شرایط لازم برای آزمایش پاپ اسمیر (روش انجام تست،گزارش نتیجه)

جواب آزمایش پاپ اسمیر,هزینه تست پاپ اسمیر,زمان انجام تست پاپ اسمیر,پاپ اسمیر چگونه انجام میشود,آیا آزمایش پاپ اسمیر درد دارد,پاپ اسمیر باکره,هزینه آزمایش پاپ اسمیر چقدر است,تست پاپ اسمیر درد داره؟,آزمایش پاپ اسمیر,روش انجام تست پاپ اسمیر,نرمال پاپ اسمیر

نیاز است که قبل از انجام تست پاپ اسمیر نکات زیر را مورد توجه قرار دهید:
۲ روز قبل از پاپ اسمیر شستشوی داخلی واژن انجام نشود.
۱ روز قبل از پاپ اسمیر نزدیکی صورت نگیرد
۱روز قبل از تست لکه بینی و خونریزی مشاهده نشود.
۱ هفته قبل از تست از کرم های درمانی واژن استفاده نشود.
بهتر است این تست ۸ هفته بعد از زایمان انجام گیرد.
فاصله زمانی بین پاپ اسمیر ها بهتر است ۸ هفته باشد.
بهتر است در روزهای ۱۲-۱۸ سیکل قاعدگی این تست انجام گیرد.

تست پاپ اسمیر که نام دیگر آن تست سرطان می باشد جهت تشخیص سلولهای غیر طبیعی انجام می شود. در این نوع تست از سلولهای دهانه رحم نمونه برداشته و آن را در زیر میکروسکوپ بررسی می کنند.
این آزمایش، آزمایش ساده ایست که به کمک آن می توان به راحتی سرطان رحم و حتی مشکلات دیگر دستگاه تناسلی را تشخیص داد. این تست باید حداقل ۳ سال یکبار برای خانم های بین ۲۰ تا ۶۵ سال انجام شود.
در صورتی که نتیجه ی این تست غیر طبیعی بود باید آزمایشات تشخیصی بیشتر مانند کولپوسکوپی ،کورتاژ دهانه رحم ، بیوپسی انجام شود. توجه داشته باشید که این آزمایش تنها جهت تشخیص سلولهای غیر طبیعی صورت می گیرد و در صورت تشخیص باید آزمایشهای فوق انجام گیرد.

 

نحوه انجام پاپ اسمیر

در این تست با استفاده از وسیله ای به نام اسپکولوم نمونه گیری انجام می شود. برای این کار ابتدا دهانه دستگاه تناسلی را باز می کنند به صورتی که بتوان گردن رحم را دید. سپس با یک نمونه گیر و یک برس کوچک سلولهای گردن رحم را جمع آوری می کنند و برای تشخیص به آزمایشگاه ارسال می کنند. این آزمایش درد خاصی ندارد و به راحتی قابل انجام است.

 

روشهای انجام پاپ اسمیر

روش سنتی
در این روش ترشحات و سلول های دهانه رحم را توسط اسپچولا یا براش چوبی یا پلاستیکی برداشته و روی لام شیشه ای قرار می دهند. سپس نمونه را با فیکساتور، فیکس می کنند و جهت بررسی به آزمایشگاه ارسال خواهند نمود.

روش لیکویید
در این روش سلول ها را توسط یک براش پلاستیکی برداشته و داخل قوطی مایع مخصوص می ریزند و به آزمایشگاه انتقال می دهند. در آزمایشگاه به کمک دستگاه مخصوص رنگ آمیزی و چیده می شوند و توسط پاتولوژیست مورد تفسیر و بررسی قرارمی گیرند. در این روش هزینه کمی بالاتر است اما بی شک دقت آن بالاتر خواهد بود.

 

نتایج تست پاپ اسمیر
نتایج تست را معمولا ۳ هفته بعد تحویل می دهند. اگر پاپ اسمیر طبیعی باشد بدین معناست که گردن رحم طبیعی به نظر می رسد. در صورتی که پاپ اسمیر غیر طبیعی باشد بدین معناست که سلول های بررسی شده ظاهری غیر طبیعی دارند. در این موارد گاهی نیاز است که مجدد آزمایش صورت گیرد.

معمولا بعد از اولین آمیزش جنسی یا اینکه بعد از ۲۱ سالگی نیاز است که تست پاپ اسمیر انجام شود.

 

تکرار آزمایش پاپ اسمیر به چه صورت است؟

تکرار آزمایش‌های غربالگری از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. ولی معمولاً توصیه می‌شود پس از اولین آمیزش جنسی، غربالگری پاپ اسمیر انجام شود و بعد از آن به صورت منظم سالی یک بار تا سن ۶۰-۵۵ سال تست پاپ اسمیر انجام  شود و از سن ۶۰ سالگی به بعد، در صورت منفی بودن نتایج تست‌های پیشین، دیگر نیازی به غربالگری نیست.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده