نکاتی در مورد مراقبت از کودکان در فصل زمستان

نکاتی در مورد مراقبت از کودکان در فصل زمستان

نوزادان در 6 ماه اول زندگی هنوز سیستم ایمنی شان تکامل پیدا نکرده است اما در برابر بسیاری از بیماری ها به وسیله سیستم ایمنی مادرشان حفاظت می شوند سلول های ایمنی در دوران جنینی از طریق بند ناف وارد بدن کودک می شوند شیردهی بعد از تولد هم در تقویت سیستم ایمنی کودک نقش دارد.
 بسیاری از آنتی بادی‌های در 2 تا 3 ماه اول از طریق شیردهی وارد بدن نوزاد می شوند و در ایمنی او نقش دارند با این حال نوزادان در برابر ویروس هایی مانند آراس وی بسیار آسیب پذیرند و بهتر است آنها را دور از افراد بیمار نگهدارید.
نوزادان در ابتدای زندگی قادر به تنظیم دمای بدن خود نیستند به همین دلیل تغییرات شدید دمای محیط برای آنها خطرناک است در فصول سرد بهتر است نوزادان در اتاقی با دمای ثابت نگهداری کرد برای اتاق نوزادان یک دماسنج تهیه کنید.
به عنوان یک قانون در خاطر داشته باشید که لباس نوزادان همیشه باید یک لایه بیشتر از لباس‌های شما باشد بهتر است نوزاد را با چند لباس نخی بپوشانید تا با تغییر دمای محیط بتوانید دمای بدن نوزاد را کنترل کنید.
اگر احساس می کنید نوزادتان تب کرده است و دمای بدن شان بالاتر از 5/37 درجه است او را سریعاً به پزشک نشان دهید سرفه در نوزادان کمتر از 6 هفته هم معمول به حساب نمی آید و باید این نوزادان به وسیله پزشک معاینه شوند اما اصلی ترین نشانه بدحال بودن نوزاد و ابتلای او به بیماری تغییر در شیر خوردن اوست اگر نوزاد خوب شیر نمی خورد به احتمال زیاد بیمار شده است.
در فصول سرد همیشه برای کودک‌تان از کلاه استفاده کنید مراقب گرمازدگی نوزادتان در فصل سرد باشید عجیب به نظر می رسد اما وسواس والدین در پوشاندن نوزاد در زمستان و ترس آن ها از سرماخوردگی ممکن است باعث گرمازدگی نوزاد شود در صورتی که پیشانی نوزاد خیس است یا موهایش مرطوب شده است و رنگ چهره اش هم تغییر کرده باید متوجه باشید که کودک‌تان گرمش شده است.
استفاده از پتوهای سنگین یا ملحفه‌ها برای نوزادان بسیار خطرناک است بالش‌ها، ملحفه‌ها و پتوهایی که جلوی صورت نوزاد را بگیرند ممکن است منجر به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد شوند در پوشاندن نوزاد هنگام خواب ملحفه باید تنها تا روی سینه نوزاد بالا آمده باشد.
متخصصان توصیه می کنند در سال اول زندگی کودک و به خصوص زمانی که ماه‌های اول زندگی نوزادی مصادف با فصل سرد است 2 بار در هفته حمام کردن نوزاد کافی است این کار علاوه بر کم کردن احتمال سرماخوردگی از خشک شدن پوست نوزاد هم جلوگیری می کند.
بعد از حمام کردن نوزاد در فصل سرد حتماً پوست اورا چرب کنید سرما و خشکی هوا می تواند باعث ترک خوردن پوست نوزاد شود استفاده از مرطوب کننده‌های مخصوص نوزادان از بوجود آمدن این حالت پیشگیری می کند.
بچه‌ها بین 6 ماهگی و 18 ماهگی بهتر است در ابتدای فصل سرد واکسن آنفلوانزا تزریق کنند این کار احتمال به بیماری خطرناک آنفلونزا را در آن ها کاهش می دهد.
به هیچ وجه هنگام خواب برای نوزادان بطری آب گرم یا پتوی برفی استفاده نکنید این کار به راحتی می تواند باعث گرمازدگی در نوزادان یا حتی سوختگی آنها شود.
نوزادان در شب حرارت بدن شان را از طریق سرشان از دست می دهند سعی کنید هنگام خواب روی سرشان کلاه نگذارید.
ابتلا به بیماری کروپ که یک بیماری شایع کودکان در فصل سرما است در ماه های اول زندگی نوزادان بسیار بعید است اما باکتری‌ها و ویروس‌های دیگری هستند که در دوران نوزادی بچه‌‌ها را تهدید می کنند به هیچ وجه برای این نوزادان خودسرانه دارو استفاده نکنید و با اولین علائم بیماری نوزاد را به پزشک متخصص نشان دهید.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده