آداب صحیح سشوار کشیدن

سشوار،الفبای سشوار کشیدن،تاثیرات سشوار بر روی مو و مغز،تاثیرات باد سرد سشوار بر مو،ریزش مو با سشوار کشیدن، اجزای مهم سشوار،اتوی مو یا سشوار،عکس اولین سشوار ها ،

 

 

سشوار امروزه به یکی از وسایل ضروری زندگی تبدیل شده و بدون سشوار کشیدن ،استحمام کامل نمی شود! درواقع از سشوار نه تنها برای حالت دادن به موها استفاده میشود بلکه وسیله ای است برای یک کار خیلی عادی و تقریباً روزمره که خشک کردن موها است. اما این هوای داغ که برای خشک کردن موهای خیس استفاده میشود، ممکن است موها را زیادی خشک کند و به اصطلاح آنها را بسوزاند و حتی باعث ریزش موی سر بشود.

 

اجزای ساختمانی سشوار:


قسمت های مهم سشوار عبارتند از :

*موتور:

در سشوار معمولا از دو نوع موتور استفاده می شود ، یک نوع موتور یونیورسال (موتور سری) یا قطب چاک ار است که با تعمیر آن آشنا خواهید شد.در این نوع سشوارها المنت با موتور به شکل موازی بسته می شود تا بتوان ولتاژ مورد نیاز موتور را تامین کرد. نوع دوم موتور جریان مستقیم دروازه ولت است.موتورهای جریان مستقیم دارای دو پایه اتصال به مدار هستند که در بعضی از آنها ، یکی از پایه ها دارای علامت + است و این بدین معناست که در این موتور رعایت اتصال قطبهای مثبت و منفی به موتور الزامی است در صورت عدم رعایت منجر به چرخش در جهت عکس شده و سبب می شود موتور پس از مدتی بسوزد.


*المنت یا گرم کن (هیتر)

المنت سشوار همانند سایر المنت های لوازم خانگی ، از جنس کرم ، نیکل یا کرم آلومینیوم است که به دور یک عایق نسوز چهار پر پیچیده می شود. المنت در سشوارهای گوناگون به اشکال مختلف به کار گرفته می شود.


*در یا محفظه جلو و عقب سشوار:یش تر از جنس بالکیت است ولی در بعضی از سشوارها جنس استیل یا پلاستیکی نیز می باشد. در سشوارهایی که از جنس بدنه آنها پلاستیکی است. این بدنه در برابر حرارت زیاد (معمولا ناشی از بروز عیب در ساختمان سشوار است) به طور سریع تغییر حالت داده و ادامه کار سشوار را دشوار می سازد.


*پروانه یا هواکش

نقش عمده ای در کار سشوار دارد. اگر پروانه هرزگرد شود و یا نچرخد ، گرمای ایجاد شده در سشوار به عایق ها و هادی ها آسیب می رساند. که در این گونه موارد بیش ترین آسیب دیدگی متوجه سشوارهایی است که بدنه آنها از جنس پلاستیک است.


دیودها:

در سشوارها معمولا از یک عدد دیود در پشت کلید اصلی مدار ، به منظور ایجاد یک سوسازی نیم موج استفاده می شود که از نوع پو آمپر می باشد. همچنین از چهار عدد دیود به منظور ایجاد یک سوسازی تمام موج استفاده می شود که دارای ولتاژ کاری و جریان اسمی کمی می باشند. امروزه به جای چهار دیود از یک مجموعه دیود استفاده می شود.


!کلید:

کلید سشوار می تواند یک عدد کلید دو حالته یا دو عدد کلید دو حالته یا دو وضعیتی باشد.


!سیم رابط:

در عموم سشوارها دو شاخه را به شکل پرسی به سیم رابط متصل می سازند و به سبب پایین بودن جریان سشوار نمره سیم را نیز پایین انتخاب می کنند.


!دسته سشوار

جنس دسته سشوار معمولا از لاستیک یا کائوچو می سازند که هر دو عایق های خوبی می باشند در بعضی از سشوارها سه قابلیت تا شدن نیز دارد. کلیدهای سشوار معمولا بر روی دسته نصب می شود.

%d8%b3%d8%b4%d9%88%d8%a7%d8%b1-%d8%a7%d9%88%d9%84%db%8c%d9%87

 

 

 

 


نکات ایمنی در بکار گیری و تعمیر سشوار:


*هیچ وقت سشوار را در داخل آب قرار ندهید.


* هیچ وقت سشوار را پرت نکنید. زیرا به قسمت الکتریکی آن صدمه وارد شده و عایق بندی آن از بین رفته و اتصال بدنه پیدا می کند.
* هیچ وقت عقب سشوار را که پروانه خنک کننده در آن کار می کند به موی سر نزدیک نکنید زیرا موها را جذب نموده و به دور خود می پیچد درنتیجه موتور گریپاژ کرده و می سوزد.


*از سشوار به صورت دائم استفاده نکنید.


*سشوار سریع و به طور دائم استفاده نکنید.


*سشوار را سریع و به طور مداوم قطع و وصل نکنید.

 

● موهایتان را خشک کنید

برای خشک کردن موهایتان با سشوار از یک برس کمک بگیرید. استفاده از برس برای خشک کردن و حالت دادن به موها وقت کمتری از شما خواهد گرفت و در نهایت موهایتان بهتر مرتب شده و فرم می گیرند.

اگر نخواستید از برس برای خشک کردن موهایتان استفاده کنید، انتخاب دیگر این است که فقط با استفاده از دست تان موهایتان را بالا و پایین ببرید و جلوی سشوار آنها را خشک کنید.

● کدام برس بهتر است؟

بهترین برس، برسی بزرگ و گرد است. این برس پس از سشوار کشیدن بهترین حجم و حالت را به موهایتان خواهد بخشید. برس های فلزی برای سشوار کشیدن مناسب ترین هستند و بهترین شکل را به موهایتان خواهند داد. شما می توانید از برس های کم قطرتر برای مرتب کردن و سشوار کشیدن موهای چتریتان استفاده کنید.

برس های پارویی برای پرداخت نهایی موهای بلند پس از سشوار کشیدن مناسب اند. برس های سشوار در ۳ اندازه بزرگ، متوسط و کوتاه در بازار وجود دارند. برس های چوبی موهایشان ترکیبی از موهای طبیعی و مصنوعی است بنابراین به گرفتن بهتر موها درون شان کمک می کنند.

● آداب سشوار کشیدن

حتما دیده اید سشوارهایی که در آرایشگاه ها استفاده می شوند، سشوارهایی قوی تر هستند ولی برای استفاده های خانگی می توان سشوارهای کم قدرت تری را نیز انتخاب کرد. دقت کنید سشواری که می خرید حتما دارای درجه های سرعت پایین و بالا باشد و شما بتوانید به آسانی آن را برای سرعت پایین و بالا تنظیم کنید. یک سشوار خوب باید بتواند باد سرد نیز تولید کند.

برای اینکه موهایتان را براق کنید، سشوار را برای باد داغ تنظیم کنید. اگر سشوار را طوری تنظیم کنید که باد سرد تولید کند، روغن ها و ژل و سایر فرآورده هایی که برای فرم دادن موهایتان استفاده کرده اید روی موهایتان ثابت خواهند شد و همچنین از ایجاد الکتریسیته ساکن موهایتان پیشگیری خواهد کرد. هنگام استفاده از سشوار آن را همیشه روی موهایتان حرکت دهید و متمرکز نگه ندارید.

حرارت متمرکز سشوار روی موهایتان به آن آسیب خواهد زد. تلاش کنید سرهای مخصوص پخش کننده حرارت و باد را بر سر دهانه سشوارتان وصل کنید تا حرارت بر سطح موهایتان پخش شود و به ویژه اگر موهایتان مجعد است، استفاده از این سرها سبب می شود موهایتان شکل و فرم دلخواه را به دست آورند. گرچه استفاده از سرهای ویژه زمان سشوار کشیدن را طولانی تر خواهد کرد.

● موهایی که برق می زنند

وقتی به سالن های آرایش می روید، پس از سشوار کشیدن موها برق خاصی پیدا می کنند. رمز آن استفاده مکرر از سشوار روی موها است.

اگر می خواهید پس از سشوار کشیدن موهایتان برق بیفتد، باید از باد گرم سشوار استفاده کنید. هر چه شما بیشتر از باد سشوار و برس روی یک بخش از موهایتان بیشتر استفاده کنید، موهایتان بیشتر برق می افتند ولی در این صورت امکان صدمه به موهایتان در اثر باد داغ سشوار نیز افزایش می یابد.

موهایتان را به دور برس سشوار بپچید و سپس در حالی که سشوار را روی آن گرفته اید، به آرامی موها را از برس باز کنید برای اینکه موهایتان کمتر آسیب ببینند، بهتر است سر مخصوص پخش حرارت و باد سشوار را بر سر لوله آن نصب کنید.

برای اینکه ساقه موهایتان در اثر باد سرد سشوار نسوزد، پس از سشوار کشیدن هر بخش از موهایتان چند ثانیه صبر کنید تا آن بخش از موهایتان خنک شود سپس دوباره کار خود را تکرار کنید.

اگر دوست دارید موهایتان حجم پیدا کنند، باید با سشوار کشیدن ریشه موهایتان را جا به جا کنید. برای این کار یک بخش کوچک از موهایتان را انتخاب کنید، آن بخش را دور برس سشوار بپیچید و برخلاف جهت ریشه موهایتان بکشید و هم زمان سشوار را هم روی آن بگیرید.

● هر روز سشوار نکشید

شاید عادت دارید هر روز موهایتان را سشوار بکشید ولی این کار حسابی برای سلامت موهایتان خطرناک است.

 باد سرد سشوار هم مضر است

بسیاری از افراد فکر می‌کنند باد سرد سشوار مشکلی ایجاد نمی‌کند اما باد سرد سشوار هم باعث ایجاد الکتریسیته در مو می‌شود و عامل خشکی مو است. اگر شدت باد سشوار زیاد باشد، تفاوتی نمی‌کند که با باد سرد سشوار بکشید یا از دمای گرم سشوار استفاده کنید. به هر حال مو را شکننده می‌کند. در صورتی که از شدت پایین همراه با باد سرد استفاده کنید، میزان آسیب تا حدی کمتر است اما حتی در این شرایط نیز در اثر استفاده مکرر، مو آسیب می‌بیند. شاید بهترین راه این است که حداقل برای خشک کردن روزانه مو از سشوار استفاده نکنید و حوله‌های میکروفیبر که قدرت خشک‌کنندگی بالاتری دارند، به کار برید و هر از گاهی برای حالت دادن به مو سشوار بکشید.

سشوار هم برای مو ضرر دارد، هم برای مغز

امواج الکترومغناطیسی که از ضعیف‌ترین سشوار‌ها هم ساطع می‌شود، ۳۰۰ برابر امواجی است که از گوشی‌های تلفن همراه ارسال می‌شود پس سشوار غیر از ضرری که برای مو دارد، برای مغز هم می‌تواند مضر باشد. به همین دلیل مخصوصا برای کودکان برای خشک کردن مو تا جای ممکن از سشوار استفاده نکنید. کودکان موهای ضعیف و ظریفی دارند و چون میزان مراقبت آن‌ها از مو‌هایشان به مراتب کمتر است، آسیب بیشتری می‌بیند و در برابر باد داغ سشوار سست‌تر است. سعی کنید ساعاتی از روز بچه‌ها را حمام ببرید که در خانه هستند. بعد نم مو‌ها را با حوله بگیرید و اجازه دهید مو‌ها در هوای آزاد خشک شوند. اگر برای بیرون رفتن عجله دارید، از حمام کردن کودک یا لااقل از شستن موهای او صرف‌نظر کنید.

بنابراین تلاش کنید هر روز موهایتان را سشوار نکشید. وقتی موهایتان را از حرارت مستقیم برای چند روز دور نگه می دارید، احتمال سوختن و آسیب دیدن موهایتان را کاهش می دهید. خشک شدن بیش از حد موهایتان و شکستن ساقه موها نشانه آسیب دیدن موهای شماست.

اتوی مو یا سشوار؛ کدام بهتر است؟
شاید این پرسش برای خیلی مطرح شود که استفاده از سشوار عوارض کمتری برای موها ایجاد می کند یا اتوی مو؟ دکتر احسانی در پاسخ به این پرسش می گوید: اتوی مو آسیب بیشتری به موها وارد خواهد کرد و به همین دلیل هم عوارضش در مقایسه با سشوار بیشتر است. وی یادآور می شود در صورتی که دائم از سشوار یا اتوی مو استفاده نکنید، چندان مشکلی هم برایتان ایجاد نخواهد شد، اما زمانی که تعداد دفعات استفاده از این لوازم افزایش می یابد، آسیب بیشتری هم به تنه موها وارد می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید