نکات کنکوری برای دانش آموزان رشته انسانی

در کنکور سراسری سال 95، در رشته‌ انسانی، 161 هزار و 500 نفر به رقابت پرداختند. این رقم، نشان می‌دهد که در زیرگروه علوم انسانی، تعداد داوطلبان و رقابت بین آن‌ها زیاد است و نباید تصور کنیم که کار راحتی در پیش‌رو داریم. اگر آمارها را با دقت بررسی کنید، متوجه خواهید شد که در اردیبهشت‌ماه افت زیادی در ساعت مطالعه بیشتر داوطلبان وجود دارد؛ بنابراین نکته‌ مهم در این برهه‌ زمانی، مداومتِ بیشتر بر مطالعه‌دروس و پشتکار است.

* دوستان عزیز باید توجه داشته باشید که نهایتاً تا آخر اردیبهشت‌ماه فرصت مطالعه‌ مباحث جدید از هر درس را دارید و بعد از اردیبهشت، مطالعه‌ مبحث جدید به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود چراکه با توجه به گستردگی مطالب، فرصت نخواهید داشت ‌که روند مطالعاتی یک مبحث را تا انتها سپری کنید؛
بنابراین دروس خود را با دقت بررسی کنید، درصورت نیاز به مطالعه‌ مبحث جدید یا اتمام مباحث قبلی، تا پایان این ماه به خود فرصت دهید تا پرونده‌ آن را ببندید.
*به طور معمول داوطلبان انسانی به‌دلیل حجیم بودن دو کتاب تاریخ ادبیات دوم و سوم، از خواندن آن فراری هستند و تمرکز روی آن را برای چند سوال اتلاف وقت می‌دانند!! دوستان عزیز! کنارگذاشتن به هیچ عنوان صحیح نیست؛ برای درس آرایه‌های ادبی و تاریخ ادبیات، مهم‌ترین عامل یادگیری، تست‌زنی است.

*رقابت اصلی برای کسب درصدهای عالی در دروس عمومی، در این ماه‌های انتهایی در اوج خود قرار دارد، علاوه بر مطالعه‌ روزانه‌ دروس عمومی، حتماً به زدن تست‌های زمان‌دار اقدام کنید.
بررسی آزمون‌های زمان‌دار برای دروس عمومی، سرعت عمل شما را افزایش می‌دهد و باعث افزایش دقت شما در مواجهه با تست‌های دروس عمومی در کنکور سراسری می‌شود. از طرفی اگر در آزمون‌های زمان‌دار برای دروس عمومی در مبحث خاصی مثل قرابت معنایی ادبیات یا ترجمه‌ عربی یا هر موضوع دیگری در چند آزمون احساس ضعف کردید، می‌توانید به سرعت برای رفع کردن مشکلِ خودتان در آن مبحث خاص اقدام کنید.
پیشنهاد دیگر این ‌است که برای این‌که در دروس عمومی جهش بزرگی داشته باشید، سوالات عمومی گروه‌های دیگر را از خود آزمون بگیرید؛ مثلاً می‌توانید سوالات عمومی رشته‌های ریاضی، تجربی، زبان و هنر را نیز بررسی کنید.

* در زمان حال، بهترین منبعی که می‌توانید برای مرور مباحث مختلف از هر درسی (به‌خصوص دروس حفظ کردنی) استفاده کنید، خلاصه‌ها و یادداشت‌هایی است که در حین مطالعه در طول سال تحصیلی برداشته‌اید.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده