علایم پیش دیابت

پیش دیابت همان دیابت نیست. با این حال، هیچ یک علایم واضحی ندارند. ممکن است فرد بدون این که متوجه شود به مرحله پیش دیابت برسد و پس از آن دچار دیابت نوع دو شود یا تنها زمانی متوجه هر یک از این دو وضعیت شود که دچار عارضه پیشرفته دیگری همچون حمله قلبی شود.  ممکن است برخی افراد به واسطه پرفشاری خون متوجه برخی علائم شوند.

پر ادراری و افزایش تشنگی از علایم احتمالی دیابت نوع دو پیش از مراجعه به پزشک و درمان است. اما پیش دیابت تنها از طریق آزمایش مشخص می شود و آزمایش هم زمانی انجام می شود که فاکتورهای خطری وجود داشته باشد که احتمال پیش دیابت را افزایش می دهد.
علل و فاکتورهای خطر دیابت لب مرز
فاکتورهای خطر اصلی برای پیش دیابت شامل اضافه وزن یا چاقی، ورزش ناکافی و وجود سابقه ابتلا به دیابت نوع دو در خانواده است.

افزایش استرس و سیگار کشیدن نیز از عوامل دخیل در بروز این بیماری است.

زیاده روی در مصرف نوشیدنی های شیرین و پرشکر هم می تواند به پیش دیابت و حتی دیابت منجر شود؛ به طوری که گفته می شود احتمال ابتلا به دیابت را تا 26 درصد افزایش می دهد و تاثیر بیماری زایی آن در جوانان و آسیایی تبارها بیشتر است.

علاوه بر این، مصرف زیاد شکر به واسطه جذب کالری زیاد، خطر ابتلا به مشکلات مرتبط مانند چاقی و بیماری قلبی را نیز به همراه دارد. کم تحرکی در زندگی نیز خطرات دریافت کالری زیاد را تشدید می کند.

از دیگر فاکتورهای خطر برای پیش دیابت سندروم تخمدان پلی کیستیک PCOS و سابقه افزایش غیرطبیعی فشار خون است.
توصیه:غربالگری افراد دارای اضافه وزن پس از 45 سالگی و به ویژه اگر یک یا دو فاکتور خطر زیر را داشته باشند، ضروری است. همچنین برای افرادی که فاکتورهای زیر را داشته باشند، آزمایش دیابت توصیه می شود:
-پرفشاری خون
-کم تحرکی فیزیکی
-بالا بودن میزان چربی خون
-پایین بودن میزان کلسترول خوب
– سابقه بالا بودن قند خون
-نشانه های مقاومت بدن در برابر انسولین
– سابقه ابتلا به دیابت در بستگان درجه یک
– تبارهای آفریقایی-آمریکایی، آسیایی-آمریکایی، لاتین یا اسپانیایی-آمریکایی و بومیان آمریکا
-سابقه دیابت بارداری
-سابقه تولد نوزاد سنگین تر از چهار کیلوگرم

درمان دیابت لب مرز

پیش دیابت مشکلی است که در اغلب موارد از طریق رژیم غذایی و ورزش درمان می شود. راه اصلی درمان آن تغییر رویه زندگی است و در مواردی پزشکان داروهایی همچون متفورمین را تجویز می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید