چطور بفهمیم رشد کودک تاخیر دارد یا نه؟

برای اینکه مطمئن شویم آیا کودکی از الگوی تاخیر رشد سرشتی پیروی می‌کند یا نه باید 3 نشانه را در نظر بگیریم که وجود 2 تای آنها الزامی است.

حتما در خانواده، سابقه مثبت کودکانی که از چنین الگوی رشدی پیروی کرده‌اند، وجود داشته باشد. مثلا پدر یا مادر، دایی، عمو، عمه، خاله یا سایر اقوام نسبی درجه یک کودک یا فرزندانشان در دوران کودکی رشد تاخیری داشته‌اند و یکباره در دوران بلوغ دچار رشد جهشی شده‌اند یا نه؟

اگر یک عکس رادیولوژی از مچ دست این کودکان بیندازیم، می‌بینیم سن استخوانی آنها معمولا بیش از 1 تا نزدیک به 2 انحراف معیار از سن شناسنامه‌ای یا سن تقویمی‌شان کمتر است. مثلا کودک 3 سال دارد، اما سن استخوانی‌اش در حد 2 سال گزارش می‌شود.

نکته سوم که در یک‌سوم موارد دیده می‌شود و مربوط به همه کودکان نیست، تاخیر در بلوغ مادر آنهاست. به عبارت دیگر اگر اغلب دختران ایرانی در سن 12-11 سالگی به بلوغ می‌رسند و اولین عادت ماهانه را تجربه می‌کنند، مادر کودکانی که دچار تاخیر رشد سرشتی هستند، اولین عادت ماهانه خود را در 16-15 سالگی تجربه کرده‌اند و نسبت به همسن و سالانشان دیرتر بالغ شده‌اند.

اگر هیچ یک از این علائم در کودک وجود نداشت باید او را از نظر سایر مسائل مانند اختلالات معده، به‌خصوص ریفلاکس و ترش کردن معده، عفونت‌های نهفته، به‌ویژه عفونت ادراری و انگلی، کمبود برخی ریزمغذی‌ها، اشکال در نحوه تغذیه مادر مانند دادن شیر قبل از غذا و فاصله زیاد بین شیر خوردن و غذا خوردن بررسی کرد.