رشد 25 درصدي تعرفه‌هاي آزمايشگاهي در سال 93

بير علمي هفتمين کنگره بين‌المللي و دوازدهمين کنگره کشوري ارتقاء کيفيت خدمات آزمايشگاهي از رشد 25 درصدي تعرفه‌هاي آزمايشگاهي در سال 93 خبر داد و گفت: در انجام برخي آزمايش‌هاي بيوشيميايي و ژنتيک و تشخيص بيماري‌هاي متابوليک و سرطان سينه با کمبود تجهيزات مواجهيم. دکتر محمد‌تقي خاني روز دوشنبه در نشست خبري هفتمين کنگره بين‌المللي و دوازدهمين کنگره کشوري ارتقاء کيفيت خدمات آزمايشگاهي، گفت: اين کنگره از مهمترين مکان‌ها براي بررسي چالش‌هاي علمي با هدف ارتقاء خدمات آزمايشگاهي است.

تعرفه ازمایشگاه

وي در خصوص وضعيت کيفيت تجهيزات آزمايشگاهي، افزود: تجهيزات در همه حرفه‌هاي پزشکي نقش مهمي دارد چرا که کمک مهمي را در ارائه خدمات برعهده دارد. تقي‌خاني گفت: در چند سال اخير به واسطه برگزاري کنگره‌هاي آزمايشگاهي با تجهيزات مدرن دنيا روبه‌رو شديم و تلاش شد کيفيت توليدات داخلي افزايش يابد.

وي ادامه داد: اما با گران شدن ارز، تجهيزات آزمايشگاهي نيز گران شد و اين گران شدن به آزمايشگاه‌ها تحميل شد.

دبير علمي کنگره کشوري ارتقاء کيفيت خدمات آزمايشگاهي تصريح کرد: در نتيجه مردم دچار مشکلات مالي و ناراحتي شدند که اميدواريم بيمه‌ها توان مالي بالايي را کسب کنند و مردم ديگر دغدغه پرداخت نداشته باشند. تقي‌خاني در خصوص اينکه چه آزمايشهايي در کشور انجام نمي‌شود، گفت: به عنوان مثال در آزمايشهاي بيوشيميايي و ژنتيک تا حدودي تجهيزات مدرن را نداريم در حالي که در دنيا آزمايش‌ها به صورت رايانه‌اي و مدرن انجام مي‌شوند و مي‌توانند به راحتي ژنهاي معيوب را شناسايي کنند. وي افزود: در شناسايي ژنهاي معيوب و برخي بيماريهاي متابوليک مانند سرطانها به خصوص سرطان سينه مجبوريم نمونه‌هاي آزمايشگاهي را به خارج از کشور بفرستيم.

تقي‌خاني گفت: اما در 95 درصد آزمايشها که معمولي بوده و نياز بيماران را شامل مي‌شود، مشکل خاصي نداريم.

دبير علمي کنگره کشوري ارتقاء کيفيت خدمات آزمايشگاهي در مورد تعيين تعرفه‌هاي آزمايشگاهي و نياز واقعي آزمايشگاه‌ها گفت: طبق آخرين اخباري که از تصويب تعرفه‌هاي بخش خصوصي و آزمايشگاهي وجود دارد 25 درصد رشد براي اين تعرفه‌ها در نظر گرفته شده است البته با توجه به تورم در کشور و گران شدن مواد، اين افزايش تعرفه بالا نخواهد بود اما آزمايشگاه‌ها با توان خود سعي خواهند کرد که به مردم فشار نيايد.

در ادامه دکتر محمد‌رضا بختياري دبير هفتمين کنگره بين‌المللي و دوازدهمين کنگره کشوري ارتقاي کيفيت خدمات آزمايشگاهي با اشاره به بيماريهاي خود‌ايمني گفت: اين بيماري‌ها در دنياي صنعتي امروز رو به افزايش است و به دليل صنعتي شدن جوامع شيوع بالايي پيدا کرده است.

وي افزود: امروزه در ارائه خدمات بهداشتي و پزشکي آزمايشگاهي و تشخيص طبي در جايگاه مهمي هستيم و کمتر پزشکي امروزه بدون بهره‌گيري از خدمات آزمايشگاهي به تصميم‌گيري مبادرت مي‌کند.

دبير علمي هفتمين کنگره بين‌المللي خدمات آزمايشگاهي گفت: در کنگره بين‌المللي و کشوري ارتقاء کيفيت خدمات آزمايشگاهي تشخيصي نحوه تشخيص اوليه بيماري‌ ايدز، خود‌ايمني و ديابت بررسي مي‌شود.

وي ادامه داد: آزمايشگاه‌ها در چند سال اخير از نظر کيفيت سير مثبتي را طي کرده‌اند و برگزاري چنين کنگره‌اي نقش مهمي را در مسير ارتقاء کيفيت سيستم بهداشت و درمان ايفا مي‌کنند.

همچنين رئيس هفتمين کنگره بين‌المللي و دوازدهمين کنگره کشوري ارتقاي کيفيت خدمات آزمايشگاهي تشخيص پزشکي ايران، از اجراي پايلوت طرح اعتباربخشي آزمايشگاه‌هاي تشخيص پزشکي کشور خبر داد و گفت: 210 آزمايشگاه تشخيص باليني در استانهاي تهران و البرز، از اوائل خرداد ماه امسال مميزي و اعتباربخشي مي‌شوند.

منبع:مردم سالاری

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]