روش تزریق کم درد انسولین

انسولین از د‌اروهای کنترل د‌یابت و به‌ صورت تزریقی قابل استفاد‌ه است.تزریق انسولین و به‌طور کلی هر نوع تزریقی، د‌ر‌د‌ناک است و موجب ناراحتی فرد می‌شود.
تزریق انسولین سرد دردناک است؛ بنابراین بهتر است نیم ساعت قبل از تزریق، انسولین را از یخچال خارج کنید تا هم‌دمای اتاق شود و سپس تزریق کنید.
بعد از بازشدن انسولین می توان آن را در دمای اتاق به مدت 4 هفته (دور از نور خورشید و گرما)نگهداری کرد؛ این امر سبب کاهش تحریک، سوزش و درد تزریق می‌شود.
استفاده از الکل برای ضد‌عفونی کردن پوست هنگام تزریق انسولین، می‌تواند به احساس سوزش منجر شود؛ بنابراین باید کمی صبر کنید تا الکل کاملاً خشک شود و سپس انسولین را تزریق کنید.

تزریق دوزهای بالاتر انسولین (نسبت به مواقعی که دوز کمتری تزریق می‌شود) می‌تواند به احساس درد بیشتری منجرشود. در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲، انجام فعالیت بدنی منظم و کاهش وزن مقاومت به انسولین را کاهش می دهد و درنتیجه بیمار برای کنترل دیابت خود به انسولین کمتری نیاز خواهد داشت.

هنگام ورود سرنگ، محل تزریق را شل کنید.تزریق انسولین با سرسوزن های بسیار نازک، درد کمتری دارد.جهت و زاویه‌ سرسوزن را هنگام ورود و همین‌طور خروج از پوست تغییر ندهید.
اگر زاویه‌‌ تزریق انسولین خیلی کم باشد، انسولین تزریق‌شده درد کمتری ایجاد می کند.بهتر است به‌جای این‌که خیلی سریع یا خیلی آهسته انسولین را تزریق کنید، برای کاهش درد تزریق، آهسته و با آرامش این کار را انجام دهید.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده