گلوتامین Glutamine

گلوتامین فراوانترین اسید آمینه موجود در عضلات اسکلتی میباشد، و یکی از اسیدهای آمینه ای است که خود بدن قادر به ساخت آن میباشد و به همین دلیل هم تا مدتی پیش از این، جزو آمینو اسیدهای غیر ضروری دسته بندی میشد، زمانی که نیاز بدن به این آمینو اسید در شرایط ویژه ای مانند ورزش و عفونتها افزایش پیدا میکند، مقادیری که بدن قادر به تولید آن می باشد ،کفاف نیازش را نمیدهد و به همین دلیل هم این آمینواسید، جزو آمینو اسیدهای نیمه ضروری تقسیم بندی شد، محل اصلی ذخیره و تولید این آمینو اسید دربدن، عضلات است.

گلوتامین با حفظ آب در عضلات مقدمات سنتز پروتین و رشد عضلانی را فراهم میسازد؛ اگر مقادیر گلوتامین در عضلات کاهش یابد، تعادل آب موجود در عضله و حفظ آن با مشکل مواجه میشود و همین موجبات از دست دادن توده عضلانی را فراهم خواهد ساخت. این آمینو اسید بخصوص برای پرورش اندام کارها که به علت تمرین شدید ، نیازشان به گلوتامین افزایش پیدا می کند ، از اهمیت خاصی برخوردار است.

در چندین تحقیق ثابت شده که گلوتامین میتواند عضلات را در شرایط آنابولیک قرار داده و باعث افزایش حجم آنها شود. علاوه بر این گلوتامین تجدید قوا و باز سازی عضلانی بعد از یک تمرین سنگین را تسریع میسازد و بعضی از ورزشکاران هم از دم عضلانی بهتر و افزایش قدرت عضلانی در زمان تمرین سخن میگویند.عده ای دیگرنیز افزایش وزن و توده عضلانی را مدتی پس از مصرف گلوتامین گزارش کرده اند که بالا رفتن ذخایر گلیکوژن عضلات و مقدار آب در آنها میتواند توجیه کننده این افزایش حجم باشد.

گلوتامین

بطور کلی از خواص و فواید اصلی گلوتامین برای ورزشکاران میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
1-تسریع فرایند بازسازی و ریکاوری عضلانی پس از تمرینات شدید ورزشی.
2- اثر آنتی کاتابولیسمی در حین تمرینات شدید ورزشی و دوران رژیم و کات عضلانی قبل از دوران آماده سازی مسابقات.
3- تحریک هورمون رشد و ایجاد شرایط آنابولیسمی برای ورزشکاران.
4- افزایش قدرت و دم عضلانی و تمرکز حواس.

طریقه مصرف گلوتامین:
در مورد مقدار و طریقه مصرف گلوتامین نظریه های متفاوتی وجود دارد که هر کدام دلایل منطقی مربوط به خود را دارند
عده ای معتقدند که گلوتامین را بلا فاصله پس از بیدار شدن از خواب باید مصرف کرد زیرا در این زمان بدن در بدترین شرایط کاتابولیسمی قرار دارد و تمایل زیادی برای تجزیه آمینو اسید عضلات و تبدیل آنه به قند دارد که گلوتامین با خواص آنتی کاتابولیسمی که دارد از این فرایند جلو گیری خواهد کرد.عده ای هم مصرف بعد از صبحانه را توصیه میکنند و اعتقاد بر این دارند که مصرف بعد از غذا کمک به ریکاوری بیشتر می نماید.
نظریه بعدی مصرف گلوتامین را قبل از تمرینات ورزشی توصیه میکنند زیرا در این زمان کمک شایانی به افزایش قدرت و انرژی عضلانی میکند
عده ای دیگر بهترین زمان مصرف گلوتامین را پس از تمرینات ورزشی میدانند که کمک میکند یه تسریع ریکاوری بعد از تمرین این وعده یکی از مهمترین زمانهای مصرف گلوتامین میباشد.
و در آخر عدهای اعتقاد به مصرف گلوتامین پیش ازخواب دارند که دلیل آن کمک به افزایش ترشح و آزادسازی هورمون رشد (سوماتوتروپین)پس از خواب و همچنین جلوگیری از کاتابولیسم عضلات در طی خواب شبانه میباشد.
بطور کلی تمامی وعده ها و زمانبندی های ذکرشده در بالا از اهمیت ویژه ای برخوردار میباشند و به طور متوسط توصیه میشود گلوتامین را روزانه بین 10 تا 30 گرم مصرف نمایید که این مقدار را باید در زمانهای ذکر شده در بالا تقسم کرد.

عوارض جانبی گلوتامین:
مصرف گلوتامین همراه با عوارض نیست و حتی در مقادیر چندین برابر دوز توصیه شده نیز، عوارضی مشاهده نشده است

گلوتامین

گلوتامین بیشترین آمینو اسید موجود در بافت ماهیچه است. این ماده از کم کاری ماهیچه ها جلوگیری می کند و ترمیم آنها را بهبود می بخشد. در واقع پس از ورزش هر چه بهتر و سریعتر به حالت اولیه خود برگردید بهتر و قوی تر میتوانید به ورزش ادامه دهید.

گلوتامین را نباید همزمان با کراتین استفاده کرد، چون در این حالت آنها با هم در جذب شدن رقابت می کنند. گلوتامین را قبل از ورزش و کراتین را پس از ورزش مصرف کنید.

گلوتامین از دسته اسیدامینه های غیر ضروری است که در بدن به میزان بسیار ساخته می شود اما در تمرینات سنگین از این اسید آمینه به عنوان سوخت بدن استفاده می شود و پس از تمرین بدن از این اسید امینه تهی می گردد.جالب بدانید 60تا70 درصد اسید آمینه های بدن را گلوتامین تشکیل داده است.

به گلوتامین غذای مغز یا اسیدآمینه متفکران نیز می گویند.این مکمل تاثیر بسیار بروی تمرکز و تقویت حافظه دارد از این رو در ورزش های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. ورزشکاران رزمی و کشتی گیران که احتیاج به تمرکز کافی و از بین بردن استرس در مقابله با حریفان قدر را دارند انتخاب گلوتامین بهترین انتخاب برای آنها است. در دوره های کات که شما خود را برای مسابقات آماده می کنید و رژیم غذایی خود را محدود می کنید بدن شما برای بدست آوردن سوخت بدن پروتئین های موجود در بافت های را تجزیه می کند برای مقابله با این روند و از دست ندادن حجم بدن، گلوتامین بهترین چاره کار است.

از مهمترین فواید گلوتامین :

سرعت بخشیدن به ریکاوری و بازسازی عضلات پس از تمرین مقابله با هورمون کورتیزول که این هورون باعث فرسایش و تحلیل عضلات می شود.

سیستم ایمنی بدن را که بر اثر تمرینات سنگین تضعیف می گردد را تقویت می کند.

باعث سرعت بخشیدن به سوخت چربی های بدن می گردد.

به بدن کمک می کند مواد غذایی را بهتر جذب کند.

و در جابه جایی اسید آمینه های دیگر نقش اساسی ایفا می کند.

طریقه مصرف:

توصیه شده که گلوتامین را در دو وعده بعد از تمرین و قبل از خواب به میزان هر بار 5 گرم استفاده شود.
ولی در دورهای کات و کم کربوهیدرات برای حمایت از عضلات بدن ورزشکاران 20تا25 گرم را در 5وعده استفاده می کنند.

درسته که مقدار زیادی از گلوتامینی که بصورت مکمل استفاده میشه در طی فرایند هضم از بین میره؟

مقدار زيادي نه ولي مقداري بله

گلوتامين يک مکمل درجه يک به منظور توسعه ريکاوری می باشد . يک جنبه از بدنسازی که اغلب ناديده گرفته می شود .

گلوتامين فراروان ترين اسيد آمينه بدن می باشد . وقتی در معرض انواع گوناگون استرس قرار می گيريد می توانيد به صورت جدی با کمبود آن مواجه شويد و در نتيجه با طيفی از مسائل من جمله ممانعت از سنتز پروتئين عضله روبرو می شويد که اين مسئله نيز به نوبه خود در فرآيند ريکاوری بعد از تمرين اختلال ايجاد می کند و عملکرد سيستم ايمنی را با مشکل مواجه می کند .

استفاده از مکمل گلوتامين کمک می کند تا عضلات خود را با اسيد آمينه های لازم مهيا کند .

استفاده از گلوتامين منجر به کسب يک توانايی خيره کننده به منظور مواجهه با تاثيرات منفی مزبور می شود . اگر چه منافع گلوتامين در مقايسه با کراتين با افدرين به سرعت به دست نمی آيد اما تاثيرات بلند مدتی روی افزايش فوايد عضلانی در فيزيکتان دارند که می توانند بسيار برجسته باشند . مصرف اين مکمل به صورت مرتب در دراز مدت در کسب فوايد ويژه آن بسيار حائز اهميت است .

توصيه های مهم :

مابين وعده های غذايی تان به مصرف ۵ گرم گلوتامين با شکم خالی در يک يا دو دوز روزانه بپردازيد . از آنجايی که رژيم يک فرد معمولی شامل ميزان کمی گلوتامين می باشد استفاده از اين مکمل عقيده بسيار خوی است .

اشتراک گذاری

ارسال یک پاسخ