آزمایش استرادیول یا استروژن

استروژن

نام آزمایش
استرادیول یا استروژن
نام انگلیسی تست
Estradiol
مخفف انگلیسی تست
E2
نام فارسی تست
استرادیول
نام های متعارف دیگر
Estrogen fractions/fractionated; Estradiol (E2)
روش انجام

آمادگی بیمار

آمادگی خاصی لازم نیست، اما زمان نمونه گیری با سیکل قاعدگی، یا هنگامی که فرد حامله است، با سن حاملگی ارتباط دارد.
زمان نمونه گیری

محدوده مرجع (نرمال رنج) وابسته به جنس زن/مرد

نوع نمونه

نمونه خون ورید بازو، نمونه ادرار ۲۴ ساعته، یا گاهی اوقات نمونه بزاق تازه
بهترین زمان نمونه گیری

علت درخواست تست

این تست برای اندازه گیری یا پایش سطح استروژن بیمار در صورتی که سیکل قاعدگی غیرطبیعی بی دلیل، خونریزی غیر طبیعی یا سنگین، ناباروری، علائم یائسگی یا هر گونه تغییرات هورمونی دیگر دارد؛ همچنین برای آزمایش وضعیت جنین و جفت در طول مراحل اولیه بارداری و برای ارزیابی مؤنث بودن، وجود ویژگی های شبه زنانه در مردان؛ یا هنگامی که بیمار علائم عدم تعادل هورمونی، خونریزی غیر طبیعی واژینال، توسعه غیرمعمول و/ یا زود اندام جنسی (مؤنث) نشان می دهد، یا وقتی که پزشک بخواهد سلامت جفت و جنین را در طول بارداری پایش کند؛ زمانی که یک مرد علائم زنانه نشان می دهد، درخواست می شود.
سطح استرادیول در ارزیابی عملکرد تخمدان استفاده می شود. استرادیول گاهی اوقات برای پایش درمان هورمونی جایگزین دوران یائسگی استفاده می شود.
توضیح راجع به تست

استروژن ها، گروهی از استروئیدها هستند که سیکل قاعدگی را تنظیم می کنند و به عنوان هورمونهای جنسی زنانه اصلی عمل می کنند. شایع ترین اشکال استروژن جهت آزمایش، استرون (E1)، استرادیول (استرادیول- ۱۷ بتا، E2) و استریول (E3) هستند. استروژن های تام معمولا در خون یا ادرار اندازه گیری می شوند.
استروژن ها مسئول توسعه اندام های جنسی و صفات جنسی ثانویه زنانه هستند و به سیکل قاعدگی و بارداری گره خورده اند. آنها هورمونهای جنسی اصلی در زنان در نظر گرفته می شوند و به مقدار کم در مردان وجود دارند. E1 و E2، دو استروژن اصلی در زنان غیر باردار هستند، در حالی که E3 هورمون اصلی بارداری است.
استرادیول (E2) شکل غالب است و عمدتا در تخمدان ها با مقادیر اضافی توسط غدد آدرنال در زنان و بیضه ها و غدد آدرنال در مردان تولید می شود. در عادت ماهیانه زنان، سطوح آن در سراسر ماه متغیر است ، سطح آن، در آغاز سیکل قاعدگی در پایین ترین مقدار است و درست قبل از آزاد شدن تخمک از تخمدان (تخمک گذاری) به بالاترین سطح خود افزایش می یابد. سطوح طبیعی استرادیول برای تخمک گذاری مناسب، لقاح تخمک و بارداری، به علاوه ارتقاء ساختار استخوان سالم و تنظیم میزان کلسترول است.
در چه شرایطی تست افزایش می یابد

بلوغ زودرس در دختران و بزرگ شدن پستان در مردان، تومورهای تخمدان ها، بیضه ها یا غدد آدرنال، پرکاری تیروئید، سیروز، گلوکز در ادرار و عفونت های دستگاه ادراری باعث افزایش سطح استرادیول می شوند.
در چه شرایطی تست کاهش می یابد

کاهش سطح استرادیول در سندرم ترنر، کم کاری هیپوفیز، هیپوگنادیسم، بی اشتهایی عصبی، پس از یائسگی، PCOS (سندرم تخمدان پلی کیستیک، سندرم (Stein-Levanthal)، ورزش استقامتی سخت دیده می شود.
تست های تکمیلی

Follicle stimulating hormone (FSH); Luteinizing hormone (LH); Progesterone; Testosterone; Triple or Quad screen; Sex hormone binding globulin
طریقه جمع آوری نمونه

نمونه خون از ورید بازو یا نمونه ادرار ۲۴ ساعته جمع آوری می شود. بسته به نوع آزمایش درخواست شده، پزشک ممکن است نمونه بزاق تازه فرد را در یک لوله پلاستیکی جمع آوری کند؛ با این حال، آزمایش بزاق کمتر شایع است.
تشخیص های افتراقی

آمادگی لازم جهت انجام تست

تداخلات دارویی

قرص های جلوگیری از بارداری و کلومیفن سطح استروژن را کاهش می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

9 + چهارده =