میکروب ها در کلاس های مدرسه ، چگونه با آنها مبارزه می کنید؟

بسیاری از کودکان در دوران مدرسه دچار سرماخوردگی می شوند. سرماخوردگی کودکان سبب عقب ماندگی آن ها از درس و مدرسه می شود و از سوی دیگر می تواند به راحتی به سایر اعضای خانواده نیز منتقل شود. در این شرایط، والدین چه کاری می توانند انجام دهند؟ پیشگیری از انتقال میکروب های سرماخوردگی بهترین راه برای مقابله در مقابل بیمارشدن کودکان است.

تجمع کودکان در مدرسه و کلاس ها یکی از مهمترین راه ها برای انتقال بیماری در مدارس و جامعه است. چرا؟

سیستم ایمنی کودکان نسبت به بزرگسالان ضعیف تر است؛ بنابراین آن ها نسبت به میکروب ها حساس تر هستند.
در مدرسه، بچه ها در تماس نزدیک با یکدیگر هستند.
علاوه براین، آن ها عادت دارند انگشتان و اشیاء را در دهان خود قرار دهند.

ترکیب این عوامل و شرایطی که در آن میکروب ها به راحتی می توانند رشد کنند، مدرسه را به محیطی تبدیل می کند که احتمال ابتلا به بیماری را افزایش می دهد، اما چند اقدام ساده می تواند این احتمال را کاهش دهد. در این مقاله سعی داریم راه هایی را برای محافظت از کودک تان در برابر بیماری های میکروبی به شما پیشنهاد دهیم؛ با ما همراه باشید…

1. ایمن سازی را فراموش نکنید

متخصصان معتقدند که پیشگیری همیشه بهتر از درمان است. مطمئن شوید که کودکان و همه افراد خانواده مطابق برنامۀ ایمن سازی، واکسینه شده اند. اگر کودک تان به بیماری خاصی مبتلاست که ممکن است بیماری آنفولانزا او را در معرض خطر قرار دهد، بهتر است با پزشک در مورد تزریق واکسن آنفولانزا مشورت کنید.

2.بدانید که چه زمانی باید دست ها را بشویید

یکی از رایج ترین راه های انتقال بیماری هایی مانند سرماخوردگی به کودکان، مالیدن انگشت و دست های آلوده به این میکروب و ویروس ها، به چشم و بینی است. همچنین کودکان اغلب عادت ندارند دست های خود را بشویند یا به اندازۀ کافی این کار را انجام نمی دهند.

مطمئن شوید که فرزندتان می داند که باید دست های خود را به طور مرتب با آب گرم و صابون بشوید. به او بیاموزید که با دقت پشت دست ها، بین انگشتان و اطراف ناخن ها را به مدت 20 ثانیه با صابون ماساژ دهد و سپس با آب گرم بشوید و با یک حولۀ کاغذی خشک کند و برای بستن شیر آب از یک دستمال استفاده کند. به طور عادی باید کودکان دستان خود را چند بار در مدرسه بشویند. بهترین زمان برای این کار، قبل از غذاخوردن یا دست زدن به دهان و بینی، بعد از توالت رفتن و انجام کارهایی است که سبب آلودگی دست شان شده باشد. از معلم فرزندتان بخواهید تا قبل از زمان ناهار یا میان وعده، زمانی را به کودکان برای شستن دست های شان بدهد و از آن ها بخواهد هنگامی که دست های شان کثیف است به بینی، دهان و چشم شان دست نزنند.

3. ضدعفونی کنندۀ دست برای فرزندتان تهیه کنید

شستن دست ها بهترین راه دفاعی در برابر میکروب هاست، اما ممکن است فرزندتان نتواند در همۀ شرایط این کار را انجام دهد. با توجه به شرایط فرزندتان، سعی کنید به او بیاموزید در این شرایط از ژل های ضدعفونی کنندۀ دست استفاده کند که می تواند جایگزین مناسبی برای شستن دست ها باشد. برخی از مدارس نیز ممکن است موادی برای ضدعفونی کردن دست در اختیار کودکان قرار دهند. برای این که این مواد ضدعفونی کننده مؤثر واقع شوند، بهتر است به آن ها بیاموزید که این مواد را به تمام سطح دست، حدود 30 ثانیه، بمالند تا جایی که این مواد روی دست شان خشک شود.

نکته مهم: به یاد داشته باشید که کودکان زیر 6 سال نباید به تنهایی و بدون نظارت افراد بزرگ تر از این ژل ها استفاده کنند؛ بنابراین سعی کنید این ژل ها را در کیف کودکان زیر 6 سال قرار ندهید.

علاوه براین توصیه می شود که افراد بزرگسال نیز هنگامی که به مدرسه و به دنبال فرزندان شان می روند، حتماً از این ژل های ضدعفونی کننده استفاده کنند؛ به خصوص در فصل سرماخوردگی و آنفولانزا. متخصصان معتقدند که بسیاری از مارک های این ژل های ضدعفونی کننده یا کاملاً بی تأثیرند یا همۀ میکروب های بیماری زا را از بین نمی برند. با توجه به گفته های CDC (مرکز کنترل بیماری ها) برای اینکه یک ضدعفونی کننده مؤثر باشد، باید حداقل 60 درصد الکل داشته باشد.

4. کودک تان را تا حد امکان از کودکان بیمار دور نگه دارید

بهتر است بچه هایی که سرفه یا عطسه می کنند را از دیگر بچه ها دور نگه دارید. از سوی دیگر به کودک تان بیاموزید که در صورتی که سرفه و عطسه می کند، برای جلوگیری از انتشار میکروب و ویروس، جلوی دهان و بینی خود را با دستمال بپوشاند و دستمال آلوده را بلافاصله در سطل زباله بیندازد. در صورتی که نمی تواند از دستمال استفاده کند یا در شرایط مناسبی قرار ندارد، بهتر است هنگام عطسه و سرفه از آرنج خود برای پوشاندن دهان و بینی استفاده کند، نه از دستش.

5. به کودکان بیاموزید از وسایل شخصی خود استفاده کنند

لوازم التحریر و دیگر وسایل موردنیاز کودک تان را به اندازۀ کافی تهیه کنید تا آن ها مجبور نباشند برای انجام کارهای شان وسیله ای از دیگران قرض بگیرند و وسایل شان را با هم به اشتراک بگذارند.

6. به کودکان تان بیاموزید که از دوستانشان خوراکی نگیرند

بسیاری از کودکان ممکن است از دوستان شان خوراکی بگیرند یا غذاهای خود را با آن ها به اشتراک بگذارند. به آن ها بیاموزید که هیچ گاه با دوستان شان خوراکی های شان را به اشتراک نگذارند. علاوه بر این به آن ها بیاموزید که از وسایل شخصی دیگران مانند حوله، صابون، کرم و…استفاده نکنند؛ زیرا ممکن است دچار مشکلات پوستی مانند تبخال و… شوند. مواردی مانند حوله های دست و صورت، لباس های ورزشی، دستکش ها و کلاه ورزشی نیز ممکن است انتقال دهندۀ عفونت باشند و بهتر است به طور مشترک استفاده نشوند.

7. آبخوری ها، توالت و دستشویی ها نیز نقاط بسیار مهمی هستند که میکروب ها و ویروس های مختلفی می توانند در آن ها تجمع پیدا کنند.

به کودکان تان بیاموزید، هنگامی که آب می خورند، لیوان شخصی خود را به همراه داشته باشند یا در صورتی که لیوان ندارند، هنگام آب خوردن از آب خوری های مدرسه دهان شان را به شیر آب نچسبانند. بهترین کار این است که هر کودک برای خود یک قمقمه شخصی به همراه داشته باشد.

برای اجتناب از میکروب هایی که در غذاخوری مدرسه وجود دارد، به آن ها بیاموزید غذایی را که روی میز غذاخوری افتاده برندارد. از طرفی اگر ژل های ضدعفونی کننده به همراه دارد به او بیاموزید که حتماً قبل از غذاخوردن، دست های خود را به خوبی با آن ها ضدعفونی کند.

8. کوله پشتی های آن ها را تمیز کنید

همان طور که همۀ والدین می دانند، کوله پشتی مدرسه می تواند محلی برای تجمع میکروب ها باشد. غذاهایی که در کوله های شان به مدت طولانی باقی می ماند و مواد دیگری که آن ها به همراه می برند، می تواند محل مناسبی برای رشد میکروب ها باشد. به طور منظم کولۀ آن ها را تمیز کنید. از یک پارچه مرطوب و تمیز برای پاک کردن داخل کیف آن ها استفاده کنید تا بتوانید به عنوان مثال شیری که در کیف ریخته یا خرده نان و بیسکوییت را پاک کنید. سعی کنید ظرف غذا یا میان وعده های آن ها را در کیسۀ پلاستیکی دیگری قرار دهید تا اگر از ظرف بیرون ریخت، داخل کیسه بریزد و کیف آن ها را کثیف نکند. علاوه براین به فرزندتان یادآوری کنید که لباس های ورزشی کثیف خود را که برای شستشو به خانه می آورد، ابتدا داخل کیسه قرار دهد و سپس داخل کیفش بگذارد؛ با این کار از آلوده شدن کیف جلوگیری می شود.

9. ایمنی کودکتان را بالا ببرید

همان طور که از بیرون کودکتان را محافظت می کنید، سعی کنید از درون نیز او را محافظت کنید. اطمینان حاصل کنید که او به اندازۀ کافی می خوابد، ورزش می کند و از استرس و اضطراب به دور است و رژیم غذایی متعادلی دارد. یک ناهار و میان وعدۀ سالم برای او آماده کنید و مطمئن شوید که در مدرسه به اندازۀ کافی آب می نوشد؛ همۀ این عوامل، سیستم ایمنی او را بهبود می بخشند.

10. برای داشتن کلاسی تمیز و سالم پیش قدم شوید

بسیاری از مدارس ممکن است از لحاظ مالی توانایی این را نداشته باشند که مواردی مانند دستمال کاغذی، ژل ضدعفونی کننده و … را برای هر کلاس به اندازۀ کافی تامین کنند. اگر در کلاس فرزندتان به اندازۀ کافی صابون، ضدعفونی کننده، دستمال و… وجود ندارد، سعی کنید با کمک دیگر والدین این اقلام را برای کلاس تهیه کنید و در اختیار معلم قرار دهید. هم چنین به کمک معلم پوسترهای رنگارنگی تهیه کنید که به کودکان موارد بهداشت فردی مانند شستن دست ها قبل از غذا، آب خوردن با لیوان شخصی، رعایت بهداشت هنگام سرفه و عطسه و… را یادآوری کند.