آموزش ایمنی و مراقبت از خطرات هنگام کار

قبل از وارد شدن به سالن تولید، به این پوشش‌ها مجهز شوید
گرمای تابستان را بهانه نکنید. بسیاری از کارگرانی که به هر بهانه‌ای از استفاده از تجهیزات ایمنی خودداری می‌کنند، قربانی آسیب‌های شغلی می‌شوند، که جبرانشان همیشه آسان یا حتی ممکن نیست. کم نیستند کارگرانی که به دلیل ایمن نبودن شرایط شغلی، دچار آسیب‌هایی از قبیل شکستگی فک، جمجمه یا آسیب‌های حاد مغزی شده‌اند یا حتی جان خود را از دست می‌دهند. اگر شما هم در خطوط ساخت و تولید کار می‌کنید، یا با مواد شیمیایی و بخارهای ناشی از آن‌ها سروکار دارید، به این توصیه‌ها توجه کنید. یادتان نرود که حادثه هیچ‌گاه خبر نمی‌کند. آمارهای این گزارش مربوط به یک تحقیق جهانی است.
محافظت از چشم و صورت
پرواز ذرات معلق، پاشیده شدن فلزهای مذاب روی صورت، سروکار داشتن با مواد شیمیایی مایع، اسیدها، یا حتی گازهای شیمیایی و بخارهایشان، قرار داشتن در معرض تابش شدید نور و مواردی از این دست، دلایل محکمی برای استفاده از عینک ایمنی هستند.
عینک‌های استاندارد را بشناسید
به‌راحتی نمی‌شکنند.
وقت استفاده از آن‌ها احساس راحتی می‌کنید.
بدون آنکه دید شما را مختل کنند از بالا و پایین و کنارها به صورت شما می‌چسبند.
در برابر مواد ضدعفونی‌کننده مقاوم‌اند و می‌توانید آن‌ها را ضدعفونی کنید.

محافظت از گوش
هنوز درمانی قطعی برای برگرداندن شنوایی ازدست‌رفته در اثر صدای شدید وجود ندارد و همین واقعیت تلخ، لزوم جلوگیری از آسیب‌های احتمالی را بیشتر می‌کند. برای محافظت از گوش‌ها، محصولات مختلفی وجود دارد. برخی از این محصولات یک‌بارمصرف هستند و بعد از یک‌بار استفاده دور انداخته می‌شوند؛ اما برخی دیگر را می‌توان دوباره تمیز کرد و برای دفعات بعدی هم استفاده کرد. البته عینک، موی بند، حرکات صورت (مانند حرکات زمان جویدن و صحبت کردن) می‌تواند قدرت این ابزارها را در محافظت از گوش‌ها کمتر کند. گوش‌بند، گوشی ایمنی و محافظ شنوایی الکترونیکی ازجمله ابزارهایی هستند که برای ایمن کردن گوش‌هایتان در زمان کار می‌توانید سراغشان بروید.

محافظت از دست
دست‌ها ازجمله نقاط آسیب‌پذیر بدن اغلب کارگران و ناظران خطوط تولید و ساخت هستند. خطر جذب مواد خطرناک به پوست، سوختگی ناشی از گرما یا مواد شیمیایی، آسیب‌های ناشی از کار با جریان الکتریکی، کوفتگی، بریدگی و ساییدگی پوست یا حتی شکستگی استخوان و قطع عضو ازجمله آسیب‌های شایع کاری هستند.
دستکش‌های استاندارد را بشناسید
اگر در کارتان امکان بریدگی یا سوختگی وجود دارد یا با گرما سروکار دارید، سراغ دستکش‌های چرمی یا برزنتی بروید. این دستکش‌ها از دستان شما در برابر گرمای متوسط، اشیای گداخته و تراشه‌ها و سطوح زبر محافظت می‌کنند.
اگر برق‌کار هستید، از دستکش‌های لاستیکی مخصوص استفاده کنید که در برابر جریان برق عایق هستند. این دستکش‌های ساق‌بلند ممکن است روکش چرمی هم داشته باشند؛ اما آنچه مهم است، این است که دستکش را با توجه به ولتاژی که با آن سروکار دارید انتخاب کنید.
هنگام کار بر روی جریان ولتاژ بالا، در عین استفاده از دستکش مناسب از ساق‌بندهای لاستیکی برای محافظت از بازو و شانه در برای تماس‌های الکتریکی استفاده کنید.

محافظت از سر
اگر احتمال سقوط اشیا از بالای سر، زمین خوردن و سقوط کردنتان در حین کار یا برخورد با موانع بر سر راهتان وجود دارد، سراغ کلاه‌های ایمنی بروید. کسانی که در معرض خطر آسیب دیدن به خاطر جریان برق قرار دارند هم باید از کلاه‌های مخصوصی استفاده کنند.
کلاه استاندارد را بشناسید
برای مصارف عمومی، سراغ کلاه‌هایClass A  بروید؛ کلاه‌هایی که گرچه از شما در برابر جریان‌های الکتریکی محافظت نمی‌کنند، اما اگر در معدن، کارهای ساختمانی، تاسیسات کارخانه‌ها و صنایعی از این دست از آن‌ها استفاده کنید، به حفظ سلامتتان کمک می‌کنند.
اگر با جریان‌های الکتریکی بالا سروکار دارید سراغ کلاه‌های Class B بروید. این کلاه‌ها نه‌تنها از شما در برابر سقوط اشیا محافظت می‌کنند، بلکه اگر با جریان‌های الکتریکی بالا سروکار داشته باشید یا کارتان با برق ولتاژ بالا باشد از سلامتتان محافظت می‌کنند. این کلاه‌ها در برابر سوختگی هم مقاوم هستند.
اگر احتمال سقوط اشیا یا قرار داشتن در معرض شوک الکتریکی در کار شما وجود ندارد، می‌توانید سراغ کلاه‌های Class C بروید. وزن این کلاه‌ها سبک‌تر از دو نمونه قبلی است و محافظت محدودی از سر شما می‌کنند.

محافظت از نیم‌تنه
گرما، پاشیدن فلزات و مایعات داغ، بریدگی‌ها و کار کردن با مواد شیمیایی و اسیدها ازجمله دلایل استفاده از لباس‌های ایمنی هستند. با استفاده از جلیقه، کت، پیش‌بند، روپوش، و لباس کامل بدن می‌توانید از آسیب‌های احتمالی این مواردجلوگیری کنید. با توجه به نوع کارتان، لباسی را انتخاب کنید که از موادی مثل پشم، پنبه، چرم، لاستیک و… ساخته شده است.
محافظت از مجاری تنفسی
استنشاق هوای آلوده با گردوغبار مضر، قرار گرفتن در معرض دود، گاز و بخارهای شیمیایی و سمی، ازجمله دلایل استفاده از ماسک‌ها در محیط شغلی هستند. اگر در چنین محیط‌هایی کار می‌کنید بسته به شرایط کاری‌تان نیازمند استفاده از ماسک‌های فیلتردار و بدون فیلتر هستید.

محافظت از پا
آسیب‌های ناشی از سقوط اجسام روی پا، یا برخورد اشیای تیز با پا، سلامت بسیاری از کارکنان را به خطر می‌اندازد و بسیاری دیگر در معرض آسیب‌های ناشی از زمین خوردن روی سطوح لیز و لغزنده یا ریختن مواد مذاب روی پا هستند. جوشکارها هم اغلب از برخورد جرقه به پاهایشان شکایت می‌کنند.
کفش استاندارد را بشناسید
اگر در سطوح لغزنده کار می‌کنید یا مجبورید از ارتفاع ساختمان بالا بروید، کفش عاج‌دار انتخاب کنید.
در صورتی که در میان آب مشغول کارید یا با خطر ریختن مواد مذاب یا جرقه روبه‌رو هستید، کفش‌هایی را انتخاب کنید که ساق بلندی دارند.
شاید به خاطر کارتان نیاز به استفاده از کفش‌هایی داشته باشید که کفی فلزی دارند و در برابر سوراخ شدن و زخم ناشی از ورود اجسام تیز به پا مقاوم هستند.
از راحتی کفشتان غافل نشوید. آسیب دیدن پایتان در کفش می‌تواند تمرکز شما روی کار را پایین بیاورد.