راهکارهایی برای محافظت از پوست دربرابر اگزما

درمان اگزما صورت,درمان اگزما دست,پماد درمان اگزما,درمان قطعی اگزما,درمان گیاهی اگزما,درمان اگزما با طب سنتی,درمان اگزما در نوزادان,عکس اگزما
اگزما مشکلی کلافه‌کننده است؛ بیماری که با خارش و خشکی پوست همراه است و اگر به آن دچار شوید، پوستی تحریک‌پذیر و حساس پیدا می‌کنید. دانه‌هایی که پیرو این مشکل روی پوستتان سبز می‌شوند، اغلب با التهاب پوستی همراه‌اند و پوسته‌ریزی را به دنبال می‌آورند. شاید بعضی افراد تا پایان عمر گرفتار این مشکل نشوند و شاید بعضی‌ها تنها یکی دوبار آن را تجربه کنند، اما محققان می‌گویند کسانی که مستعد ابتلا به اگزما هستند، اغلب بارها و بارها گرفتار آن می‌شوند و اگر نکات زیر را جدی نگیرند، نمی‌توانند به‌سادگی از این مشکل خلاص شوند.

اگزما را نخارانید
خاراندن باعث بدتر شدن اگزما می‌شود. خراش دادن پوست زمینه را برای گسترش آن فراهم می‌کند. البته همه می‌دانیم که پوست ملتهب و حساسی که گرفتار اگزما شده، شما را برای خاراندن وسوسه می‌کند؛ اما اگر نمی‌خواهید از چاله به چاه بیفتید در برابر این وسوسه مقاومت کنید؛ چراکه گذشته از گسترده شدن محدوده اگزما، با ملتهب‌تر شدن پوست، نیازتان به خاراندن پوست هم بیشتر می‌شود.

اگزما فقط با کرم‌ها درمان نمی‌شود
درست است که علائم اگزما را روی پوستتان می‌بینید، اما این مشکل فقط روی پوست شما ایجاد نشده و نمی‌توانید با داروهای موضعی به طور کامل از آن خلاص شوید. اگزما اغلب حاصل شرایط تغذیه‌ای و حتی وضعیت متابولیسم بدن است و در افرادی که آسم یا آلرژی به غذاها دارند یا به وضعیت هوا حساسیت نشان می‌دهند، بیشتر خود را نشان می‌دهد. برای مثال به گفته محققان ۵۰ درصد کودکانی که دچار اگزما می‌شوند، به پروتئین موجود در شیر گاو حساسیت دارند.

شاید همین یافته کافی باشد تا از این به بعد به خاطر سبز شدن نشانه‌های اگزما روی پوستتان خجالت نکشید و خود را یکی از مبتلایان به بیماری‌های پوستی که احتمال واگیردار بودنشان هست ندانید.

گذشته از این، با آگاه شدن از این موضوع، از این به بعد باید با دقت بیشتری برچسب روی مواد غذایی را بخوانید و از مواد غذایی که به آن‌ها آلرژی دارید پرهیز کنید. در مواردی متخصصان علاوه بر تجویز کرم‌های موضعی و داروهای آنتی‌هیستامین، به فرد مبتلا یک دوره مصرف آنتی‌بیوتیک هم تجویز می‌کنند. اما لازم است بدانید که هر آنتی‌بیوتیکی از پس حل کردن این مشکل برنمی‌آید و به‌هیچ‌وجه بدون تجویز پزشک نباید برای اگزما آنتی‌بیوتیک بخورید.

مدام مرطوب‌کننده استفاده کنید
اگزما باعث خشکی بیش‌ازاندازه پوست می‌شود. پس به جای کرم‌های چرب‌کننده، سراغ کرم‌های مرطوب‌کننده بروید و مرتب با کمک آن‌ها به پوستتان آب برسانید.

گذشته از استفاده از مرطوب‌کننده‌های قوی، می‌توانید در خانه دستگاه بخور هم بگذارید تا هوای اطرافتان مرطوب‌تر شود و با زیاد دوش گرفتن زمینه خشک شدن پوستتان را فراهم نکنید و تا جایی که مجبور نشده‌اید، از صابون و شوینده‌های شیمیایی استفاده نکنید. اگر به متخصص پوست مراجعه کنید، می‌توانید از او بخواهید که صابون مناسبی برای پوست حساس شما توصیه کند.

شوینده‌تان را عوض کنید
گاهی بعید نیست به خاطر داشتن حساسیت به شوینده‌ای که با آن لباس‌هایتان را شسته‌اید، دچار اگزما شوید. پس در صورتی که هیچ دلیل دیگری برای ایجاد این التهاب و دانه‌های پوستی نمی‌توانید پیدا کنید، پودر یا مایع لباسشویی‌تان را عوض کنید.

با ژن‌هایتان بسازید
بسیاری از کسانی که مدام دچار این مشکل می‌شوند، در سابقه خانوادگی‌شان می‌توانند کسانی را پیدا کنند که همیشه مبتلا به اگزما بوده‌اند. اگزما در بعضی موارد مشکلی ژنتیکی است و جالب اینجاست که دوقلوهای همسان در ۷۷ درصد موارد هر دوشان با هم به آن دچار می‌شوند.

گذشته از این، محققان می‌گویند کسانی که سابقه ابتلا به بیماری سلیاک (ناتوانی در هضم گلوتن) در خانواده‌شان وجود دارد، بیشتر در معرض دچار شدن به اگزما هستند.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده