نحوه آزمایش کشت خون

روش انجام ازمایش کشت خون,نحوه کشت خون,تفسیر آزمایش کشت خون,روش انجام کشت خون,گزارش کار کشت خون,کشت خون ppt,محیط کشت خون,کشت خون مثبت

یکی از مهم ترین وظایف آزمایشگاه میکروب شناسی خون است که هدف آن جداسازی میکروارگانیسم های ایجاد کننده عفونت خون ( septicemia ) می باشد . از آنجه که اکثر عفونت های خونی و بویژه انواع مهلک آن بوسیله باکتری ها ایجاد می شود لذا هدف از کشت خون نیز در مرحله اول جداکردن و شناسایی این میکروارگانیسم ها می باشد .

نکات لازم جهت گرفتن کشت خون مناسب
زمان خونگیری
خونگیری از بیمار حتی المقدور قبل از تجویز داروهای آنتی بیوتیک انجام گیرد و بهترین زمان خونگیری قبل از شروع تب و لرز در بیمار است .
معمولا توصیه می گردد که ۳-۲ نمونه خون به فاصله یک ساعت از بیمار گرفته و کشت داده شود خونگیری بیش از ۳ بار معمولا لازم نمی باشد.

اگر فرصت کافی قبل از شروع درمان وجود نداشته باشد باید دو نوبت کشت خون از دو نقطه متفاوت بدن بیمار قبل از شروع درمان با آنتی بیوتیک گرفته شود .

ضدعفونی کردن
ابتدا نمونه گیر باید دستان خود را با محلول الکلی ضدعفونی نموده و دستکش استریل بپوشد .
بعد از انتخاب ورید مناسب خونگیری پوست محل مورد نظر را با محلول الکلی ۷۰% و یا بتادین ۱۰% به دقت ( با حرکت مارپیچی از مرکز به سمت بیرون ) ضد عفونی نماید .
قبل از خونگیری اجازه دهید تا ماده ضدعفونی کننده تبخیر گردیده و ناحیه ضدعفونی شده را با گاز استریل بپوشانید.
خونگیری و تلقیح خون
با استفاده از سرنگ مناسب خونگیری را انجام دهید.
میزان خون لازم جهت انجام کشت خون در بزرگسالان ۱۰-۵ سی سی و در اطفال و نوزادان ۳-۱ سی سی می باشد .
پس از ضد عفونی کردن درب شیشه کشت با مواد ضد عفونی کننده فوق،تزریق خون را بداخل محیط کشت انجام دهید .

دقت شود تا هنگام تزریق خون هوا وارد محیط کشت نشود.
به هیچ وجه درپوش پلاستیکی شیشه کشت خون را پاره نکنید یا آن را برندارید .
به هیچ وجه از یک نمونه خون در دوشیشه یا بیشتر کشت ندهید .
مشخصات کامل بیمار روی شیشه کشت خون درج گردد .

جوابدهی
معمولا جواب اولیه کشت خون ۷۲-۴۸ ساعت اول و جواب نهایی پس از یک هفته از ارسال نمونه آماده می گردد .
در مورد تب مالت جواب دهی نهایی پس از ۲۱ روز انجام می پذیرد بنابراین در صورت مشکوک بودن به تب مالت حتما روی کشت خون قید گردد .

تا ۳ نوبت میبایست از مریض خون بگیرید و خون وی را کشت دهید(هر ۲۴ ساعت ۱ نوبت)

با رعایت موارد فوق می توان تا حد زیادی از آلوده شدن کشت های خون جلوگیری کرد هرچند حتی بارعایت این موازین و در بهترین شرایط کاری حدود ۵-۳ درصد کشت های خون در معرض آلودگی قرار می گیرند این آلودگی می تواند منشا پوستی ( استافیلوکوکوس اپیدرمیدس ، پروپیونی باکتریوم آکنه ، دیفتروئیدها و کلستریدیوم ) یا محیطی(اسینتوباکتروباسیلوس ) داشته باشد با این حال چنین ارگانیسم هایی می توانند گاهی به عنوان بیماریزایی واقعی عمل نموده موجب اندوکاردیت شوند ارتباط مناسب بین پزشک و پرسنل آزمایشگاه و همکاری موثرآنان از نکات ارزشمند در حل معضلات و مشکلات بیماران خواهد بود .

محیط کشت خون بصورت مایع و در ویال های شیشه ای پلمپ شده موجود میباشد…این محیط کشت حاوی ضد انعقاد جهت جلوگیری از لخته شدن میباشد…

نوع ضد انعقاد محیط کشت خون سدیم پلی آنتول سولفونات میباشد…علت استفاده از این ضد انعقاد این است که برعکس دیگر ضد انعقاد ها اثر سمی روی باکتریها ندارد و دیگر اینکه ضد اجزای کمپلمان خون و ضد فاگوسیتوز،و همچنین مهار کننده آنتی بیوتیک های آمینو گلیکوزیدی و پلی پپتیدی میباشد…
محیط کشت خون BHI (برین هارت اینفوشن)نام دارد…

مراحل کشت خون

ابتدا از مریض خون میگیریم.بهترین زمان نمونه گیری زمانیست که مریض تب دارد.یا کمی قبل از آن…
سپس خون را با توجه به مطالب پست قبلی به درون محیط کشت تزریق میکنیم.
اگر بخواهیم عفونت اولیه خون را تشخیص دهیم میتوانیم با ۲ کشت متوالی خون که در فاصله ۳۰ الی ۴۵ دقیقه از مریض گرفته شده است این عفونت را تشخیص دهیم…
بعد از اینکه خون را کشت دادیم محیط کشت را به مدت ۲۴ ساعت درون انکوباتور ۳۷ درجه قرار میدهیم.و سپس به بررسی ان میپردازیم.
جهت تشخیص اندوکاردیت میبایست ۳ نمونه متوالی در فواصل ۴۵ دقیقه ای از مریض گرفته شود…

اگر کشت خون از نظر وجود باکتری مثبت باشد با تولید حباب گاز،کدورت،ایجاد پوسته نازک در سطح،دانه های سفید در سطح یا عمق گلبولهای قرمز و یا همولیز میتوان آنرا مشخص نمود.سپس باید با استفاده از سرنگ و کنار شعله و با رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی وضدعفونی،مقداری خون را آسپیره نموده و از ان لام مستقیم تهیه میکنیم…اگر زیر میکروسکوپ باکتری مشاهده شد،از همان بطری محیط کشت،چند قطره خون آسپیره کرده و بصورت گسترده روی محیطهای کشت بلاد اگار،EMB،یا مکانکی آگار کشت میدهیم…سپس پلیت هارا بمدت ۲۴ ساعت درون انکوباتور ۳۷ درجه قرار داده و سپس انها را بررسی میکنیم.در صورت رشد باکتری،نوع آن را گزارش داده و سپس آنتی بیوگرام را انجام میدهیم…

نحوه گزارش
گزارش اولیه:پس از بررسی لام مستقیم و مشاهده باکتری
گزارش نهایی:پس از طی  ۷۲ساعت الی ۱۰ روز از کشت دادن خون،نتیجه کشت را بصورت نهایی گزارش میکنیم.

نکته
ما بطری کشت خون را در زمانهای مختلف بررسی میکنیم که تحت عنوان کشت ثانویه میباشد…شامل:

کشت ۲۴ ساعته،کشت ۷۲ ساعت،کشت ۱۰ روزه

بطری محیط کشت(BHI):برین هارت اینفوژن مایع

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده