دیابت در سگ ها (نشانه و علائم درمان)

سگ ها یی که دارای بیماری دیابت هستند علایمی از ضعف ، تشنگی مفرط ، کاهش سریع وزن ، بیحالی و گاهی دردهای شکمی را از خود نشان می دهند . همه یا بعضی از این علایم می تواند تشخیص دامپزشک را به سمت بیماری دیابت سوق دهد .

درمان بیماری دیابت سگ ها

دلیل این بیماری آسیبی است که در دراز مدت به بافت پانکراس یا لورالمعده وارد می شود و به این ترتیب پانکراس توان خود را در ساخت مقادیر کافی هورمون انسولین از دست می دهد و هورمون انسولین نیز یک ماده مورد نیاز در کنترل میزان قند بدن است . اگر علایم بالا را در حیوان خود مشاهده کردید حتما دامپزشک حیوان خود را در جریان بگذارید .

عوامل متعددی در ایجاد بیماری دیابت شرکت می کنند و سگ مستعد ابتلا به دیابت هستند  . به این عوامل توجه کنید :

چاقی
اختلالات هورمونی
احتمال ابتلای سگهای ماده نسبت به سگ های نر دو برابر است
احتمال ابتلای گربه های نر بیشتر از ماده هاست

با در نظر گرفتن اینکه درمان قاطعی برای دیابت وجود ندارد دامپزشک می تواند با تجویز انسولین میزان بالای قند خون را کنترل کند  . تحرک بدنی و جیره غذایی حاوی مقادیر کافی فیبر هم می تواند در مدیریت این بیماری مفید باشد . چرا که فیبر می تواند از بالا رفتن میزان گلوکز خون جلوگیری کند و به این ترتیب نیاز بدن به انسولین کاهش می یابد .

درمان دیابت نوع یک درسگ ها

محققین دانشگاه بارسلونا برای اولین بار نشان دادند که امکان درمان دیابت در حیوانات بزرگ توسط یک مرحله ژن درمانی وجود دارد.

نتایج این تحقیق هفته ی قبل در مجله ی Diabetesمنتشر گردید، دانشمندان موفق شدند تنها بعد از یک جلسه ژن درمانی ، سگ های مبتلا به دیابت را درمان کنند، بطوریکه علایم این بیماری بکلی دراین حیوانات ناپدید گردید، این حیوانات به مدت ۴ سال بعد از ژن درمانی تحت نظارت بودند و هیچ علامتی دال بر بازگشت این بیماری مشاهده نشد.

این نوع درمان حداقل تهاجم به بدن حیوان انجام می شود . این درمان شامل یک جلسه تزریق چند گانه در پای

عقبی حیوان است .این تزریق ها با نیدل های معمولی که غالباً در درمانهای زیبایی بکار می روند، انجام میشود. با این تزریق ها ، حاملین ژن به حیوان به دو منظور منتقل می شود: اول برای بیان ژن انسولین واز سوی دیگر برای گلوکوکیناز. گلوکوگیناز آنزیمی است که جذب قند را از خون تنظیم می کند. هنگامیکه هر دو ژن بطور همزمان فعالیت می کنند آنها به صورت  سنسور گلوکز عمل می کنند که بصورت خودکار جذب قند در خون را تنظیم می نمایند  وسبب کاهش هایپرگلایسمی در افراد دیابتی (بالا رفتن قندخون در بیماری دیابت) می شود.لباس سگ (27)

به گفته ی مدیر این تحقیقات Fatima Bosch: در این تحقیق برای اولین بار استفاده از ژن درمانی در حیوان بزرگی مانند سگ ودرمان دراز مدت دیابت  به تصویر کشیده شد.

این گروه تحقیقاتی همین درمان را قبلاً بروی موش ها آزمایش کرده بودند، اما بدست آمدن این نتایج عالی برای اولین بار درمطالعه ی بروی حیوانات بزرگ پایه واساس استفاده از این درمان در دامپزشکی ونهایتاً برای بیماران دیابتی گردید.

 در این تحقیق اطلاعات گسترده ی بدست آمده ، نشاندهنده ی ایمنی درمان با ژن از طریق واسطه یAAVیا adeno-associated vectorsدر سگ های دیابتی است. این درمان ایمن وموثر است و براساس انتقال دو ژن از طریق حامل هایی بنام adeno-associated vectorsانجام گردید. این وکتورها از ویروس ها ی غیر بیماریزا مشتق شده اند که بطور گسترده ای در ژن درمانی مورد استفاده قرار می گیرند و تابحال در درمان چندین بیماری با موفقیت استفاده شده اند.

اولین ژن درمانی پزشکی که توسط آژانس دارویی اروپا مورد تایید قرار گرفت Glybera®نام داشت که با استفاده از وکتور adeno-associatedانجام شد و برای  درمان یک بیماری متابولیکی که به علت کمبود آنزیم لیپوپروتئین لیپاز حادث شده بود ، بکاررفت . در این بیماری تری گلسیریدها درخون بیمار تجمع می یابند.

کنترل دراز مدت بیماری

سگهایی که تنها با یک بار دریافت ژن درمان شده بودند کنترل قندخوبی در همه ی زمانهای داشتند(در حالت ناشتا وبعد از خوردن غذا) وهیچگونه نشانه ای  از افت قندخون دراین حیوانات مشاهده نگردید حتی بعد از انجام ورزش. علاوه بر این سگ هایی که با وکتور adeno-associatedدرمان  شده بودند، وزن بدن آنها درمحدوده ی سلامت قرار گرفت وعوارض ثانویه ی بیماری دیابت بعد از ۴ سال ازدرمان اصلاً در آنها مشاهده نگردید.

این اولین گزارشی است که کنترل دراز مدت بیماری دیابت در حیوانات بزرگ در آن گزارش گردید. تا بحال هرگز چنین موفقیتی درمیان درمانهای خلاقانه دیابت مشاهده نشده بود. همچنین این اولین تحقیقی است که استفاده از یک بار ژن  درمانی را در درمان سگ های دیابتی وموفقیت این درمان را در حفظ مقدار قندخون درمحدوده ی نرمال سگ ها در طی ۴ سال بعد از درمان را گزارش نموده است.

علاوه بر حفظ مقدار قندخون درمحدوده ی نرمال، مقدار پروتئین های گلیکوزیله نیز در سطح طبیعی است و هیچگونه عوارض ثانویه ای بعد از ۴ سال از درمان در این حیوانات مشاهده نشد.

 کاربرد این نوع درمان در بیماران دیابتی

درحال حاضر از این استراتژی یعنی استفاده از وکتورهای AAVدر ماهیچه ی اسکلتی در چندین کار آزمایی بالینی استفاده شده است، بنابراین استفاده از آن  درتحقیقات کلینیکی امکان پذیر می باشد  در صورت ایمن وموثر بودن این نوع درمان در تحقیقات کلینیکی ،می توان از درمانهای کلینیکی دامپزشکی بروی حیوانات بزرگ و اطلاعات بدست آمده از آنها نهایتاً در انسان استفاده کرد.

بطور خلاصه این تحقیق راه تبدیل درمانهای کلینیکی مانند ژن درمانی در دامپزشکی را به درمانهای کلینیکی در انسان هموار نموده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده