مناسب ترین روش لباس پوشیدن برای روزهای سرد زمستان

در فصل زمستان که به علت بارش برف بعضی مناطق یخ می‌زند و لغزنده می‌شود پوشیدن لباس مناسب که بدن را به اندازه کافی گرم نگه دارد و از ابتلا به سرمازدگی جلوگیری کند و همچنین پوشیدن کفش مناسب که مانع لیز خوردن در فضاهای یخ‌زده و لغزنده شود اهمیت ویژه‌ای دارد. در فصل زمستان استفاده از لباس و کفش مناسب برای افرادی که به واسطه شغلشان مجبورند ساعات زیادی را در هوای سرد سپری کنند ضروری است، مثل کارگران ساختمانی، ماهیگیران، پستچیان، آتش‌نشانان، پرسنل نظامی، افرادی که در عملیات جست‌وجو و نجات فعالیت دارند و افرادی که مسئولیت نگهداری از جاده‌ها را برعهده دارند.

در چه شرایطی احتمال سرمازدگی افزایش پیدا می‌کند
در صورت حضور زیاد و کار در محیط‌هایی که دمای آن‌ها زیر 18 درجه سانتی‌گراد است احتمال ابتلا به سرمازدگی بستگی دارد به سن، سطح سلامت عمومی، داروهای مصرفی، بیماری‌های زمینه‌ای که فرد به آن‌ها مبتلاست، و نوع لباس و وسایل حفاظت فردی.

نکات کلی که افراد باید رعایت کنند
از نظر بدنی و سلامت عمومی فرد باید در وضعیت مناسبی قرار داشته باشد. کارگران جدید نباید یکباره ساعات طولانی در دمای سرد قرار بگیرند و برای ایجاد سازگاری و انطباق باید به آهستگی کار را شروع کنند تا به حضور، کار و فعالیت در محیط سرد عادت کنند.

پوشش مناسب برای کار در محیط سرد
– خیس بودن لباس و بدن احتمال ابتلا به سرمازدگی را افزایش می‌دهد. بنابراین کارکنان باید از خشک بودن بدن و لباس‌هایشان اطمینان پیدا کنند.
– استفاده از کلاه ضدآب، ماسک صورت، پوشاندن گوش، شال‌گردن، دستکش و جوراب مناسب ضروری است.
– لباس کار باید نفوذناپذیر، خشک و مقاوم در برابر باد و باران باشد.
– لباس نباید بیش‌ازاندازه تنگ باشد، درواقع باید به‌گونه‌ای باشد که تعریق بدن را در خود نگه ندارد. وقتی لباس تعریق را در خود نگه ‌دارد سبب می‌شود بدن و لباس خیس شود و احتمال سرمازدگی افزایش پیدا کند.
– لباس‌های چندلایه بهتر از لباس‌های یک‌لایه است، چون هوایی که بین لایه‌های مختلف لباس قرار می‌گیرد مانند عایق عمل می‌کند و مقاومت در برابر سرما را افزایش می‌دهد.
– در صورت خیس شدن لباس باید به‌سرعت آن را عوض کرد. بنابراین اگر در محیط‌های باز و سرد مشغول به کار هستید و شرایط کارتان به‌گونه‌ای است که احتمال خیس شدن لباستان وجود دارد حتما چند دست لباس اضافه همراه داشته باشید تا در صورت لزوم تعویض کنید.
– بهتر است لباس‌ها از جنس پشم و الیاف مصنوعی باشد چون الیاف طبیعی و جنس کتان آب را به خود می‌گیرند و مناسب نیستند.
– لباس نباید بیش‌ازاندازه تنگ باشد، به‌گونه‌ای که جلوی حرکت فرد گرفته شود. هنگامی که فرد لباس خیلی تنگ می‌پوشد و قادر نیست به‌حد کافی حرکت کند و بسته به آن میزان فعالیتش کم می‌شود احتمال ابتلا به سرمازدگی افزایش پیدا می‌کند.
– بهتر است روی لباس یک کت عایق ضدآب و ضدباد پوشیده شود.

کفش مناسب کار در محیط‌های سرد و لغزنده
– کفش باید ضدآب و عایق باشد و کفه آن دارای عاج‌های یخ‌شکن باشد تا از لیز خوردن جلوگیری کند. کف کفش باید لاستیکی و روی آن چرمی باشد.
– اندازه کفش باید به‌حدی باشد که فرد بتواند دو جوراب نازک یا یک جوراب ضخیم بپوشد. در محیط‌های لغزنده بهتر است تجهیزات یخ‌شکن و ضدیخ به کفش اضافه شود.

نکاتی مهم درخصوص پوشش مناسب
– استفاده از دستکش در محیط‌های سرد ضروری است. در محیط‌های خیلی سرد بهتر است از دستکش‌های دوانگشتی استفاده شود که در آن چهار انگشت دست کنار هم قرار می‌گیرند، چون هنگامی که انگشت‌ها کنار همدیگر قرار می‌گیرد گرما را بهتر در خود نگه می‌دارند.
– در صورتی کلاه حفاظتی ایمنی دارید، لازم نیست حتما از کلاه پشمی مناسب استفاده کنید.
– اگر در محیط سرد حین کار گرمتان شد، فقط زیپ یا دکمه‌های کت را باز کنید و لباس، دستکش و کلاه را به‌هیچ‌وجه درنیاورید.
– حتما لباس خشک به‌همراه داشته باشید تا در صورت خیس شدن لباستان را تعویض کنید.‌‌‌‌‌‌‌‌

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]