اولین دندان کودک (کاهش درد و مراقبت)

جوانه زدن دندان ها چه زمانی آغاز می شود؟
جوانه زدن دندان ها در حدود 6 ماهگی اتفاق می افتد؛ ولی می تواند در هر زمانی بین سنین 3 تا 12 ماهگی اتفاق بیفتد و در 3 سالگی کودک 20 دندان اولیه دارد. دندان های پیش فک پائین اولین دندان هایی هستند که می رویند؛ در عرض 1 تا 2 ماه بعد از آن دندان های پیش بالایی رشد خواهند کرد.

علایم جوانه زدن دندان ها کدامند؟

بعضی از بچه ها در زمان جوانه زدن دندان ها بیش از حد بی قراری می کنند. این کودکان معمولاً در محل جوانه زدن دندان ها دچار درد و تورم می شوند. این علایم معمولاً 3 تا 5 روز قبل از جوانه زدن دندان ها شروع شده و با ظهور دندان ها در لثه، از بین می روند؛ در مقابل بسیاری از کودکان در برابر جوانه زدن دندان ها واکنش نشان نمی دهند.

در این دوران کودکان انگشت دست یا شست پایشان را برای رفع فشار لثه ها به دهان می برند. همچنین ممکن است به علت درد و التهاب لثه ها در این دوران از خوردن و آشامیدن امتناع کنند.

در بسیاری از موارد، بزاق کودکان در زمان جوانه زدن دندان ها، به بیرون از دهان جاری می شود. این باعث ایجاد راش در نواحی چانه، صورت و قفسه سینه می شود. در صورتی که کودک شما در این دوران علایم خفیف رو به بهبودی بروز می دهد، جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد؛ ولی چنانچه علایم او شدید بوده و خبری از بهبودی نیست، توصیه می شود با پزشکتان تماس بگیرید.
چطور می توانید به کودکتان برای آرام شدن در طول جوانه زدن دندان ها کمک کنید؟
در اینجا نکاتی برای کمک به حس بهتر کودکتان ارائه می شود:
با استفاده از انگشت کاملاً تمیز خود یا حلقه های دندانی تمیز و خنک، لثه های کودکتان را هر بار برای 2 دقیقه مالش دهید. اگرچه ممکن است بسیاری از کودکان در ابتدا اعتراض کنند، ولی انجام این کار برایشان بسیار آرامش­ بخش و خوشایند است.
برای او وسایل ایمن مانند حلقه دندانی از داروخانه تهیه کنید.
در صورتی که کودک شما به علت درد بیش از حد، تب و سایر علایم احتمالی بی قراری می کند، لازم است که زیر نظر پزشک، برای او یک مسکن مناسب استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که باید از مصرف آسپیرین برای کودکان کمتر از 20 ماه پرهیز کنید؛ چرا که می تواند باعث ایجاد سندرم ری شود (سندرم نادر ولی خطرناک همراه با مشکلات مغزی و نارسایی کبد).

بر اساس هشدار سازمان غذا و داروی آمریکا استفاده از ژل های مسکن برای کودکان مجاز نیست؛ چرا که این ژل ها باعث بی حس شدن گلوی آن ها شده و بلع را برای کودک سخت می کند. استفاده از این ژل ها همچنین عوارض دیگری را به دنبال خواهد داشت.