معماری
روزاسه چشمی

روزاسه چشمی

روزاسه بیماری پوستی‌ای است که بيشتر در خانم‌ها و در افرادی که پوست روشنی دارند دیده می‌شود. سن بروز بیماری 30 تا 60 سالگی است.

ضایعات پوستی در این افراد به صورت اتساع عروق زیر پوستی نمایان می‌شوند و پوسته‌ریزی هم روی آنها وجود دارد.

ضایعات عمدتا روی پیشانی، گونه‌ها و بینی تشکیل می‌شوند ولی در بعضی از بیماران درگیری نقاط دیگری از بدن مثل چشم‌ها هم وجود دارد.

علت بیماری روزاسه نامشخص است. درگیری چشمی ممکن است مشکلات زیادی برای بیمار ایجاد ‌کند. ضایعات روی پلک چشم، مشابه ضایعات نقاط دیگر پوست صورت است.

وقتی روزاسه روی پلک نمایان می‌شود نوعی بلفاریت ایجاد می‌کند. بلفاریت (التهاب پلک‌ها به‌ویژه در لبه آن، كه ممکن است بر اثر یک عفونت خفیف میکروبی یا بیماری پوستی ایجاد شود) ناشی از روزاسه مزمن و نسبت به درمان مقاوم‌تر است.

در این بیماری کاهش ترشح چربی به‌وسیله غدد چربی موجود در پلک، باعث تبخیر بیشتر اشک و خشکی چشم می‌شود. خشکی‌های شدید چشم موجب زخم‌های غیرعفونی قرنیه و حتی در صورت رسيدگي نکردن، نابینایی بیمار می‌شود.

درمان بیماری، استفاده از آنتی‌بیوتیک است که متخصصان پوست تجویز می‌کنند. خوشبختانه تجویز آنتی‌بیوتیک باعث بهبود در پوست صورت و پلک چشم می‌شود.

برای مرطوب نگه‌داشتن و جلوگیری از خشکی چشم هم قطره‌های اشک مصنوعی برای بیمار تجویز می‌شود. بیماری روزاسه دوران عود و بهبود دارد. بیماران باید از قرار گرفتن در معرض سرما و گرمای شدید، نور مستقیم خورشید و استفاده بعضی از داروها، خوراکی‌های محرک و… خودداری کنند تا جلوی عودهای مکرر گرفته شود.

پاسخ دهید