آن چه باید درباره تومورهای مغزی کودکان بدانید!

تومور مغزی یک توده سلولی غیرعادی است که به شکل کنترل نشده ای در مغز تکثیر می یابد. تومورها به دو نوع خوش خیم و بدخیم ( سرطانی) تقسیم می شود. تومورهای خوش خیم به آرامی رشد می کند و معمولا جدا از بافت مغزی است و عمل جراحی ساده تری از تومور بدخیم دارد. تومور بدخیم به راحتی قابل تشخیص از بافت مجاور نیست و عمل جراحی جدا کردن کامل آن مشکل است.

تومورهای مغزی کودکان را می توان این گونه تقسیم بندی کرد: آستروساتیوما ( 40 تا 50درصد) ممکن است در مخچه، نیمکره های مغز، بطن ها( حفره های حاوی مایع نخاعی در درون مغز)، توده های خاکستری و دیگر قسمت ها شکل گیرد که به خوبی می توان وضعیت بیماری را پیش بینی کرد اما امکان عود آن وجود دارد. همچنین برداشتن ناقص تومور نیز مشکل ساز خواهد بود.

مدولوبلاستوما ( 15 تا 20درصد) عموما در مخچه ایجاد می شود. تعیین وضعیت نسبتا دشوار است، امکان عود و جای گیری ثانویه وجود دارد.اپاندیوما (8 تا 10درصد) اساسا در مغز یا بخش های زیرین شکل می گیرد.کرانیوفارنژیوما (5 تا 10درصد) توموری با منشأ هیپوفیز و به خوبی قابل تشخیص است اما با عود بیماری و اغلب اختلالات هورمونی همراه است.

علایم بیماری
سردرد و سرگیجه در کودکان، اختلالات خلقی همراه با تحریک پذیری و مشکلات خواب، تشنج ( گاهی)، ضعف و خستگی کم و بیش جدی، افزایش فشار خون داخل جمجمه، مسدود شدن مسیر مایع مغزی نخاعی، ناهماهنگی حرکات بدن، رفلاکس شدید اندام ها، سفتی دردناک گردن همراه با تغییرات آناتومیک در سیستم عصبی مرکزی، کجی گردن و شروع زودرس بلوغ در نتیجه اختلالات هورمونی ناشی از فعالیت تومور.

برای تشخیص تومور مغزی به انجام اسکن مغز، ام آر آی، نوار مغز و دیگر روش های تخصصی نیاز است. در شرایطی که نیاز به عمل جراحی باشد نباید از خطر اختلالات بینایی، حرکتی، ذهنی و هورمونی غافل شد. همچنین به مراقبت های خاصی نیاز است زیرا امکان عود تومور وجود دارد.

مترجم: مریم سادات کاظمی
منبع: vulgaris-medical.com

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده