پسوریازیس،علائم و شنانه ها ،راه درمان

پسوریازیس چیست,عکس پسوریازیس,پسوریازیس درمان گیاهی,پسوریازیس ناخن,پسوریازیس سر,پسوریازیس تناسلی,درمان پسوریازیس در طب سنتی,انجمن پسوریازیس,پسوریازیس پوست سر

پسوریازیس یک بیماری پوستی است که بوسیله افزایش turn overسلولی ( تزاید و تکثیر سلولی ) مشخص می گردد . که در نتیجه این فرآیند پوسته های ضخیمی بر سطح پوست ایجاد می شود پوست مبتلا خشک و ناصاف می باشد . در مناطق گرم و مرطوب (زیر بغل ها و چینها و … ) اغلب وجود دارد . ناخن نیز در این بیماری در گیری دارد در سطح ناخن نیمی از بیماران پسوریازیس Pitting ( فرورفتگی ) دیده می شود . درد مفصلی و تورم در ۴۰-۵ درصد بیماران و گاه تا ۴۰% بیماران با پسوریازیس وسیع دیده می شود .

علائم پسوریازیس

معمولا با patch پچ های پوسته ریز قرمز در ناحیه سر ، بدن ، اندام ها تظاهر میکند پوسته های بیماری در سر از شوره معمولی ضخیم تر می باشند . مناطق شایع درگیر در بدن آرنج ها ، زانو ها و پشت می باشد .
علل ایجاد پسوریازیس : علت پسوریازیس نامعلوم است مطالعات یک زمینه ژنتیکی که توسط فاکتورهای محیطی فعال می شود را نشان داده اند .
عوامل مستعد کننده پسوریازیس : استرس های فیزیکی و روحی پسوریازیس را تشدید می کنند ، عفونتهای گلو و آنفلونزا ممکن است بیماری را تشدید کنند برخی دارو ها مانند هورمونهای استروئیدی و برخی داروهای ضد فشار خون ممکن است باعث ظهور پسوریازیس گردند .
سیرطبیعی پسوریازیس : در حوالی ۲۰ سالگی است. اما از بدو تولد تاسنین پیری هم ایجاد میشود ، همانند دیابت و سایر بیماری های مزمن . بهبودی دائمی ندارد اما برخلاف سایربیماری های مزمن به ندرت باعث کاهش طول عمر می شود .
آیا بهبودی سریعی برای پسوریازیس وجود دارد ؟ نه . اما پزشک می تواند در کنترل پسوریازیس به ما کمک کند از استروئید های خوراکی بهتر است اجتناب شود زیرا علیرغم کنترل سریع پسوریازیس ، باعث برگشت سریع و شدید پسوریازیس می گردد . بخاطر داشته باشید پسوریازیس با درمان های مناسب می تواند کنترل شود .

درمان پسوریازیس ؟

کرم های موضعی / پمادها / لوسیونها / شامپوها و شویندهای سر برای پسوریازیس پوست سر ، شامپوهای تار و محلول ها و ژلهای حاوی استروئید مورد استفاده قرار می گیرند اغلب بیمارانی که بیماری خفیفی دارند تسکین قابل ملاحظه ای با مرطوب کننده های کرم و پماد ایجاد می شود . جهت صورت ، کشاله ران و مناطق مودار استروئیدهای ضعیف معمولا استعمال می گردند . فوتوتراپی ( نور درمانی ) که پسوریازیس به درمان با اشعه (UV)پاسخ می دهد چه UVA و چه UVB در صورتی که با دوزهای به تدریج افزایش یابنده و در دوره درمانی یک تا چند ماهه به کار روند موثر می باشند UVA معمولا به همراه قرص پسورالن جهت افزایش تأثیر فوتوتراپی به کار می رود ( PUVA)

داروهای خوراکی زمانی که پسوریازیس به درمان موضعی و فوتوتراپی پاسخ نداد شروع می شود داروهای مثل متوتروکسات ( MTX ) ، سیکلوسپورین و سولفاسالازین میباشد متأسفانه این داروها عارضه جانبی دارند و بیمار باید بطور مرتب تستهای خونی بدهد عوارض جانبی شامل آسیب کبد و تخریب مغز استخوان و غیره میباشد .

آموزش به بیمارپسوریازیس
پسوریازیس یک بیماری غیر عفونی و غیر مسری مزمن می باشد که دوره درمان آن طولانی است اما با مصرف صحیح دارو و استفاده از روشهای درمانی و رعایت نکات توصیه شده کاملا قابل کنترل می باشد .
از استرسهای عاطفی ( تنشهای روحی ) جدا خودداری کنید آرامش اصل اول در تداوم درمان شماست .
از هر گونه تحریک و دستکاری ضایعات و یا صدمه به پوست ( بریدگی ، سائیدگی ، آفتاب سوختگی ) بپرهیزید .
از مصرف دارو بدون توصیه پزشک خودداری کنید ( زیرا بعضی از داروها بیماری شما را تشدید می کند ) .
به پزشک خود به طور مرتب مراجعه کنید. هر گونه تغییر در نوع یا میزان دارو یا روش درمان حتما با نظر پزشک شما باشد .
برای شستشوی بدن از صابون و شامپوی توصیه شده ( بانظر پزشک ) و آب ولرم بطور مرتب استفاده نموده و بدن را خیلی ملایم با حوله خشک نمائید .
از قرار گرفتن در فضاهای بسیار سرد وبسیار گرم بپرهیزید .
از خشک شدن پوست جلوگیری نموده و از پمادهای نرم کننده طبق نظر پزشک استفاده نمائید.
در برنامه روزانه تعادلی بین کار ، ورزش ، تفریح و استراحت ایجاد نموده از خستگی مفرط بپرهیزید .
رژیم غذایی شما باید حاوی پروتئین فراوان ، مایعات فراوان ، کم چربی و کم نمک باشد (لبنیات، گوشت ، مرغ ، ماهی ، حبوبات ، تخم مرغ ، میوه و سبزیجات )
از مصرف الکل و دخانیات بپرهیزید .
از چاقی بپرهیزید
از قرار گرفتن در معرض عفونتها ( بیماریهای عفونی ) خودداری نمائید
از قطع خود سرانه دارو بپرهیزید
تاکید می نمائیم بیماری شما غیر عفونی و غیر مسری است و خطری متوجه افراد خانواده شما نمیباشد
درهنگام خارش بجز داروهای توصیه شده کمپرس و حمام ولرم مفید است

اگر در روند درمان از اشعه موسوم به پووا استفاده می کنید موارد زیر را رعایت فرمائید
بدانید پووا اشعه متمرکز شده خورشید است
در صورتی که موقع خوردن قرص اشعه ( متوکسالن .. ) حالت تهوع دارید آنرا بین غذا میل نمائید
دوساعت بعد از خوردن قرص بهترین زمان برای دریافت اشعه است . زمان خوردن قرص و دریافت اشعه را تنظیم نمائید
حداکثر نیم ساعت بعد ازخوردن قرص از عینک آفتابی مناسب ( حتی الامکان کناره های آن نیم بسته باشد ) استفاده نموده و حتی الامکان بدن خود را در برابر نور بپوشانید و عینک و پوشش خود را تا پایان روز و هنگام خواب حفظ کنید
در روزهایی که از قرص اشعه استفاده می کنید تا سرحدامکان کمتر در مقابل نورآفتاب قرار بگیرید
در صورت ایجاد تورم و قرمزی و جوش در موضعی که اشعه می گیرید با پزشک معالج مشورت نمائید
حتما فواصل دریافت اشعه را که توسط پزشک تجویز شده رعایت نمائید
در طول درمان از بارداری بپرهیزید

اگر قرص تیگازون مصرف می نمائید به نکات زیر نیز توجه نمائید
کنترل چربی در رژیم غذایی با دقت انجام شود . ( رژیم کاملا کم چربی ) و مصرف مایعات فراوان
چرب کردن مخاطها ( بینی و لب ) چون مصرف دارو باعث خشکی آن می شود
کنترل دوره ای آزمایشات توصیه شده توسط پزشک ( تستهای کبدی و چربی خون ) و مراجعت منظم به پزشک
از حاملگی حتی تا دو سال پس از قطع دارو خودداری نمائید .

قابل توجه بیماران پسوریازیس
از خشک شدن پوست بدن جلوگیری نمائید . بدین منظور از وازلین یا اوسرین استفاده نمائید .
بعد ازانجام فتو تراپی با آب ولرم استحمام کرده ، سپس بدن را چرب نمائید
از استحمام با آب سرد یا آب داغ خود داری نمائید .
در صورت امکان روزی یک بار استحمام نمائید
از رژیم غذائی پر پروتئین استفاده نمائید
از برخورد ضربه مستقیم به بدن پرهیز نمائید .
از لباسهای زیر نخی استفاده نمائید .
از مواد غذائی آلرژی زا ( ادویه ، قهوه ، شکلات ، سوسیس ، کالباس و … ) دوری نمائید .
دقت فرمائید که :
مهمترین عامل بهبودی ، داشتن آرامش اعصاب ، دوری از فشارهای روحی ،اضطراب ، استرس و موارد نظیر آن می باشد .

انواع پسوریازیس
این بیماری شکل‌های مختلفی دارد و به‌طور کلی به ۵ گروه اصلی زیر تقسیم می‌شود:
• پلاکی: نوع شایع، پلاکی است که در آن زمینه پوست قرمزرنگ است و روی آن پوششی از سلول‌های مرده یا کراتینی به رنگ نقره‌ای وجود دارد که ضخامت واضح و فلسی‌شکل دارند. این ضایعات بیشتر در زانو، آرنج، پوست سر و کف دست و پا دیده می‌شود و گاهی پلک، گوش، دهان، لب‌ها و چین‌های پوستی را هم درگیر می‌کنند. در ۳۰ درصد بیماران همزمان با این علائم، درد مفاصل هم وجود دارد. تغییرات ناخن هم در ۵۰ درصد بیماران دیده می‌شود. ناخن ضخیم شده، از بستر جدا می‌شود و رنگ خود را از دست می‌دهد.
• خال‌دار: در این نوع اندازه ضایعات کوچک‌تر است و از کودکی و جوانی شروع می‌شود.
• معکوس: پسوریازیس معکوس در ناحیه تناسلی آقایان، زیر بغل و کشاله ران دیده می‌شود و با مالش و اپیلاسیون تشدید می‌شود.
• تاولی: نوع تاولی هم شامل جوش‌های ریزی است که داخل آن ترشحاتی وجود دارد و فقط حاوی گلبول سفید است.
• اریترومتری: نوع اریترومتری نادر، التهابی و شدید است و صفحه بزرگ و قرمزرنگ براق و ملتهبی تشکیل می‌دهد و لایه‌های پوستی روی آن به‌صورت فلسی جدا می‌شود. این نوع در ۳درصد مبتلایان دیده می‌شود که البته شدید است و بیمار باید بستری شود.
عوامل موثر بر پسوریازیس
ژنتیک در بروز پسوریازیس حرف اول را می‌زند و دیده شده در این بیماران میزان برخی آنتی‌ژن‌های بافتی در سطح لنفوسیت‌ها، نسبت به سایر جمعیت بیشتر است. غیر از ژنتیک عوامل دیگری مثل دیابت و افسردگی با این بیماری پوستی ارتباط و همراهی دارند و محرک‌هایی مثل استرس و صدمات پوستی و مصرف برخی داروها و عفونت‌ها در شروع بیماری به‌عنوان محرک تاثیر دارند.
تشخیص و درمان
برای تشخیص بیماری معمولا مشکلی وجود ندارد زیرا شکل ظاهری در پوست یا کف سر مشخص است اما گاهی پزشک ممکن است آن را با درماتیت سبوره یا اگزما اشتباه بگیرد که در این صورت با نمونه‌برداری، می‌توان آن را تشخیص داد. در مواردی که بیماری خفیف است، از داروهای لایه‌بردار یا کرایولیتیک مثل ترکیبات اوره یا کول‌تار استفاده می‌شود تا لایه کراتین پوست را نرم کنند و‌ بردارند. کنار آن از داروهای کورتونی و پماد‌های حاوی مشتقات D3 نیز کمک می‌گیرند. در موارد شدید از درمان‌های سیستمیک استفاده می‌شود. نوردرمانی با اشعه ماورای‌بنفش نیز کنار دارو می‌تواند موثر باشد. البته این روش کمی وقت‌گیر است و از آنجا که امواج خود، سرطان‌زا هستند، کمتر استفاده می‌شود. درمان با لیزر هم در حال حاضر کاربرد دارد و برخی پزشکان از آن استفاده می‌کنند. در کل، این بیماری مزمن است و هیچ دارویی آن را ریشه‌کن نمی‌کند. بیمار مدت طولانی باید دارو مصرف کند. گاهی بیماری فروکش می‌کند که در این شرایط دوز دارو کم می‌شود و حالت نگه‌دارنده پیدا می‌کند اما سیر بیماری قابل‌پیش‌بینی نیست.
۱۰ فرمان پسوریازیس
۱٫ بیمار باید شرایط روانی مطلوبی داشته باشد و با اصول مدیریت استرس آشنا شود زیرا استرس در شعله‌ور شدن یا شروع مجدد بیماری دخیل است. آمار نشان می‌دهد در ۹۰-۴۰ درصد موارد بیمار قبل از تشخیص پسوریازیس دچار استرس شدید بوده است.
۲٫ معمولا برای این بیماران در کنار داروهای کنترل‌کننده بیماری از داروهای آرامبخش هم استفاده می‌شود. در مواردی نیز متخصص پوست، بیمار را به روان‌پزشک ارجاع می‌دهد تا به او در کنترل احساسات کمک کند. بسیار مهم است که بیمار برنامه‌های تفریحی و ورزشی داشته باشد تا از استرس دور بماند.
۳٫ درد و خارش و ظاهر نامطلوب معمولا باعث می‌شود بیمار وضعیت روانی خوبی نداشته باشد. به همین دلیل اطرافیان و خانواده باید از او حمایت کنند و با توجیه بیماری به او اطمینان دهند که این بیماری خطرناک نیست و با مصرف دارو قابل‌کنترل است. باید بیمار را مجاب کرد با مشکلش کنار بیاید و اگر درد مفصل دارد نیز باید برایش مسکن یا کورتون تجویز شود.
۴٫ مصرف الکل، برخی داروها مثل استروییدهای سیستمیک، کاهش کلسیم، عفونت‌ها و خراشیدن و خاراندن و ضربه به پوست سبب تشدید بیماری می‌شود. در عوض، مصرف ویتامینD به بهبود بیماری کمک می‌کند.
۵٫ نور خورشید در بیشتر موارد بهبوددهنده است و به بیمار توصیه می‌شود از آفتاب دوری نکند و در صورت امکان، در آب و هوای گرم و مرطوب زندگی کند.
۶٫ تغییرات هورمونی باعث تشدید بیماری می‌شود. بیماری در دوران بلوغ و یائسگی تشدید می‌شود و بارداری و زایمان نیز آن را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.
۷٫ پوست بیماران پسوریازیس فلسی و خشک است و به همین دلیل نباید از صابون‌هایی که pH بالایی دارند، استفاده کنند. صابون‌های حاوی کرم یا صابون‌های ملایم حاوی گلیسیرین که معمولا پزشک تجویز می‌کند، مناسب است. صابون‌هایی که چربی پوست را کاهش می‌دهند و قلیایی هستند را نباید به هیچ عنوان استفاده کرد.
۸٫ مصرف روزانه کرم‌های مرطوب‌کننده که در آن از ترکیبات لایه‌بردار و اوره هم استفاده شده باشد تا پوسته‌های اضافه را ‌بردارد و رطوبت را نگه‌ دارد، ضروری است.
۹٫ لباس بیماران باید از جنسی باشد که تنفس پوست به خوبی انجام شود. لباس‌های پلاستیکی باعث تعریق بیش از حد و خفگی پوست می‌شود. لباس پشمی تنگ هم ساییدگی را بیشتر می‌کند. لباس باید حس خوبی به بیمار منتقل کند. اگر فشار روی پوست وارد شود می‌تواند بیماری را تشدید کند.
۱۰٫ این بیماران باید در مشاغلی فعالیت کنند که استرس کاری کم باشد. حسابداران، مدیر عاملان شرکت‌های بزرگ، سیاستمداران و… استرس بالایی دارند. استرس برای این بیماران سم است. ضمنا آقایان در صورت ابتلا به موارد شدید پسوریازیس، می‌توانند برای سربازی معافی بگیرند.

آرتریت (ورم مفاصل) پسوریاتیک، التهاب مفاصل مجاور ضایعات پوستی و ناخنی پسوریازیس است که در این بیماری هر یک از مفاصل بدن ممکن است درگیر شوند، به‌طور عمده مفاصل انگشتان و مهره‌های کمری و گردنی مبتلا می‌شوند. این اختلال معمولا خفیف است و بیشتر بین سنین ۳۰ تا ۵۰ سال شروع می‌شود و در سراسر زندگی به طور متناوب ادامه می‌یابد. درد، تورم، محدودیت حرکت، احساس درد هنگام لمس و گرمی مفاصل مبتلا، پوسته‌ریزی پوست، ناخن‌های چاله‌دار، برجسته و زرد رنگ، خستگی و تب از نشان‌های این بیماری است. خستگی یکی از مشکلات اصلی افرادی است که با این بیماری دست وپنجه نرم می‌کنند. برخی مطالعات حاکی از آن است که نیمی از بیماران مبتلا به آرتریت پسوریاتیک مجبورند که با خستگی متوسط تا شدید کنار بیایند.

به‌طور مرتب ورزش کنید تا درد را کاهش دهید و انرژیتان را افزایش دهید.
از مکمل‌های غذایی بهره بگیرید و از رژیم غذایی متعادل استفاده کنید.
خواب کافی را فراموش نکنید. اگر شما دچار اختلالاتی در نحوه خواب خود هستید، به دنبال درمان باشید.
اولویت‌های خود را در نظر داشته باشید و بر اساس آن و با سرعتی متناسب هفته خود را برنامه‌ریزی کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده