیشتر برای فرد مفید می باشد .لایه برداری صورت

بیمار باید قبل و بعد از لیزر چه مراقبت هایی انجام دهد ؟
به بیمارانی که جهت اهداف مختلف تصمیم به انجام پیلینگ یا لیزرهای تهاجمی می گیرند توصیه می کنیم که از برنزه کردن پوست ( آفتاب گرفتن های طولانی ) شدیداً خوداری کنند . هم چنین در صورتی که بیماری پوستی به خصوصی مثل تبخال پوستی و یا حساسیت پوستی دارند قبل از انجام پیلینگ یا لیزر به پزشک خود اطلاع دهند .

عوارض جانبی لیزر چیست ؟
از عوارض لیزر یا پیلینگ پوست می توان به ایجاد لک های تیره یا کمرنگ ، سوختن پوست ، حساسیت پوست و فعال شدن بعضی بیماری های پوستی اشاره کرد به همین جهت به متقاضیان توصیه می شود حتما با پزشک متخصص در این زمینه مشورت و سپس مبادرت به انجام اقدامات درمانی کنند .
چنانچه فردی مبادرت به انجام پیلینگ و یا لیزر تراپی نماید باید پس از انجام آن از نور آفتاب پرهیز نماید و یا حتما از ضد آفتابی که پزشک معالج توصیه می نماید استفاده نماید .

انواع دستگاه های لیزر و کاربرد آنها ؟
دستگاه های لیزر بر اساس بیماری های مختلف پوستی تقسیم بندی می شوند .
مثلا لیزری که جهت پوست استفاده می شود با لیزری که برای لک یا ضایعات عروقی استفاده می شود متفاوت است . لذا امروز با استفاده از طول موج های متفاوت جهت بسیاری از بیماری ها لیزر تراپی انجام می شود . لیزرها به دو دسته تهاجمی و غیر تهاجمی تقسیم می شوند .

در لیزرهای تهاجمی پوست آسیب می بیند که البته با توجه به صلاحدید پزشک و ارزیابی نفع و ضرر آن برای بیمار استفاده می شود . ولی در لیزرهای غیر تهاجمی معمولا به غیر از قرمزی پوست عارضه دیگری رخ نمی دهد .

به طور کلی به خوانندگان محترم توصیه می شود چنانچه به دلایلی تصمیم به انجام لیزر یا پیلینگ بگیرند باید انجام سه مرحله را برای خود لازم بدانند :

– مرحله پیش از عمل که فرد جهت عمل آماده می شود .

– مرحله عمل که به اقدامات پزشک مربوط می شود .

– مرحله بعد از عمل که باید توصیه پزشک معالج را جدی بگیرند و الا در این مرحله ممکن است عوارض ناخواسته ای از قبیل سوختگی ، ایجاد لک های پوستی و …ایجاد گردد .

فواید لایه برداری در عصر حاضر

در عصر حاضر و با پیشرفت زندگی صنعتی و آلودگی های محیطی و از همه مهمتر نازک شدن رو به ازدیاد لایه اوزون که خود نقش بسزایی در فیلتر طیف سوء اشعه ماوراء بنفش خورشیدی بازی می کند و پوس انسان در این میان از همه اعضاء آدمی در دسترس تر و آسیب پذیرتر است، نیاز مبرمی به حفاظت از  این عوامل مضر زیست محیطی دارد. از عوارض سوء تابش اشعه فرابنفش می توان به بدخیمی های پوستی، لکه های پوستی، کک و مک، تلانژکتازی، کراتوزهای آفتابی، تغییر رنگ پوست و ایجاد چین و چروک در پوست اشاره نمود. برای درمان پوستهای آسیب دیده مجموعه ای از روشها به نام پیلینگ صورت می گیرد که موجب تصحیح بسیاری از مشکلات در اپیدرم و یا درم می شود.

انواع لایه برداری پوست

یک نوع تقسیم بندی براساس نوع عامل لایه برداری وجود دارد :

۱-  پیلینگ شیمیایی :

لایه برداری شیمیایی به معنی تخریب و برداشت کنترل شده لایه هایی ازپوست بواسطه ترکیبات شیمیایی با هدف محو آثار باقیمانده از جوش وآکنه،بثورات جلدی، کک ومک وانواع لکه های پوستی است. پیلینگ بسته به عمق آن از یک روز تا دو هفته به طول می انجامد و پساز دوره پوسته ریزی، پوستی جد ید جایگزین می گردد.عمق پیلینگ به غلظت ماده موثره، تعداد دفعات مصرف ومدت زمانیکه روی پوست می ماند، بستگی دارد. از اینگونه مواد می توان به سالسیلیک اسید، اسید لاکتیک، اسید کربولیک (فنل) اسید تری کلرواستیک، رزور سینول، اسیدرتینوئیک اشاره نمود .

۲- پیلینگ مکانیکی یا Dermaberasion:

که طی آن به وسیله وسایل الکترومکانیکی خاصی پوست ساییده می شود و در رفع اسکار های عمیق تر ناشی از آکنه ها کاربرد بیشتری دارد.

۳- پیلینگ لیزری :

که در سالهای اخیر صورت می گیرد در حال حاضر از دو نوع لیزر برای لایه برداری استفاده می شود. لیزر دی اکسید کربن، لیزر اربیم یاگ که در این دو نوع لیزر از خواص تبخیر آب ونکروز گرمایی آنها برای لایه برداری پوست استفاده می شود.

انواع پیلینگ پوست براساس عمق لایه برداری پوست

پیلینگ سطحی :

ملایم ترین نوع لایه برداری است که به صورت سرپایی و بدون نیاز به بی حسی، با استفاده از فرآورده های حاوی یک اسید رقیق روی انواع پوست ها قابل اجراست. اساساً اپیدرم یا روپوست را مورد عمل قرار می دهد و در موارد چین و چروک های ظریف ناشی از آفتاب، کک و مک، لکه های بارداری و تغییرات رنگ پوست، اسکارهای خفیف آکنه و ضایعات آفتابی خفیف به کار می رود. پوسته ریزی اندکی به مدت ۵-۳ روز ایجاد می شود و یک هفته بعد قابل تکرار است. باید توجه داشت که آثار مثبت این نوع پیلینگ چندان محسوس نبوده، قادر به حذف کامل چین و چروک یا لکه های پوستی نمی باشد. لذا برای کسب نتایج مطلوب و تکرار آن الزامی است.

پیلینگ متوسط :

این نوع لایه برداری عمیق تر و موثرتر از پیلینگ سطحی بوده و به درم  یا پاپیلر می رسد و ترمیم آن حدود ۸-۷ روز طول می کشد و در صورت نیاز بالینی چند هفته بعد می توان آن را تکرار کرد. از آنجایی که پیلینگ متوسط موجب سوختگی درجه ۲ پوست می گردد، عوارض آن از نوع قبلی بیشتر است و چند روز استراحت در منزل الزامی است.

احتمالاً بروز درد و تورم خصوصاً در مناطق اطراف چشم وجود دارد هدف از انجام پیلینگ متوسط از بین بردن چین و چروک های خفیف تا متوسط تغییرات پیگمانتاسیون و لکه های پوستی، ضایعات جدی و سایر آثار دراز مدت ناشی از تشعشات خورشید است.

پیلینگ عمیق :

در این پیلینگ ماده موثره اغلب ترکیبان فنلی می باشد، به درم رتیکولر و لایه های عمیقی پوست نفوذ می کند و موجب سوختگی درجه ۲ می شود. در  موارد ضایعات عمیق مانند چین های عمیق پوستی و اسکارهای شدید آکنه و در بیمارانی که دچار پیری پوست ناشی از آفتاب بوده ولی مایل به جراحی نیستند استفاده می شود. از سایر انواع پیلینگ موثرتر ولی در عوض دارای عوارض جانبی شدیدتر است جایگزینی پوست جدید از ۱۰ تا ۱۴ روز بعد آغاز می شود. بنابراین پست تا ۳ هفته قرمز و ملتهب بوده، درمان کامل آن ممکن است تا چندین ماه به طول بیانجامد استراحت در منزل پس از انجام این نوع پیلینگ الزامی است.

ترکیبات لایه برداری بی ضرر طبیعی  

همه پیلینگ ها به نحوی با نوسازی کلاژن همراه است پوست بعد از پیلینگ جوان تر، شاداب تر و باطرات تر می گردد و هرچه عمر پیلینگ بیشتر باشد اثرات آن مدت بیشتری باقی خواهد ماند.

در میان اسیدهای به کار رفته برای پیلینگ شیمیایی، اسیدهاهای عالی میوه ها کاربرد بیشتری دارند. مانند اسید سیتریک (در مرکبات) ، اسید مالیک (در سیب)، اسید تارتریک (در انگور) و اسید لاکتیک (در شیر ترش) اسید لاکتیک با افزایش رطوبت اپیدرم از خشکی پوست جلوگیری می کند.

این اسید به مقدار زیاد در ماست تازه دیده می شود. در ضمن اسید سیتریک باعث افزایش سنتز کلاژن شده و چین و چروک های ظریف را از بین می برد، و اسید  گلیکولیک باعث پوسته ریزی و نوسازی سلول های پوست می شود. اسیدهای آلفا هیدروکسی Alpha – Hydroxy Acids(اسیدهای میوه) به عنوان یک ماده پوسته کننده سریع عمل می کنند و باعث ریختن سلول های مرده و سطحی پوست می شوند، با ریختن سلول های پیر و مرده پوست، سلول های جوان و شاداب پدیدار می شوند. که باعث زیبایی ظاهری پوست می گردند.

فواید لایه برداری با میوه ها و گیاهان

فایده لایه برداری پوست با میوه ها و گیاهان طبیعی و اسیدهای طبیعی آنها کم خطر و بی ضرر است و عوارض جانبی ندارد فقط برای گرفتن نتیجه بهتر مستلزم تکرار و تداوم در کار می باشد. به نظر می رسد توجه زیاد به پیلینگ با اسید گلیکولیک به خاطر اثر مفید و عوارض کمتر و قرمزی کمتر می باشد. بعلاوه پس از پیلینگ های گیاهی بیمار می تواند فعالیت های روزمره خود را نیز ادامه دهد و نیاز به چند روز استراحت دارد. محلول های پاک کننده یا پیلینگ از نوع قوی تا ملایم متفاوتند. محلول های گیاهی از نوع ملایمند و هر کسی بخواهد می تواند به راحتی از آن روش استفاده کنند و آن را روی پوست خود به کار برد.

در این روش روپوست (اپیدرم) از لایه سلول های مرده سریعاً پاک می شود و روپوست جدیدی پدید می آید که نمای روشن تر و صاف تری به پوست می دهد.

مراقبت های لازم پس از لایه برداری پوست

پس از انجام هر پیلینگ پوست به اشعه خورشید به میزان چندین برابر حساس می گردد. لذا مراقبت از آفتاب اساس مراقبت های بعدی را تشکیل می دهد. باید از ضد آفتاب های قوی تر استفاده نمود و لایه حفاظتی ضخیم تری از آن بر روی پوست مالید. به علاوه از نور خورشید چه به طور مستقیم و چه غیرمستقیم پرهیز نمود و در ساعاتی که نور خورشید بیشترین نفوذ را دارد بهتر است فرد از خانه خارج نشود رعایت بهداشت پوست بعد از لایه برداری خصوصاً در انواع عمیق تر می باشد تا از خطر عفونت پوست جلوگیری شود.

پیلینگ صورت

بهترین زمان لایه برداری پوست چه زمانی است؟

بهترین فصل برای انجام لایه برداری پوست یا پیلینگ، پاییز و زمستان یا اوایل بهار می باشد. زیرا اشعه خورشید از نفوذ کمتری برخوردار است و با توجه به اینکه دوره ترمیم و بازسازی سلول های پوستی یک ماه است. برای جوانی و طراوت مداوم پوست، تکرار پیلینگ هر ۶-۳ ماه یکبار توصیه می شود. با لایه برداری منظم پوست روند رشد سلول های جدید را افزایش دهید.

ست پیلینگ مدیپیل (Medipeel) محصولی ایده‌آل جهت انجام پیلینگ پوست در منزل است. در این روش عوارضی از قبیل ایجاد حساسیت، خارش، سرخی و التهاب وجود ندارد و طی ۱۲ هفته درمان با این ست، لایه‌های فرسوده و سطحی رویی پوست از بین می‌رود و شما شاهد کاهش پف و چروک زیر چشم، کاهش لک‌های ناشی از تابش نور آفتاب و امراض کبدی و یا کهولت سن خواهید بود. مدیپیل، همچنین قادر است، خطوط عمیق خنده دور لب‌ها را کاهش دهد.
در مدیپیل محصولی به‌نام سرم پیلینگ صورت مدیپیل هم وجود دارد. این سرم حاوی اسید گلیکولیک است که باعث لایه‌برداری پوست و با طراوت کردن آن می‌شودو تاثیر بسزایی در کاهش خطوط سطحی پوست و لک‌های ناشی از کهولت و آفتاب دارد. محصول دیگر این ست، پاک‌کننده عمیق پوست مدیپیل است که حاوی چندین نوع مختلف از اسیدهای فعال میوه از قبیل: اسید گلیکولیک، اسید مالیک، اسید سیتریک، اسید لاکتیک، اسید سالیسیک، عصاره بابونه و الورا است. این اسیدها لایه‌های فرسوده سطحی روی پوست را از بین می‌برند و بدین‌ترتیب منجر به شکل‌گیری پوستی شاداب و تازه می‌شوند.

کلاژن مسئول نگه‌داشتن قوام پوست شما است. حال به هر علتی در روند کلاژن‌سازی اختلالی به‌وجود آید، می‌تواند باعث ایجاد چین و چروک پوست شود. با افزایش سن کلاژن‌سازی دچار وقفه می‌شود و افرادی با سن بالا پوستی افتاده خواهند داشت.
علاوه بر کلاژن‌سازی، علل دیگری نیز در ایجاد چروک پوست دخالت دارند مثل قرارگیری طولانی‌مدت در معرض نور آفتاب.
علت دیگر، اسپاسم عضلانی زیر پوست است. افراد عصبی و اخمو به‌علت استفاده زیاد عضلات صورت، دچار این حالت می‌شوند. افرادی که قبلا چاق بوده‌اند ولی اکنون لاغر شده‌اند نیز به‌علت از دست دادن چربی زیر پوستی، دچار افتادگی پوست و چروک می‌شوند.
سیگار کشیدن و داشتن پوست خشک هم از عوامل دیگری هستند که باعث چروک زودرس می‌شوند.
برای پیشگیری از ایجاد چروک، پیش از هر چیز باید عامل ایجادکننده را از بین ببرید، مثلا تغذیه مناسب داشته باشید، از سیگار و مواد مخدر استفاده نکنید، اعصاب آرام داشته باشید، زیاد در معرض آفتاب قرار نگیرید و…
اما اگر دچار چین و چروک شده‌اید، ما چند روش موِثر را به شما معرفی می‌کنیم. روش اول، پیلینگ شیمیایی است که چه به صورت تدریجی با مصرف کرم‌های حاوی AHA با درصدهای پایین و چه به صورت پیلینگ در مطب با داروهای با درصد بالا، قابل انجام است. با این روش‌ها، کلاژن سازی تحریک می‌شود.
روش دیگر، به کار بردن لیزر است. با پیلینگ لیزری توسط لیزر‌CO2 اولتراپالس، رشته‌های آسیب‌دیده کلاژن بازسازی می‌شوند و کلاژن جدید هم در پوست به وجود می‌آید در نتیجه با از بین رفتن چین و چروک‌ها، فرد ۵ تا ۱۰ سال جوانتر به نظر می‌رسد که در صورت مراقبت صحیح از پوست و قرار نگرفتن در معرض آفتاب، آثار سودمند این عمل تا سالیان سال باقی‌می‌ماند.
فقط دو هفته صبر کنید
در مورد طول عمل پیلینگ، ظاهر پوست بلافاصله پس از عمل و مدت زمان بهبودی و مراقبت‌های پس از عمل، بروشورهای ساده و قابل فهمی وجود دارد که مراکز درمانی پوست در اختیارتان می‌گذارند. بلافاصله پس از پیلینگ، پوست برافروخته و به رنگ صورتی پررنگ یا قرمز در می‌آید. احساس سوختگی یا خارش پس از پیلینگ هم دردسر دیگری است که برای رفع آن، بسته به نظر پزشک از پماد وازلین و پماد ترکیبی روی پوست و یا روش پانسمان بسته یا گاز نیمه تراوا استفاده می‌شود. به مدت ۲ تا ۵ روز هم ترشحات روشن یا کمی زرد رنگ خواهید داشت. تورم صورت بین روزهای ۲ تا ۴ و قرمزی پوست بین روزهای ۷ تا ۱۰ طبیعی است .

پیلینگ پوست صورت برای جوانسازی پوست و رفع منافذ باز و لک صورت بسیار مورد اتفاده قرار می گیرد که البته همانند هر روش درمانی و زیبایی دیگر خط قرمزهایی دارد که دانستن آنها نقش مهمی در کسب نتیجه ی بهتر خواهد داشت.بهتر است پیلینگ حتما تحت نظر متخصص انجام شود نه زیرنظر آرایشگرها، چرا که متخصص پوست فقط به فکر انجام لایه برداری نیست؛ او جنس پوست، لک هایی که روی آن وجود دارد و خصوصیت ذاتی پوست را می شناسد و چه بسا با در نظر گرفتن این عوامل به شما توصیه کند از تصمیمتان منصرف شوید.در تابستان پیلینگ نکنیدیکی از تقاضاهای افرادی که به متخصص پوست مراجعه می کنند، لایه برداری پوست یا پیلینگ شیمیایی است. با افزایش سن و به دنبال آثار مخرب آفتاب، پوست صورت دچار تغییرهای پیری یعنی چین وچروک، لکه های تیره و نمای کدر می شود.  از سوی دیگر، با ضخیم شدن لایه شاخی، پوست سفت، خشک و چرمی می شود و دیگر طراوت و شادابی دوران جوانی را نخواهند داشت اما پیلینگ شیمیایی یا برداشتن لایه های سلول شاخی و نرم شدن کراتین پوست، ظاهر پوست صورت را نرم تر، شفاف تر و شاداب تر می کند و فرد جوان تر به نظر می رسد.  علاوه بر درمان نسبی چین وچرو ک های ظریف صورت، پیلینگ برای برطرف کردن جای جوش ها، کک ومک، لک های صورت و کاهش منافذ پوست صورت به کار می رود.

مراقبت از پوست صورت بعد از لایه برداری و پیلینگ پوست

به دلیل نیاز به مراقبت های مخصوص و حفاظت جدی پوست پیلینگ شده از نورآفتاب، به بیشتر متقاضیان توصیه می کنیم در فصل تابستان از این کار بپرهیزند. به همین دلیل است که در پایان این فصل، یعنی در ماه شهریور و مهر که دیگر تابستان رو به اتمام است، با هجوم درخواست لایه برداری مراجعان مواجه می شویم اما قبل از تصمیم گیری در مورد انجام پیلینگ عمیق تر و قوی تری که نتایج و مطلوب در رفع جای جوش و لک های صورت دارد و در مطب متخصص پوست انجام می شود، لازم است واقعیت هایی را بدانید؛ از جمله نتایج پیلینگ قابل پیش بینی و تضمین نیست.  گاهی پاسخ بسیار عالی است و گاهی هم هیچ گونه تغییر ظاهری ایجاد نمی شود چون نتیجه به نوع و رنگ پوست بستگی دارد. بهترین نتایج را پوست های روشن و سفید می گیرند و بروز عوارض در آنها هم کمتر است.  بعد از انجام پیلینگ، حتما دستورهای پزشک را رعایت کنید تا به عوارضی از قبیل بروز لک های جدید، سوختگی پوست، عفونت و جوشگاه دچار نشوید. بسیاری از خانم ها تمایل دارند ماهانه از لایه بردار های خفیف و خانگی که در داروخانه ها به فروش می رسند، استفاده کنند. این محصولات پیلینگ خفیف را با به کار بردن کرم های حاوی اسیدهای میوه و برخی ترکیب های صناعی انجام می دهند اما نباید انتظار نتایج و تغییرات ظاهری قابل ملاحظه یا بهبود پوست را داشته باشند.  بهتر است پیلینگ حتما تحت نظر متخصص انجام شود نه زیرنظر آرایشگرها، چرا که متخصص پوست فقط به فکر انجام لایه برداری نیست؛ او جنس پوست، لک هایی که روی آن وجود دارد و خصوصیت ذاتی پوست را می شناسد و چه بسا با در نظر گرفتن این عوامل به شما توصیه کند از تصمیمتان منصرف شوید. دقت کنید نباید به دلیل چشم و هم چشمی یا فقط به دلیل مشاهده اثر پیلینگ در یکی از دوستان یا بستگانتان چنین تصمیمی بگیرید و خود را به آرایشگر بسپارید، حتما در این باره با متخصص پوست مشورت کنید و در نظر بگیرید پوست شما با پوست هیچ کس قابل مقایسه نیست.

دانلود فیلم آموزش لایه برداری پوست (پیلینگ)