معماری

تکثیر آروانا گلدن در مزارع تجاری

تکثیر آروانا گلدن در مزارع تجاری

سلامی دوباره به امروزی ها
اژدهای طلایی یکی از ماهیان محبوب آب شیرین است که پرورش و تکثیر آن نیاز به شرایط ویژه ای چون فضای کافی دارد به همین خاطر تکثیر این ماهی جذاب در منازل تا حدودی غیر عملی است . هدف از بیان روش تکثیر آشنایی با روند تولید مثل و افزایش اطلاعات علاقه مندان است .
تمامی اطلاعات این مقاله مربوط به یکی از مزارع پرورش آروانا گلدن در مالزی میباشد که توسط مرکز تحقیقاتی اداره شیلات مالزی جمع آوری شده است .

نگهداری از پیش مولدین :
مخزن مورد نیاز برای پیش مولدین مخزنی بتنی با اندازه ۵*۵ متر و با عمق ۵/. – ۷۵/. متر است که میتوان در آن ۸ قطعه آروانای طلایی را نگهداری نمود . با استفاده از توری پلاستیکی روی مخزن را بپوشانید تا از پرش ماهی ها به خارج مخزن جلوگیری شود . برای ایجاد محیط طبیعی میتوان چند قطعه چوب در مخزن قرار داد استفاده از دیگر دکور ها مانند سنگریزه و سنگ اجتناب کنید زیرا ممکن است به ماهی آسیب برساند و یا در زمان تغذیه به طور تصادفی بلعیده شود . مخزن باید تا حدی در نقاط سایه دار و دور از نور مستقیم خورشید ، و در مکانی آرام احداث شود . پیش مولدین در این مخزن نگهداری میشوند تا به بلوغ برسند .

مدیریت کیفیت آب :
اگرچه آروانا ماهی مقاوی در برابر کیفیت آب است اما باید PH مخزن را به PH زیستگاه طبیعی رساند .
PH : 6.8 -7.5 ، دمای ۲۷ – ۲۹ درجه سانتی گراد برای مخزن پرورش مناسب است . در هنگاه تعویض آب باید ۳۰ الی ۳۵٪ آب تعویض گردد . دقت داشته باشید که هنگاه تعویض آب عمق ۵/. – ۷۵/. متر حفظ شود .

تغذیه :
مولدین یا پیش مولدین با انواع مواد غذایی تغذیه میشوند . یک رژیم غذایی متعادل در بلوغ و تولید مثل بسیار مهم است . رژیم غذایی روزانه باید متنوع و حاوی مواد پروتئینی بالا باشد . ماهی ها باید روزانه با مواد غذایی زنده مانند گوپی وحشی ، میگوی آب شیرین ، ماهی قرمز و گوشت ماهی خرد شده تغذیه شوند . غذاهای شرکتی حاوی ۳۲٪ پروتئین خام به عنوان مکمل استفاده میشود .
مقدار کل غذای ارائه شده در حدود ۲٪ از کل وزن بدن ماهی در روز است .

بلوغ :
سن بلوغ در ماهی ها حدود ۴ سال به بعد است که در این زمان آروانا ۴۵ – ۶۰ سانتی متر طول خواهد داشت .
تخم ریزی در طول سال در بین ماههای جولای و دسامبر اتفاق می افتد . نرها پس از بارور کردن تخم ها آنها را در دهان خود نگهداری می نمایند این نگهداری تا زمان شنای آزاد نوزادان ادامه خواهد داشت که حدود ۲ ماه طول میکشد .
ماده ها در هر دوره ۲۰ – ۳۰ تخم بزرگ را رها میکنند که قطر هر تخم ۱/۹ سانتی متر است .

تشخیص جنسیت :
هیچ تفاوت آشکار جنسی در ماهیان جوان وجود ندارد . این موضوع پس از بلوغ که ماهیان ۴ سال عمر دارند هم صدق میکند . تعیین جنسیت بر شکل بدن و اندازه حفره دهان است .
ماهی نر باریکتر ، دهان بزرگتر و پر رنگ تر از ماده هاست . دهان بزرگتر و فک پایین عمیق تر در نرها برای نگهداری از تخم هاست . اندازه سر نر ها نسبتا بزرگتر است و به طور معمول نرها در مواقع خوردن غذا تهاجمی تر به نظر میرسند .
رفتارهای تخم ریزی :
آروانا رفتار منحصر به فردی در طول معاشقه نشان میدهد . معاشقه از چند هفته تا چند ماه برای انتخاب همسر طول خواهد کشید . این رفتارها معمولا رد طول شب مشاهده میشوند زمانی که ماهی تمایل به شنا در سطح آب دارد .
نرها به تعقیب ماده ها در اطراف محیط مخزن خواهند پرداخت یا گاهی اوقات جفت به شکل دایره به دور هم می چرخند . حدود یک تا دو هفته قبل از تخم ریزی ماهی ها در کنار هم شنا میکنند و بدن یکدیگر را لمس خواهند کرد .
در نهایت ماده تخم های نارنجی – قرمز خود را رها خواهد ساخت و نر پس از بارور کردن تخمها را در دهان خود جمع آوری میکند .تخم ها پس از لقاح حدود ۸ – ۱۰ میلی متر قطر خواهند داشت با زرده ای غنی. پس از تولد لاروها همچنان در دهان نر زندگی خواهند کرد به مدت بیش از ۷ – ۸ هفته تا کیسه زردی کاملا جذب شود .

شناسایی نر مناسب برای پرورش :
پس از جفت گیری نر هویت خود را نشان میدهد با متورم کردن سرپوش آبششی و رفتارهای شنایی خود . یک نر مناسب حتی میتواند یک تخم در قسمت زیرین دهان خود را هم بشناسد . از دیگر خصوصیات نر مناسب میتوان به تغذیه آن اشاره کرد که در زمانهای غیر از جفت گیری حریص در خوردن غذا است .

جداسازی تخم ها :
در روز ۳۰ میتوان تخم ها را از دهان نر جدا نمود . برای این کار نیاز به یک توری مناسب و حوله ی پنبه ای مرطوب دارید . حوله برای جلوگیری از رسیدن آسیب به نر استفاده میشود . فک پایین نر را گرفته و به آرامی به عقب بکشید و بدن ماهی را تکان دهید تا لاروها از دهان پدر خارج شوند . لاروها را در یک ظرف پلاستیکی جمع آوری کرده و به یک آکواریوم منتقل کنید .

روش نگهداری از لارو ها :
هنگاهی که لاروها از دهان پدر خارج شدند آنها را به آکواریومی با ابعاد ۹۰*۴۵*۴۵ منتقل کنید . دما به وسیله یک بخاری ترموستات دار روی ۲۷ درجه سانتی گراد ثابت میشود و اکسیژن توسط هوادهی ملایم و مداوم تامین خواهد شد . آب آکواریوم باید ملایم و در حدود ۵ PPM باشد . ما حدود ۲ ppm محلول آکروفلاوین به آب اضلفه میکنیم برای جلوگیری از عفونت حاصل از هر گونه جراحت در طول حمل و نقل لاروها .
با استفاده از این تکنیک در شرایط آزمایشگاهی میزان بقا لاروها تا شنای آزاد به طور کلی ۹۰٪ است . در طول چند هفته ی اول که کیسه زردی هنوز بزرگ است لاروها در قسمت پایینی آکواریوم باقی میمانند . وقتی کیسه زرده کوچکتر شود لاروها شروع به شنای دوره ای به سمت بالا خواهند داشت . در هفته هشتم که کیسه زرده کاملا جذب میشود لاروها شروع به شنای آزاد به طور افقی خواهند کرد . در این مرحله اولین غذای زنده به لارها داده میشود در این زمان لاروها حدود ۸ سانتی متر طول خواهند داشت .

تغذیه لاروها :
در اوایل شنای آزاد برای جلوگیری از حمله لارها به یکدیگر میتوان از گوپی های کوچک و یا کرم خونی استفاده کرد .
لاروها بسیار اشتهای بالایی دارند و باید غذای فراوانی به آنها داده شود . توصیه می شود هر ۲ – ۳ روز ۳۰٪ آب را برای حفظ کیفیت تعویض نمایید / وقتی نوزادان به طول ۱۰ – ۱۲ سانتی متر رسیدند میتوان آنها را با میگوی آب شیرین و یا ماهی خرد شده تغذیه نمود تا سرعت رشد آنها افزایش یابد .
در ماه چهارم باید نوزادان را به صورت جداگانه و در آکواریوم هایی با ابعاد ۷۵*۴۵*۴۵ نگهداری کرد این امر برای جلوگیری از مبارزه خواهران و برادران و نقص فیزیکی است . برای افزایش رنگ و رنگ گیری نیاز به نور پردازی مصنوعی به مدت ۱۰ – ۱۲ ساعت در روز است . پس از ۶ – ۷ ماه از شنای آزاد اندازه نوزادان حدود ۲۰ – ۲۵ سانتی متر است که سایز مناسب برای عرضه به بازار است .