چگونه از زخم دهان رهایی یابیم

زخم دهان می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد. از طرفی التیام زخم‌های دهان زمان  می‌برد زیرا وجود باکتری‌ها دردهان، روند التیام را کند می‌کند. این زخم یا  روی لب‌ها ، زبان یا داخل دهان ظاهر می‌شود. گاهی اوقات، التیام این زخم‌ها می‌تواند  بیش از دو هفته طول بکشد. تا آن زمان خوردن، آشامیدن و حتی شستن دهان دردناک خواهد بود.این زخم‌ها به دلایل زیادی ظاهر می‌شود ازجمله سرطان دهان، ،تب‌خال و آفت دهان. دلایل  دیگر می‌تواند سوءتغذیه، ضعف در سیستم ایمنی، رعایت نکردن بهداشت، مصرف بعضی از غذاها و داروهاباشد . در صورت برطرف نشدن ظرف 10 روز، بهتر آن است به پزشک مراجعه کنیدومطمئن شوید که این‌ علایم مشکل جدی نیست. اما قبل از آن، می‌توانید چند درمان خانگی ساده را برای  از بین بردن آن امتحان کنید:
*با آب‌نمک غرغره کنید.نمک روند التیام زخم‌ها را افزایش می دهد. استفاده از این روش قبل از ناهار و شام موثر است .
*همه ما به خاصیت ضدعفونی‌کننده،ضد باکتری و ضدالتهابی زردچوبه واقف هستیم.کافی است به یک قطره عسل کمی زردچوبه اضافه کنید و هرروز روی زخم بمالید.
*قبل از هر وعده غذایی یک لیوان آب زغال اخته بخورید.این آب‌میوه باکتری را از بین می‌برد و زخم‌ها را سریع‌تر التیام می‌دهد.هرچند که تا مدتی آب زغال اخته باعث سوزش زخم‌ها خواهد شد.
*به مدت 4-3 روز با هر وعده غذایی گوجه‌فرنگی خام بخورید.
*کمی ژل آلوئه ورا به زخم ها بمالید.
*جوشانده شنبلیله را با وعده غذایی میل کنید.
*4-3 بار در روز دهان را با دمنوش گشنیز بشویید.
*هرروز کمی ریحان بجوید.ریحان دارای خاصیت دارویی زیادی است.
*به مدت 2 روز ناشتا با روغن نارگیل غرغره کنید .
*ابتدا با آب ولرم و سپس با آب سرد غرغره کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده