خطرات و عوارض و فواید سونا و جکوزی (استخر)

سونا و جکوزی چیست,فواید سونا بخار,فواید و مضرات جکوزی,سونا جکوزی خانگی,جکوزی آب سرد و گرم,فواید جکوزی خانگی,سونا چیست,فواید حوضچه آب سرد,فواید و عوارض سونا خشک و مرطوب،فواید و عوارض جکوزی،نحوه استفاده صحیح از سونا و جکوزی،عوامل مهم در سونا و جکوزی

فواید سونا و عوارض سونا خشک

سونای خشک چه عوارض دارد و برای چه افرادی مناسب است؟

فواید سونا چیست؟

معمولا” از ورزشکار گرفته تا افراد عادی همه به نوعی با سونا آشنا هستند و برخی از ورزشکاران چه در سطح قهرمانی و حرفه ای و آماتوری به آن توجه خاصی دارند، اما سونا چه فوایدی دارد و چگونه باید از آن استفاده کرد، دانستن آن برای همگان بسیار لازم به نظر می رسد. سونای خشک، مشهورترین و پرطرفدارترین سونا در جهان است. نام آن از زبان فنلاندی گرفته شده و از چوب ساخته می شود با این وجود سونای بخار یا مرطوب هم مورد استفاده قرار می گیرد. اما این دو چه تفاوتی با هم دارند؟
در سونای خشک، درجه حرارت بین ۸۰ تا ۱۳۰ درجه سانتی گراد است. ولی در سونای مرطوب، بندرت از ۵۰ درجه تجاوز می کند. سونای بخار حداکثر درجه رطوبت را دارد. برخی معتقدند به دلیل اینکه بخار آب که معمولاً از آب لوله کشی می باشد دارای مواد شیمیایی مانند کلر، فلورید، فلزات سنگین بوده و از طریق پوست جذب بدن می شوند، از بخار مرطوب استفاده نشود.

 

اتاق سونای خشک از چوب سرو ساخته شده است و با دمای کنترل‌ شده است که به منظور بهره‌ گیری از هوای گرم در حالت خشک یا مرطوب مورد استفاده قرار می گیرد. بسیاری زادگاه سونا را فنلاند و برخی دگیر آن را متعلق به شمال روسیه می دانند. فنلاندی ها معتقدند که سونا مکانی برای استراحت، تجدید قوا، رسیدن به آرامش ذهن، روح، روان و جسم است.

سونا مرطوب

فواید سونا
به محض ورود به سونا، بدن به گرما واکنش نشان می دهد. درجه حرارت بدن به ۳۹ درجه سانتی گراد می رسد. مویرگ ها گشاد می شوند. منفذهای پوست باز می شود و شروع به تعریق زیاد می کنیم. جریان خون و جابه جایی مواد در بدن افزایش پیدا می کند. تعداد ضربان های قلب از متوسط ۷۰ به ۱۰۰عدد در دقیقه می رسد. راه های تنفسی بازتر می شوند. تنفس بهتر و راحت تر انجام می شود و میزان دریافت اکسیژن بر اثر تأثیر هوای خشک و گرم بیشتر می شود. به دلیل تغییرات سریع درجه حرارت، انعطاف پذیری (الاستیسیته) عروق بهبود می یابد و روی تنفس پوست تاثیرعالی می گذارد.

علی رغم ترشحات غیرقابل اغماض غدد درون ریز و واکنش های فوری و سریعی که سیستم قلب و عروق (گرما جریان خون را بیشتر کرده، ضربان قلب را بالا می برد) از خود نشان می دهند، سونا عموماً برای همۀ سنین، از خردسال تا بزرگسال قابل تحمل است. طبق تحقیقات بیشمار علمی، سونای منظم برای سلامتی خطری ندارد، حتی بالعکس شستشو و پاک شدن، آرامش و آسایش را برای شخص به ارمغان می آورد، به علاوه سیستم دفاعی طبیعی بدن را نیز تقویت می کند، خصوصاً این که برای مبارزه با استرس و بیماری ها، سیستم گردش خون را به حرکت می اندازد و پوست را نیز تقویت می کند.


 

در ادامه فواید سونا می توان به این موارد نیز اشاره کرد:
بهبود جریان خون و تقویت سیستم قلبی و عروقی

افزایش انعطاف پذیری مفاصل و عروق خونی بدن.

تمدد اعصاب، شل کردن عضلات و رفع گرفتگی عضلات.

سونا با پاکسازی سطح پوست از سلول های مرده پوست بدن را لطیف تر، شاداب تر و روشن تر می سازد.

تسکین درد مفاصل در آرتروز و دیگر بیماری های التهابی.

افزایش اکسیژن رسانی به سلول های بدن.

افزایش سوخت و ساز بدن. (هر جلسه ۳۰ دقیقه ای سونا باعث سوختن۳۰۰ تا۵۰۰ کالری می شود).

تعریق در سونا سبب دفع سموم: سدیم، نیکوتین، کلسترول، فلزات سنگین (کادمیوم، سرب، جیوه، روی …)، اوره و اسید لاکتیک می شود، در واقع سونا یک شیوه سمزدایی بسیار کارآمد است.

 

مدت زمان استفاده از سونا
توصیه می شود بعد از شنا به سراغ سونا بروید. مدت زمان استفاده از سونا برای افراد تازه کار ۵ تا ۶ دقیقه، در جلسات بعدی تا ۱۵ دقیقه و برای افراد سالمند بیش از ۵ دقیقه توصیه نمی شود.

 

نکات ایمنی در استفاده از سونا
در هنگام استفاده از سونا در صورتی که عوارضی نظیر سر درد، سر گیجه، رخوت بیش از حد، تپش قلب غیر عادی رخ دهد باید بلافاصله سونا را ترک کرد.  ورزش و نرمش سنگین در هنگام سونا اشتباه می باشد. افرادی که دچار مشکلات قلبی بوده و یا از ناراحتی های ریوی رنج می برند باید پیش از رفتن به سونا با پزشک خود مشورت کنند. چنانچه استفاده از سونا بلامانع بود، افرادی که سابقه فشارخون بالا و یا بیماری قلبی و عروقی دارند، نباید بلافاصله بعد از سونا، دوش آب سرد بگیرند و یا داخل حوضچه آب سرد بروند. همچنین مبتلایان به صرع و دیابت مجاز به استفاده از سونا نمی باشند. قبل و  بعد از سونا نیز نباید سیگار کشید.

 

آیا سونا تأثیری در لاغری و کاهش وزن دارد؟
احتمالا” شما هم شنیده باشید کسی که چاق است باید سونا برود تا لاغر شود! در واقع این باور، یک باور غلط است. معمولا” تصور بر این است که چون بدن عرق می کند باعث کاهش وزن می شود، تعریق به معنی از دست دادن آب بدن است زیرا بدن به گرما واکنش نشان می دهد و برای کاهش دمای خود عرق می کند. این آب از دست رفته با مصرف مایعات جایگزین می شود.

جکوزی

 

عوارض جانبی سونا
سونا برای افراد مبتلا به این بیماری ها می تواند خطرناک باشد: آنژین ناپایدار، سکتۀ قلبی و تنگی شدید دریچه آئورت. در بسیاری از موارد، در بیماری عروق کرنر، به شرطی که شرایط بیماری ثابت باشد و در بیماری نکروز میوکارد، در شرایطی که بیماری کهنه باشد، سونا بی خطر است.

 

به ندرت پیش می آید که شخصی (بدون مصرف مشروبات الکلی) در طول مدت سونا با سکتۀ قلبی یا مرگ آنی مواجه شود. با اینحال به غیر از بیماری های شناخته شدۀ شدید ( مثل سرطان، بلافاصله بعد از انفارکتوس میوکارد، یا عفونت های شدید مانند سرماخوردگی یا برونشیت) بیشتر مردم عادی می توانند بدون هیچ خطری به سونا روی آورند و از فواید آن بهره مند شوند. به خاطر داشته باشید که مصرف برخی داروها مانند داروهای فشارخون قبل از ورود به سونا ممکن است عوارض جانبی جدی برای فرد به همراه داشته باشد.

تفاوت میان سونای خشک و بخار چیست؟
سونا یکی ازفعالیتهایی است، که تقریباً همه ورزشکاران با آن آشنا هستند و در سطح قهرمانی و حرفه ای و آماتوری به آن توجه خاصی دارند، اما این که چه فوایدی دارد و چگونه باید از آن استفاده کرد، دانستن آن برای همگان بسیار لازم به نظر می رسد.
اولین بار، فنلاندی ها سونا( خشک) را به کار گرفتند. گفته می شود از هر ۳ خانه در فنلاند، یکی دارای سونا است.فنلاندی ها معتقدند سونا بدن را از استرس ها و سموم آزاد می کند.
در سونا چه اتفاقی می افتد؟
به محض ورود به سونا، بدن به گرما واکنش نشان می دهد. درجه حرارت بدن به ۳۹ درجه سانتی گراد می رسد. مویرگها گشاد می شوند. منفذهای پوست باز می شود و شروع به تعریق زیاد می کنیم. جریان خون و جابه جایی مواد در بدن افزایش پیدا می کند. تعداد ضربان های قلب از متوسط ۷۰ به ۱۰۰عدد در دقیقه می رسد.
راههای تنفسی بازتر می شوند. تنفس بهتر و راحت تر انجام می شود و میزان دریافت اکسیژن بر اثر تاثیرهوای خشک و گرم بیشتر می شود به دلیل تغییرات سریع درجه حرارت، انعطاف پذیری (الاستیسیته) عروق بهبود می یابد.

 

روی تنفس پوست تاثیرعالی می گذارد و باعث سریع شدن سوخت و ساز سلولیت(چربی زیر پوست ران و کپل) می شود. بر اثر گرمای سونا بر سرعت متابولیسم افزوده می شود و با کمک سونا سبک تر و لاغرتر می شویم.

غیر از این، سونا باعث بالارفتن مقاومت در مقابل عفونت های ویروسی می شود و با کمک سونا سبکتر و لاغرتر می شویم، همچنین، سونا  دوباره سازی سلولها را تسریع می کند.
پیش از وارد شدن به سونا باید دوش  بگیرید و سر را کاملاً خشک بکنید. در بدو ورود به داخل سونا، حتی المقدور در موقعیت خوابیده و با یک حوله بلند در زیر خود قرار بگیرید. از سکوهای پایین شروع کنید، زیرا درجه حرارت کمتر است. در شروع، زمان کوتاهی را در سونا بمانید و زمانی که بدن به آن عادت کرد تا ۳۰ دقیقه در موقعیت بمانید.
بعد از هر اقامت در سونا، تا حدود ۱ لیتر مایعات از دست می دهید، پس لازم است مایعات زیادی قبل و بعد تعریق بنوشید.

از نوشیدن قهوه، الکل و نوشیدنی های گازدار خودداری کنید. با شکم پر به سونا نروید. با شکم خالی نیز رفتن به سونا پیشنهاد نمی شود. ۲ ساعت پیش از رفتن به سونا غذای سبک بخورید.
قبل از خروج از سونا کمی نشسته، سپس بلند شوید. با این کار از سرگیجه احتمالی جلوگیری می کنید. اگر در سونا احساس ضعف یا سرگیجه کردید، از آن خارج شوید، به پشت بخوابید و پاهای خود را بالا بگیرید.

بعد از خروج از سونا حتماً با آب سرد دوش بگیرید و یا داخل یک حوضچه آب سرد شوید. زیاده روی نکنید فقط تا زمانی در سونا بمانید که برای شما لذت بخش است.

 

خاصیتهای سونا
تفاوت میان سونای خشک و بخار
سونای خشک، مشهورترین و پرطرفدارترین سونا در جهان است. نام آن از زبان فنلاندی گرفته شده و از چوب ساخته می شود. معمولاً وقتی صحبت از سونا می شود، منظور سونای خشک است، ولی سونای بخار( ترک) و همچنین سونای روسی نیز معروف اند.

 

در سونای خشک، درجه حرارت بین ۸۰ تا ۱۳۰ درجه سانتی گراد است. ولی در سونای تر بندرت از ۵۰ درجه تجاوز می کند. سونای بخار حداکثر درجه رطوبت را دارد.به علت اختلاف در میزان رطوبت هوا سونای تر بعد از سونای خشک پیشنهاد می شود.

مزایای سونا متفاوت است. معروف است که تصویر ریه های انسان و به همین دلیل لازم است این پوست از مواد مضر پاک شود. سونا برای بهبود تنفس پوست نیز ایده آل است. تهویه بهتر پوست و سونا گرفتن مداوم، شانس سالم ماندن آن بیشتر می شود.

سونا دردهای رماتیسمی را تسکین می دهد و لازم است دست کم یک بار در هفته به سونا رفت.
تذکر
پیش از رفتن به سونا با پزشک خود مشورت کنید. به افرادی که از بیماری های قلبی عروقی، ریوی و یا واریس رنج می برند، رفتن به سونا پیشنهاد نمی شود.
-برای بعضی ها سونا مانند شوک است. باید محتاط بود و به سفارش متخصصان گوش داد و اصول تجربه شده را رعایت کرد.

-چرب کردن پوست با روغنهای مختلف قبل از رفتن یا در حین حضور در سونا پیشنهاد می شود. معمولاً این کار را بعضی افراد برای تحریک تعریق خود انجام می دهند، که باعث خفه کردن پوست می شود.
چه کسانی نباید به سونا بروند؟
-افرادی که دچار مشکلات قلبی بوده و یا از ناراحتی های ریوی رنج می برند باید پیش از رفتن به سونا با پزشک خود مشورت کنند.

-مبتلایان به صرع و دیابت مجاز به استفاده از سونا نمی باشند.
-کودکان زیر ۴ سال از آنجایی که سیستم لنفاوی بدنشان بطور کامل رشد و تکامل نیافته نباید به سونا بروند.
فواید سونا برای سلامتی
۱) پس از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ورود به سونا ضربان قلب ۳۰ درصد افزایش یافته و برونده قلب ۲ برابر می شود، جریان خون عمقی کاهش یافته و جریان خون سطحی افزایش می یابد، همچنین فشار خون نیز کاهش می یابد. رد این میان حرارت پوست تا ۱۰ درجه و حرارت داخلی بدن تا ۳ درجه می توانند افزایش پیدا کنند.
۲) با اتساع عروق خونی و افزایش گردش خون درد را تسکین می دهد.
۳) سونای بخار بهترین درمان برای مشکلات تنفسی از قبیل: برونشیت، لارنژیت، سینوزیت و تنگی نفس می باشد.
۴) بهبود جریان خون و تقویت سیستم قلبی وعروقی.
۵) افزایش انعطاف پذیری مفاصل وعروق خونی بدن.
۶) می تواند با سونا فشار خون بالا را درمان کرد.
۷) تسکین تنش،استرس و خستگی جسمی و روحی.
۸) تمدد اعصاب، شل کردن عضلات و رفع گرفتگی عضلات.
۹) با پاکسازی سطح پوست از سلولهای مرده پوست بدن را لطیف تر، شاداب تر و روشن تر می سازد.
۱۰) تسکین درد مفاصل در آرتروز و دیگر بیماریهای التهابی.
۱۱) افزایش اکسیژن رسانی به سلولهای بدن.
۱۲) کاهش و التیام آکنه، اگزما و زخمهای پوستی. (البته زخمهای خشک و بسته)
۱۳) افزایش سوخت و ساز بدن. (هر جلسه ۳۰ دقیقه ای سونا باعث سوختن۳۰۰ تا۵۰۰ کالری می شود، بنابراین سونا سبب خواهد شد تا بدن کالری بیشتری بسوزاند)
۱۴) تنظیم و کنترل وزن فعلی.
۱۵) بهبود کیفیت خواب.
۱۶) تعریق یکی از مکانیسمهایی است که بدن توسط آن سموم و مواد زائد را از بدن دفع می کند. تعریق در سونا سبب دفع سموم: سدیم،نیکوتین، کلسترول، فلزات سنگین (کادمیوم، سرب، جیوه، روی …)، اوره و اسید لاکتیک می شود، در واقع سونا یک شیوه سمزدایی بسیار کارآمد است.
۱۷) با القای حالت تب مصنوعی سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و مقاومت بدن را در مقابل هجوم ویروسها و باکتریها افزایش می دهد.
۱۸) بعد از استفاده از سونا احساس سبکی و آرامش مطلوبی به فرد دست می دهد و می تواند در روند فعالیتهای آتی روزمره بسیار موثر باشد.
۱۹) در هنگام استفاده از سونا در صورتی که عوارضی نظیر سر درد، سر گیجه، رخوت بیش از حد، تپش قلب غیر عادی رخ دهد باید بلافاصله سونا را ترک کرد.
۲۰) ورزش و نرمش سنگین در هنگام سونا اشتباه می باشد.(البته درون سونا می توانید حرکات کششی ملایم و نرم در تایمهای کوتاه انجام دهید)

سونای خشک و افزایش چین و چروک ها

دکتر خلیل صداقت پیشه، متخصص پوست و مو: رطوبت برای پوست مفید است بنابراین استفاد ه از سونای مرطوب می تواند به سلامت پوست به خصوص نوع خشک آن کمک کند .اما سونای خشک می تواند باعث افزایش خشکی پوست شود بنابراین تنها برای کسانی مفید است که پوست چرب د ارند . د رواقع قرار گرفتن د ر این محیط به تخلیه چربی اضافی پوست و پاکسازی آن کمک می کند ، اما افراد با پوست خشک معمولا بعد از رفتن به سونای خشک د چار افزایش خشکی، تحریک، خارش و چین و چروک های پوستی می شوند. همچنین این افراد بهتر است زمان خیلی کوتاهی از جکوزی استفاده کنند و بلافاصله پس از بیرون آمد ن از آن، کل بدن خود را با لوسیون چرب کنند . به طور کلی مدت زمان قرار گرفتن در این محیط ها نباید خیلی طولانی باشد ؛ ۵ تا ۱۰ د قیقه کفایت می کند .

حتما با دمپایی به سونا بروید

احتمال انتقال بیماری های پوستی به خصوص زگیل کف پا د ر محیط استخر، سونا و جکوزی بسیار زیاد است بنابراین توصیه می شود افراد حتما از دمپایی شخصی استفاد ه کنند . دمپایی های عمومی موجود در استخر می توانند شما را در خطر انتقال قارچ و زگیل قرار د هند . علاوه براین توصیه می شود حتما بعد از بیرون آمدن از آب، دوش بگیرید و لابه لای انگشتان خود را به خوبی با آب و صابون یا شامپو بشویید زیرا شست وشو باعث می شود خیلی از آلود گی های موجود د ر آب استخر و جکوزی از روی پوست پاک شوند ، اما اگر آلود گی درون پوست مستقر شود د یگر نمی توان آن را با شست وشو از بدن بیرون کرد. .

خانم های باردار استفاده نکنند

دکتر اشرف الساد ات جمال، متخصص زنان و زایمان، فوق تخصص پریناتولوژی(حاملگی پرخطر)، دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران: استفاد ه از سونا و جکوزی د ر دوران حاملگی مجاز نیست زیرا بالا رفتن حرارت بدن مادر می تواند به جنین آسیب برساند . درحقیقت قرار گرفتن در این وضعیت در سه ماهه اول می تواند باعث نقص های جنینی شود . همچنین در سه ماهه دوم و سوم می تواند باعث زایمان زود رس و عفونت شود . اما کسانی که بارد ار نیستند معمولا مشکلی پیدا نخواهند کرد ؛ البته امکان انتقال عفونت های زنانه از طریق محیط استخر و سونا وجود د ارد که میزان آن ناچیز است.

کاهش دردهای مزمن با جکوزی و سوناسونا خشک

دکتر فتانه اکبری، متخصص طب فیزیکی و توان بخشی: گرما می تواند فواید زیاد ی برای بد ن د اشته باشد ؛ به خصوص برای د رد ها و گرفتگی های مفصلی و عضلانی. د رواقع گرما گرد ش خون را افزایش می د هد و باعث شست وشو و خروج مواد زائد که تولید کنند ه د رد هستند. گرما همچنین روی گیرند ه های د رد تاثیر می گذارد و آستانه تحمل د رد را بالا می برد . د ر بعضی موارد د ر د رد های مفصلی و عضلانی هم نقش د رمان کنند ه د ارد یعنی باعث می شود التهاب کاهش پید ا کند . بنابراین استفاد ه از سونا و جکوزی می تواند برای این د رد ها مفید باشد . البته این موضوع فقط د رمورد د رد های مزمن صد ق می کند و د رد های حاد با گرما بد تر می شوند .

آیا جکوزی قدرت عضلات را کم می کند

وقتی فرد د ر محیط گرم قرار می گیرد عروق مرکزی اش تنگ و عروق محیطی بد نش گشاد می شوند و گرد ش خون د ر عضلاتش افزایش پید ا می کنند . به عبارتی گرد ش خون د ر ارگان های مرکزی ازجمله احشای د اخل شکم و ریه ها کاهش پید ا کرد ه و د ر ارگان های سطحی تر مثل عضلات و پوست بالا می رود . لازم به ذکر است که گرما باعث شل شدن عضلات می شود اما قدرت عضله را کم نمی کند و باعث ناتوانی آن نمی شود ، بلکه باعث کاهش احساس گرفتگی و کوفتگی می شود . جکوزی علاوه بر د اشتن خاصیت گرمادهی، ویژگی ماساژدهی نیز دارد بنابراین بیشتر از سونا گردش خون را در عضله بالا می برد .

بیماران قلبی مراقب باشند

افزایش گرد ش خون به د نبال استفاد ه از سونا، جکوزی و حوضچه آب سرد ، فشار اضافه ای روی سیستم قلبی عروقی وارد می کند و افراد ی که مشکلات قلبی، عروقی و نارسایی های قلبی د ارند ممکن است نتوانند این مسئله را تحمل کنند . بنابراین این افراد باید حتما با تایید متخصص قلب و متخصص د اخلی از این امکانات استفاد ه کنند ، اما افراد جوان و کسانی که قلب سالمی د ارند مشکلی نخواهند د اشت و می توانند بسته به تحمل شان برای حد ود ۱۰ تا ۱۵ د قیقه د ر گرما و سپس یک تا سه د قیقه د ر سرما قرار بگیرند و بعد د وباره این کار را تکرار کنند .

اگر افت فشار خون دارید

دکتر آتوسا مصطفوی، متخصص قلب و عروق، فلوشیپ اکوکارد یوگرافی، عضو هیات علمی د انشگاه علوم پزشکی تهران: تفاوت ناگهانی د مای بد ن د ر افراد ی که مشکل زمینه ای و بیماری قلبی د ارند می تواند روی انقباض و انبساط عروق تاثیر بگذارد و مشکل ایجاد کند ، بنابراین استفاد ه از حوضچه آب سرد بلافاصله بعد از سونا و جکوزی برای کسانی که افت فشار خون یا مشکلات و گرفتگی های عروق کرونر یا بیماری های ماد رزاد ی قلبی همراه با انسد اد عروق و مشکلات د ریچه ای قلب د ارند ، می تواند خطرناک باشد .

با لنز به سونا نروید

د کتر فیروزه رحیمی، جراح و متخصص چشم، فوق تخصص قرنیه و استاد د انشگاه علوم پزشکی تهران: سونا اگر خیلی خشک باشد ، می تواند باعث خشکی سطح بد ن، همچنین چشم شود بنابراین افراد ی که د چار خشکی چشم هستند ممکن است با ورود به این محیط علائم خشکی چشم شان تشد ید شود . به طور کلی گرما باعث خشکی چشم می شود اما اگر با رطوبت همراه شود کمتر چشم را اذیت می کند ؛ بنابراین سونای بخار انتخاب بهتری نسبت به سونای خشک است.

نکته مهم اینکه د ر این محیط ها به هیچ وجه نباید از لنزهای تماسی استفاد ه کرد زیرا حرارت می تواند باعث خراب شد ن لنز شود . به طور کلی اصلا نباید با لنز تماسی وارد محیط استخر شد ؛ به خصوص لنزهای نرم که مقد اری آب د ارند و می توانند به راحتی آب آلود ه را به خود جذب کنند . جکوزی نیز مانند استخر به د لیل آلود گی های احتمالی که د ارد ، می تواند خطر عفونت های چشمی را بالا ببرد ؛ به خصوص اینکه محیط آن کوچک است و افراد زیاد ی وارد آن می شوند . علاوه براین مواد ضد عفونی کنند ه موجود د ر آب می تواند باعث تحریکات چشمی شود .

جکوزی و خطر ناباروری در مردان

به گفته د کتر ناصر شخص سلیم، متخصص ارولوژی، یکی از عوامل محیطی موثر بر ناباروری؛ د ماست. بالا رفتن د مای بد ن و استفاد ه از هر چیزی که د مای بد ن را بالا ببرد ، می تواند باعث نازایی شود . برای مثال مرد انی که به طور مکرر از جکوزی استفاد ه می کنند بیشتر د ر خطر نازایی قرار د ارند . د مای آلت تناسلی آقایان د ر حالت طبیعی باید حد ود نیم تا یک د رجه از حرارت بد ن پایین تر باشد تا بتواند عملکرد اسپرم سازی را به صورت مناسب انجام د هد . د کتر سید امیر محسن ضیائی، متخصص کلیه و استاد د انشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز معتقد است گرما به طور کلی می تواند روی باروری آقایان تاثیر منفی بگذارد به خصوص اگر مد اوم و طولانی مد ت باشد و فرد زمینه ای د ر رابطه با مشکلات باروری د اشته باشد . وی به آقایانی که د چار مشکلات باروری هستند توصیه می کند از قرار گرفتن طولانی مد ت د ر معرض گرما به خصوص د ر ناحیه تناسلی شان خود د اری کنند و به صورت مکرر از جکوزی استفاد ه نکنند .

گرمای زیاد ، واریس را تشدید می کند

د کتر آزیتا صفارزاد ه، متخصص زنان و فوق تخصص نازایی و لاپاروسکوپی: گرما به اند ازه ای که برای آقایان مضر است برای خانم ها خطر ند ارد . با این حال استفاد ه از د رجه حرارت بالا برای خانم ها نیز توصیه نمی شود . از این لحاظ که بالا رفتن د ما معمولا باعث می شود رگ های پا د رجه حرارت شان بالا برود و د رنتیجه د ر ناحیه تناسلی و د ر سطح پاها احتمال ایجاد واریس افزایش می یابد . این واریس ها حتی ممکن است د ر بارد اری با خونریزی همراه شوند .

جکوزی آلودگی بیشتری دارد

د کتر ژانت سروش، متخصص بیماری های عفونی و تب د ار: بیماری های بسیاری می توانند از طریق استخرها انتشار پیدا کنند . درواقع انتقال بیماری از طریق شنا کردن در استخر بیشتر در آب های گرم اتفاق می افتد و میزان آلود گی ها د ر آب گرم بیشتر از آب خنک است، زیرا تاثیر مواد ضد عفونی کنند و مانند کلر در آب گرم کاهش می یابد و میکروب ها در این شرایط سریع تر رشد می کنند . بنابراین در آب های گرم به خصوص جکوزی تعد اد میکروب ها بیشتر و اثر کلر کمتر خواهد بود.

سونایی که مناسب مزاج شماست؟

د کتر علیرضا عباسیان متخصص طب سنتی، عضو هیات علمی د انشگاه علوم پزشکی تهران معتقد است شیوه استفاد ه از سونا و جکوزی به مزاج و طبع تان بستگی دارد و د و فرد متفاوت، هرگز نباید از شیوه مشابهی استفاده کنند .

د ر گذشته حمام ها طبقه بند ی خیلی خاصی د اشتند ؛ برای مثال د ر یک حمام تنظیف وجود د اشت که افراد هر ۷ تا ۱۰ روز یک بار برای یک و نیم تا د و ساعت از آن استفاد ه می کرد ند . این حمام شامل چهار خانه بود ازجمله خانه سرد و تر، خانه گرم و تر، خانه سرد و خشک و خانه گرم و خشک. د رواقع هر فرد ی باتوجه به مزاجی که د اشت به توصیه حکما از این حمام ها استفاد ه می کرد . همچنین حمام ها بنا بر د رجه آب طبقه بند ی می شد ند ازجمله حمام سرد ، بسیار سرد ، معتد ل، گرم و بسیار گرم که مناسب ترین آنها حمام معتد ل و تاحد ود ی سرد است. حمام های گرم باعث تحلیل رفتن بد ن، سست شد ن اجزای بد ن و بی حالی می شوند بنابراین استفاد ه زیاد از سونا و جکوزی به صلاح نیست.

به طور کلی افراد ی که رطوبت بدن شان خیلی بالاست یا کسانی که شب ها آب دهان شان روی بالش می ریزد یا کسانی که حافظه شان ضعیف است یا خیلی د چار نفخ می شوند بهتر است از سونای خشک استفاد ه کنند. اما کسانی که رطوبت بد ن شان کم است و معمولا پوست شان سرد و خشک است یا در روابط سرد هستند و انرژی کمی د ارند بهتر است برای بازه های زمانی کوتاه از سونای مرطوب استفاد ه کنند .

به بد ن تان شوک وارد نکنید

استفاده از حوضچه آب سرد بلافاصله بعد از سونا یا جکوزی می تواند فوق العاده خطرناک باشد و شوک شدیدی به کل بدن وارد کند . این درحالی است که افراد می توانند همان نشاطی که با پریدن داخل حوضچه آب سرد پید ا می کنند را با زدن پا تا مچ در آب سرد برای سه دفعه بعد از سونا یا حمام به د ست آورند . د رواقع نقاط تحریک بد ن د ر کف د ست و کف پا هم وجود د ارند و کافی است کف پای خود را د اخل آب یخ بگذارید تا همان نشاط را به د ست آورید .