آموزش ساختن آکواریوم در خانه

برای ساخت آکواریوم باید نخست اندازه ی دقیق شیشه های کناری و شیشه ی کف را بدست آورید تا آکواریوم دقیقا به اندازه ی دلخواه شما ساخته شود .

برای ساخت اکواریوم اول از همه شما نیاز دارید بدونید چه اندازه اکواریوم میخواید!
دلیل این موضوع این است که هرچی سایز اکواریوم یا به اصطلاح “تانک” بالاتر بره شما نیاز به شیشه ای با قطر یا میل بیشتر دارید به عنوان مثال(مثال همراه با لیتر) :
اکواریوم تا ۱۰۰ لیتر : ۶ میل
اکواریوم از ۱۰۰ لیتر تا ۲۵۰ لیتر : ۸ میل
اکواریوم ۲۵۰ لیتر به بالا : ۱۰ یا ۱۲ میل بسته به اندازه
مثلا اگه تانک شما بین ۲۵۰ تا ۴۰۰ لیتره شما میتونید از شیشه ۱۰ میل استفاده کنید ولی اندازه بیشتر ۱۰ میل به بالا!
اکواریومی که من خودم در حاله ساختش هستم ۳۵۰ لیتر حجم ابگیریشه و اندازه :
طول : ۱۲۵ سانتیمتر
عرض : ۴۰ سانتیمتر
ارتفاء : ۷۰ سانتیمتر
آکواریوم
بعد انتخاب اندازه نوبت به تهیه شیشه ها میرسه که تنها کاری که شما نیاز دارید انجام بدید رفتن به یه شیشه بری خوب برای سفارش شیشه هاست
بعد از خرید شیشه ها نوبت به مهمترین بخش در ساخت اکواریوم میرسه : چسبوندن شیشه ها

در هنگام سفارش شیشه ها توجه کنید که شما باید پل های بالا و نگهدارنه ی آنها و در صورت نیاز پل کف و یک شیشه ی باریک برای ساخت محل عبور شلنگ های هوا و در صورت نیاز یک شیشه برای روی آکواریوم نیز تهیه کنید ؛ همچنین پیشنهاد میکنم دور شیشه هایی که لبه ی آنها رو به بالای آکواریوم هستند را سنگ بزنید تا در آینده هنگام شست و شوی آکواریوم دچار بریدگی نشوید  .

پل های آکواریوم : چون در آکواریوم های بزرگ چسب آکواریوم به تنهایی قادر به نگهداشتن شیشه ها نمی باشد ، توصیه می شود برای ساخت آکواریوم های با بیش از حجم ۸۰ لیتر با استفاده از شیشه های اضافی بر استحکام شیشه ها افزوده و مانع از فرو پاشی آن شوید .

انواع پل و روش ساخت آنها به صورت زیر است :

۱- پل کف : اگر عرض شیشه های اطراف ۴ میلیمتر است . شیشه ی کف باید ۶ یا ۱۰ میلیمتر باشد ؛ یا روی شیشه ی ۴ میلیمتری یک شیشه ی ۲ یا ۴ میلیمتری دیگر قرار داد تا اتصال شیشه های اطراف با کف محکم تر صورت گیرد .

۲- پل طرفین : اگر تانک شما بیش از ۲۰۰ یا ۳۰۰ لیتر حجم دارد  ؛ برای پل باید یک شیشه ی دیگر روی شیشه های کناری چسباند تا فشار آب به شیشه های کناری منجر به شکستن آنها نشود .

۳ – پل رویین : برای پل بالای تانک هم می توان با شیشه هایی با عرض ۲۰ سانتی متر ، شیشه های طرفین تانک را به هم متصل کرد تا از هم جدا نشود . اگر طول تانک هم از ۱۲۰ سانتی متر بزرگتر است توصیه می شود از سه پل ( یکی وسط و دو تا طرفین ) استفاده شود .

چسب آکواریوم »

 یادتان نرود که باید چسب سیلیکان ( چسب آکواریوم ) را هم تهیه کنید و بهتراست به فروشنده بگویید که چسب را برای آکواریوم نیاز دارید تا مارک چسب مناسب را به شما بدهد ؛ چون برخی چسب ها بعد از خشک شدن حالت ارتجاعی خودشان را از دست میدهند و سفت میشوند و برخی بعد از خشک شدن ترک میخورند که هیچ کدام مناسب نیستند و اگر آکواریوم بزرگی میسازید بهتراست از چسب های بزرگ استفاده کنید تا بصرفه تر باشد . مرقوبیت چسب های آکواریوم از روی مقدار سیلیکان داخل آن سنجیده می شود که هرچه بیشتر باشد بهتراست و البته قیمت بالاتری هم دارد ؛ در حال حاضر چسب ها ی موجود در بازار یا چینی هستند و یا آلمانی که کیفیت چسب های آلمانی بالاتر از چسب های چینی است البته قیمت چسب های آلمانی حدود ۲ برابر چسب های چینی است و نوعی هم از این چسب ها موجود است که حالت اسیدی ندارند و بیشتر برای آینه استفاده میشوند و استفاده از آنها برای ساخت آکواریوم ضروری نیست  .

شروع ساخت آکواریوم »

نخست برای این که آکواریوم صاف ساخته بشود باید محلی رو برای ساخت پیدا کنید که دارای شیب زیاد نباشد و سپس روی محل را با پارچه یا روزنامه بپوشانید تا کثیف نشود ، حالا شیشه ها را تمیز کنید تا چسب به خوبی بچسبد ؛ شیشه هایی که تمیز تر هستند و خش کمتری دارند را برای شیشه های جلوی دید گزینش کنید و محل پل های بالای آکواریوم و نگهدارنده ها را نشانه بزنید . حال شیشه ی کف آکواریوم را روی محلی که قبلا در مورد آن گفتگو کردیم به صورت خوابیده قرار بدهید و شیشه های کناری را هم روی شیشه ی کف عمود کنید و شکل کلی آکواریوم را بدست بیاورید ، توجه کنید که اگر آکواریوم بزرگ است ، حتما در این قسمت کمک بگیرید .

چسب کاری »

 چسب نواری یا چسب آکتیواتور

شیشه های کناری و کف آکواریوم را از بیرون آکواریوم با چسب نواری به هم بچسبانید ، اگر آکواریوم بزرگ است می توانید از چسب اکتیواتور که شبیه به چسب قطره ای است ، استفاده کنید تا شیشه ها درست و استوار سر جای خودشان بایستند.

  چسباندن شیشه ی کف به شیشه های بدنه »

پس از اطمینان کامل از شکل آکواریوم و درستی و صاف ایستادن شیشه ها نوبت به چسب آکواریوم میرسد نخست درز بین شیشه ی کف و شیشه های عقب و جلو را چسب بزنید و با فشار انگشت چسب را کاملا به داخل درز ببرید و سپس دوباره مقداری چسب روی این قسمت بزنید و سطح آن را با یک کاردک یا قاشوق صاف کنید .

حال درز بین شیشه ی کف و شیشه های کناری را چسب بزنید و با فشار انگشت چسب را کاملا به داخل درز ببرید و سپس دوباره مقداری چسب روی این قسمت بزنید و سطح آن را با یک کاردک یا قاشوق صاف کنید .

حال اطمینان برامده کنید که هیچ روزنه یا حبابی داخل چسب نباشد .

چسباندن پل های کف »

 استفاده از پل کف حتی برای آکواریوم هایی که نیاز به پل کف هم ندارند بسیار مناسب است و باعث استواری و سختی بیشتر آکواریوم میشود .

از روی تصاویر زیر میتوانید انواع پل های کف را ملاحظه کنید که هرکدام بسته به تجربه مناسب آکواریوم با شرایط خاصی است و همان طور که میبینید برخی از پل ها کمک بسیاری در نگهداری شیشه های بدنه ی آکواریوم میکنند .

 

 اگر دارای پل کف هستید باید همزمان با گام ی قبلی پل های کف را هم چسب بزنید و توجه کنید که باید نخست سطح شیشه ها را چسب بزنید و بعد آنها را در جای مناسب قرار دهید و با چند تکان کوچک و فشار آنها را استوار کنید و باید پیرامون آنها را هم چسب بزنید تا حالتی مورب پیدا کند و همچنین آب به زیر آنها داخل نشود .

 

  چسباندن شیشه های بدنه به یکدیگر »

حال نوبت به چسب زدن شیشه های بدنه رسیده است پس از سمت کف آکواریوم به سمت بالا درز بین شیشه های بدنه ی آکواریوم را چسب بزنید و با فشار انگشت چسب را کاملا به داخل درز ببرید و سپس دوباره مقداری چسب روی این قسمت بزنید و سطح آن را با یک کاردک یا قاشوق صاف کنید .

حال اطمینان برامده کنید که هیچ روزنه یا حبابی داخل چسب نباشد .

یک شیشه ی باریک برای عبور شلنگ های هوا در نظر گرفته بودیم که میتوانیم حالا آن را بین یکی از شیشه های کناری و شیشه ی عقب بچسبانیم نخست با چسب نواری یا چسب اکتیواتور آن را ثابت میکنیم و سپس آن را با چسب آکواریوم استوار میکنیم ؛ نیازی نیست که مقدار زیادی چسب به این قسمت بزنید .

چسباندن پل های بالا »

پل های بالا یکی از مهم ترین بخش های آکواریوم هستند و چنانچه به درستی شمارش نشوند یا درست چسبانده نشوند هیچ تاثیری روی آکواریوم نخواهند داشت و آکواریوم بدون پل بالا هیچ استواری و سختیی نخواهد داشت .

از روی تصاویر زیر میتوانید انواع پل های بالا را ملاحظه کنید که هرکدام بسته به تجربه مناسب آکواریوم با شرایط خاصی است و همان طور که می بینید برخی از پل ها افزون بر نگهداشتن شیشه های جلو و عقب کمک بسیاری نیز در نگهداری شیشه های کناری آکواریوم میکنند .

 

شما می توانید قبل یا بعد از این که چسب های بدنه و کف آکواریوم خشک شوند پل ها را بچسبانید ولی من پیشنهاد میکنم مقداری صبر کنید تا چسب های قبلی کمی خشک شوند و سپس شروع به چسباندن پل های بالا کنید .

برای شروع کار سطح شیشه های نگهدارنده ی زیری پل ها را با چسب آکواریوم پوشش دهید و آنها را در محل نشانه گذاری شده بچسبانید و سپس آنها را با چسب نواری یا اکتیواتور به شیشه های جلو و عقب ثابت کنید .

 

 پس از انجام این کار لبه ی پل ها را به چسب اکواریوم آقشته کنید و آنها را روی نگهدارنده ها قرار دهید سپس روی پل را هم چسب بزنید و همچنین سطح نگهدارنده ی بالایی را هم به چسب آغشته کنید و آن را در محل خود قرار دهید .

 

حال باید آکواریوم شما از بالا مانند تصویر زیر باشد .

 

حالا می توان گفت چسب کاری تمام شده و باید در انتظار خشک شدن چسب ها باشید .

پایان کار »

خشک شدن چسب های آکواریوم در نوع های برازنده حدود ۲۴ ساعت به طول می انجامد و برای چسب های نامناسب زمان بیشتری نیاز است ( شاید تا حدود ۴۸ ساعت ). توجه کنید که هیچ گاه برای آبگیری آکواریوم شتاب نکنید .

پس از خشک شدن آکواریوم ، آن را در حیاط منزل یا در حمام آبگیری کنید تا اگر آکواریوم نشتی دارد یا امکان جداشدن شیشه ها هست مشخص شود و توجه کنید که به هیچ وجه نباید اکواریوم را با آب داغ پرکنید ( نخست آب سرد را تا نصف آکواریوم بریزید و سپس می توانید بقیه ی آکواریوم را با آب داغ پر کنید )

نکات مهم »

۱٫      هنگام چسب زدن آکواریوم توجه کنید که دمای اتاق و دمای چسب بیشتر از ۴۰ درجه نباشد . بیشتر چسب ها در این دما حالت آبکی پیدا خواهند کرد .

۲٫      از قرار دادن آکواریوم زیر نور آفتاب برای خشک شدن تندتر چسب ها خوداری کنید زیرا باعث خراب شدن و کاهش عمر چسب خواهید شد .

۳٫      اگر آکواریومی با حجم بالا ساخته اید بهتر است تمام گوشه های آکواریوم را با نبشی های فلزی مهار کنید تا در فشار بالا آکواریوم از هم باز نشود و از داخل هم چند پل کمکی برای نگهداری شیشه های بدنه استفاده کنید .

۴٫      همیشه این خطر وجود دارد که چسب های آکواریوم باز شوند و آکواریوم بشکند یا باز شود بنابراین موقع شستن آکواریوم به حالت چسب ها و استوار بودن آنها توجه کنید .

۵٫      هیچ گاه آکواریوم بدون ماهی را تا سر پر نکنید زیرا با رها کردن ماهی ها آب بازهم بالا خواهد آمد و شدنی است آب سرریز شود .

۶٫      زیر آکواریوم حتما باید یونولیت ( آکاسیو ) قرار داده شود تا از شکستن احتمالی کف آکواریوم جلوگیری شود.

نکته : دقت داشته باشید چسب های آکواریوم کاملاً خشک شده و بوی آن از بین برود تا مشکلی برای ماهیتان پیش نیاید .

تذکر : هرگز آکواریوم پر از آب را جابجا نکنید ، چون آب به شیشه های طرفین فشار آورده و آنها را می شکند.

آکواریوم‌ها در ابعاد و در طرح‌های گوناگون ساخته می‌شوند و قیمت آن‌ها بستگی به جنس و ضخامت شیشه، لوازم و تزئینات، نوع ماهی‌ها، گیاهان و بعضی فاکتورهای دیگر دارد.

  • پمپ هوا که یک وسیله ضروری است تا هوادهی در آب انجام شود و اکسیژن آب تأمین شود. پمپ هوا با لرزش خود هوا را به درون لوله‌ای که در ته آن سنگ هوا نصب شده منتقل می‌کند و سنگ هوا هم که در آب قرار دارد اکسیژن را وارد آب می‌کند.
  • وسیله دیگر بخاری است که باید در دمای ۲۸ و یا ۳۰ درجه تنظیم گردد تا ماهی‌ها بتوانند زندگی و رشد مطلوبی داشته باشند و دچار بیماری نشوند.

بخاری‌های آکواریم به دو دسته اتوماتیک و غیر اتوماتیک تقسیم می‌شوند.

  • داخل آکواریم باید یک دماسنج قرار داده و یا روی شیشه آن نوع چسبنده آن نصب شود تا همیشه از دمای دقیق آب اطلاع داشته باشیم.
  • وسیله دیگری که برای آکواریوم استفاده می‌شود و به زیبایی آن کمک زیادی می‌کند نوعی لامپ مهتابی با نور بنفش، آبی و یا سفید است. این لامپ‌ها نه تنها برای زیبایی مهم هستند بلکه برای رشدِ سالم‌تر گیاه‌ها و آبزیانِ داخلِ آکواریوم ضروری می‌باشند. به طورِ معمول باید لامپِ آکواریوم حدِآقل ۶ ساعت در روز روشن باشد.
  • هیچگاه نباید آکواریم را با مواد شیمایی مانند مایع ظرفشویی، پودرهای شوینده، صابون، و… شست و فقط با آب و نمک باید شسته شود. البته گاهی برای از بین بردن رسوب‌های ناشی از تبخیر آب می‌توان از تفالهٔ آبلیمو استفاده کرد به گونه‌ای که تفاله‌ها را روی محل رسوب‌های آب قرار داده و پس از چند دقیقه با دستمال پاک کرده و سپس با آب و نمک شست.
  • برای تزئینات داخل آکواریوم نباید از وسایل تیز، برنده و لوازمی از جنس آهن، مس، آلومینیوم و دیگر فلزاتی که در تماس با آب تجزیه نامطلوب می‌شوند استفاده کرد و اشیاء دارای رنگ و بوی غیر استاندارد نیز می‌تواند به سلامت ماهیان آسیب برساند.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده