پای پرانتزی (کمانی،ضربدری) فرزند (مشکلات،راه درمان،دلیل)

پای ضربدری در کودکان,شکل طبیعی پای نوزادان,تشخیص پای پرانتزی در نوزادان,ساق پای نوزاد,مرکز بیماریهای پای کودکان,نحوه تشخیص پای پرانتزی,
علت پرانتزی شدن پای نوزاد,تشخیص پای ضربدری

پای فرزندم به شکل پرانتزی یا کمانی است. آیا فرزندم با مشکل روبه‌روست؟
روان‌درمانگر، خانم شین هودجز: فرزندتان مشکلی ندارد. احتمال دارد خردسالان تا سه سالگی دچار کمانی بودن پا (پای پرانتزی) یا پنجه‌ی کبوتری باشند.
پاهای کمانی بسیار معمولند، زیرا بچه‌ها در رحم خمیده (مچاله) بوده‌اند. همان طور که بچه‌های نوپا از طریق مراحل رشد خود پیشرفت می‌کنند، استخوان‌های آنان صاف و الگوی راه رفتن آنان بالغ‌تر می‌شود، معمولاً این مشکل را پشت سر می‌گذارند.

اما اگر کمانی بودن پا و به سمت داخل بودن پنجه‌ی آن پس از سه سالگی ادامه یافت یا به شکل مشهودی بدتر شُد، با پزشک کودکان مشورت کنید. اگر در مقایسه با برادران و خواهران یا همسالانش، نقاط عطف فرزندتان به طور چشمگیری تاخیر دارد و دچار پای کمانی و پنجه‌ی به سمت داخل است، در پی مراقبت‌های پزشکی باشید.

افزون بر این، اگر کمانی بودن به طور مشهودی در یک پا بیشتر از پای دیگر است، شاید مشخصه‌ی بیماری بلانت باشد که اختلال در رشد صفحه‌ای درست زیر زانوست. این مشکل به سادگی با استفاده از بِریس درمان می‌شود. همچنین اگر فرزندتان از درد پشت یا مفاصل پا شکایت می‌کند، پزشک کودکان باید معاینه‌اش کند.
وقتی فرزندتان روی پشت خود دراز می‌کشد، آیا می‌توانید تا حدودی پا را به وضعیت طبیعی حرکت دهید؟ در این صورت، احتمالاً جایی برای نگرانی وجود ندارد. اگر متوجه شده‌اید که پا سفت است و به سادگی حرکت نمی‌کند، در پی کمک باشید.

همچنین اگر حادثه‌ی ناگواری در زندگی فرزندتان روی داده است، مثل زایمان طولانی یا دشوار یا آسیب‌دیدگی اندک سر، نزد پزشک کودکان بروید.