موفقیت تکثیر گلدفیش در استخر بیشتر است یا آکواریوم؟

تکثیر گلد فیش در استخر و آکواریوم امکان پذیر است که هر کدام دارای معایب و مزایای خود هستند که در زیر به بیان آنها می پردازیم :
مزایای آکواریوم :
۱ : به دلیل حجم کم آب عمل لقاح آسانتر انجام می گیرد و تخم های بیشتری بارور میشوند .
۲ : درجه حرارت آب به آسانی با یک بخاری قابل کنترل است .
۳ : شما میتوانید به راحتی ماهی ها را تحت کنترل گرفته و مشاهده کنید .
۴ : نرها معمولا بینایی ضعیف تری دارند ( در برخی نژاد ها ) و در آکواریوم ماده ها کمتر میتوانند پنهان شوند .

معایب آکواریوم :
۱ : گلدفیش ها تمایل کمتری به تخم ریزی در فضای بسته نشان میدهند .
۲ : تغییرات دما کمتر اتفاق می افتد .
۳ : عواملی مانند نور خورشید به آکواریوم نمی رسد .
۴ : با توجه به حجم کم حساسیت بیشتری نسبت به آلاینده ها به وجود می آید .
بعد از معرفی ماهی ها به آکواریوم نیازمند تعویض آب به صورت مکرر و به صورت جزئی هستیم . در آکواریوم تکثیر نمیتوان از فیلتر استفاده کرد فیلتر باعث خارج شدن اسپرم نرها می شود .
مزایای حوضچه در فضای باز :
۱ : گلدفیش ها تمایل بیشتری به تولید مثل در فضای باز نشان میدهند که یکی از دلایل آن تغییرات بالای درجه حرارت آب است .
۲ : نور خورشید به حوضچه در فضای باز بیشتر می تابد .
۳ : گلد فیش ها در حوضچه به دلیل حجم بالای آب احساس راحتی می کنند .
۴ : تغذیه سنگین کمتر باعث بر هم خوردن کیفیت آب می شود .
معایب حوضچه :
۱ : حجم آب زیاد کیفیت لقاح را کاهش می دهد . ( برای جبران این امر می توان از تعداد بیشتری نر اسغاده نمود )
۲ : نرها با بینایی ضعیف ماده ها را بیشتر گم خواهند کرد ( برای جبران میتوان از تعداد نر های بیشتری استفاده کرد همچنین مکان های مخی شدن را کم کنید )
۳ : حوضچه نیاز به پوشش دارد تا ماهیان از شکارچیان در امان بمانند .
استفاده از وان های فایبرگلاس ۸۰ گالنی برای پرورش مناسب است . موفقیت در تکثیر گلد فیش در فضای باز بیشتر از محیط داخلی و آکواریوم است . تمیز نگاه داشتن حوضچه یا وان به مراتب آسانتر است . وان ها بهتر است در زمین دفن نشوند زیرا سیفون وان های روی سطح آسانتر می باشد توجه کنید که نظافت و تمیزی مخازن بسیار مهم است .
حال حوضچه یا آکواریوم ؟ کاری که شما باید انجام دهید برای پرورش موفق آماده سازی حوضچه و یا آ‌کواریوم بی عیب و اطمینان از عاری بودن محیط از مواد شیمیایی است . از قرار دادن دکور برای جلوگیری از صدمات در زمان تخم ریزی خودداری کنید . چند روز قبل از معرفی ماهیان مخزن را با آب مناسب پر کنید بهتر است آب چند روز هوادهی شود تا از کلر یا کلرامین پاک شود .
هنگام آماده سازی ، حوضچه یا وان میتوانید نیمه پایینی و سمت جارو های تخم ریزی ( وسیله ای است که از پراکنده شدن تخم ها در زمان تخم ریزی جلوگیری می نماید ) را با یک لایه نایلون بپوشانید .
توجه : اگر قصد استفاده از نایلون را دارید از تعدادی سنگ صاف همانطور که در تصویر زیر دیده میشود استفاده کنید و اطمینان حاصل کنید که نایلون ثابت و محکم است و ماهیان به زیر آن راه پیدا نکنند زیرا ممکن از ماهیان در زیر نایلون گرفتار شده و خفه شوند .

در راه اندازه آکواریوم نیز در صورت تمایل میتوان از نایلون برای پوشش کف استفاده کرد . این نایلون برای جدا کردن تخم ها استفاده خواهد شد . تخم ها دارای چسبندگی هستند و پس از سقوط به نایلون میچسبند .
جارو های تخم ریزی توسط حباب پلاستیکی دارای هوا آویزان در گوشه ای ثابت می شوند .

چه عواملی در تولید مثل گلد فیش ها موثر است ؟
سه شرط اصلی باعث تولید مثل خواهد شد :
۱ : روزهای طولانی بهار
۲ : تغییر شرایط آب
۳ : هنگامی که درجه حرارت آب به ۲۱ درجه سانتی گراد برسد
افزایش طول روز روز باعث به وجود آمدن هورمون در ماهی خواهد شد . این هورمون ها شروع به تولید تخم و اسپرم مورد نیاز برای تخم ریزی می کند .
بهترین زمان برای پرورش گلدفیش روز های طولانی بهار است در این فصل برای تغذیه بچه ماهیان میتوان از لارو پشه نیز استفاده کرد . گلد فیش ها هنگامی که یک تغییر در آب و هوا به وجود می آید و باعث بالا رفتن دما میشود تخم ریزی خواهند کرد مخصوصا اگر به دنبال این تغییرات باران نیز ببارد که در این صورت صبح فردا تخم خواهند ریخت .

چگونگی پرورش گلدفیش – معرفی مولدین به یکدیگر :
اگر توده هوایی سرد در راه است پرورش و معرفی ماهیان را به تاخیر بیاندازید زیرا اگر اقدام به تخم ریزی هم کنند تخمریزی پس از آزاد سازی چند تخم به پایان می رسد .
اواسط و اواخر بهار برای معرفی نر ها و ماده ها به یکدیگر زمان مناسبی است . مولدین را صبح روز قبل از تخم ریزی به مخزن تکثیر معرفی کنید اگر در آماده سازی مولدین موفق بوده باشید و زمان درست را انتخاب کرده باشید صبح روز بعد ماهی ها شروع به تخم ریزی خواهند کرد . تخم ریزی یک فعالیت آشکار است ، نر ها شروع به تعقیب ماده ها در اطراف وان یا آکواریوم خواهند کرد . فعالیت تخم ریزی به زودی و با طلوع آفتاب شروع خواهد شد و تا حدود ظهر طول خواهد کشید .
هر ماهی که در این فعالیت شرکت نمیکند بهتر است قبل از شروع تخم ریزی حذف شود زیرا آنها فقط از تخم ها تغذیه خواهند کرد .

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده