عفونتهای قارچی

درماتوفیتوز  . ۲- کاندیدیازیس ( مونیلیازیس ) .

درماتوفیتوز : عفونت قارچی مزمن پوست و سرو ناخن است که تنها برروی کراتین مرده یا لایه شاخی زندگی می کنند قادر نیستند روی سطوح مخاطی زندگی کنند . قدرت آلوده کنندگی درماتوفتیها پایین است ولی در گونه زئوفیلیک ( حیوانی ) التهاب شدید ایجاد می کند .

علائم بالینی : برحسب موقعیت و محل عفونت و گونه قارچ متفاوت است و شامل :

 • کچلی پا (Tineapedis): ترک خوردگی لای انگشتان ، کنده شدن پوست کف پا و وزیکولهای اطراف و لای انگشتان و کف پا
 • کچلی دست (Tinea manas): کمتر شایع است ولی به آلودگی پاها شباهت دارد ، اغلب با  عفونت ناخن همراه است .
 • کچلی سر (Tinea capitis): بیشتر در کودکان قبل از بلوغ ، درمناطق فقیر و پرجمعیت شیوع دارد . با پیدایش آلوپسی و پوسته پوسته شدن همراه است .شایعتر از سایر انواع دیگر است.
 • کچلی پوست بدن (Tinea corporis): در هر سنی و در آب و هوای گرم شایع است . به صورت زخمهای محدود با ظاهر بسیار متفاوت مشخص می شود . با پوسته ، وزیکول یا پوسچول ظاهر می شود .
 • کچلی ریش (Tinea Bardae): در نواحی ریش دار بصورت فولیکولیت پوسچولر نمایان شده و موهای آلوده به راحتی کنده می شوند .
 • کچلی ناخن ( Tinea unguiam): اونیکومایکوزیس : در بچه ها نادر و در بالغین شایع است . نسج زیر ناخن ضخیم و ناخن تغییر رنگ یافته و کلفت و دفورمه می شود .
 • کچلی کشاله ران ( Tinea cruris ): به خارش سربازان مشهور است ، محیط گرم و مرطوب مستعد کننده است . نواحی چین دار لیچ افتاده و با خارش تشدید می شود . اغلب دوطرفه است .

درمان : درمانهای موضعی با کرم میکونازول ، کلوتریمازول ، تولنفتات

درمانهای خوراکی : گریزئوفولوین ، کتوکو نازول ، فلوکونازول و ایتراکونازول و در صورت عفونت ثانویه باکتریایی آنتی بیوتیک مناسب .

پرستاری : کوتاه کردن موی آلوده ، کندن ناخنها ، رعایت بهداشت پوست ، پوشیدن جورابهای نخی، کنترل تمام افراد خانواده کودک مبتلا کچلی و درمان همزمان اعضای خانواده . عدم استفاده از شانه و برس اشتراکی . گوشزد عوارض جانبی داروها به بیمار .

پوشیدن کفش سبک و تعویض مکرر کفش ها .

کاندیدیازیس : عفونت حاد یا مزمن پوست ، غشاهای مخاطی و گاه ارگانهای داخلی که معمولا سطحی هستند گاهی سیستمیک می شوند . شایعترین علت آن به کاندیدا آلبیکانس است . فاکتورهای فیزیولوژیک ، ژنتیک و اکتسابی مساعد کننده هستند .

انواع کاندید یازیس بر حسب محل ضایعات :

 • ولو واژنیت کاندیدایی: خارش ،‌ترشحات سفید رنگ ایجاد کرده و غشاهای مخاطی و ژینیتالیای خارجی قرمز ، متورم و گاه زخمی درد ناک می شود روی را نها و آنال گسترش می یابد.
 • کاندیدیازیس دهانی =برفک : ضایعه آماسی دردناک روی زبان ، مخاط و کام و دهان و لثه است . بصورت لکه های سفید مایل به خاکستری یا پنیری شکل که به آسانی برداشته شده و زیر آن مخاط خون چکان بجا می ماند . در نوزادان شایع است . در بزرگسالان با عوامل مستعد کننده همراه است .
 • بالانیت کاندیدایی :معمولا بطور اکتسابی از همسران خود آلوده می شوند ، زمینه دیابت مؤثر است . پاپولها و پوستولهای قرمز رنگ نقطه های حساس روی گلنس و پنیس ایجاد شده با ، خارش سوزش دردناک و گاهی اگزودای سفید همراه است .
 • کاندیدیازیس چین های پوستی بزرگ :
 • در زیر پستانها ، مابین چین های شکمی ، کشاله ران و ناحیه انال و زیر بغل شایع است با خارش زیاد همراه است . اولین علامت وزیکول و پوستول بوده که به آسانی پاره شده و سبب لیچ افتادگی و شقاق می شود .
 • کاندید یازیس چین های پوستی کوچک : در کارکنان رستورانها ، آشپزها ، ظرف شورها و دندانپزشکان شایع است ضایعه بصورت یک صفحه بیضی شکل با حدود مشخص قرمز رنگ لیچ افتاده و شقاق دار با حاشیه و زیکولوپوستولر در بین انگشتان ، خارش و مختصر درد  در ناحیه ضایعه می باشد .
 • کاندیدیازیس گوشه های دهان ( پرلش ) : التهاب و آماس در گوشه های دهان در هر سنی رخ می دهد ، لیسیدن لب ، گا زگرفتن گوشه‌های دهان ، مکیدن انگشت شست باعث بروز پرلش می شود و در افراد مسن بعلت چروکیدگی گوشه دهان شایع است .
 • کاندیدیازیس ناحیه قنداق یا ( دایپر ) : یک ناحیه تلاقی پوستی مصنوعی زیر پوشک خیس ایجاد می شود . ناحیه مبتلا زمینه قرمز اختصاصی با پوستول های اقماری می‌دارد .
 • کاندیدای ناخن و نسج اطراف ناخن ( کاندید ا اونیشیا و پارونیشیا ) : بیشتر د ر آشپزها ، رختشوها ، ظرفشویها ، در خانمها بعلت مانیکور کردن مکرر و دیابت دیده می‌شود . بصورت تورم قرمز رنگ شفاف مانند بالشتک اطراف ماهک ناخن که گاه خود بخود چرکی می شود . معمولا درد ناک نیست صفحه ناخن خراب می شود .
 • کاندیدیازیس پوستی ـ مخاطی مزمن : عفونت کاندیدایی پیشرونده در بیماریهای غدد داخلی و نقص ایمنی شدید است . ضایعات بصورت پوستولهای اریتماتو شروع سپس یک دلمه ضخیم ایجاد و بتدریج یک ضایعه گرانولوماتو دلمه دار با سطح زگیلی و برآمدگی شاخی شکل ایجاد می شود .

دیستروفی ناخن ، کاهش موها و اسکاراز عواقب بعدی بیماری است . مقاوم است . کاندید یازیس سیتیمیک غیر شایع است . در صورت سندرم نقص ایمنی با عفونتهای مکرر کاندید یازیس سبب مرگ بیمار می شود .

 1. کاندیدیازیس سیستمیک :

 

ریه ها ، برانشیال ، پرده ها ی مغز ، کلیه ، مثانه و مفاصل و بدرجات کمتر کبد ، میوکارد ، آندوکارد و چشم ها را مبتلا می کند  . فاکتورهای مانند اعتیاد ، ثابت ماندن کاتترهای وریدی و ضربه ها ی مستقیم طی عمل جراحی قلب مستعد کننده هستند.

با علائم مثل تب های اینترمیتنت و مقاوم به درمان و وجود ضایعات کاندیدایی غیر معمول و سلولیت در محل کاتتر وریدی باید به فکر کاندیدیازیس سیستمیک بود . ابتلا به کوریو رتینیت کاندیدایی نماینده قطعی آن است .

گاهی تمامی تستهای تشخیصی و کشت ها منفی بوده و فقط در اتوپسی قابل تشخیص است .

 

درمان در انواع کاندیدیازیس :

 

بنا به محل ضایعات و وسعت آنها از درمانهای ضد قارچی موضعی مثل کلوتریمازول ، میکونازول ، نیستاتین ، ویوله دوژانسین و  اسید بوریک

و داروهای ضد قارچی خوراکی : کتوکونازول ، فلوکونازول و ایتراکونازول ، فلوسیتوزین .

و داروهای ضدقارچی تزریقی : آمفوتریسین B و میکونازول وریدی .

پرستاری در انواع کاندیدیازیس :

بسته به محل ضایعات و وسعت آنها مشکلات بیمار تشخیص داده شده   براساس آنها برنامه ریزی پرستاری انجام می شود .

اشتراک گذاری

ارسال یک پاسخ