تشخیص تومور‌های سرطانی به کمک اپلیکیشن اسمارت‌فون

هنوز بر سر این موضوع که استفاده از تلفن همراه می‌تواند سرطان‌زا باشد یا خیر اختلاف نظر وجود دارد اما در این ميان اپلیکیشن‌هايی نیز برای اسمارت‌فون‌ها نوشته شده که می‌توانند پزشکان را در تشخيص سریع‌تر سرطان‌ها کمک کنند.
محققين Massachusetts با همکاری پزشکان بیمارستانی در بوستون اپليکيشنی را نوشته‌اند که با استفاده از سيستمی الکترونیکی می‌توانند تومورهای سرطانی را از طریق نمونه‌گیری مجازی از چند هزار سلول بدن تشخیص دهند.
در حال حاضر نمونه‌برداری (با سوزن یا جراحی ) به عنوان يک روش آزمايشگاهی در تشخيص تومور‌های سرطانی در جهان انجام می‌گيرد، اما اين نمونه‌برداری در برخی موارد سخت بوده و مدت زمان تعيين وضعیت خوش‌خیم و یا بدخیم بودن تومور از طریق مراحل آزمایشگاهی گاهی چندین روز زمان‌بر است.
در اين تکنولوژی يک دستگاه کوچک در کنار تخت بيمار نصب می‌شود. عملکرد این دستگاه از طريق یک اپليکيشن که بر روی اسمارت‌فون پزشک نصب شده قابل کنترل است.
در هسته این دستگاه یک ميکرو چیپ مغناطیسی و یک اسکنر مغناطیسی ديگر که دقيقاً همانند همان دستگاه MRI عمل می‌کند، نصب شده است. این مجموعه با کمک ذرات نانو مغناطیسی، به اندازه‌گيری سطح پروتئين‌های ويژه‌ای در بدن می‌پردازد. در واقع این دستگاه تا حد زیادی شبیه یک دستگاه MRI کوچک عمل می‌کند.
ميزان سطح پروتئين‌های ويژه‌ای در بدن می‌تواند نشانه‌ای از وجود و رشد سلول‌های سرطانی در اندام‌ها باشد. گزارش اين نمونه‌برداری مجازی و سطح پروتئين‌ها از طریق اپليکيشنی که بر روی اسمارت‌فون پزشک نصب است به اطلاع وی خواهد رسید.
محققین اين سیستم را بر روی 50 بيمار مورد آزمايش قرار دادند و از طریق ترکيب کردن اطلاعات 4 نوع پروتئین که در بدن تولید می‌شود، دقت تشخیص تومور‌های سرطانی را به 96% رسانده‌اند. اين در حالی است که سایر متدهای تشخيصی در حال حاضر 84% دقت دارند. از طرفی اين تشخیص در کمتر از یک ساعت زمان انجام می‌گيرد.
اما در این مسیر هنوز مشکلات متفاوتی هم وجود دارد. سطح پروتئین‌های موردنظر همیشه در بدن بالا نیست و گاهی اوقات قابل اکتشاف نیستند. وجود این فاکتورها در تمام انواع سرطان‌ها هم هنوز به اثبات نرسیده است.
این اپليکيشن و دستگاه همکارش فعلاً در حال بررسی و آزمايش است و هنوز به عنوان يک محصول تشخيصی قابل عرضه به کلينيک‌ها نيست اما توسعه چنین ابزاری کمک بزرگی به تشخیص زودهنگام بیماری‌های خطرناک خواهد کرد.

منبع:مرضیه موسی‌زاده ، ماهنامه اخبار آزمایشگاهی

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده