نحوه شستن و حمام کردن نوزاد چند روزه (آموزش تصویری)

شست و شوی نوزاد چند روزه

بهترین روش برای حمام کردن نوزاد چگونه است و نوزاد چند روزه که بسیار کوچک و ضعیف هست را با چه ملاحظاتی باید در حمام بشوئیم و چه نکاتی را باید در نظر بگیریم تا به او آسیبی نرسانیم

حمام کردن کودک تازه به دنیا آمده شاید برای کسانی که اولین بار است مادر می‌شوند، کار سختی باشد، ولی این کار نه تنها سخت نیست بلکه می‌تواند بسیار لذت بخش باشد.

با افتادن بند ناف نوزاد بعد از یک هفته اول بارداری به راحتی می‌توان او را در وان حمام با اسفنج و آب و صابون شستشو داد.

حمام کردن کودک چند روزه

قبل از شستشوی کودک تمام وسایل مورد نیاز او باید در دسترس باشد و در ضمن مراقب باشید که حتی برای یک لحظه هم بر روی یک سطح تنها گذاشته نشود.

گوش، چشم و بینی کودک بدون هیچ گونه صابونی باید شسته شود چون صابون ممکن است این اعضای بدن را تحریک کند. دهان، چانه، و گردن کودک باید با یک لیف مرطوب شستشو داده شود.

والدین باید مراقب باشند که بند ناف نوزاد برای مدت طولانی خیس نماند. اندام تناسلی نوزادن دختر همیشه باید از جلو به عقب شسته شود و قبل از پوشک کاملاً خشک گردد.

اگرچه والدین هر روز ترجیح می‌دهند نوزاد خود را حمام کنند، ولی توصیه برخی پزشکان به انجام این کار تنها برای یک تا دو بار در هفته است.

طفل چه وقت براى اولین بار باید حمام شود؟

در این مورد عقاید مختلفى ابراز مى‌شود، بعضى اطباء منتظر مى‌مانند تا بندناف بیفتد و زخم آن کاملاً التیام یابد. عده‌اى دیگر، حمام نمودن بلافاصله پس از تولد، و پس از آن حمام روزانه را بهترین وسیله براى بهبود ناف مى‌دانند. اگر طفل حمام مى‌شود، باید وان کوچک او قبلاً با محلول مخصوصى ضدعفونى و شسته شود. این وان نباید براى کارى دیگر مورد استفاده قرار گیرد. به پاکیزگى زیاد باید توجه شود. بچهٔ شیر خوار سالم باید هر روز حمام شود. حمام، کار پوست و جریان خون را تحریک مى‌کند و به طفل شادابى و طراوات مى‌بخشد، چیزى که هر مادرى براى طفل خود آرزو مى‌کند. چون نظافت و شستشوى پس از ادرار و مدفوع براى نظافت طفل کافى نیست بنابراین حمام ضرورت بیشترى خواهد داشت.

ساعت حمام نوزاد را مادر باید طورى تعیین نماید که با کارهاى دیگرى که دارد مطابقت داشته باشد، و همچنین وقتى باشد که آب گرم در خانه وجود دارد. طفل معمولاً هنگام صبح حمام مى‌شود، یعنى قبل از دومین وعدهٔ غذا. در مورد اطفالى که شب ناآرام هستند، حمام شبانه ممکن است آنها را آرامش داده و بهتر بخوابند. طفل نباید هرگز بلافاصله پس از خوردن غذا حمام شود، و بعد از استحمام نیز نباید به هواى آزاد منتقل گردد.

مقدار آب حمام باید برحسب اندازهٔ وان و آنقدر باشد که وقتى طفل را در وان دراز مى‌کنیم شانه‌هاى وى را بپوشاند. اگر آب کافى نباشد، ممکن است طفل سرما بخورد. حرارت آب حمام باید بر ۵۳ درجه بالغ گردد. مؤکداً توصیه مى‌شود که براى سنجش حرارت از میزان‌الحراره استفاده شود. زیرا استفاده با دست، انسان را مى‌فریبد. ولى چنانچه یک مرتبه از میزان‌الحراره استفاده شود، با تجربه‌اى که مادر به‌دست مى‌آورد میزان‌الحراره لازم نشود.

در حمام باید سر نوزاد روى بازوى چپ مادر، در نزدیک آرنج او قرار گیرد. مادر هنوز اعتماد به نفس پیدا ننموده و مطمئن نیست که بتواند با دست چپ، زیر بغل یا بازوى چپ طفل را بگیرد. اول صورت طفل را وسیلهٔ حوله کوچکى که کاملاً فشرده و آب آن گرفته شده باشد مى‌شوئیم. سپس مادر با دست برهنه که از پاکیزگى آن مطمئن باشد به شستن بدن طفل ادامه مى‌دهد. صابون نباید مستقیماً به بدن طفل مالیده شود، و آن را باید چند مرتبه با انگشت در دست چرخانده سپس با همان ورقهٔ نازک صابون که به‌دست مالیده شده، به ترتیب، گردن، بازوها، دست‌ها، سینه و شکم و بالأخره پاها را شسته و فوراً آب کش گردد. اکنون طفل را با دست راست مى‌چرخانیم؛ طورى که گردن و زیر چانهٔ او روى مچ دست چپ مادر تکیه کند.

هیچ وقت صورت نوزاد نباید در آب فرو رود مخصوصاً گوش‌ها باید محافظت شوند که آب به داخل آنها راه نیابد. به همین ترتیب پشت، نشیمنگاه، و در آخر کشالهٔ ران و آلت تناسلى او را با دقت شسته و به استحمام پایان مى‌دهیم.

مدت اسحتمام براى نوزادان باید خیلى کوتاه باشد، به نوزاد اجازهٔ بازى و دست و پا زدن نباید داده شود. در هفته‌هاى نخستین حوله باید آماده روى میز قنداق قرار داشته باشد. در زمستان حولهٔ حمام براى بچه‌هاى ضعیف بهتر است قبلاً گرم شود. بدن طفل پس از استحمام باید با کمال دقت و آرامى خشک گردد. در هفته‌هاى نخستین هیچ وقت نباید حوله به بدن طفل مالیده شود. بلکه براى خشک کردن او باید حوله را مکرر به بدن او گذاشت و برداشت، مخصوصاً در نواحى گردن، چین‌هاى پوست، زیر بغل و کشاله ران و هر جاى دیگر بدن که پوست روى پوست قرار دارد، باید با دقت و مراقبت بیشتر خشک شوند. چنانکه کاملاً خشک نشوند، خطر زخم شدن در برخواهد داشت. کشالهٔ ران، و آلت تناسلى باید بیشتر از سایر نواحى بدن مورد توجه قرار گیرد.

گردن، زیر بغل، کشالهٔ ران، آلت تناسلى، پس از خشک کردن باید پودر پاشى شوند. به این طریق که مقدارى پودر بچه روى محل مورد نظر پاشیده به‌وسیلهٔ انگشت پخش گردد، هرگز نباید از پودر سیب‌زمینى، یا آرد برنج استفاده نمود، زیرا این آردها قلنبه شده و به پوست مى‌چسبند و برعکس زمینه را براى زخم شدن آماده مى‌نماید. در هفته‌هاى اول که پوست طفل هنوز زیاد لطیف است به‌ویژه هر جائى از بدن او که قرمزى دیده مى‌شود، بهتر است قبل از پودر زدن کرم مخصوص بچه که در داروخانه‌ها یافت مى‌شود مالیده شود، مخصوصاً ناحیهٔ کشالهٔ ران و مقعد.

پس از پودر زدن باید فوراً به طفل لباس پوشاند، چون ممکن است سردش شود، قبلاً باید آستین‌هاى پیراهن و ژاکت طفل داخل هم کرده و حاضر نموده باشیم، تا هنگام پوشاندن، آستین را مانند جوراب با انگشت جمع نموده سپس دست طفل را از آن عبور داده و آستین را به راحتى روى بازوى او بالا کشیم. در این موقع مادران جوان بیش از همه با احتیاط و ترس کار مى‌کنند، و مى‌ترسند انگشت طفل را بشکنند. اما نوزاد هم آنچنان شکستنى نیست، و چون حرکات محتاطانه انجام مى‌شود پیش آمدى روى نخواهد داد. حالا طفل را روى شکم قرار مى‌دهیم. در مورد نوزادان خیلى کوچک باید توجه داشت که صورت به پهلو قرار بگیرد تا بتواند به آزادى تنفس نماید. تقریباً از ماه دوم به بعد، طفل شروع مى‌کند سر خود را کمى بلند نماید. اولین آزمایش مستقل براى تغییر حالت بدن) بند پیراهن و ژاکت را بسته و کودک قنداق مى‌گردد. او باید کاملاً از سرما خوردن حفظ شود. اکنون چشم‌ها که در حمام به خوبى تمیز نشده‌اند باید با قطعه‌اى پنبه آغشته به ”آب بر“، (هر چشم با پنبه‌اى جداگانه) تمیز شوند. آب بر و ظرف پنبه باید آماده روى میز قنداق قرار داشته باشد. حالا نوبت تمیز نمودن بینى و گوش‌ها است، که با پنبهٔ لوله شده که در داخل روغن بچه فرو نموده‌ایم، آن را در سوراخ‌هاى بینى بچه چرخانده و تمیز مى‌نمائیم. گوش‌ها را که در موقع استحمام مراقبت کردیم که آب داخل آنها نشود، بهتر است کنترل نمائیم. و براى این کار مانند بینى همان طور پنبهٔ قتیله شده‌اى را در گوش‌ها نموده آنها را نیز تمیز باید نمود. براى نوزادان بزرگ‌تر این نظافت را زود زود مى‌توان انجام داد.

در آخر، نوبت نظافت موها است. آنها را باید با برس نرم و کوچکى برس بزنیم. اگر پوسته یا علائم زخم دیده شد، باید قبل از استحمام سر را با روغن بچه چرب نمائیم در مورد پوسته و زخم نباید غلفت و بى‌اعتنائى نمود والا تولید خارش و ناراحتى شدید خواهد نمود. بعضى از اطفال در سر آنها خارش پیدا شده، و با ناخن‌هاى کوچک و تیز خود تولید زخم و جراحت در سر مى‌نمایند. در این موقع باید ناخن‌هاى طفل را کوتاه کرد. در جاهائى که پاى بند اوهام و خرافات هستند مى‌گویند ناخن طفل را نباید کوتاه کرد، چون براى طفل مضر است. اما مادر نباید به این شایعات توجه نماید. اگر طفل همچنان به خاراندن سر ادامه داد، ضمن اینکه باید با طبیب براى معالجه مشاوره کرد، یک پارچه را مانند کیسه، یا دستکش بدون انگشت دوخته که در اطراف مچ دست وى محکم گردد.

حمام کردن نوزادان بسیار موضوع بااهمیتی است زیرا ابتدا باید امنیت کودک خود را مهیا کنید و سپس موارد لازم برای پاکیزگی او را در نظر بگیرید.

هرچند وقت یکبار نوزاد را حمام کنیم؟

برخی از والدین کودک خود را هر روز حمام می کنند. اما باید بدانید کودکی که مدام چهاردست‌وپا می کند و روی زمین و میان اسباب بازی هایش حرکت می کند را لازم نیست هر روز تمیز کنید. سه بار در هفته کافی است. اما دست و صورت او را به طور مرتب بشویید. قسمت های دیگر بدنش که کثیف می شوند را نیز با آب و صابون تمیز بشویید. پس از تعویض پوشک نیز بدنشان را حتما با آب بشویید و خشک کنید.

حمام کردن نوزادان و کودکان زیر یک سال بسیار خطرناک است و ممکن است در نتیجه لیز بودن سطح حمام و بدنشان لیز بخورند و حفظ تعادل آنها برای مادر یا پدر آسان نیست. به ویژه اینکه کودک در این سن بسیار بازیگوش و دایم در حال تکان خوردن است.

نوزاد را کجا باید حمام کرد؟

سینک آشپزخانه یا وان های کوچک مخصوص کودکان و نوزادان بهترین گزینه برای شست‌وشوی کودکان کوچک است. به هیچ عنوان توصیه نمی شود نوزاد را در وان حمام کنید. تشت یا لگن های مخصوص کودکان که در فروشگاه های وسایل بچه فروخته می شوند، بهترین گزینه برای شستن فرزند دلبند شما است.

چطور باید کودک را حمام کرد؟

حمام کردن کودکان یکی از شادترین و لذت‌بخش ترین زمان ها برای پدر/مادر و فرزند است. هر دو طرف در این ماجرا خوشحال هستند: کودک از اینکه آب بازی می کند و مادر از اینکه فرزندش را در حین بازی، تمیز می کند.

– برای حمام کردن کودک باید همه وسایل لازم را آماده کنید. حوله، پوشک تمیز و لباس هایش را آماده کنید. مطمئن شوید اتاق کودک به اندازه کافی گرم هست و خدایی نکرده موجب سرماخوردن کودک نمی شود.

– وان (تشت یا لگن) را از آب گرم پر کنید. مراقب باشید آب داغ نباشد تا پوست نازک و حساس کودک آسیب نبیند. دمای مناسب برای حمام کردن کودک، ۹۰ درجه فارنهایت (۳۲ درجه سلسیوس) است.

– کودک را داخل حمام بیاورید و آنجا لباس هایش را در بیاورید.

– خیلی آرام و با احتیاط، کودک را از پا داخل وان آب قرار دهید. با یکی از دستان خود سر و گردن کودک را بگیرید و از آنها مراقبت کنید. هر چند دقیقه یکبار، یک کاسه آب روی بدن او بریزید تا بدنش سرد نشود.

– با شامپوی مخصوص کودک، بدن او را با دست خود یا پارچه نرم بشویید. ابتدا سر او را بشوید. سپس پارچه یا لیف را آب بکشید و چشم ها و صورت کودک را بشویید. اطراف چشم ها و بینی او را تمیز بشویید.

– لیف را تمیز آبکشی کنید و سپس باقی بدن کودک را بشویید.

– او را داخل حوله بپیچید و خشک کنید. پس از حمام باید بدن او را با لوسیون مخصوص مرطوب نگه دارید.

حمام کردن نوزادان بسیار موضوع بااهمیتی است زیرا ابتدا باید امنیت کودک خود را مهیا کنید و سپس موارد لازم برای پاکیزگی او را در نظر بگیرید.

هرچند وقت یکبار نوزاد را حمام کنیم؟

برخی از والدین کودک خود را هر روز حمام می کنند. اما باید بدانید کودکی که مدام چهاردست‌وپا می کند و روی زمین و میان اسباب بازی هایش حرکت می کند را لازم نیست هر روز تمیز کنید. سه بار در هفته کافی است. اما دست و صورت او را به طور مرتب بشویید. قسمت های دیگر بدنش که کثیف می شوند را نیز با آب و صابون تمیز بشویید. پس از تعویض پوشک نیز بدنشان را حتما با آب بشویید و خشک کنید.

حمام کردن نوزادان و کودکان زیر یک سال بسیار خطرناک است و ممکن است در نتیجه لیز بودن سطح حمام و بدنشان لیز بخورند و حفظ تعادل آنها برای مادر یا پدر آسان نیست. به ویژه اینکه کودک در این سن بسیار بازیگوش و دایم در حال تکان خوردن است.

نوزاد را کجا باید حمام کرد؟

سینک آشپزخانه یا وان های کوچک مخصوص کودکان و نوزادان بهترین گزینه برای شست‌وشوی کودکان کوچک است. به هیچ عنوان توصیه نمی شود نوزاد را در وان حمام کنید. تشت یا لگن های مخصوص کودکان که در فروشگاه های وسایل بچه فروخته می شوند، بهترین گزینه برای شستن فرزند دلبند شما است.

چطور باید کودک را حمام کرد؟

حمام کردن کودکان یکی از شادترین و لذت‌بخش ترین زمان ها برای پدر/مادر و فرزند است. هر دو طرف در این ماجرا خوشحال هستند: کودک از اینکه آب بازی می کند و مادر از اینکه فرزندش را در حین بازی، تمیز می کند.

– برای حمام کردن کودک باید همه وسایل لازم را آماده کنید. حوله، پوشک تمیز و لباس هایش را آماده کنید. مطمئن شوید اتاق کودک به اندازه کافی گرم هست و خدایی نکرده موجب سرماخوردن کودک نمی شود.

– وان (تشت یا لگن) را از آب گرم پر کنید. مراقب باشید آب داغ نباشد تا پوست نازک و حساس کودک آسیب نبیند. دمای مناسب برای حمام کردن کودک، ۹۰ درجه فارنهایت (۳۲ درجه سلسیوس) است.

– کودک را داخل حمام بیاورید و آنجا لباس هایش را در بیاورید.

– خیلی آرام و با احتیاط، کودک را از پا داخل وان آب قرار دهید. با یکی از دستان خود سر و گردن کودک را بگیرید و از آنها مراقبت کنید. هر چند دقیقه یکبار، یک کاسه آب روی بدن او بریزید تا بدنش سرد نشود.

– با شامپوی مخصوص کودک، بدن او را با دست خود یا پارچه نرم بشویید. ابتدا سر او را بشوید. سپس پارچه یا لیف را آب بکشید و چشم ها و صورت کودک را بشویید. اطراف چشم ها و بینی او را تمیز بشویید.

– لیف را تمیز آبکشی کنید و سپس باقی بدن کودک را بشویید.

– او را داخل حوله بپیچید و خشک کنید. پس از حمام باید بدن او را با لوسیون مخصوص مرطوب نگه دارید.

اشتراک گذاری

نظرات برای این پست بسته شده .