شرایط نگهداری،درجه بندی و پرورش میگوی کریستال رد

دما :
درجه حرارت مطلوب برای آکواریوم میگوی کریستال رد در محدوده ۲۲ – ۲۵ درجه سانتی گراد میباشد . این محدوده دمایی کمی پایین تر از دمای مطلوب میگوی رد چری میباشد . این اختلاف دمایی دلیل اصلی است که چرا نگه داری هر دو گونه در یک مخزن یک ایده ضعیف است .
PH و سختی :
PH مناسب برای این گونه محدوده ۷٫۲ – ۶٫۲ است. آب بهتر است کمی اسیدی باشد تا سلامت ، رنگ و هچ شدن تخم ها به حداکثر برسد . بستر های گیاهی مانند ADA آمازون و UPAQUA با بافر طبیعی PH را در حدود ۶٫۸ ثابت نگاه خواهند داشت . این محصولات بسیار برای میگوهای کریستال رد محبوب هستند . سختی در محدوده ۶ الی ۸ مناسب خواهد بود . TDS باید در حدود ۲۰۰ ppm باشد .
نیتریت و آمونیاک :
این گونه بسیار در برابر نیتریت و آمونیاک حساس است به طوری که سطوح پایین این مواد نیز باعث مسمومیت و مرگ خواهد شد . همیشه سطح نیتریت و آمونیاک باید صفر باشد .
نیترات :
سطح کمتر از ۲۰ ppm برای نگه داری میگو مناسب است اگر چه بهتر است سطح نیترات نیز صفر باشد .
این مواد را می توان با اضافه کردن گیاهان آبزی و خارج کردن مواد فاسد شده ( غذا های اضافه ) در آب کاهش داد .

میگوی کریستال رد
تعویض آب :
آب آکواریوم باید در هفته حداقل ۳۰% برای کاهش نیترات تعویض شود . باید توجه داشت که این گونه به تغییرات آب حساس است از این رو تعویض مکرر در حجم های پایین به مراتب موثرتر و مناسب تر خواهد بود .
وارد کردن میگو ها به آکواریوم :
قبل از اضافه کردن میگوها اطمینان حاصل کنید که آب آکواریوم دارای پارامتر های ذکر شده در بالا است .
برای اضافه کردن میگو ها به آکواریوم ابتدا آنها را از کیسه به یک ظرف بزرگ منتقل کنید ( با همان آب داخل کیسه ) .
با استفاده از شلنگ هوا و یک باند پلاستیکی آب را از آکواریوم به داخل ظرف سیفون کنید به طوری که با کنترل پیچ خوردگی شلنگ و باند پلاستیکی آب آکواریوم به صورت قطره قطره به ظرف اضافه شود در هر ثانیه یک قطره مناسب است . به مدت ۳۰ – ۲۰ دقیقه صبر کنید و پس از گذشت این زمان میگو ها را به آرامی با تور به آکواریوم انتقال دهید .
به هنگام منتقل کردن میگو ها دست خود را روی تور بگیرید زیرا امکان دارد میگو ها با یک جهش از تور خارج شوند و آسیب ببینند .
تغذیه میگوی کریستال رد :
این میگو ها همه چیز خوار هستند و نیاز به یک رژیم غذایی متعادل دارند . در تغذیه این گونه مهم است که مواد مغذی مورد نیاز برای پرورش و تولید مثل به میگو های جوان برسد . یک رژیم غذایی متعادل از سبزی های تازه و غذا های فرآوری شده توصیه میشود . کدوی سبز پخته شده ، اسفناج و غذاهای تخصصی میگوی کریستال رد در نقش و رنگ قرمز و سفید موثر خواهد بود . حذف مواد غذایی اضافه پس از تغذیه برای نگه داشتن سطح آمونیاک و نیتریت در محدوده صفر مهم است . میگوی کریستال رد به طور مداوم پوست اندازی خواهد کرد . پوست های قدیمی را از آکواریوم خارج نکنید زیرا میگو ها از آنها تغذیه میکنند و پوستها میتوانند کلسیم مورد نیاز در رژیم غذایی را تامین کنند .
خطرات آکواریوم های گیاهی برای میگوی کریستال رد :
بزرگترین خطر در آکواریوم های گیاهی تزریق Co2 می باشد . همان طور که میدانید دی اکسید کربن در عمل فتوسنتز و در حضور نور توسط گیاهان جذب خواهد شد اما اگر هیچ نوری وجود نداشته باشد ( مثلا در طول شب ) Co2 محلول در آب باعث نوسان PH خواهد شد میگو ها شاید بتوانند تغییرات PH را تحمل کنند اما کمبود اکسیژن را تحمل نخواهند کرد . بیشتر حادثه ها زمانی اتفاق می افتد که شما فراموش کنید ‌Co2 را قطع کنید یا در روز پس از باز کردن Co2 نور را روشن نمایید . به هر جهت تزریق Co2 باید با دقت انجام گیرد ممکن است شما از روشهای ساده ای مانند اضافه کردن شیر برقی و تایمر نور استفاده کنید .
مواد افزودنی و کود ها به دقت قبل از اضافه کردن به آکواریوم بررسی شوند . قطعا از اضافه کردن افزودنی های شامل مس و دیگر فلزات سنگین باید اجتناب کنید .
خصوصیات مخزن :
بر خلاف میگ.ی رد چری این گونه باید منحصرا در یک مخزن نگهداری شود . تکثیر آنها بسیار کندتر از دیگر گونه خواهد بود . باید در آکواریوم مکانهای زیادی برا مخفی شدن میگو ها و فضای باز کافی برای شنا کردن وجود داشته باشد . حدود ۵ – ۲ میگو بای هر گالن توصیه می شود .
درجه بندی میگوی کریستال رد :

میگوی کریستال رد در بسیاری از کلاس ها و فرمهای مختلف عرضه میشود . درجه بندی به ترتیب از رتبه های پایین تا رتبه های بالاتر عبارتند از (از چپ به راست ) : C, B, A, S, S+, SS, SSS . همچنین چند نوع مختلف دیگر در رتبه بندی جداگانه وجود دارد . درجه بندی میگوی کریستال رد تنها وابسته به ضخامت و استحکام باند های رنگ می باشد . سلامتی ، اندازه ، فعالیت ، طول عمر میگو بین تمام درجه بندی ها یکسان است .
این سوال معمولا پرسیده میشود که اگر دو میگو کلای SSS تولید مثل کنند نوزادان همه از کلاس SSS خواهند بود ؟ بستگی به بسیاری از عوامل محیطی خواهد داشت و نمیتوان یقین داشت که تمام نوزادان از این کلاس باشند . تاریخ پرورش این گونه نشان داده که پرورش دو میگو از کلاس های بالاتر شانس بالاتری برای فرزندان با کیفیت خواهد داشت . درجه بندی و کیفیت بالا نوزادان در نتیجه پرورش انتخابی خواهد بود . از این رو ممکن است برای افزایش رتبه میگو های پرورشی از میگو های کلاس پایین استفاده کرد . به عنوان مثال دو میگوی رتبه ی A با هم می توانند فرزندان رتبه ی SS را به وجود بیاورند .
تولید مثل میگوی کریستال رد :
با نگه داشتن دما بر روی ۲۵ درجه سانتی گراد و محیا ساختن دیگر شرایط آب به زودی شکم ماده ها متورم خواهد شد اما اغلب تخم ها به طور ناگهانی ناپدید می شوند .میگو های نوزاد در زمان تولد نیاز به کیفیت آب بسیار خوب و همچنین مکانهایی برای مخفی شدن خواهند داشت . ماهی ها می توانند از نوزادان میگو تغذیه کنند پس نباید در مخزن پرورش حضور داشته باشند . در این مرحله بهتر است از فیلتر های ضعیف استفاده کنید تا نوزادان توسط فیلتر مکیده نشوند . در حدود ۵ – ۴ هفته آنها باید به اندازه میگو های بالغ باشند و برای تولید مثل و اصلاح نژاد مناسب هستند .

دیدگاهتان را بنویسید