خانه > مهارتهای زندگی > نكات مهم در هنگام پختن غذا كه بايد توسط كدبانوي منزل رعايت گردد

نكات مهم در هنگام پختن غذا كه بايد توسط كدبانوي منزل رعايت گردد

نكات مهم در هنگام پختن غذا كه بايد توسط كدبانوي منزل رعايت گردد :

كسي كه آشپزي منزل را به عهده دارد بايد بيش از ديگر اعضاي خانواده به رعايت بهداشت و نكات زير توجه كند .

قبل از پختن غذا مخصوصاً بعد از دفع مدفوع يا شستن كودكان شير خوار ، بايد دستها را با آب و صابون شست .

اگر آشپز دچار زخمي در دستها شود كه خونريزي داشته باشد و يا عفونت كند بايد در هنگام تهيه غذا زخم را بپوشاند و يا آشپزي را به كس ديگري بسپارد .

در حين آشپزي لباس تميز بپوشيد . در حين تهيه غذا از دست زدن و جابجا كردن ساير وسايل آشپزخانه خودداري كنيد چون موجب آلودگي دست و غذا مي شود .

در حين تهيه غذا از سرفه يا عطسه نزديك غذا يا دست زدن به بيني ،‌دهان ، مو و يا هر چيزي كه ممكن است آلوده باشد ، بپرهيزيد .

در تهيه غذا از آب سالم استفاده كنيد ،‌آب آلوده حتي مواد غذايي سالم را هم آلوده مي كند و مي تواند موجب بيماري شود .

براي خشك كردن دستها و خشك كردن ظروف بايد از دستمالهاي جدا استفاده كرد . دستمالهاي آشپزخانه به دليل وجود رطوبت محيط مناسبي براي رشد ميكروبها مي باشند . بنابراين بايد روزانه آنها را شست و در آفتاب خشك كرد

مواد غذايي بخصوص گوشتها را خوب بپزيد ، ممكن است غذاي نيمه پخته موجب انتقال بيماري شود . براي پختن گوشت بهتر است آن را به قطعه هاي ريز تقسيم كنيد تا همه جاي آن خوب بپزد .

حشرات ، جانوران ،‌حيوانات ، پرندگان گرد و خاك و دود را از غذا دور كنيد .

مواد غذايي خام و پخته را دور از هم نگهداري كنيد . مواد غذايي خام داراي آلودگي زيادي هستند ، در حالي كه مواد غذايي پخته آلودگي كمي دارند ، ولي در مجاورت مواد غذايي آلوده سريع آلوده مي شوند .

در خصوص مصرف روغن بايد توجه داشت كه روغن مايع را به مدت طولاني حرارت ندهيد و روغن را خيلي داغ نكنيد ، چون مصرف روغن سوخته موجب بيماري مي شود . روغن مصرف شده را نبايد دوباره به ظرف اصلي بازگرداند و روغني را كه چند بار حرارت ديده مصرف نكنيد . در ظرف روغن را هميشه بسته نگه داريد .

ظرفي را كه براي پختن مواد غذايي استفاده مي شود بايد طوري باشد كه بتوان آن را خوب شست .

هر يك از مواد غذايي داراي خاصيتهايي هستند كه ممكن است در زمان پختن اين خاصيتها را از دست بدهند . بنابراين با چند راهكار ساده مي توان ارزش غذايي مواد را حفظ كرد .

بهتر است غذاي پخته هر چه زودتر مصرف شود ، چون ميكروبها به غذاي گرم علاقه بيشتري دارند . اگر لازم است غذاي پخته بيشتر از 5 ساعت نگهداري شود يا بايد آن را داغ ( بالاتر از 60 درجه ) يا سرد ( پايين تر از 10 درجه ) نگه داشت .

غذاي پخته شده حتماً بايد در ظرف دردار نگهداري شود يا روي ظرف با يك پارچه توري پوشانده شود . حتي غذاهايي كه در يخچال گذاشته مي شوند بايد در ظرفهاي دردار باشند .

در تغذيه شيرخواران بايد غذا را به اندازه اي تهيه كرد كه در يك وعده تمام شود و نيازي به نگهداري آن نباشد . غذاي پخته اي كه در يخچال نگهداري مي شود براي مصرف دوباره بايد خوب گرم شود طوري كه همه جاي آن تا 70 درجه حرارت بگيرد .

بيش از دوبار گرم كردن غذاي پخته كار صحيحي نيست چون هم خطر آلودگي بيشتر مي شود و هم ارزش غذايي خود را از دست مي دهد . غذاي پخته اي كه به روش صحيح نگهداري نشده باشد ،‌ مهمترين علت مسموميتهاي غذايي است .