مکمل های بدنسازی،فواید،عوارض و نحوه مصرف مکمل بدنسازی

ضرر مکمل بدنسازی,بهترین پودر بدنسازی,خطرات مکمل,خوردن گلوتامین,مصرف اسید آمینه,گوشت,تقویت عضلات,آیا مکمل های بدنسازی ضرر دارد ,اسید آمینه بدنسازی بدون مکمل, بهترین مکمل بدنسازی,پروتئین وی ,تاثیر مکمل های بدنسازی بر کبد, تشخیص مکمل بدنسازی اصل از قلابی, خرید مکمل بدنسازی داروی تناسب اندام ,عوارض پروتئین گینر, عوارض جانبی استروئید ,عوارض جانبی کراتین ,عوارض مصرف هورمون های بدنسازی ,عوارض مکمل آمینو ,عوارض مکمل پروتئین ,عوارض مکمل گلوتامین ,غذاهای بعد از مکمل بدنسازی, فروش مکمل بدنسازی, فواید مکمل های بدنسازی, قرص چربی سوز ,کربوهیدرات گلوتامین مکا های بدنسازی, مکمل چربی سوز, هورمون بدنسازی

مکمل بدنسازی را نمی توان جایگزین مناسبی برای غذا در نظر گرفت چرا که این مکمل ها همه ی مواد مغذی و مزایا و منافع غذاها مثلاً ویتامین میوه ها و سبزیجات را به بدن نمی رسانند واین مکمل ها در کنار وعده های غذایی مناسب باعث رشد عضلات خواهند شد . بنابراین نسبت به بدن شما و همچنین عادات غذا خوردن ورزشکاران باید از مکمل های مناسب بهره ببرند.

مکمل بدنسازی ( مکمل غذایی ) معمولاً توسط افرادی که ورزش می کنند و یا به نوعی درگیر رشته بدنسازی هستند مورد استفاده قرار می گیرند . این مکمل ها معمولاً برای رسیدن به اهداف مختلفی مصرف می شوند که از جمله می توان به مکمل افزایش وزن ( گینر )،مکمل کاهش وزن ( چربی سوز ) ، مکمل های افزایش عملکرد ورزشی ( مکمل پمپ ) و مکمل ریکاوری ، مکمل پروتئین، مکمل کراتین و … اشاره کرد.همچنین افراد روزانه مکمل های مختلفی مثلاً کراتین ، اسیدهای آمینه شاخه دار، گلوتامین و پروهورمون و … استفاده می کنند .

بعضی از مکمل ها به صورت جداگانه و بعضی به صورت ترکیبی ( دوره مکمل بدنسازی ) مورد استفاده بدنسازان قرار می گیرند.

نکته ای که باید به آن اشاره کرد این است که مکمل بدنسازی به ورزشکار کمک میکند که به گسترش عضلات بخش های مختلف بدن خود بپردازد و البته در کنار این مسئله بدنساز باید تغذیه مناسب ، تمرین مناسب و استراحت کافی ( زمان ریکاوری ) داشته باشد تا بتواند به اهداف خود برسد.

در مورد مکمل بدنسازی علاوه بر اورجینال بودن مکمل ، زمان مناسب مصرف و مقدار مصرف آن نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است وبرای این امر فرد بدنساز باید از علم روز بدنسازی و پرورش اندام بر خوردار باشد.

فواید مکمل بدنسازی از زبان بدنسازان
۳ مزیت اصلی مکمل بدنسازی
مقرون به صرفه هستند ; به عنوان مثال مقدار پروتئین لازم برای یک ورزشکار بالغ با وزن ۱۰۰ کیلو گرم حدوداً ۲۰۰ الی ۲۵۰ گرم به صورت روزانه است. اگر فرد بخواهد این مقدار را با غذای روزانه خود تامین کند باید هزینه زیادی را از لحاظ وقت ( زمان لازم جهت پخت و پز ) و هزینه بپردازد.در صورتی که با کمک مکمل پروتئین می تواند بخش زیادی از این میزان را به راحتی فراهم کند.

استفاده راحت و آسان ; استفاده از این مکمل ها بسیار ساده تر و آسان تر از فراهم کردن غذای روزانه می باشد.

قابل اعتماد ; مکمل های بدن سازی به عنوان مثال آمینو ، پروتئین ، گلوتامین و کراتین و … آزمایش خود را طی سال ها و دهه های گذشته پس داده اند و اگر ورزشکاران جواب لازم را پس از مصرف این مکمل ها نمی گرفتند شما ورزشکار و بدنسازی را نمی دیدید که از این مکمل ها استفاده کنند.

مکمل پروتئین وی ( مکمل پروتئین آب پنیر )
مهمترین مکمل پروتئین ، پروتئین وی می باشد و این پروتئین یک منبع بزرگ پروتئین می باشد.برای رسیدن به عضلات زیبا و نیرومند بسیار مفید می باشد. پروتئین وی بسیار زود هضم می باشد و دارای مشخصات اسید آمینه بهتری نسبت به پروتئین تخم مرغ می باشد.

برخی از خواص پروتئین وی عبارت اند از
عملکرد ورزشی را بهبود می بخشد و این مسئله به این علت است که استرس را کاهش می دهد و سطح کورتیزول ( هورمونی که عضله را از بین می برد ) را کاهش می دهد.

بهبود ایمنی بدن با افزایش گلوتاتیون که یک آنتی اکسیدان محلول در آب موجود در بدن انسان می باشد.

بهبود عملکرد کبد
فشار خون را کاهش می دهد
می تواند به مبارزه با بیماری ایدز کمک کند. در رشد عضلات بسیار موثر می باشد.

پروتئین ایزوله
مکمل پروتئین ایزوله سرعت جذب بالاتری نسبت به پروتئین وی ( پروتئین آب پنیر ) دارد و برای استفاده بعد از تمرین پروتئینی ایده آل می باشد. در این زمان عضلات شما نیاز مبرم به اسید های آمینه و پروتئین دارد که پروتئین ایزوله به علت سرعت بالای جذب گزینه مناسبی می باشد.

پروتئین کازئین
مکمل کازئین طبیعی که پس از اولترا فیلتراسیون ( جداشدن مواد مختلف تشکیل دهنده شیر ) به دست می آید به دلیل اینکه می تواند ترشح مداومی از اسید های آمینه به داخل جریان خون داشته باشد گزینه ایده آلی برای حفاظت از عضلات در مدت های زیاد می باشد و در واقع یک پروتئین دراز مدت می باشد .مکمل پروتئین کازئین برای استفاده در هنگام خواب بسیار مناسب می باشد ونیاز عضلات بدن ورزشکار را در هنگام خواب کاملاً بر طرف می کند .

پروتئین سویا
مکمل پروتئین سویا پروتئین مناسبی هم برای مردان و هم برای زنان می باشد.مطالعات مختلف نشان می دهد که این پروتئین خطرابتلا به سرطان های وابسته به هورمون ( سرطان پستان ، سرطان پروستات و …) را کاهش می دهد.

از دیگر مزیت های این پروتئین می توان به کاهش کلسترول بالای خون ، کاهش علائم یائسگی اشاره کرد.همچنین مکمل پروتئین سویا در جلوگیری از پوکی استخوان با ایجاد توده استخوانی بسیار موثر است.

مکمل آمینو اسید
آمینو اسید مهمترین ساختار پروتئین را می سازد که فرق آن ها با مکمل کربوهیدرات و چربی ها در وجود نیتروژن در ساختار سلولی آمینو اسید ها علاوه برسه عنصر کربن ، هیدروژن و اکسیژن می باشد. دانشمندان طی سال های مختلف حدوداً ۲۰ اسید آمینه اصلی را کشف ونام گذاری کرده اند واین اسید های آمینه را به دو دسته ضروری و غیر ضروری تقسیم بندی کرده اند.

آمینو اسید ضروری : بدن قادر به ساختن آنها نیست و باید از طریق رژیم غذائی تامین شوند . آرژنین ، لیزین ، تره اونین، لوسین ، میونین ، والین ، فنیل آلین ،ایزو لوسین و … از اسید های آمینه ضروری هستند.

آمینو اسید غیر ضروری : بدن توانایی ساخت و سنتز آمینو های غیر ضروری را دارد. گلیسین ، آلین ، گلوتامین ، لیستین و ….از اسید های آمینه غیرضروری هستند.

در این فروشگاه انواع مختلف مکمل آمینو اسید با کیفیت و ساختار متفاوت برای بدنسازان گرامی ارائه خواهد شد.

مکمل آمینو اسید شاخه ای ( بی سی ای ای )( مکمل BCAA )
مکمل بی سی ای ای ( مکمل آمینو اسید زنجیره ای ) شامل آمینو اسید های والین ، لوسین ، ایزولوسین می باشندکه برای سنتزپروتئین و در نتیجه عضله سازی بسیار مهم و حیاتی هستند.بدن ورزشکاران قادر به ساخت این آمینواسید نمی باشد و حتماً باید از منابع خارجی تامین شود.

مکمل پمپ ( مکمل پمپاژ خون ) ( مکمل پمپ عضله )
مکمل پمپاژ خون انرژی لازم و کافی برای انجام تمرینات سخت و با کیفیت برای ورزشکاران فراهم می کند.مصرف این دسته از مکمل ها معمولاً ۲۰ الی ۳۰ دقیقه قبل از شروع تمرینات می باشد.

مواد محرک کافئین ، ویتامین B ،انواع ویتامین ها ، مقدار کمی کراتین ،ال آرژنین وبرخی مواد دیگر اجزای اکثر پمپ های بدنسازی می باشند.ویتامین ها و محرک ها انرژی و استقامت را فراهم می کنند و ال آرژنین عملیات پمپ خون به عضلات را به عهده دارند . مکمل پمپ عضله با جلوگیری از خستگی شما این امکان را فراهم می کند که تمرینی سخت تر و طولانی تر انجام دهید.

مکمل کراتین : در مورد این مکمل می توان گفت اسید آلی نیتروژن موجود در آن می تواند روند به دست آوردن قدرت و سایز عضلانی ( حجم خشک ) تسریع بخشد .همچنین مکملی بسیار موثر در بازسازی و بازیابی ( ریکاوری ) سریع عضلات بعد از تمرینات سخت می باشد و تعجب آور نیست که این مکمل در زمره ی محبوب ترین مکمل های بدنسازی در میان بدنسازان قرار گرفته است.

مکمل گلوتامین
این مکمل از مهم ترین و فراوان ترین عنصر در ساختار اسکلتی بدن انسان می باشد و در واقع بیش از ۶۰ از بافت های عضلانیرا گلوتامین تشکیل می دهد.

در هنگام تمرینات شدید میزان گلوتامین در عضلات و بافت های ماهیچه ای بدن کاسته می شود که این کاهش مانع از رشد و ریکاوری ماهیچه ها می شود .از وظایف مهم این مکمل می توان به انتقال نیتروژن بین ارگان های عضلات ، سم زدایی کردن عضلات بدن ، دفع آمونیاک از ماهیچه ها، کمک به تشکیل RNA و DNA وتقویت سیستم ایمنی بدن اشاره کرد.

مهم ترین وظیفه مکمل گلوتامین که آن را در بین ورزشکاران مکملی پر طرفدار ساخته است کمک به حجم سلول های عضلانی و کاهش درد های عضلانی و تسریع فرایند ریکاوری می باشد.

مکمل مولتی ویتامین
ویتامین ها ترکیبات آلی هستند که بدن انسان برای فعالیت های مختلف از قبیل ساختن عضلات ، سوزاندن چربی ها و تولید انرژی و … به آن ها نیاز دارند. تمام ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن انسان تنها از طریق غذا تامین نمی شوند و برای اطمینان از رنج نبردن بدن و عضلات ازکمبود ویتامین ها و مواد معدنی باید از مکمل مولتی ویتامین استفاده کرد تا اطمینان حاصل شود که سطح عملکرد بدن پایین نیامده است.

ویتامین ها دارای ۲ نوع محلول در آب و محلول در چربی هستند.ویتامین های محلول در آب مانند ویتامین K، E ، Dو ویتامین های محلول در آب مانند ویتامین C .

مکمل کربوهیدرات
کربوهیدرات ها بزرگترین منبع انرژی هستند که نیازهای بدن را تامین می کنند بدن انسان برای حفظ سلامت باید یک درصد معین از کربوهیدرات به صورت روزانه جذب کند.البته مصرف بیش از اندازه مکمل کربوهیدرات به علت بالا بودن کالری ان باعث جذب بیش از انداره آن و در نتیجه کم شدن کیفیت بدن می شود.

مکمل کربو پروتئین (مکمل افزایش وزن )( مکمل گینر )
مکمل گینر در واقع پروتئینی است که دارای درصد نسبتاً بالایی از کربو هیدرات نیز می باشد.از این مکمل برای گرفتن درصد بالایی کالری مناسب ، جذب پروتئین بالا و در نتیجه گرفتن حجم عضلانی با کیفیت استفاده می شود. البته باید به این نکته توجه کرد مقدار و زمان مصرف این مکمل از اهمیت ویژه ای برخوردار است.معمولا برای رسیدن به جواب بهتر در هنگام استفاده از این مکمل از کراتین نیز استفاده می شود.

مکمل ریکاوری ( مکمل باز توانی )
ریکاوری در ورزش بدنسازی نقش عمده ای را در رشد و ساخت عضلات بازی می کند ایفا می کند .بدنسازانی که تمرین خود را همزمان با ریکاوری کامل و مناسب انجام می دهند به نتایج بهتری دست پیدا می کنند و هرچه برای بازیابی عضلات خود اهمیت کمتری قائل شوند مطمئنن نتیجه کمتری را خواهند گرفت.

نقش مکمل ریکاوری : مکمل ریکاوری در حجم خشک عضلات وهمچنین تفکیک عضلات و افزایش قدرت ماهیچه ها بسیار موثر است وهر چه سریعتر پس از تمرینات سخت و طاقت فرسا به ریکاوری بپردازید ، سریع تر به بدن دلخواه خود خواهید رسید .مکمل های ریکاوری مکمل هایی هستند که حاوی مقادیر متعادلی از کالری پروتئین های زود هضم و مقدار مناسبی کربوهیدرات هستند که به طور خاص برای مصرف بلافاصله پس از پایان تمرین عرضه شده اند .

بسیاری از مردم ورزشکار به اشتباه فکر می کنند که عضلات در حین تمرینات در باشگاه ساخته می شوند در واقع، فرایند عضله سازی پس از پایان جلسه تمرینی شروع می شود .تمرینات ورزشی تنها محرک برای تغییرات است و رشد عضلات در واقع در بین تمرینات شروع می شود.

مکمل ریکاوری ( مکمل بازیابی ) برای این طراحی شده اند که فرایند بازسازی و رشد عضلات در هنگام استراحت سریع تر انجام شود وکلیه موادی که برای رشد وتوسعه عضلات لازم اند در زمان مناسب و به مقدار کافی به بافت های عضلانی برسند .

مکمل پروهورمون
تستوسترون هورمون استروئید از گروه آندروژن است و در پستانداران، خزندگان، پرندگان، و دیگر مهره داران یافت می شود. در پستانداران، تستوسترون در بیضه مردان و تخمدان زنان ترشح می شود، اگر چه مقدار کمی نیز هستند که توسط غدد آدرنال ترشح شده می شوند . تستوسترون هورمون اصلی جنسی مردانه و استروئید آنابولیک محسوب می شود. در مردان، هورمون تستوسترون نقش کلیدی در توسعه بافت تناسلی مرد مانند بیضه و پروستات و نقش اساسی در ساخت عضله، توده استخوانی، و رشد موی بدن دارد .علاوه بر این، تستوسترون برای سلامت بدن و آسایش روان و نیز پیشگیری از پوکی استخوان ضروری است.

سطح تولید هورمون تستوسترون در مردان حدوداً از ۲۰ سالگی رو به کاهش می باشد و مکمل پروهورمون یا بوستر تستوسترون باعث افزایش تولید هورمون تستوسترون در بدن شما می شوند. مکمل پروهورمون انواع مختلف دارند اما اغلب آنها روی افزایش سطح هورمون تستوسترون بدن اثر می گذارند . مدل های دیگر این مکمل روی ترشح هورمون رشد یا انسولین یا تیروئید اثر میگذارند .انتخاب مکمل پروهورمون خود مسئله ی مهمی است که با توجه به شرایط بدنی و سن ورزشکار انجام می شود.

مکمل چربی سوز ( قرص لاغری )
چربی سوز ماده ای است که انرژی متابولیسم بدن را افزایش می دهد .این مکمل دارای انواع مختلف مثلاً ترموژنیک ، بلوکه کننده کربوهیدرات ، سرکوب کننده های اشتها ، دفع کننده ها ، تنظیم کننده غده تیروئید ، آنابولیک ها ،ترکیبات آلی اکتیو و …می باشند .

چربی سوز ترموژن به چربی سوزی گفته می شود که متابولیسم پایه را در بدن بالا برده و موجب افزایش سوخت و ساز در بدن می شوند و نتیجه این تاثیر نیز به صورت افزایش محسوس دمای بدن دیده می شود و افزایش دمای بدن نیز به نوبه خود به تشدید فرایند چربی سوزی کمک می کند.امروزه چربی سوزهای ترموژن با استفاده از کافئین، Synephrine HCL ، Yohimbeو غیره تولید و عرضه می شود و وجود ماده ممنوعه افدرین در چربی سوزهای مجاز هرگز دیده نمی شود. اکثر چربی سوز ها از نوه ترموژن می باشند.

البته همواره باید به این نکته توجه کرد که خوردن قرص لاغری با رعایت رژیم غذایی و برنامه ورزشی مناسب رسیدن به اهداف را راحت تر می کند.

عوارض خطرناک مکملهای غیرمجاز : بزرگ شدن سینه ها در مردان و طاسی در زنان
بدن سازان ممکن است اقدامات افراطی ای جهت بهبود عملکرد جسمی و فیزیکی خود انجام دهند. بدن سازان و دیگر ورزشکاران ممکن است مکمل هایی مانند استروئید، کراتین، دیورتیک ها استفاده کنند در حالیکه متوجه خطرات و عوارض جانبی مهم این داروها نباشند. فهمیدن اینکه چگونه این مکمل ها عمل می کنند و روی بدن تاثیر می گذارند ممکن است به ورزشکاران کمک کند تا راه های بهتری برای بهبود عملکرد خود بیابند.

عوارض جانبی استروئید

بدن سازان ممکن است استروئید های آنابولیک و آندروژنی را برای محکم شدن و تقویت عضله های خود استفاده کنند. بدن به طور طبیعی نوعی آنابولیک –آندروژنی به نام تستوسترون تولید می کند.
استروئید های آنابولیک-آندروژنی برای درمان های پزشکی به کار می رود و استفاده از آن ها در این صورت بلامانع است اما نه برای بدن سازی و استفاده از آن ها به بدن سازان به هیچ وجه توصیه نمی شود.
عوارض جانبی استفاده از این مکمل ها عبارت است از: بزرگ شدن سینه ها، ریزش موها، ناباروری مردان، زیاد شدن موهای بدن در زنان یا طاسی موهای آنان شود.
زنان و مردان بدن ساز هر دو درصورت استفاده از این مکمل ها ممکن است دچار آکنه شوند یا تومورهایی در بدن آن ها رشد کند ، سطح کلسترول خون آن ها افزایش یابد به لحاظ عاطفی خشمگین شوند و بداخلاق شوند و به استروئید اعتیاد پیدا کنند.
نوجوانانی که از استروئید استفاده می کنند ممکن است به اندازه ی کافی رشد نکنند.
افرادی که از تزریق استروئید استفاده می کنند بیشتر در معرض آلوده شدن با ویروس اچ ای وی و هپاتیت هستند.

عوارض جانبی کراتین
کراتین یا کراتین مونوهیدرات یک ماده ی ترکیبی است که بدن به طور طبیعی برای کمک به آزاد شدن انرژی از ماهیچه ها کمک می کند. طبق گزارش مایوکلینیک استفاده از کراتین بین ورزشکاران بسیار معمول است. علاوه براینکه کراتین عوارض جانبی مانند مشکلات گوارشی، دل پیچه و حالت تهوع برای فرد دارد. توانایی فرد را در زمینه های ورزشی کاهش می دهد.

درنتیجه مصرف خودسرانه این هورمون‌ها، سطح کلی هورمون‌ها در بدن افراد به هم می‌ریزد.
مرکز کنترل رفتارهای جنسی در مغز، نزدیک قسمت کنترل رفتار قرار دارد. وقتی سطح هورمون‌های جنسی که عموما جزو هورمون‌های مردانه هستند تغییر می‌کند، رفتار فرد مصرف‌کننده نیز به طور خشونت‌آمیزی تغییر می‌کند. از دیگر عوارض این هورمون‌ها دیابت، پرفشاری و سکته‌های مغزی، قلبی و مشکلات کبدی و کلیوی است. از آنجا که هورمون‌ها به‌صورت تزریق استفاده می‌شوند، درصورتی که از سرنگ تمیز استفاده نشود، عوارض مصرف هورمون با بیماری‌هایی مانند هپاتیت و ایدز بیشتر می‌شود.

همه ورزشکاران نیاز به مکمل‌های ساده خوراکی ندارند
متأسفانه ورزشکاران برای اینکه شکل و تناسب هیکل خود را به هر قیمتی حفظ کنند به این هورمون‌ها و شبه‌هورمون‌ها روی می‌آورند و از این عوارض غافل می‌شوند.ورزشکاران باید بدانند که همه آنها نیاز به مصرف مکمل ندارند و فقط با تجویز متخصصان این امر مجاز هستند.

متاسفانه طیف گسترده ای از مکمل های بدنسازی به صورت غیرقانونی وارد کشور می شوند که نمی توانیم بر روی سلامت آنها تکیه کنیم و بسیاری از این مکمل ها آلوده به مواد نیروزا و آنابولیک استروئیدی هستند که می تواند خطرات بسیاری را برای بدن داشته باشند.

ایدز و هپاتیت در کمین مصرف کنندگان مکمل‌های تزریقی
مصرف مکمل های بدنسازی در نوجوانان می تواند باعث کاهش رشد جسمی و یا تغییراتی در دستگاه تناسلی آنها و نهایتا بروز عقیمی در دوره های بعدی شود. اگر این مکمل ها در فرم های تزریقی استروئیدی باشد بسیار خطرناک است و می تواند موجب انتقال ویروس های HIV و یا حتی هپاتیت به افراد بدنساز شود.

در برخی از باشگاه های بدنسازی بسیاری از افراد به دلیل محدودیت هایی که در مصرف این مکمل های تزریقی دارند و می خواهند به صورت غیرقانونی این مکمل ها را تزریق کنند معمولا با استفاده از سرنگ های مشترک اقدام به تزریق می کنند و یا ممکن است سرنگ های تهیه شده برای تزریق آلوده باشد که نهایتا منجر به ابتلای فرد به هپاتیت و یا HIV می شود.

مرگ در کمین مصرف کنندگان بی رویه پودرهای پروتئینی
خطر مرگ در اثر مصرف بی رویه پودرهای پروتئینی کارشناس ارشد تغذیه و رژیم درمانی درخصوص عوارض جانبی مکمل های بدنسازی خاطرنشان کرد:دردهای شکمی، گرفتگی های عضلانی، مشکلات روده ای و معده ای، حالت تهوع و اسهال از عوارض جانبی این دسته از مکمل ها هستند که می تواند خطرات بسیاری را برای مصرف کننده به دنبال داشته باشد.

متاسفانه مصرف بی رویه بسیاری از پودرهای پروتئینی در دوزهای بالا می تواند خطرات مهلکی مثل دفع آب از بدن و بروز دهیدراسیون و نهایتا خطرات کما و مرگ را نیز به همراه داشته باشد.

دوزهای دروغین برای افزایش سود تجاری
دوز توصیه شده در برچسب بسیاری از مکمل های بدنسازی، دوزهای تجاری هستند و کارخانجات تولیدکننده این مکمل ها برای افزایش سود تجاری خود، مکمل ها را در دوز بالا به مصرف کننده توصیه می کنند در حالی که ممکن است مکمل در صورتی که در دوز مناسبی استفاده شود تاثیرات مثبتی داشته باشد.
متاسفانه دوزهای پیشنهادی از سوی مربیان در بسیاری از باشگاه های بدنسازی دوزهای تجاری اند که تنها برای افزایش سود حاصل از فروش این مکمل ها به بدنسازان توصیه می شود در حالی که این مربیان تخصصی در این زمینه ندارند و از خطراتی که مصرف کننده مکمل ها را تهدید می کند بی خبر هستند.
مقدار موردنیاز بدن هر ورزشکار به پروتئین، باید برای هر فرد جداگانه و اختصاصی محاسبه شود و این طور نیست که همه آدم‌ها به یک مقدار پروتئین نیاز داشته باشند و بسته به طول مدت ورزش، سن، جنس و حتی ابعاد بدن و شرایط عمومی، هر فرد به میزان مشخصی از مکمل‌های غذایی نیاز دارد. به همین دلیل هیچ یک از کارشناسان تغذیه و ورزش، مصرف بی رویه مکمل به‌خصوص مکمل‌های غیرمجاز را تایید نمی‌کنند. ضمن این که مصرف این مکمل‌ها برای نوجوانان، افرادی که در سن بلوغ و زیر 18 سال هستند به هیچ وجه علمی و عاقلانه نیست چرا که رشد طبیعی بدن را مختل می‌کند، مگر در شرایطی خاص و زیر نظر متخصص. همچنین مصرف مکمل‌های غیرمجاز، موجب افزایش وزن، اختلال در کارکرد کبد، کلیه و پوکی استخوان می‌شود.

عوارض ناگزیر و جبران‌ناپذیر
به گزارش سلامت‌نیوز، براساس تحقیقاتی که مراکزپزشکی معتبر دنیا روی ترکیبات مختلف مکمل‌های بدنسازی انجام داده‌اند، مصرف بلندمدت این مکمل ها، عوارض سوء و ناگزیری هم در میان زنان و هم در میان مردان مصرف کننده دارد.
از جمله عوارض جانبی در مردان می‌توان به بزرگ شدن پستان ها، ریزش مو و طاسی، تحلیل بیضه‌ها و در زنان به کلفت شدن صدا، بزرگ شدن‌اندام تناسلی و افزایش موی بدن اشاره کرد.
ضمن این که مصرف مکمل‌های بدنسازی در هر دو جنس باعث بروز آکنه شدید، مشکلات کبدی، افزایش کلسترول بد، کاهش کلسترول خوب، خشونت و رفتارهای پرخاشگرانه، انواع تومورها و اعتیاد می‌شود و اگر از انواع تزریقی استروئیدها استفاده شود، خطر عفونت‌های ویروسی مثل‌ایدز و هپاتیت را در پی دارد.

یک آسیب منجـر به مرگ!
از رایج‌ترین آسیب مکمل‌های عضله‌ساز، تحریک دستگاه عصبی مرکزی مغز است. اتفاقی که تبعاتی مثل افزایش ضربان قلب، فشار خون، مهار اشتها، افزایش هوشیاری و رفتار تهاجمی دارد و مصرف آن باعث وابستگی دارویی و اعتیاد می‌شود. همچنین اختلالات قلبی عروقی، توهم، تشنج و حتی مرگ از دیگر خطرات مصرف این گونه مکمل هاست و مهم‌ترین دلیل مرگ ناگهانی ورزشکاران و بدنسازان مصرف این دسته داروهای محرک است.

هشدار: خطر اعتیاد و وابستگی
مکمل‌های غیرمجاز به خصوص هورمون‌ها و پودرهایی که در باشگاه‌ها و به شکل غیررسمی عرضه می‌شود علاوه بر عوارض جسمی، عوارض روانی خطرناکی نیز در پی دارند؛ از اضطراب و افسردگی گرفته تا روان پریشی. در واقع ورزشکاران با مصرف این مواد به جای زیبایی‌اندام، سلامتی خود را چنان به خطر می‌اندازند که عواقب آن، کمتر از اعتیاد نیست. پودرهای حجم سازی و عضله سازی، در بلندمدت حالتی را در بدن ایجاد می‌کند که مصرف کننده تصور می‌کند تنها با تکرار مصرف، به تناسب‌اندام و افزایش انرژی می‌رسد.

گزارشی از تب مصرف مکمل‌های غیرمجاز در باشگاه‌های بدنسازی
می‌خواهم یک ماهه سیکس‌پک داشته باشم!
وارد یک باشگاه بدنسازی می‌شوم و بی مقدمه به صاحب باشگاه می‌گویم: «می خواهم بدنم را یک ماهه سیکس‌پک کنم.» از جمله ام تعجب نمی‌کند و جواب می‌دهد: «هر برنامه ضربتی که به تو بدهم، حداقل 3 ماه زمان می‌برد تا بدنت روی فرم بیاید.» اصرار می‌کنم که: «پولش مهم نیست و هر مکملی که بگویید مصرف می‌کنم ولی می‌خواهم یک ماهه سیکس‌پک داشته باشم. چه کار کنم؟» نیشخندی می‌زند و می‌گوید: «هنوز نیامده می‌خواهی بروی؟ حالا شما یک ماه بیا، ببینیم چطور می‌شود».

در باشگاه مکمل نمی‌فروشند اما…
«رضا» که 26 ساله است و بدن روی فرمی دارد، ظاهرا از اعضای ثابت باشگاه است. لحظاتی بعد از خروجش از باشگاه، سر حرف را باز می‌کنم و می‌پرسم چند وقت است بدنسازی می‌کند؟ می‌گوید: «2 سالی می‌شود که به شکل حرفه ای، یعنی حداقل هفته‌ای 3 بار به باشگاه بدنسازی می‌آیم.» از او درباره فروش مکمل در باشگاه و مصرف مکمل‌های عضله سازی می‌پرسم که جواب می‌دهد: «داداش به نظر من بدنسازی بدون استفاده از مکمل، بی فایده است و اصلا آن جوری که می‌خواهی خودش را نشان نمی‌دهد.
البته بد نیست بدانی به تازگی با توجه به سختگیری بازرسان سازمان‌های مختلف، خیلی کم توی باشگاه مکمل می‌فروشند و مصرف می‌کنند منتها اگر بخواهی، می‌توانی با مربی هماهنگ کنی و بیرون از باشگاه از او خرید کنی و توی خانه مصرف کنی.»

دنبال دردسر نیستیم
از رضا خداحافظی می‌کنم و به یک باشگاه بدنسازی دیگر می‌روم که ظاهر لاکچری شیکی دارد و شهریه ماهانه اش بالا است. وارد می‌شوم و از مربی می‌خواهم یک ماهه بدنم را سیکس‌پک کند که می‌گوید: «تشریف ببرید پیش مربی متخصص‌مان» مربی متخصص بعد از پرسیدن قد، وزن، سن و… می‌گوید: «باید برای شما یک برنامه ریزی اختصاصی انجام بدهم» از او درباره مصرف مکمل و قیمت‌ها می‌پرسم که جواب می‌دهد: «فروش و مصرف مکمل در باشگاه ممنوع است و ما هم دنبال دردسر نیستیم ولی اگر می‌خواهی، برایت مکمل درجه یک جور می‌کنم. بدنسازی بدون مصرف مکمل‌های حجم ساز، به هیچ دردی نمی‌خورد.»

مکمل‌های اینترنتی
«سامان» 20 ساله که بدن سیکس‌پک و هیکل مردانه‌ای دارد و در باشگاه رفت و آمد می‌کند، با شنیدن مکالمه ام با مربی درباره استفاده از مکمل‌های بدنسازی می‌گوید: «من همه چیز مصرف می‌کنم و جز خاصیت، چیزی از این مکمل‌ها ندیدم.»
می‌گویم: «درباره ضررهایش هم چیزی شنیده ای؟ تبعات مصرف بی رویه و قطع مصرفش را دیده ای؟» پاسخ می‌دهد: « هم دیده ام و هم شنیده ام ولی فکر کنم اگر 100 سال هم بدنسازی کار می‌کردم بدون مصرف مکمل، هیچ وقت بدنم این شکلی نمی‌شد.
ظاهر جذاب ارزش ریسک کردن دارد.» متعجب می‌پرسم: «یعنی زیبایی و جذابیت ظاهری به قیمت از دست دادن سلامتی؟» می‌خندد که: «حرفتان خیلی شعاری است.
بالاخره برای هر جوان، زیبایی ظاهر مهم است؛ چه بهتر که این زیبایی سریع و راحت به دست بیاید.» از سامان درباره نحوه تهیه مکمل می‌پرسم که می‌گوید: «من به طور معمول از یک سایت معتبر اینترنتی خرید می‌کنم ولی بعضی دوستانم از مربی همین باشگاه مکمل می‌خرند و راضی هستند.»

بدنسازی در حالت معمول به مصرف مکمل نیاز ندارد
این روزها که بسیاری از جوانان به پرورش عضلات و حجم سازی بدنشان علاقه‌مند هستند و خیلی از آن‌ها بدون مشورت با پزشک یا متخصص تغذیه از مکمل‌‌های غیرمجاز بدنسازی استفاده می‌کنند، به سراغ مهندس «مهدی بکائیان»، رئیس هیئت بدنسازی و پرورش‌اندام خراسان رضوی رفتیم تا درباره چگونگی نظارت بر فروش و مصرف مکمل‌های غیرمجاز و چرایی نبود برخورد جدی با فروشندگان این مکمل ها، حرف بزنیم.

مصرف مکمل‌های غیرمجاز برای هر فردی که به بدنسازی مشغول است، ضروری است؟
ورزش بدنسازی در حالت معمول، به هیچ وجه به مصرف مکمل‌های غیرمجازِ حجم سازی و عضله سازی نیاز ندارد و فقط افرادی که به شکل حرفه‌ای این ورزش را دنبال می‌کنند باید در درجه اول از مکمل‌های غذایی و در مرحله بعد از مکمل‌هایی که فاقد هرگونه مواد شیمیایی است و به صورت مجاز و با نظارت مراجع ذی ربط وارد کشور شده است، آن هم تحت نظر پزشک، استفاده کنند.

در کشور ما، نظارت بر توزیع و نحوه مصرف داروهای مکمل به عهده چه نهاد و سازمانی است؟
به طور قطع نظارت بر توزیع و نحوه مصرف داروهای مکمل با سازمان ورزش است اما به لحاظ قانونی برای نظارت بر این گونه موارد و برخوردهای احتمالی، متولی مشخصی تعیین نشده است.
با وجود این، هیئت بدنسازی در نظارت بر توزیع و نحوه مصرف مکمل‌های غیرمجاز به سازمان ورزش کمک می‌کند و در همین راستا به سازمان ورزش پیشنهاد کردیم گروهی متشکل از اعضای هیئت‌های بدنسازی، سازمان غذا و دارو، سازمان ورزش و اداره بهداشت و درمان تشکیل شود تا مسئولیت نظارت بر این حوزه را به عهده بگیرد و تصمیم‌های لازم را اتخاذ کند.
تشکیل این گروه و این پیگیری ها، کمک می‌کند مشکلات قاچاق و واردات و فروش و توزیع و مصرفِ غیرقانونی و تبعات جسمی و روحی این مکمل ها، به صورت ریشه‌ای حل شود.

مکمل مجاز را چگونه می‌توان از مکمل غیرمجاز تشخیص داد؟
مکمل مجاز فقط در داروخانه ها و با نسخه و تجویز پزشک که براساس انجام آزمایش‌های لازم نوشته شده، به فروش می‌رسد. در حالی که مکمل‌های غیرمجاز به شکل معمول، بدون انجام آزمایش‌های تشخیص و به توصیه مربی باشگاه و در باشگاه و کوچه و خیابان عرضه می‌شود.
ضمن این که مکمل‌های غیرمجاز به دلیل ورود غیرقانونی به کشور، قیمت ثابت و تایید شده‌ای ندارند و هر فروشنده بسته به وضع مالی خریدار برایش قیمت تعیین می‌کند.

یادداشت شفاهی یک روانشناس درباره تب سیکس‌پک در بین جوانان
می‌خواهم دیده شوم
دکتر مهدی سودآوری، روانشناس- بعضی انسان‌ها به خصوص در دوران بلوغ و اوایل جوانی، دچار دغدغه جذاب بودن برای جنس مخالف می‌شوند. این یک اشتغال ذهنی مثبت و سازنده است زیرا به افراد انگیزه می‌دهد خود را برای پذیرش نقش‌های بزرگسالی آماده کنند.
به طور طبیعی یکی از صفات جذاب در انتخاب همسر، چه برای پسرها چه برای دختر خانم ها، سلامت و تناسب‌اندام طرف مقابل است. بنابراین همه جوانان و نوجوانان به ورزش و تغذیه صحیح، گرایش ذاتی دارند اما این گرایش به ورزش و هدف نهایی آن یعنی سلامتی و تناسب‌اندام،
گاهی به انحراف کشیده می‌شود و به شکل تلاش برای عضله سازی و فرم‌های خاص فیزیکی، به هر قیمتی و حتی از راه‌های مضر و ناسالم در می‌آید. میزان فروش بالای مکمل‌های غیرمجاز و تلاش برای داشتن سیکس‌پک از طریق مصرف دارو، گواه همین اتفاق است.

سیکس‌پک برای همه جذاب نیست
یکی از مهم‌ترین عللی که پسران نوجوان و جوان را به سمت استفاده از مکمل‌های عضله ساز غیرمجاز سوق می‌دهد، تصور آن‌ها از تصویر مرد‌ایده آل در ذهن دختران جوان است. آن‌ها فکر می‌کنند هیکل سیکس‌پک و عضلانی، از آن‌ها یک مرد جذاب و‌ایده آل می‌سازد و محبوبیتشان را افزایش می‌دهد.

متاسفانه تبلیغات و حرف و حدیث‌های خاله زنکی هم این افکار را تقویت می‌کند. گرچه طبیعتا جذابیت فیزیکی یکی از عوامل انتخاب همسر، چه برای مردان و چه زنان است اما باید توجه داشت که تعریف جذابیت برای هر کسی، به یک شکل است و یک فرم بدن، مورد پسند همه نیست.
حتما طیفی از دختران جوان در انتخاب همسر به مردان عضلانی تمایل دارند اما به همان میزان هم دخترانی هستند که کاملا برعکس، از مردان عضلانی خوششان نمی‌آید. پس باید سیکس‌پک بودن از دایره استانداردهای لازم برای زیبایی و جذابیت مردانه خارج شود.

عضله‌های حجیم، مرهم عزت‌نفس پایین
برخی مردان و تا حدودی هم زنان، با توجه به علاقه شخصی و با پیروی از شیوه‌های صحیح بدنسازی و تغذیه، سعی می‌کنند بدنشان را فرم دهند که خب شامل بحث فعلی ما نمی‌شوند اما بیشتر پسران جوانی که به دنبال عضله سازی برای ایجاد جذابیت هستند، به جای انتخاب راه صحیح و سالم، به استفاده از داروها و مکمل‌های غیرمجاز رو می‌آورند چون دنبال نتیجه گیری سریع هستند.

به طور معمول این گونه افراد دارای عزت نفس پایین (به معنی برداشت کلی فرد از میزان ارزشمند بودن خود) هستند و تصور می‌کنند هیچ خصلت و صفتی برای جذابیت ندارند مگر عضله‌های حجیم. همین عزت نفس پایین و عدم اطمینان به داشته‌های ذهنی و توانایی‌های روحی، باعث می‌شود افراد به سمت استفاده افراطی و بی رویه از مکمل‌های غیرمجاز بروند.

زندگی سلام و وب

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده