سندروم گرفتگی عضلات نویسندگان

اگر چه امروزه بیشتر کارها با سیستم رایانه انجام می شود اما ممکن است بعضی از افراد از وسایل نوشتاری مانند  خودکار وقلم هم  استفاده کنند .

محققان علامت سندروم گرفتگی عضلات نویسندگان( کرامپ نویسندگان) را، احساس درد هنگام نوشتن می دانند. این نوع ناراحتی به علت حالت اشتباه در دست گرفتن خودکار و قلم و کار زیاد نوشتاری ایجاد می شود.
علایم:
مبتلایان فقط هنگام نوشتن شکایت ندارند بلکه به علت دردی که حس می کنند، نمی توانند خودکار را درست در دست بگیرند. روش نگه داشتن قلم یا خودکار آن ها با دیگر افراد متفاوت است. تکان خوردن هنگام نوشتن یا لرزیدن هنگام دراز کردن دست در این افراد، امری عادی است.
عوامل خطر:
هر فردی که به طور مداوم و به مدت طولانی می نویسد، ممکن است دچار این سندروم شود. درست ننشستن، فعالیت هایی که نیاز به حرکت مکرر دارد مانند نواختن پیانو، ویولن و …  می تواند باعث این ناراحتی شود. کرامپ فرم خاصی از اختلال عضلانی است که درد بیشتر در انگشت شست وساعد به وجود می آید .
تشخیص بیماری:
در اغلب موارد این بیماری درست تشخیص داده نمی شود و به اشتباه مشکل تاندون ها یا مشکل استخوانی تشخیص داده می شود. گاهی نیز پزشکان علت آن را مشکل روحی، روانی می دانند.
درمان:
متأسفانه این ناراحتی هیچ درمانی ندارد و از طریق مصرف مسکن و داروهای ضدالتهابی، استراحت و محدود کردن فعالیت های تحریک کننده، کنترل می شود. فیزیوتراپی نیز می تواند در این امر موثر واقع شود. متخصصان طرز درست نشستن، در دست گرفتن خودکار، انتخاب کردن خودکار نه خیلی نازک و نه خیلی ضخیم را توصیه می کنند.
توصیه:
با نوک شست به نوک هر کدام از انگشت ها به صورت تک به تک ضربه ای بزنید   یا این که نوک شست را از کنار نوک انگشتان دیگر بدون وقفه عبور دهید. فشار دادن توپ های مخصوص ورزش دست و باز و بسته کردن شیشه نیز می تواند در این امر موثر واقع شود. خیلی از مبتلایان می گویند کمپرس گرم بسیار موثر است. افزایش مصرف ویتامین D، B6، پتاسیم و سدیم نیز در درمان آن بسیار موثر است.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده