فتق (علائم و نشانه ها،عوارض،راه درمان و جلوگیری)

فتق

تق عبارت است از تغییر محل ارگان هایی از بدن به حفره و یا بافت مجاور.جهت درک بهتر باید توضیح داد که بدن از قسمت ها و حفره های مجزا تشکیل شده ؛به عنوان مثال قلب و ریه در حفره قفسه سینه و معده و کبد و روده ها در حفره شکم قرار دارد .

حال اگر بین این دو حفره،پنجره‌هایی باز گردد به دلیل اختلاف فشار بین حفره شکم و سینه، ارگان های شکمی می توانند به داخل حفره قفسه سینه وارد شوند که به این حالت به طور کلی فتق می گویند.

حال در نظر بگیرید، چنین حالتی در قسمت های مختلف بدن ممکن است رخ دهد که این حالت را در ناحیه اینگوینال فتق، اینگوینال یا مغبنی می‌نامند.فتق، یکی از شایع ترین بیماری های سیستم تناسلی مردان است که گاهی در زنان و دختران نیز دیده می شود.
محل فتق مغبنی یا اینگوینال، کجاست؟
فتق اینگوینال، بین حفره شکم و کانال اینگوینال تا حفره اسکروتوم (کیسه بیضه) ایجاد می شود. بین حفره شکم و کیسه اسکروتوم، یک کانال به نام کانال اینگوینال وجود دارد.

در دوران جنینی، بیضه داخل حفره شکم به وجود می آید و قبل از تولد از طریق کانال اینگوینال به داخل کیسه بیضه رانده می‌شود . سپس دریچه بین این دو حفره بسته می شود؛

حال اگر این دریچه بسته نشود و یا در زمانی به دلیل نقص بسته شدن و یا ضعف دریچه ، همراه با افزایش زیاد فشار داخل شکم‌، مثلا به دلیل کار سنگین، باعث باز شدن پنجره‌ای بین حفره شکم و کیسه بیضه شده و ارگان های شکمی به داخل حفره کیسه بیضه رانده می شود.

همچنین شایع ترین ارگان روده است،اگرچه به ندرت ممکن است مثانه نیز شامل ارگان هایی باشد که در فتق اینگوینال به حفره اسکروتوم راه یابد.

علایم بالینی فتق، چیست؟

فتق اینگوینال، به صورت تورم در ناحیه زیر شکم در دوطرف شروع می شود که در صورت تشدید تا حفره کیسه بیضه ادامه می‌یابد.فتق اگر به صورت حاد و ناگهانی رخ دهد، دردناک خواهد بود ولی اگر مزمن و یا مادرزادی باشد، معمولا دردناک نیست، مگر که خیلی شدید شده باشد.
اهمیت فتق اینگوینال، چیست؟
اهمیت فتق اینگوینال،نه تنها در محدود کردن فعالیت فرد و درد است،بلکه مهم‌تر از آن، به دلیل رانده شدن روده  به داخل حفره اسکروتوم، می تواند باعث عدم خونرسانی روده و مرگ بافت روده درگیر شود که پروسه بسیار خطرناک خواهد شد.لذا لازم است پس از تشخیص فتق اینگوینال در اولین فرصت، درمان انجام گیرد.اهمیت دیگر این بیماری، معافیت از سربازی است که بیماران مبتلا به این بیماری، از انجام سربازی معاف هستند.

درمان فتق اینگوینال، چیست؟

درمان اصلی فتق اینگوینال، جراحی است.در عمل جراحی با ترمیم کانال اینگوینال که بین حفره شکم و کیسه بیضه قرار دارد، مانع از رانده شدن ارگان های شکمی به داخل حفره کیسه بیضه می شود.

چه روش هایی برای جراحی فتق اینگوینال وجود دارد؟

تکنیک های متعددی برای جراحی ترمیم فتق اینگوینال وجود دارد، از بستن ساده محل فتق با تکنیک های متداول مثل دارن یا باسینی تا روش ترمیم با مش و یا روش لاپاروسکوپیک.
کدام تکنیک بهتر است؟
نمی توان یک تکنیک خاص را به عنوان بهترین تکنیک ذکر کرد؛ چون بسته به مهارت جراح و تجربه وی از هر تکنیکی می‌توان نتیجه خوب گرفت و همچنین خلاف آن هم صادق است.به هرحال مهارت جراح مهم تر است.
بهترین زمان جراحی فتق اینگوینال، چه زمانی است؟
اگر ارگان های شکمی به داخل فتق رانده شده و و با تورم باعث به دام افتادن روده شود و دردناک باشد، به صورت اورژانسی باید جراحی انجام شود ولی اگر حاد نبود و دردناک نباشد، به صورت ارجنسی (انجام جراحی دراولین فرصت) باید جراحی انجام شود.

حتی درنوزادان در صورت تشخیص فتق باید سریعا جراحی شود و گذشت زمان، جهت رشد بیشتر کودک صحیح نیست و ممکن است خطرناک باشد.
آیا روشی غیر از جراحی برای درمان فتق، وجود دارد؟
روش غیر جراحی مثل درمان دارویی وجود ندارد ولی در مواردی که به دلیلی فرد قادر به جراحی نیست، می تواند به وسیله بستن محل فتق، مانع بیرون زدگی فتق و عوارض آن شود که بدین منظور وسیله ای به نام فتق بند ساخته شده در داروخانه ها موجود است ولی این روش مناسب و مورد تایید در بیماران جوان نیست.