بهترین مسواک (زمان تعویض،آموزش صحیح مسواک زدن تصویری)

بهترين نوع مسواك، مسواكي است كه در دهانتان كاملا احساس راحتي كرده و دندان‌هايتان را بخوبي تميز كند. مخروطي يا مستطيلي‌بودن سر مسواك و موج‌دار، صاف يا قوس‌داربودن ريشه‌هاي مسواك كاملا به شما بستگي دارد. هر نوعي را كه انتخاب مي‌كنيد، بايد با آن احساس راحتي كنيد و به آساني به تمام نقاط دهان شما دسترسي داشته باشد.

باید شرایط دندان های خود را به خوبی در نظر داشته باشید و دقت کنید اگر هیچ وقت از نخ دندان یا خلال استفاده نمی کنید باید مسواکی استاندارد و مناسب داشته باشید تاجایگزین همه این موارد شده و از بیماری های لثه ودندان در امان باشید.

در اولین نقطه به جنس برس مسواک دقت کنید. کارشناسان همیشه میگویند جنس نرم تر برای سلامت دندان بهتر خواهد بود زیرا راحت تر روی دندان حرکت می کند و تمیزی بیشتری به همراه دارد. مسواک های نرم همچنین دارای انعطاف پذیری بیشتری هستند که راحت میان دندان را تمیز کرده و آن ها را خسته هم نمی کنند.

جنس مسواک باید نایلون باشد و از خریداری دیگر جنس ها خودداری کنید.  بسیاری از تولید کننده ها سعی می کنند از مواد مختلف در تولید مسواک استفاده کنند و از کم اطلاعی مشتریان برای فروش ان بهره می برند اما همیشه روی بسته های مسواک را به دقت مطالعه کنید تا جنس آن از نایلون باشد. آموزش مسواک زدن

مسواک رامتناسب با دهان تان انتخاب کنید تا در طول مسواک زدن اذیت نشوید. قسمت سر مسواک دارای اندازه های مختلف برای دهان ها مختلف است اگر دهان شما بزرگ است می توانید از مسواک های بزرگ و برای دهان های کوچک این مسئله بالعکس می شود.

به نحوه دست گرفتن مسواک نیز دقت داشته باشید چرا که باید همیشه مسواکی را بخرید که با شرایط دست گرفتن شما همخوانی داشته باشد. از خرید مسواک هایی که فقط زیبا هستند جدا خودداری کنید زیرا برخی از آن ها حالت خوبی برای دست گرفتن ندارند و شما را در طول مسواک زدن اذیت خواهند کرد.

 

بهترین زمان مسواک زدن

بهترین راه برای داشتن دندان‌های سالم، این است که پس از صرف وعده‌های غذایی یا میان غذایی مسواک زده شوند. ( البته پس از صرف میوه یا آب میوه بلافاصله مسواک نزنید تا حالت اسیدی مواد موجب اروژن دندان شما نشود.)
به ۲ دلیل توصیه میشود که صبح‌ها قبل از مصرف صبحانه مسواک بزنید:
۱) شب هنگام که شما خواب هستید، پلاک دندانی روی دندانهای شما تشکیل میشود، مواد قندی و اسیدی موجود در صبحانه در حضور پلاک میکروبی، ریسک ایجاد پوسیدگی را افزایش میدهند. مسواک زدن قبل از صبحانه، پلاک دندانی را از بین میبرد و فلوراید موجود در آن، از دندانهای شما در برابر قند و اسید محافظت خواهد کرد.
۲) طبق توصیه مرکز سلامت دهان و دندان بریتانیا، از آنجا که نوشیدن آب میوه برای بسیاری از مردم جزو برنامه صبحانه است، چنانچه بلافاصله پس از آن مسواک زده شود، به اروژن دندان خواهد انجامید. اگر هنگام صبحانه آب میوه مصرف کردید، تا ۱ ساعت پس از آن مسواک نزنید.

 

زمان مناسب برای عوض کردن مسواک

تعویض مسواک یا تعویض سر مسواک (در صورتی که از مسواک برقی استفاده می کنید) به طور متوسط هر ۳ ماه یکبار صورت گیرد. البته این مدت زمان بیشتر از اینکه به خود مسواک بستگی داشته باشد به دارنده مسواک مربوط می شود. اگر شما دستان سنگینی داشته باشید برس مسواک ممکن است بسیار سریعتر از این زمان فرسوده شود.
چون مسواك محيط مناسبي براي رشد ميكروب‌ها، باكتري‌ها، ويروس‌ها و قارچ‌ها به شمار مي‌رود، دقت كنيد كه بعد از هر سرماخوردگي، گلودرد و عفونت، افتادن در محيط‌هاي آلوده يا استفاده توسط افراد ديگر، مسواك خود را تعويض كنيد.
نکته: مهم نيست از مسواك دستي و معمولي استفاده مي‌كنيد يا مسواك‌هاي برقي، چيزي كه حائز اهميت است تعويض بموقع آن است. زمان تعويض مسواك تنها موقعي است كه نيازي به تقويم و زمان‌بندي ندارد.

بهترین مسواک

آموزش صحیح مسواک زدن

جهت مسواک کردن دندان‌های پایین از پایین به بالا و دندان‌های بالا از بالا به پایین

براساس تکنیک «bath» که مربوط به نحوه مسواک کردن است، مسواک باید به صورت زاویه 45 درجه بر روی لثه قرار گیرد و بر روی دندان به سمت پایین کشیده شود به عبارتی دندان‌های پایین از پایین به بالا و دندان‌های بالا از بالا به پایین مسواک زده شود. وی تصریح کرد: سعی کنید به گونه‌ای دندان‌ها را مسواک کنید که لثه روی دندان را بپوشاند و با حرکت مسواک بر روی دندان آن را به لثه بچسبانید.

به طور معمول عمق لبه لثه با دندان باید دو میلی متر باشد زیرا در این حالت به صورت طبیعی نوعی خودتمیزی انجام می‌شود اما اگر این عمق بیشتر از دو میلی متر باشد جرم‌های دندان وارد لبه آزاد لثه شده و به آن قسمت می‌چسبد.بهتر است برای داشتن دندان‌های سالم در هر فصل مسواک خود را تعویض کرده و از مسواک جدید استفاده کنید.

کلیپ آموزش مسواک زدن صحیح

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده