روش تکثیر گرین ترور

تشخیص جنسیت : نرها در سن بلوغ دارای بر آمدگی در پیشانی هستند و معمولا جثه ی بزرگتری نسبت به ماده ها دارند . اندام تناسلی نرها نازکتر و نوک تیز است معمولا باله پشتی نرها کشیده تر و بلند تر است
تکثیر گرین ترور :
گرین ترور مانند بسیار از سیلکیده های دیگر از تخم های خود محافظت میکند و بهتر است در آکواریوم اختصاصی اقدام به تکثیر نمایید به این دلیل که گرین ترور ها در زمان تخم ریزی مهاجم تر خواهند شد و برای اینکه از تخم ها نوزادان خود مراقبت کنند ممکن است دیگر ماهیان آکواریوم را بکشند .

گرین ترور
پس از جفتگیری معمولا با تغیییر کوچکی در دما (بالا بردن دما) میتوان مولدین را به تخم ریزی تحریک کرد . تبدیل دما به ۲۵ – ۲۷ درجه سانتی گراد و PH :6.5 و سختی ۵ – ۸ DH برای تکثیر مناسب است . آنها برای روی سطوح صاف تخم ریزی خواهند کرد پس تکه ای سنگ صاف را به آکواریوم تکثیر اضافه نمایید .
قبل از تخم ریزی مولدین با دقت سنگ را تمیز میکنند و در هر دوره ماده میتواند ۳۰۰ تا ۴۰۰ تخم بگذارد . تخمها پس از ۳ -۴ روز هچ و پس از ۴ – ۵ روز بعد از هچ شدن دارای شنای آزاد خواهند شد که میتوان در این زمان آنها را با آرتمیا تغذیه کرد . لاروها به تغییرات پارامتر های آب بسیار حساس هستند و اگر شرایط کنترل نشود خواهند مرد .
وقتی سایز آنها به ۳/۴ اینچ برسد معمولا یک جهش در رشد را تجربه خواهند کرد و به به سرعت بزرگ خواهند شد .

 

تکثیر گرین ترور بسیار ساده است فقط نیاز به کمی صبر و حوصله دارد که اگر شرایط آب و تغذیه مناسب باشد خیلی زود به نتیجه خواهیم رسید .
رای جفت یابی به چند روش میتوان عمل کرد اول اینکه تعدادی گرین ترور ( نر و ماده ) را به صورت گروهی در آکواریوم نگهداری کنید . چند گلدان یا سنگ در قسمتهای مختلف قرار بدهید ماهی ها پس از جفت خوردن این سنگها و گلدان هارو برای تخم ریزی انتخاب و ماهیان دیگر رو از قلمرو خود دور خواهند کرد در این مرحله میتوان جفت را به آکواریوم اختصاصی منتقل نمود و ادامه…
روش دوم : در این روش شما باید قدرت تشخیص جنسیت رو داشته باشید و در آکواریوم اختصاصی نر و ماده رو در کنار هم قرار بدین تا جفت بخورن در این روش بهتره که چند روز اول مولدین را با تیغه شیشه ای از هم جدا نگهداری کنید تا به شرایط عادت کنند . اگر پس از برداشتن تیغه مولدین به دعوا پرداختند و جفت نخوردن باید دوباره به وسیله تیغه ی شیشه ای از هم جدا شوند . پس از ۷ تا ۱۰ روز دوبار ه امتحان کنید .
روش سوم : معمولا وقتی قصد دارید سیچیلاید ها را برای جفت یابی به هم معرفی کنید شاهد دعوا نر و ماده خواهیم بود ( هرگاه یک نر و یک ماده در تانک اختصاصی باشن به احتمال زیاد با هم جنگ میکنند و جفت خوردن در مرحله اول نادر است ) . من به این خاطر که زیاد وقت رسیدگی به مولدین رو نداشم به این روش عمل میکردم که دو ماده و ۱ نر آماده که نسبتا شرایط خوبی رو داشتن رو تو آکواریوم قرار میدادم در این صورت دیگه شاهد دعوای خصوصی نخواهیم بود و خیلی زود یکی از ماده ها جفت خواهد خورد نکته ای که باید رعایت بشه اینه که با سنگ یا هر دکور دیگه چند جای مخفی شدن به وجود بیارید تا ماده ی دوم آسیب نبینه . پس از اطمینان از جفت گیری میتونید ماده دوم را خارج کنید .
پس از تخم ریزی من نر ور از آکوارویوم خارج میکردم و تنها به ماده اجازه میدادم که از تخم ها و لاروها مراقبت کنه چون مولد های من بعد تخم ریزی رفتار آرومی نداشتن و ماده نر رو دور میکرد از تخم ها . البته این برای منازل هست و در سالن ها معمولا تخم ها جدا میشن و مولدین به خوبی تغذیه میشن تا دوباره تخم ریزی کنند .

دیدگاهتان را بنویسید