بیماری کلاه گهواره‌ای چیست؟ + روش درمان

کلاه‌گهواره‌ای مشکل پوستی‌ای است که در نوزادان مشاهده می‌شود و نام دیگر آن «درماتیت سبورئیک» است. این مشکل پوستی در چند هفته اول تولد وجود دارد. لایه پوستی نازک و چرب‌مانند که معمولا رنگ زرد یا قهوه‌ای دارد، به‌صورت پوسته‌ای چسبنده در قسمت ملاج یا بالای پوست سر نوزاد قرار دارد. خارش، سوزش و التهاب در این قسمت وجود ندارد.
این وضعیت ممکن است در کودکان زیادی دیده شود و باوجود ظاهر ناخوشایند و نگران‌کننده‌اش مشکلی ایجاد نمی‌کند. این حالت ارتباطی با سطح بهداشت پایین خانواده و… ندارد و خانواده نباید از سرایت آن به کودکان دیگر نگران باشند. کلاه‌گهواره‌ای درمان خاصی ندارد و با شستشوی تدریجی و ملایمی که در هر بار حمام کردن کودک انجام می‌شود این لایه پوستی به‌تدریج از بین خواهد رفت.
اگر والدین از این پوسته روی سر واقعا ناراحت هستند می‌توانند 4-3 ساعت قبل از حمام کردن نوزاد از روغن‌های معمولی مانند روغن بادام یا روغن زیتون به‌عنوان نرم‌کننده روی پوست سر نوزاد بزنند تا چرب شود.
سپس کودک را به حمام ببرند و با شامپوهای معمولی یا همان شامپو بچه موی سر را بشویند. دقت کنید بعضی از خانواده‌ها ممکن است فکر کنند که این پوسته‌ها شوره سر است و از شامپو ضدشوره استفاده کنند. برای کودکان به هیچ‌وجه نباید از شامپو ضدشوره استفاده کرد. روغن زیتون یا بادام پوسته را نرم و شل می‌کند و میزان چسبندگی آن را کاهش می‌دهد و به این ترتیب پوسته‌ها جدا می‌شوند.
البته در مواقعی که پوسته روی سر وسیع است باید چند بار زدن روغن و شستشوی سر طی چند روز تکرار شود. این کار بدون کوچک‌ترین صدمه‌ای، پوست سر نوزاد را پاک خواهد کرد. این مشکل گاهی ناحیه ابرو را به مقدار جزیی گرفتار می‌کند که آن نیز با توصیه‌هایی که گفته شد، از بین می‌رود. مشکل پوستی کلاه گهواره‌ای تاثیری در ریزش مو و کم‌پشتی مو ندارد.

ریزش مو تا قبل از 1 سالگی مهم نیست
کودکان موهای بسیار نرم و نازکی دارند و نرمی باعث می‌شود موهای کودک کم‌پشت به نظر برسد. این موضوع همیشه برای والدین حائزاهمیت است و بادقت زیادی نحوه رشد موی کودک را دنبال می‌کنند، ولی به‌طور کلی، بعضی از کودکان با موهای پرپشت و بعضی هم با موهای کم‌پشت متولد می‌شوند.
شاید در همان اوایل تولد نتوان در مورد پری و کمی موهای سر نوزاد قضاوت کرد و باید چند ماه از آن بگذرد، ولی در موارد بسیار نادر ممکن است کودک بدون مو به دنیا بیاید؛ یعنی اصلا فولیکولی روی سر وجود نداشته باشد. کودکانی که کاملا بدون مو متولد می‌شوند باید به متخصص پوست ارجاع داده شوند.
در چند ماه اول که سر کودک مدت طولانی روی بالش قرار دارد، ممکن است موها در اثر سایش دچار ریزش شوند. حتی گاهی نواحی‌ای از سر که بیشتر روی بالش قرار دارد، کم‌پشت‌تر از نواحی دیگر است، ولی این ریزش موقت است و موها دوباره جایگزین خواهند شد. خانواده‌ها سعی می‌کنند برای پرپشت کردن موهای کودک خود راه‌های متفاوتی را امتحان کنند ولی بهترین کار این است که کودک تغذیه مناسبی داشته باشد و موهای سر هم با شامپوهای بچه با خاصیت اسیدی و قلیایی بسیار کم یا خنثی شسته شود.
گاهی والدین موهای دختربچه‎ها را می‌بندند. این کار باید بسیار نرم و آرام صورت گیرد تا فشاری به موی کودک وارد نشود. ریزش مو قبل از 1 سالگی در کودکان اهمیت زیادی ندارد و به سرعت جایگزین خواهد شد، ولی بعد از 1 سالگی ممکن است علت‌های گوناگونی داشته باشد.

تراکم موی سر کودک به عوامل مختلفی بستگی دارد
مقدار مویی که در نوزادان مشاهده می‌شود تا حدودی به سن تولد آنها بستگی دارد. کودکانی که نسبتا دیرتر از سن موعد زایمان متولد می‌شوند، معمولا موهای بیشتری دارند. این موها مختص دوران جنینی است. حتی پرمویی را در بدن نیز مشاهده می‌کنیم. البته چند هفته بعد از تولد به حالت عادی برمی‌گردد.
موها ابتدا حالت کرکی و بسیار ظریف دارند و طبیعی است که ممکن است نتوانند تمام سطح سر را پوشش دهند. همچنین در دوران کودکی هورمون‌های جنسی که مسوول ضخیم شدن و پرپشت شدن موهای بدن هستند نیز وجود ندارد. از طرفی، رنگ مو را هم باید در نظر داشت. نوزادان یا کودکانی که رنگ موی تیره و مشکی دارند به نظر می‌رسد موهای پرپشت‌تری دارند ولی موهای بور و روشن کم‌پشت به نظر می‌رسند. پس مادران باید به این نکته هم توجه داشته باشند. تفاوت دیگر در تعداد فولیکول‌‌های روی پوست است.
انسان‌ها از نظر ژنتیکی در این مورد با هم تفاوت دارند و هرچه فولیکول‌های مو بیشتر از هم فاصله داشته باشند و تار مو هم ظریف‌تر باشد، بازهم عاملی است برای اینکه موی سر کم‌پشت به نظر برسد. قبل از سن بلوغ نمی‌توان در مورد تراکم موی کودکان صحبت کرد چون بعد از بلوغ تغییرات زیادی در موی افراد مشاهده خواهد شد.
اما در کم‌پشتی‌های شدید مو یا وجود بیماری‌های زمینه‌ای در کودک مانند اختلالات عملکرد غده تیروئید، کم‌خونی، کمبود ویتامین و املاح، ابتلا به بیماری‌های بدخیم، ضعف سیستم ایمنی و… باید ‌دنبال علت بود و حتما کودک را به متخصص کودکان و پوست ارجاع داد. اگر بیماری وجود نداشته باشد، ذات و طبیعت اصلی مو تغییری نخواهد کرد و تلاش خانواده برای پرپشت کردن موی کودک بی‌نتیجه خواهد بود.

سلامت