راه های درمان گردن درد

گردن درد عصبی,درمان خانگی گردن درد,درد گردن و پشت سر,درد گردن و شانه,درمان گیاهی گردن درد,درمان گردن درد با ورزش,دارو برای گردن درد,گردن درد و سردرد,قرص گردن درد,دارو برای گردن درد,درمان گردن درد با طب سنتی,درمان گردن درد با ورزش,گردن درد عصبی,درد گردن و پشت سر,درد گردن و شانه,گردن درد و سردرد

قبل از اینکه به فکر درمان گردن‌دردتان بیفتید، مطمئن شوید که دقیقا به آن دچار شده‌اید یا نه. گردن‌درد می‌تواند در قسمت‌های مختلف گردن از پشت سر و گردن گرفته تا بالای شانه‌ها و کتف ایجاد شود. این درد امکان حرکت در ناحیه سر و گردن را کاهش می‌دهد و اغلب با فعالیت‌های بیشتر شدت می‌گیرد.
چرا به آن مبتلا می‌شویم؟
در بسیاری از موارد گردن‌درد در اثر فعالیت‌هایی که شامل حرکت طولانی‌مدت و تکراری است ایجاد می‌شود. این حرکات سبب کشیدگی، دررفتگی و گرفتگی عضلات گردن می‌شود.
فعالیت‌هایی که در آن فرد مجبور است گردن خود را بیش‌ازاندازه بالا نگه دارد مثل رنگ کردن سقف، یا اینکه مجبور است گردن خود را مدت طولانی بیش‌ازحد پایین نگه دارد مثل دولادولا راه رفتن، سبب ایجاد گردن‌درد می‌شود. بیماری‌های شایعی مثل آرتروز ستون فقرات گردن، فتق دیسک گردن و سندرم‌های عضلانی با ایجاد درد در ناحیه گردن و انتشار آن به سمت دست‌ها می‌تواند سبب ایجاد گردن‌درد شود.

رماتیسم مفصلی با تخریب مفاصل بین مهره‌های گردن هم موجب درد و خشکی گردن می‌شود. گردن عضو انعطاف‌پذیری است که حرکات زیادی دارد و وزن سر را نیز تحمل می‌کند، از این رو اگر در معرض ضربات خارجی قرار بگیرد به‌شدت آسیب می‌بیند. تصادف با وسایل نقلیه و انجام بعضی حرکات سنگین ورزشی مثل شیرجه و سقوط از ارتفاع به گردن آسیب می‌زند.

انجام بعضی فعالیت‌های روزمره مثل گرفتن سر جلوتر از بدن در وضعیت نامناسب برای مدت طولانی مثل کتاب خواندن، پشت‌میزنشینی طولانی و خیره شدن به کامپیوتر، زیاد کار کردن با تلفن‌همراه و تبلت و انجام کارهای ظریف و هنری مثل گلدوزی، خیاطی و… و درواقع قرار دادن بدن در موقعیت نامناسب، آن هم در مدت طولانی، این درد را ایجاد می‌کند و به آن شدت می‌دهد؛ همین‌طور خوابیدن بر بالشی که بیش‌ازحد بلند، سفت یا صاف است به ‌طوری ‌که به‌خوبی از گردن شما محافظت نمی‌کند، یا خوابیدن روی شکم در صورتی که گردن به سمتی خم باشد. عفونت یا تومور در ناحیه گردن و عوارض جانبی بعضی از داروها که برای درمان این بیماری‌ها استفاده می‌شوند نیز بی‌تاثیر نیستند.

نشانه‌های گردن‌ درد
احساس درد یا خشکی در ناحیه گردن، قسمت بالای کمر، شانه‌ها یا بازوها که با حرکات گردن شدیدتر می‌شود
احساس گرفتگی یا کوفتی در گردن یا کتف‌ها
احساس درد در گردن همراه با سرگیجه و سردرد
دشوار شدن حرکت سر و گردن
احساس گزگز، بی‌حسی، کرختی یا ضعف
در بعضی موارد سردرد هرروزه

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟
درد شدید یا مداوم باشد.
درد گردن همراه با بی‌حسی، گزگز یا احساس ضعف باشد.
درد گردن همراه با تیر کشیدن دست‌ها باشد.
وارد شدن ضربه شدید یا ناگهانی به گردن.
احساس ضعف و بی‌حسی در پاها و کاهش توانایی کنترل ادرار یا مدفوع (این مشکل زمانی به وجود می‌آید که در طناب نخاعی فشار یا آسیب‌دیدگی به وجود بیاید.)

پزشک چگونه تشخیص می‌دهد؟
پزشک معمولا با بررسی سابقه پزشکی و همچنین معاینه و بررسی دامنه حرکتی، بررسی آزمایش خون برای تشخیص عفونت و عکس‌برداری و در صورت لزوم سی‌تی‌اسکن و ام‌آرآی علت گردن‌درد را تشخیص می‌دهد و درمان‌ها و توصیه‌های لازم را به شما عرضه می‌کند. در بعضی موارد، پزشکان با ارجاع دادن بیمار به متخصصان علم کایروپرکتیک یا فیزیوتراپ‌ها و آموزش دادن حرکات اصلاحی ضروری، به آرام شدن درد کمک می‌کنند. البته معمولا این راه‌ها همراه با یک دوره دارودرمانی است.

راه های خلاصی از گردن درد.راه کارهای زیر را برای درمان گردن درد را بخوانید:

درمان های خانگی برای گردن درد

۱- استراحت کردن: اگر به گردن درد مبتلا شده اید دراز بکشید و به ماهیچه های گردنتان استراحت دهید. از بالش بلند یا خیلی سفت استفاده نکنید.
۲- تکه‌های یخ: گذاشتن تکه های یخ روی محل درد حتما به شما کمک می کند. چند قطعه یخ را در کیسه فریزر بگذارید و روی گردنتان قرار دهید. هر ۱۵ دقیقه این کار را تکرار کنید.
۳- گرم کردن: اگر احساس می کنید عضلات گردنتان سفت شده و گرفته است، آن را گرم کنید. گرما باعث نرم شدن عضلات گرفته می شود. دوش آب گرم راه خوبی برای این کار است اما به یاد داشته بشید که این کار را برای طولانی مدت انجام ندهید، زیرا باعث تشدید درد می شود.
۴- درست نشستن: اگر در محیط کارتان به طور مداوم پشت میز کامپیوتر نشسته اید و به صفحه آن خیره شده اید، سعی کنید ارتفاع صندلی را به درستی تنظیم نمایید و هر چند وقت یک بار به خودتان استراحت دهید.
۵- ماساژ: ماساژ می تواند به گرفتگی عضلات کمک کند.
۶- خوردن مسکن: مسکن هایی که بدون نسخه پزشک می توان از آنها استفاده کرد می تواند برای شل کردن عضلاتتان موثر باشد و دردتان را نیز کاهش دهد.
۷- کاهش وزن: اضافه وزن به تمام ماهیچه ها از جمله ماهیچه گردن فشار می آورد.
۸- حفظ آرامش: اعصاب روی گرفتگی گردن بسیار موثرند. سعی کنید استرس را از خود دور کنید و اگر علت آن را نمی‌دانید سعی کنید آن را بیابید. به یاد داشته باشید که خودتان می توانید محیطی آرام ایجاد کنید. به جایی خلوت و بی سر و صدا بروید و دراز بکشید. سعی کنید با فکر خود به تمام اعضای بدنتان آرامش دهید.
۹- ترک عادات غلط: اگر عادت دارید در اتومبیل بخوابید و یا اینکه تلفن را بین گردن و شانه هایتان نگه دارید مطمئن باشید که دچار مشکل می شوید. عادات بدی که به گردنتان فشار می آورند را همین امروز ترک کنید.
۱۰- تشک طبی: اگر هر روز صبح با گردن درد بیدار می شوید ، تشک‌تان ایراد دارد و باید آن را عوض کنید. بالش شما نیز نباید خیلی سفت و یا خیلی نرم باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده