ورزش‌ های پای تلویزیون (آموزش و تمرین)

جای تردید نیست که کم‌تحرکی، سلامت ما را به خطر می‌اندازد. این در حالی است که ماشینی شدن زندگی، انسان‌ها را کم‌تحرک‌تر کرده است؛ به ‌طوری که بیشتر افراد، ساعت‌های طولانی را به‌ صورت نشسته و بی‌تحرک می‌گذرانند.
این نشستن طولانی‌مدت می‌تواند پشت میز کار باشد یا پشت تلویزیون برای استراحت و اوقات فراغت. در هر صورت، نشستن‌های طولانی در بلندمدت موجب پدید آمدن دردهای خاموش می‌شود؛
دردهایی که علت آنها را نمی‌دانیم اما موجب رنج و درد ما می‌شوند. به همین دلیل به آنها دردهای خاموش گفته می‌شود. زمانی که صحبت از ورزش می‌شود، فکر بسیاری از افراد به سمت باشگاه‌های ورزشی، ورزش صبحگاهی و پارک می‌رود اما این‌گونه نیست.
شما پشت میز، در آشپزخانه، حین تماشای تلویزیون و در هر مکانی می‌توانید به ورزش بپردازید و از فواید آن بهره ببرید.
وقتی تلویزیون تماشا می‌کنید…

1) فقط به یک سمت تکیه نکنید؛ برای مثال، اگر 20 دقیقه از فیلم یا برنامه مورد علاقه‌تان را می‌بینید و به سمت راست تکیه کرده‌اید، 20 دقیقه بعدی را به سمت چپ تکیه کنید. این کار از بروز ناهنجاری‌های ستون فقرات پیشگیری می‌کند.

2) حواستان باشد که نشستن‌های طولانی‌مدت باعث کاهش بازگشت خون به قلب می‌شود و در بلندمدت عارضه واریس ایجاد می‌شود. به منظور پیشگیری از این مشکل بلند شوید و اندکی قدم بزنید یا همان‌طور که نشسته‌اید، عضلات ساق پای خود را منقبض کنید، مچ پای خود را بالا و پایین کرده و انگشتان پا را بازو بسته کنید.

3) تحقیقات نشان داده یکی از زمان‌‌هایی که افراد پرخوری می‌کنند هنگام تماشای تلویزیون است. پس اگر اضافه وزن دارید، در زمان تماشای تلویزیون خوراکی‌های چاق‌کننده را نزد خود نگذارید و بیشتر سعی کنید میوه بخورید.

4) افراط در تماشای تلویزیون، به ویژه در بلندمدت، موجب کاهش حجم آب بدن می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌شود در زمان مشاهده تلویزیون، بطری آبی را کنار خود بگذارید.

تمرین اول
در حالی که نشسته‌اید، پنجه‌ها را در یکدیگر قفل کنید و روبه جلو بکشید. این وضعیت را 6 ثانیه حفظ کنید. 5 ثانیه استراحت و 3 مرتبه دیگر آن را تکرار کنید.

تمرین دوم
انگشتانتان را در یکدیگر قلاب کنید و روبه بالا و سمت چپ بکشید. 8 ثانیه مکث کنید و به سمت راست بکشید و در این وضعیت نیز 8 ثانیه مکث کنید. 15 ثانیه استراحت کرده و 2 مرتبه دیگر تمرین را تکرار کنید.

تمرین سوم
دست‌ها را از طرفین به اندازه عرض شانه باز کنید و بالا بیاورید و آرام بالای سر ببرید و به حالت اولیه برگردانید. این تمرین را 6 مرتبه تکرار کنید. 20 ثانیه استراحت کنید و 2 مرتبه دیگر نیز آن را اجرا کنید.

تمرین چهارم
پای چپ را بالا بیاورید و دست‌ها را از پشت زانو عبور دهید و پشت پا را بگیرید سپس داخل سینه بکشید. 10 ثانیه این وضعیت را حفظ کنید و با پای دیگر تمرین را تکرار کنید سپس 20 ثانیه استراحت کرده و 2 مرتبه آن را تکرار کنید.

تمرین پنجم
یک پا را به‌صورت زانوی صاف به بالا آورید و این وضعیت را به مدت 10 ثانیه حفظ کنید. تمرین را با پای دیگر تکرار کنید و برای هر پا 3 مرتبه، تمرین را انجام دهید. استراحت بین هر مرتبه تمرین باید 20 ثانیه باشد.

تمرین ششم
لبه صندلی بنشینید و دست‌ها را در طرفین بر لبه صندلی قرار دهید. بر دستان خود تکیه کنید، هر 2 پا را بالا بیاورید، زانوها اندکی خم باشد و به‌صورت متوالی پای راست بالا و پای چپ پایین، پای راست پایین و پای چپ بالا، همانند دوچرخه زدن. حرکت را به مدت 8 ثانیه اجرا کنید سپس 20 ثانیه استراحت کرده و 2 مرتبه دیگر آن را تکرار کنید.

حمید مهدوی‌محتشم
کارشناس ارشد آسیب‌شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی
منبع:سلامت