بالاخره استخر بریم یا نریم؟

امروزه تاثیر شنا روی درمان بسیاری از امراض روحی روانی و جسمی بیش از هر زمان دیگر ثابت شده است و اتفاقا کمترکسی پیدا می شود که تمایلی به انجام این ورزش مفرح نداشته باشد؛ منتهی بدون درنظر گرفتن سانس‌های گران آن، این ترس از ابتلا به امراض پوستی و داخلی خصوصا در زنان است که باعث می شود افراد برای رفتن به این اماکن مردد باشند.« نحوه تشخیص تمیزی یا آلودگی آب، راهکارهایی برای درامان ماندن از بیماری های احتمالی موجود درفضای استخرها و آیاهای دیگر» از جمله موضوعاتی است که دائما ذهن هر علاقه‌مند به شنا را مشغول خود می کند. مهندس زهرا موسویان مسئول بهداشت آب مرکز بهداشت استان در این رابطه به سوالات مطرح شده پاسخ می دهد.

چطورمی توان با چشم از تمیزی آب استخر مطمئن شد؟
دراین خصوص معیاری وجود دارد به‌نام «حداقل پاکی آب استخر»، این معیار به این شکل تعریف می شود که اگر از کناره های لبه استخر بتوانیم عمیق ترین نقطه استخر را ببینیم یا به عبارتی تمایز رنگ کاشی های مشکی و سفید دیده شود این معیار برقرار است.

برای مصون ماندن از خطرات و بیماری‌های احتمالی فضا و آب استخرها چه نکاتی توصیه می شود؟
ببینید قاعدتا زمانی که استخر خیلی شلوغ است و بالاتر از میزان ظرفیت پذیرش شده بهتر است وارد آب نشویم، چنانچه آب به قدری کدورت دارد که حالت ابری به خود گرفته وارد آب نشویم، زمانی که آب بوی اسید می دهد و چشم ها می سوزد به هیچ عنوان وارد آب نشویم، وقتی آب زلال به نظر می رسد اما اصلا بوی کلر از آب استشمام نمی شود وارد آب نشویم، در صورت وجود مواد معلق،مو و سایر آشغال های ریز که روی سطح آب شناور است وارد آب نشویم و نهایتا اینکه قبل از ورود به استخرحتما از حوضچه پاشویه عبور کرده و به مدت 20 ثانیه در آن بایستیم.

چه بیماری هایی می تواند از طریق شنا در استخرها منتقل یا ایجاد شود؟
بیماری های گوارشی، بیماری های ناشی از تک‌یاخته‌ها مثل ژیاردیا، بیماری عفونت های دستگاه تنفسی مثل سرما خوردگی، گلو درد و ورم ملتحمه، التهاب گوش میانی، بیماری های عفونی و بیماری‌های منتقله از راه پوست، بیماری های ویروسی مانند زگیل پا که توسط ویروس HPV ایجاد می شود و قابل انتقال به دیگران است(لذا ازپا برهنه راه رفتن در کنار استخرها باید پرهیز کرد) و بیماری های قارچی.

آیا کلر می تواند مشکل ساز شود؟
اگر چه کلرین باعث ایجاد مواد جانبی مضر می شود اماهنوز هم مناسب‌ترین گند زدا در بسیاری از کشورها به حساب می آید.با توجه به اینکه گندزدایی با کلر مواد باقی‌مانده گندزدا به‌جا می‌گذارد که می تواند باعث از بین رفتن آلودگی های ثانوی شود، بنابراین درحال حاضر یکی از بهترین گزینه ها محسوب می‌شود. البته میزان کلر مصرفی در استخرهای شنا باید به گونه ای تنظیم شود که نه کمتر و نه بیشتر از استانداردهای پیشنهادی باشد.

دراین خصوص به نکات کاربردی و موثر برای جلوگیری ازابتلا به امراض پوستی هم اشاره کنید:
به طور حتم برای شنا در استخرها رعایت این موارد می تواند شانس بروز امراض مختلف را به میزان زیادی کاهش دهد. «استفاده از مایو ، کلاه شنا،حوله و دمپایی مجزا برای هر فرد، ممانعت از استفاده وسایل مذکور به‌طور مشترک، استحمام و شست وشوی بدن قبل از ورود و بعد از خروج از استخر، پرهیز از نشستن روی لبه ها و صندلی های محوطه اطراف حوضچه‌ها و عدم تکیه زدن به دیوارهای استخر، عدم استفاده از کمد مشترک برای نگهداری لباس و لوازم شنا، گندزدایی مجدد پاها بعد از استفاده از توالت حین شنا، علاوه بر زدن شامپو حتما لای انگشتان دست و پاها و زیر بغل هم با مواد شوینده شسته شود تا مانع رشد میکروب و قارچ شود، بانوان مواد آرایشی خود را حتما بشویند همچنین افرادی که دچار بیماری های عفونی و پوستی هستند، قبل از بهبودی کامل به استخر نروند».

منبع:اصفهان نسل فردا