بوی پا (دلیل،درمان خانگی،گیاهی،دارویی و سنتی)

درمان بوی بد پا در طب سنتی,درمان گیاهی بوی بد پا,بوی بد پای زنان,برای رفع بوی بد زیر بغل,اسپری رفع بوی بد پا,بوی بد پای مردان,از بین بردن بوی بد کفش چرم,بوی بد پای دختر

در پای کثیف و آلوده اغلب ردپائی از باکتریها دیده می شود . محیط گرم و مرطوب داخل کفش مخصوصاً کفشهای ورزشی رشد باکتریها را در پا تقویت می کند . دو منبع و علت بسیار شایع بوی بد پاها کوریه باکتریها و یا میکروکوکسیها هستند . درمان موفقیت آمیز بوی پا به ریشه کنی این ارگانیسم ها بستگی دارد . این به این معنی است که مواد برطرف کننده بوی پا مانند زغال فعال داخل کفش و یا پودرهای پا نمی توانند بطور ریشه ای با این مشکل مقابله کنند .

ترشح زیاد عرق پا محیط مناسبی برای رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها فراهم می‌آورد. و زیادی باکتری‌ و قارچ نیز بوی نامطبوع پا ایجاد می‌کند. دقیقاً معلوم نیست چرا در برخی افراد غدد عرق ترشح بیش از عادی دارند. و اعلب این عرق زیاد با عفونت باکتریائی یا قارچی همراه است.

در واقع سیستم بدین گونه است که باکتری های موجود در عرق، از پوست مرده زیر جوراب تغذیه کرده و در نتیجه بوی خاصی را متصاعد می سازند. البته اگرچه راهکار اصلی و کلیدی برای رفع این مشکل، رعایت هر چه بیشتر بهداشت است ولی توصیه ها و روش های دیگری نیز وجود دارد:

درمان بوی پا
کفش و جوراب را عوض کنید. عوض کردن مرتب کفش و جوراب شانس رشد و تکثیر باکتری‌ها و قارچ‌ها را کاهش می‌دهد. چند جفت جوراب و اگر می‌توانید یک جفت کفش اضافی با خود به محل کار ببرید و در طی روی آنها را عوض کنید.
پودر ضدقارچ بزنید. روزی دو بار کمی پودر ضدقارچ به پا بزنید تا کمتر عرق کند. و اگر پا عرق کرده باشد، آن را برای قارچ‌ها نامناسب می‌کند.
جوراب نایلنی بپوشید. بهترین پوشاک نخی هستند، اما برای رفع بوی پا جوراب نایلنی بهتر است، چون نمی‌گذارد عرق روی پا بماند. هرچه عرق کمتر باشد، قارچ و باکتری هم کمتر است.
از کفی‌های بوگیر استفاده کنید. کفی‌های ذغالی کفش می‌توانند بوی کفش را بگیرند. اما باید با جوراب نایلنی استفاده کنید، چون در غیر این‌صورت بو را فقط مخفی کرده‌اید. از بین بردن عرق نکتهٔ اصلی در از بین بردن بوی پا است.
کفش چرمی بپوشید. کفش‌های ساخته شده از مواد طبیعی مثل چرم بهتر از کفش‌های ساخته شده از مواد پلاستیک هستند و خروج گرما از آنها آسان‌تر صورت می‌گیرد.
غذای مناسب بخورید. در بعضی افراد خوردن غذاهای ادویه‌دار با ایجاد عرق تولید بوی پا می‌کنند. اگر شما هم در خوردن چیزهای تند افراط می‌کنید و نمی‌خواهید پایتان بو بدهد، مرتباً پاها را با دقت بشوئید.
پا را حمام چای بدهید. اسید تانیک، که در چای وجود دارد، بوی پا را از بین می‌برد. یک قوری چای درست کنید و بگذارید سرد شود. آنگاه، آن‌را در ظرفی ریخته و پاها را ده دقیقه در آن بگذارید. شستشوی بعدی پا با آب و صابون رنگ چای بر روی آن را از بین می‌برد.
شستشوی داروئی کنید. شستن دوبار در هفته پاها با محلول استات آلومینیوم در آب گرم برای رفع بوی پا مؤثر است.
از پشم برده استفاده کنید. در موارد عرق شدید پا، دور انگشتان را با قطعات کوچک پشم بره، که در بیشتر داروخانه‌‌ها وجود دارد، ببندید. این پشم رطوبت را خیلی خوب جذب می‌کند. اما باید روزی چند بار آن را عوض کنید.
ضد عرق بزنید. چون اصلاً بوی پا ناشی از عرق آن است، اگر بو زیاد نیست، استفاده از افشانه‌های ضدعرق بعد از شستن آن مؤثر است.
از کلرید آلومینیوم استفاده کنید. در موارد شدید بوی پا، برای استفاده از کلرید آلومینیم از پزشک خود اجازه بگیرید. این دارو ضدعرق است و گمان می‌رود غدد عرق را غیرفعال کند. برای نتیجهٔ بهتر، در اولین شبی که از آن استفاده می‌کنید، پاها را با کیسه‌ای نایلنی ببندید. بعداً یک‌بار در هفته دارو را بزنید و دیگر لزومی به بستن پا با نایلن نیست.

پاهایتان را به طور مرتب بشویید
برای شست وشوی پاها از آب گرم و صابون استفاده کنید این کار را به محض ورود به خانه و یا در صورت امکان، در هر زمانی که احساس می کنید پاها عرق زیادی کرده اند، انجام دهید. در هنگام شست وشو لابه لای انگشتان را نیز فراموش نکنید. پس از شست وشو، پاهایتان را خوب خشک کرده و سپس جوراب تمیز بپوشید.

انگشتان پاهایتان را به پودر آغشته کنید، پس از آنکه پاها را کاملاً شسته و خشک کردید، مقداری پودر تالک (پودر بچه) و یا اسپری ضدقارچ به پاها و به خصوص در لابه لای انگشتان بزنید. از پودر تالک برای رفع بوی بد عرق پا در داخل کفش نیز استفاده کنند. برای این منظور پس از هر بار مراجعه به خانه و بیرون آوردن کفش هایتان، آنها را مدتی در هوای آزاد قرار داده و سپس در داخل شان کمی پودر تالک بریزید.
کفش مناسب انتخاب کنید. در فصول گرم سال کفش های کاملاً بسته و به خصوص از جنس مواد مصنوعی، سبب تعریق زیاد شده و همچنین محیط مناسبی را برای رشد باکتری ها و قارچ ها فراهم می کنند. در ضمن به بوی بیشتری نیز منجر می شوند. در نتیجه برای فصول گرم کفش های تابستانی و باز انتخاب کنید تا امکان جریان هوا در داخل کفش و در نتیجه به اصطلاح تنفس پاها وجود داشته باشد در ضمن در صورت امکان هر روز از یک کفش استفاده نکنید. کفش آغشته به عرق و بوی بد پا لااقل یک روز زمان لازم دارد تا کاملاً خشک شده و بوی نامطبوع را از دست دهد.

به طور مرتب جوراب هایتان را عوض کنید. جوراب ها اولین سطحی هستند که عرق پا و همچنین بوی ناخوشایند ناشی از آن را به خود جذب می کنند لذا از جوراب های با الیاف طبیعی مانند پنبه و نخ استفاده کنید. در ضمن جوراب هایتان را حداقل روزی یک بار عوض کنید.

پاهایتان را با یکی از مواد مختلف زیر شست وشو دهید:

چای
تانین موجود در چای یک عامل خشک کننده است. در نتیجه سه و یا چهار چای کیسه ای را در یک لیتر آب به مدت ۱۰ دقیقه جوشانده و سپس مقداری آب سرد به آن اضافه کنید تا مایعی ولرم حاصل شود. حال پاهایتان را به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در این مایع قرار داده و سپس خشک کنید در پایان از پودر تالک برای ایجاد محافظی پودری استفاده کنید. این کار را روزی دو بار انجام دهید تا مشکل قارچ و یا عرق بد بوی پاهایتان حل شود. پس از رفع این مشکل این کار را هفته ای دو بار انجام دهید.

سرکه
محلول اسیدی نیز می تواند برای رفع بوی بد پا موثر باشد. برای این منظور یک فنجان سرکه را در یک لیتر آب ریخته و پاهای خود را هفته ای دو بار به مدت ۱۵ دقیقه در آن قرار دهید.

پرمنگنات پتاسیم
روزانه پاهای خود را برای دقایقی در محلول پرمنگنات پتاسیم قرار دهید. این محلول برای رفع بوی بد عرق پا در کفش های ورزشی و همچنین درمان اگزمای عفونی بسیار مفید است. لازم به ذکر است که این محلول رنگی بوده و ممکن است پاهای شما رنگ قهوه ای به خود گیرند که البته موقتی است.

بی کربنات سدیم
این ماده سطح پوست شما را قلیانی تر کرده و در نتیجه مقدار عرق را کاهش می دهد. برای این منظور یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را در یک لیتر آب ریخته و هفته ای دو بار به مدت ۱۵ دقیقه پاهای خود را در این محلول قرار دهید. روش دیگر پاشیدن جوش شیرین در داخل کفش هایتان است.

حمام آب سرد و گرم
یکی از در دسترس ترین روش ها برای درمان بوی بد پا، قرار دادن پاها در آب داغ و سپس در آب سرد است. این کار را سه بار انجام دهید به این ترتیب جریان خون به طرف پاها روانه شده و از تعریق کاسته می شود. سپس بعد از سومین بار قرار دادن پا در آب داغ، در لگن آب سرد تعدادی یخ و همچنین مقداری آب لیموترش ریخته و پاهایتان را در داخل این محلول قرار دهید. در پایان مقداری الکل به پاهایتان مالیده و در معرض هوا نگه دارید تا خشک شوند.

توجه: افراد دیابتی و کسانی که گردش خون در بدن آنها به خوبی انجام نمی گیرد، از این روش استفاده نکنند.

 مراقب غذا خوردن خود باشید
بوی عرق بدن شما تاثیر پذیرفته از نوع غذاهای مصرفی است بنابراین از غذاهای پر ادویه و تند و تیز کمتر استفاده کنید.

خونسرد باشید
استرس تعریق را افزایش می دهد. در نتیجه به افزایش فعالیت باکتری و همچنین بوی بد عرق در بدن شما می انجامد. بوی بد پا نیز از این امر مستثنی نیست.

اگر بوی پای شما با هیچ‌یک از راه‌های بالا از بین نرفت، راه‌حل آخر استفاده از افشانهٔ فرمالید – ۱۰ است. این ماده افشانهٔ ضدعرقی است که دارای فرمالدهید و نعناع است و برای از بین بردن بوی شدید پا ساخته شده است. این دارو فقط برای موارد شدید است و برای استفاده حتماً از پزشک خود اجازه بگیرید.

برای زدودن بوی پا از داخل کفش ها
برای زدودن بوی پا از داخل کفش ها کافی است داخل هر لنگه کفش، یک قاشق غذاخوری جوش شیرین بریزید و آن را شب تا صبح به حال خود رها کنید. به این ترتیب، صبح وقتی جوش شیرین را دور بریزید، ملاحظه خواهید کرد کفش ها عاری از هر گونه بوی تند شده اند.

جوراب های خارج از کنترل
خب! بیایید عادلانه فکر کنیم. آیا زمانی که جوراب می پوشید پاهایتان عرق نمی کند؟ عرق پا، گرما و رطوبت لازم جهت رشد و تغذیه ی باکتری ها را فراهم می کند. بنابراین چه جایی بهتر از پاها برای آنها؟ در واقع همین باکتری ها از طریق تعامل با عرق و سلول های مرده ی روی پوست بوی بد را ایجاد می کنند.
بهترین روش برای مبارزه با بوی بد پاها این است که هر بار به طور منظم در فواصل زمانی مشخص جوراب تان را تعویض کنید، به خصوص اگر تعریق پاهایتان زیاد باشد.
بسیاری از متخصصان امراض پا توصیه می کنند برای جلوگیری از بوی بد پاها، ‌یک کفش را یک روز در میان بپوشید
بهتر است از جوراب هایی استفاده کنیم که عرق را جذب می کنند ، مانند جوراب نخی.
در حالی که به نظر می رسد پاها در فصل تابستان بیشترین تعریق را دارند، اما باید بدانید بیشترین شکایات از بوی بد پاها در فصل زمستان است، زیرا فرد برای جلوگیری از سرما، جوراب های ضخیم و گاها بیشتر می پوشد و راه تنفس سلول های پوست پا بسته می شود.
حتی در فصل سرما پاها بیشتر عرق می کنند، زیرا وقتی از بیرون به داخل خانه باز می گردیم جوراب هایمان را عوض نمی کنیم، چون هنوز احساس سرما می کنیم. پس لازم نیست که هوا بیش از اندازه گرم باشد تا تعریق بیشتر صورت بگیرد.
اگر با تعویض منظم جوراب هم مشکل بوی پاها حل نشد، باید از مواد ضد تعریق مخصوص پا استفاده کنیم.

به کفش هایتان استراحت نمی دهید
درست مانند جوراب، کفش نیز نباید گرم و مرطوب بماند. به همین دلیل بسیاری از متخصصان امراض پا توصیه می کنند کفشی که یک روز از آن استفاده کردید روز بعد آن را کنار بگذارید و استفاده نکنید (یک کفش را یک روز در میان بپوشید).

البته اغلب افراد نمی توانند این کار را انجام دهند، مخصوصا کسانی که ناچارند یک نوع کفش خاص را در هنگام کار به پا کنند. بنابراین در این حالت باید بهداشت پاها را افزایش داد. هر روز پاها را مالش دهید، از سنگ پا استفاده کنید و … .

نادیده گرفتن اثر فشار روی پاها
اغلب افراد این مشکل را تجربه کرده اند که هنگام استرس و فشار زیاد، پاهایشان دچار تعریق می شود.
عرق ناشی از استرس به دلیل اینکه از غدد عرق متفاوتی تولید می شود، بوی تندتر و نامطبوع تری دارد.
در محل کار یا هر مکان دیگری که احساس استرس بیشتری به شما دست می دهد، یک یا چند جفت جوراب اضافی داشته باشید.

مشکل هورمونی
نوسان سطح هورمون ها نیز می تواند به تولید عرق زیاد و بوی بد پا منجر شود. به طور معمول زنان باردار، زنان یائسه و حتی نوجوانان دچار چنین مشکلی می شوند.

عفونت قارچی
عفونت قارچی پای ورزشکاران یکی از مشکلات بزرگ در این گروه محسوب می شود. رطوبت بین انگشتان پا و خارش از نشانه های رشد قارچ می باشد. بهتر است حین تمرینات ورزشی از کرم های ضد قارچ در کف و کناره های پا و از پودر ضد قارچ در لابلای انگشتان پا استفاده شود.
پای بعضی افراد بو می‌دهد. گاهی اوقات این بو به حدی است که در زندگی اجتماعی فرد مشکل ایجاد می‌کند. این بو معمولا شبیه به بوی پنیر یا آمونیاک است.

علت ایجاد بوی بد پا چیست؟
بوی بد پا معمولا به علت فعالیت باکتری خاصی (باکتری‌ها دسته‌ای از میکروب‌ها هستند) به نام «بروی باکتری» Brevibacteria ایجاد می‌شود. این باکتری بیشتر روی پوست کف پا و پوست بین انگشتان پا زندگی می‌کند و از تکه‌های پوستی که به‌طور مرتب از این نواحی جدا می‌شوند تغذیه می‌کند. باکتری مذکور، متیونین Metioni- را که نوعی اسید آمینه است به متان اتیول Methanethio- تبدیل می‌کند و بوی خاص پا به علت این واکنش‌های شیمیایی ایجاد می‌شود. «بروی باکتری» همان باکتری است که موجب تخمیر بعضی از انواع پنیر می‌شود.

محیط مناسب برای فعالیت این باکتری محیط مرطوب است. پای کسانی که زیاد عرق می‌کند یا به دلایلی زیاد در کفش می‌ماند، می‌تواند محیط مناسبی را برای رشد و فعالیت این باکتری فراهم آورده و موجب بوی بد پا شود.

بوی بد پا در مردان بیشتر دیده می‌شود. پوشیدن جوراب و کفش‌هایی که مانع از تنفس عادی پا شده و اجازه رسیدن هوا را با پا نمی‌دهند، می‌تواند موجب بوی بد پا شود. ورزشکارانی که مدت زیادی کفش می‌پوشند و به علت فعالیت شدید بدنی تعریق زیادی در کل بدن منجمله در پا دارند، مستعد بروز این وضعیت هستند. جوراب‌های نایلونی تا حد زیادی مانع رسیدن هوا به پا می‌شود و همچنین نمی‌تواند عرق پا را جذب کند. پوشیدن این جوراب‌ها می‌تواند پا را مستعد به بروز بوی بد کند.

درمان بوی بد پا چیست؟

دو راه برای مبارزه با بوی بد پا وجود دارد. یکی کم کردن تعداد باکتری‌هایی که روی پوست پا زندگی می‌کنند و دیگر خشک نگه داشتن پا.

مهم‌ترین اقدامات به این منظور عبارتند از:
شستن مکرر پا با صابون‌های ضدباکتری
پوشیدن جوراب‌های تمیز و غیرنایلونی که اجازه رسیدن هوا را به پا بدهند و عرق پا را جذب کنند، مثل جوراب‌های نخی.
خشک نگه داشتن کفش
استفاده نکردن از کفش‌های تنگ و بسته مثل پوتین
استفاده از کفی‌های مخصوص که بو را به خود جذب می‌کنند
در موارد شدید ممکن است پزشک معالج از داروهای موضعی یا خوراکی استفاده کند که تعریق پا را کاهش می‌دهند.

 

توصیه ها:
۱- اگر کفش هایتان را بدون جوراب می پوشید، داخل آن کمی پودر تالک بپاشید تا عرق پا را بگیرد.
۲- اگر در یک روز بارانی یا به هر دلیلی کفش تان خیس شد، قبل از استفاده مجدد اجازه دهید کفش ها کاملا خشک شوند.
۳- مواد ضد بوی پا ، ژل های ضد باکتری و پودرهای ضد قارچ را از داروخانه می توانید تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید